Domů     O vnučce jsem neměla tušení
O vnučce jsem neměla tušení
4 minuty čtení

Moje šedesátiny jsem chtěla velmi skromně oslavit v zaměstnání. Na rodinné oslavy nebyli lidi. Můj syn totiž zmizel před šesti lety.

Vracela jsem se o něco později ze zaměstnání. Oslava se celkem vydařila. V zasedačce se sešlo pár lidí, připili jsme si, snědli pár chlebíčků. Šéf měl krátký proslov, poděkoval mi za dobrou práci a dostala jsem dar. Krásný zlatý přívěsek s řetízkem.

A také nádherný pugét. Doma jsem si rychle sundala kabát a strčila květiny do vázy. Doufám, že mi dlouho vydrží. Miluji řezané kytice, ráda jsem je dostávala. Bohužel je už dlouho nedostávám. Můj syn mi je nosil pravidelně. To je ale opravdu už hodně dávno.

A manžel, naposledy před dvěma roky. Letos na jaře bohužel zemřel. Za týden by mu bylo 75 let.

Zabraná do vzpomínek

Vytáhla jsem staré album. Malý Karlíček se z nich na mě usmíval. Byl to hodný a roztomilý klouček. Jenže pak se to nějak zvrtlo. Začalo to v pubertě. Jeho revolta vůči nám, rodičům, byla tehdy drsná. Flámy, střídaly flámy.

Nakonec seknul i s vysokou a odešel z domova. Hrozně jsem to obrečela, ale nakonec to bylo jediné rozumné řešení. Našemu vztahu to přece jen trochu pomohlo. Syn za námi jezdil na návštěvy. Našel si práci, postavil se na vlastní nohy.

Ale jinak jsme o něm vlastně nic moc nevěděli. Jak žije, má přítelkyni?

Děsivá zpráva

Čekali jsme tehdy syna už několik dní. Ale nepřijel za námi, jak slíbil. Ani nezavolal a jeho telefon byl nedostupný. Nakonec jsme kontaktovali policii. Od té doby o něm nikdo nic neví. Jakoby se propadl do země. Zmizel beze stopy. Už je to dlouhých šest let.

Manžel z toho trápení onemocněl a jeho srdíčko to nkonec nevydrželo. Nemůžu to dodnes pochopit, co se stalo. Aby člověk jen tak zmizel. To jsem znala jen z detektivek. A myslela jsem si, že v běžném světě to není možné.

O koho se jedná?

Zaklapla jsem album. Jsou to už jen vzpomínky. Ale já pátrání po svém synovi ještě nevzdala. Pomáhá mi v tom jedna agentura. A zrovna dnes jsme si domluvili schůzku. Prý mají pro mě něco nového. Samozřejmě, že jsem už k takovým zprávám poněkud skeptická.

Pokaždé je to totiž marný příval naděje, kterou rychle zchladí zklamání, že jsme se v pátrání vlastně nikam nepohnuli. No uvidíme zítra.

To snad ne!

Druhý den mi detektiv oznámil, že našel ženu, která byla Karlovou poslední přítelkyní. Jak je možné, že až teď. Prý se dlouho zdráhala, ale nakonec svolila ke schůzce. A zrovna také přicházela. Hezká, štíhlá blondýna.

Byla trochu nejistá, ale přesto se na mě mile usmála. Podala jsem ji ruku a netrpělivě se na ní zahleděla. Chtěla jsem vědět všechno.

Přijede Kája?

Od Terezy jsem se dozvěděla, že s mým Kájou chodili asi půl roku, když otěhotněla. Chtěli se vzít, chtěli jet za námi, aby nám vše oznámili. Jenže pak Karel záhadně zmizel. Tereza nejprve myslela, že ji prostě opustil.

Nebydleli tehdy ještě spolu, a tak na ni ani později nepřišla policie, když Káju začali hledat. Tereze se pár týdnů po Karlově zmizení narodila dcera Karla. Zůstala s ní sama. Kája už půjde na podzim do školy. Hleděla jsem na tu ženu v naprostém šoku.

Můj syn má dítě. Já mám vnučku! To snad ne. Najednou mě přepadla nedůvěra. Co když si to ta ženská všechno vymyslela? Ale tu domnělou vnučku bych přece jen ráda viděla.

Mám ji moc ráda

Když jsem Káju poprvé uviděla, byla to láska na první pohled. Malá, roztomilá holčička je tak úžasně podobná mému synovi, když byl malý! Původně jsem trvala na tom, abychom udělali zkoušku DNA, která by potvrdila, že jde skutečně o Karlovu dceru.

Ale není to vůbec nutné. Vidím a cítím, že je to moje vnučka. Potkalo mě neuvěřitelné štěstí v neštěstí. Ať už je můj syn kdekoli, k mým šedesátinám mi poslal opravdu krásný dárek. Káju a její maminku. Už nejsem tak sama.

Miroslava K. (60), Prostějov

Předchozí článek
Další článek
Související články
4 minuty čtení
Nikdy bych si nemyslela, že skončím v domově důchodců. Ale stalo se to, a co bylo nejhorší, to byl fakt, že jsem tam narazila na někoho hodně zlého. Když jsem si podruhé zlomila nohu, která se ne a ne dát do pořádku, uznala jsem porážku. Sama to už nezvládám. Syn měl starosti se svou firmou, dcera léta žila s rodinou v Německu a já už nebyla schopná si sama dojít ani pro rohlíky. Domov důchodců
2 minuty čtení
Když mi dcera Tereza oznámila, že má práci, byly jsme obě nadšené. Netušily jsme, jak jí to zničí život. Vždycky jsem ji vedla k tomu, aby si věřila a šla si za svým. Věřila jsem sama, že je dost schopná na to, aby si vybudovala pevné místo ve světě. Nikdy by mě nenapadlo, že se nechá zatáhnout do něčeho, co ji bude pomalu stahovat ke dnu. Moje dcera byla rozvážná, slušná, až příliš důvěřivá
3 minuty čtení
Když jsem odemykala dveře té vilky, měla jsem v očích slzy štěstí. Vybudovala jsem si sen. A o ten mě připravila kamarádka. Roky jsem pracovala jako učitelka v mateřské škole a tajně si kreslila plány na místo, kde budou děti vyrůstat s respektem, laskavostí a radostí. Chtěla jsem školku, kde se nebude křičet. Kde budou barvy, hudba a zahrada plná bylinek. Prodala jsem auto, vzala si půjčku
5 minut čtení
Potkala jsem ji, když jsem hledala pomoc k nemocné matce, o kterou jsem se starala. V té chvíli mi přišla jako zázrak seslaný z nebe… Přišlo to nečekaně. Moji maminku před lety ranila mrtvice. Z ničeho nic. Tahle žena plná elánu a chuti do života se přímo před našimi zraky sesunula k zemi. Byli jsme právě u ní na nedělním obědě a ona se nám chystala servírovat svoji vynikající pověstnou svíčkov
3 minuty čtení
Vzpomínky na maturitní ples nemám zrovna veselé. Hned v úvodu ke mně přistoupil můj spolužák Oldřich a pověděl mi zlou novinu. V mládí jsem protancovala nejedny střevíčky, ale ples, o kterém chci vyprávět, jsem skoro celý proplakala. Přitom jsem se tolik těšila! Vzala jsem si šaty s volány a červenými puntíky, k nim stříbrné střevíce a do vlasů stříbrnou stuhu, aby to korespondovalo. Byla jsem
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Panská Zahrada přivítá legendu Laca Decziho
iluxus.cz
Panská Zahrada přivítá legendu Laca Decziho
Restaurace Panská Zahrada v Dobřichovicích, oblíbené místo nedaleko Prahy, se na konci května promění v komorní jazzový klub s neopakovatelnou atmosférou. V neděli 24. května 2026 od 19 hodin zde vyst
Sklo jako působivý architektonický materiál
rezidenceonline.cz
Sklo jako působivý architektonický materiál
Velkoplošné prvky ze živého transparentního materiálu stavbu osvěžují, propouštějí do jejího nitra spoustu světla, a tím zlepšují kvalitu vnitřního prostředí. Navíc významně ovlivňují vzhled budovy. Tak jako dřevo a kámen v konstrukčních řešeních zdařile zastupuje ocel, výplně z cihelného či jiného zdiva zase velmi působivě nahrazuje sklo. Jeho vizuálního benefitu v podobě zrcadlení oblohy i
Chce si mě snad koupit?
skutecnepribehy.cz
Chce si mě snad koupit?
Když mi Ota napsal, že by se rád sešel, myslela jsem, že jde o přátelské setkání. Přece jen jsme spolu dlouho žili. Jenže ono to bylo trochu jinak. Místo klasického pokecu u sklenky vína, jaký jsem s Otou po našem rozchodu zažila už mnohokrát, ale přišel šok. Ota mi udělal návrh, který mě nejdřív naštval. Ale
Okouzlující krása Sázavy: Pohled, který vás dostane
epochanacestach.cz
Okouzlující krása Sázavy: Pohled, který vás dostane
Na první pohled je hrdý a majestátní. Stojí nad řekou, což dělá z ČESKÉHO ŠTENBERKA dominantu celého okolí. Pohled na něj vás naplní úžasem Nejlépe bude, když se kvůli nádhernému výhledu na jeden z našich nejlépe dochovaných gotických hradů vydáte nejprve na protilehlý svah nad nádražím v Českém Šternberku. Odtud uvidíte skvostnou památku v celé její mohutnosti. Její krása
Utopili filheléni vznešené ideály v alkoholu?
historyplus.cz
Utopili filheléni vznešené ideály v alkoholu?
Vystupují v malém řeckém přístavu a zmateně se rozhlížejí kolem sebe. Žádný uvítací výbor, žádná kapela. Dokonce ani nosiči, kteří by jim vynesli zavazadla na břeh. Takhle si cizinci v různých uniformách svůj příjezd do Řecka nepředstavovali. Přece sem jedou pomáhat…   Prostí vesničané jen nechápavě koukají, když se jim nově příchozí snaží rukama nohama vysvětlit, že
Zvířata s „šestým smyslem“: Jak vnímají magnetické pole Země?
epochaplus.cz
Zvířata s „šestým smyslem“: Jak vnímají magnetické pole Země?
Neviditelný kompas ukrytý v tělech ptáků, želv nebo hmyzu. Zatímco člověk magnetické pole Země nevnímá, mnohá zvířata se jím řídí s neuvěřitelnou přesností, a to při migraci přes oceány i návratu domů. Jak vlastně jejich „šestý smysl“ funguje? Schopnost vnímat magnetické pole Země se nazývá magnetorecepce. Využívají ji ptáci, mořské želvy, ryby, ale i mravenci
Tvarohové sušenky s levandulí a citronovou kůrou
nejsemsama.cz
Tvarohové sušenky s levandulí a citronovou kůrou
Jemně aromatické sušenky spojují svěžest citrusů s květinovým nádechem levandule a vláčnou strukturou tvarohu. Ingredience: ● 250 g měkkého tvarohu ● 120 g hladké mouky ● 80 g másla ● 70 g cukru moučka ● 1 lžička sušené levandule ● kůra z 1 citronu ● 1 lžička prášku do pečiva ● špetka soli Postup: Máslo utřete s cukrem do pěny a postupně zapracujte tvaroh. Přidejte citronovou kůru, levanduli a promíchejte. V míse smíchejte mouku, sůl a prášek do pečiva
Kvůli otci je Dvořáková zase sama?
nasehvezdy.cz
Kvůli otci je Dvořáková zase sama?
Nad vztahem herečky Anny Dvořákové (24) ze seriálu Kamarádi se nejspíš znovu zatáhla mračna. Přestože se zdálo, že dcera známého herce Jiřího Dvořáka (59) konečně našla to pravé štěstí, podle posl
Tinnitus: Pískání v hlavě, které začíná zajímat i vědu
21stoleti.cz
Tinnitus: Pískání v hlavě, které začíná zajímat i vědu
Ráno bývá ticho, tedy pokud člověk nebydlí u průjezdní silnice, kde se prohánějí dieselové motory, ale místo klidného probuzení se v hlavě ozývá pískání. Nezní přitom zvenčí, ale zevnitř. Hučí, šumí,
Ořechovo-skořicový věnec
tisicereceptu.cz
Ořechovo-skořicový věnec
Famózní ořechový věnec, neboli kringel, polechtá vaše chuťové pohárky. Suroviny na 12 porcí Na těsto 300 g hladké mouky 15 g droždí 1 lžíce krupicového cukru 120 ml vlažného mléka 30 g ro
Projekt Blue Beam: Chce zrušit křesťanství?
enigmaplus.cz
Projekt Blue Beam: Chce zrušit křesťanství?
O Novém světovém řádu, celosvětové politické změně, se již přes 30 let zmiňují různé skupiny mezinárodních elit. Významní politici, přední světoví podnikatelé a ostatní nejbohatší lidé na světě. [
Přivedl císaře do neštěstí namyšlený eunuch?
epochalnisvet.cz
Přivedl císaře do neštěstí namyšlený eunuch?
Mají oči a uši všude. Eunuchové doprovázejí čínské císaře už v dobách prvních panovnických dynastií. V některých obdobích se jim daří hůř, jindy líp. Jejich doslova zlatá éra nastává za vlády Mingů.   Kastrace u čínských eunuchů spočívá v odříznutí penisu i varlat najednou. Zpočátku se jedná o trest, ale císaři z dynastie Mingů ho