Domů     Snacha porazila smrt svou touhou žít
Snacha porazila smrt svou touhou žít
5 minut čtení

Byl to můj jediný syn a tudíž jediná naděje na vnoučky. Osud ale zasáhl a jako blesk nám do rodiny vrazila místo těhotenství nebezpečná nemoc. Snacha se jí postavila čelem.

Můj syn nikdy neměl štěstí na ženy. Jeho první manželství podle toho taky vypadalo. Velká láska strašně rychle vyprchala. I když se rozvedli až po pěti letech, dítě spolu neměli. Naštěstí. Na druhou stranu jsem z toho byla nešťastná.

Věděla jsem, jak moc rád má děti, jaký by z něj byl báječný táta. Jenže jeho vztahy nikdy neměly dlouhého trvání. A vnouče bylo tudíž v nedohlednu. Až po sedmi letech potkal Radku.

Vůbec nerozumím tomu, jak ten můj vlk samotář mohl narazit na tak báječné stvoření. Byla chytrá, krásná, vzdělaná. Milovala mého syna a hlavně – chtěla mít dítě. Už za čtvrt roku přišli, že by se chtěli vzít. Takovou snachu jsem si vždycky představovala.

Vytvořili spolu dokonalý pár. Koupili si byt, dost velký na to, aby se do něj vešli tři, nebo dokonce čtyři. Začali dávat dohromady krásný dětský pokoj. Jenže vnoučeti se na svět nechtělo.

Uběhl rok, dva, a já pořád čekala, až za mnou přijdou a řeknou, že do toho dětského pokoje konečně budou muset koupit kolíbku a že ze mě bude babička. Zprávu, kterou mi ale donesli, jsem slyšet nikdy nechtěla. Radce náhodou objevili zhoubný nádor.

A prognóza vypadala strašně. Na rovinu jí řekli, že má počítat spíš s tím, že jí zbývá poslední půlrok života. Synovi řekla, že se nechce léčit. Že si posledních pár měsíců života chce užít. Chtěla by cestovat po světě.

A poté, co jí dojdou síly, mu chce umřít v náručí. Naštěstí ji přemluvil, že má léčbu podstoupit. Na chemoterapie chodili spolu. Po půl roce, kdy měla být mrtvá, se stal zázrak. Rakovina zmizela. Co všechno dokáže láska…

Jen jedna věc kalila radost nad tím, že se naše Radka uzdravila. Lékaři jí řekli, že chemoterapie zničila uvnitř všechno, co se dalo. Že z ní máma nikdy nebude.

Přece jen babička

Tři roky chodila do nemocnice na onkologické testy. A vždycky hned, jak se za ní zavřely dveře, zaklepala na botník, že je pořád zdravá. Pak se jednou vrátila s rozzářenýma očima. Když jsem se jí ptala, proč má tak skvělou náladu, jen vydechla štěstím:

„Jsem těhotná. Budeš babičkou!“ Nevěřila jsem tomu, co slyším. Ale opravdu držela v ruce těhotenský průkaz. Jenže naše společné štěstí trvalo pouhý měsíc. Když se tentokrát vrátila z rutinní návštěvy onkologie, byla bledá, jako stěna.

Takovou jsem ji ještě neviděla. Muselo se stát něco hrozného. A taky že ano. Vrátila se jí rakovina. A vzala její tělo útokem. „Doktoři mi řekli, že si mám vybrat. Buď půjdu na potrat a okamžitě začnu chodit na chemoterapii.

Nebo umřu.“ Dali jí na rozmyšlenou jen dva dny. Rozhodla se ale hned. Zvolila život svého dítěte i přesto, že jí lékaři nemohli slíbit, že miminko šťastně donosí. Řekla mi, že není co řešit. „Celý život jsem toužila po tom stát se matkou.

Rakovina mi dítě nesebere.“ Pak vzala do ruky telefon a totéž zopakovala doktorům v nemocnici. Držela jsem ji za ruku. Plakala a celá se chvěla. Obě jsme věděly, že si v tu chvíli podepsala rozsudek smrti.

Dítě musí ven hned!

Začal nelítostný souboj s osudem. Snacha se držela skvěle. A doktoři jí v tom pomáhali. Pokaždé, když se objevila v nemocnici, scházelo se u ní celé konzilium. Onkologové kontrolovali, jak moc se šíří metastázy, gynekologové řešili, jak se daří miminku.

Na chvilku se zdálo, že se rakovina lekla a dala se na ústup. Další testy však ukázaly zase opak. „Nemůžeme čekat na termín. Dítě musí ven! Hned! Jinak umřete obě,“ řekli jí na rovinu jednoho dne lékaři, kteří už dávno věděli, že nosí pod srdcem holčičku.

A tak jsme se slzami v očích společně balily tašku na cestu do porodnice. Najednou mě chytila za ruku. „Kdybychom se už neviděly, tak jsem chtěla, abys věděla, že jsem se rozhodla dobře. Vím, že tady bude o ní krásně postaráno.

Že bude šťastná i beze mě.“ A pak nasedla k synovi do auta a odjela. Dva měsíce před termínem. K ránu už byla Terezka na světě. Malá, ale zdravá. Její maminku mezitím odvezli na onkologii. Chtěli se pokusit ještě o jeden zázrak. Zkusit přece jenom nasadit chemoterapii.

Láska ji zachránila

A zázrak se skutečně stal. Do smrti už budu na ně věřit! Touha mé snachy žít a starat se o své dítě byla tak veliká, že porazila i samotnou smrt. Rakovina se dala na ústup i po druhé. Myslím, že ji sílu dávala také láska mého syna.

Dnes je naší Terezce čtyři roky, její maminka stále chodí na pravidelné kontroly, a zatím se strašlivá nemoc nevrátila. Všichni doufáme, že se jí podaří navždycky zvítězit.

Za tu velkou statečnost, kterou předvedla, si zaslouží být tady dlouho a jednou se dožít svých vnuků, jako se to poštěstilo mně. Kdyby nebylo její nesmírné statečnosti, nikdy bych žádné vnouče asi neměla. A naše kouzelná a všemi milovaná Terezka by tu s námi nebyla.

Jana (62), Kladno

Předchozí článek
Další článek
Související články
2 minuty čtení
Tak už to mezi dětmi bývá. Kluk s nadváhou je často terčem posměchu vrstevníků. Můj vnuk Davídek tak už asi ztratil veškeré sebevědomí. V našem rodě jsme na tom všichni stejně. Jako děti jsme byli baculatí, dobře živení. Až někdy kolem třináctého roku jsme začali rychle růst a tak nějak jsme se z té tloušťky vytáhli. Nabírat jsme pak začali zase až po padesátce. Tak to prostě u nás bylo po gene
2 minuty čtení
Naše Karolínka byla vždycky tak poslušná a opatrná! Nikdy by nejela na kole bez helmy. Jen jednou to udělala a málem se stala velká tragédie. Byli jsme běžná rodina. S manželem a dcerou jsme jezdili kaž­dé léto na aktivní dovolenou za krásami naší země. Kola byla naší vášní. Bez nich jsme nejeli ani o víkendu na chalupu. Jakmile bylo Karolínce osm, odvážili jsme se s koly i do zahraničí. Nik
3 minuty čtení
Píši vám s těžkým srdcem a s prosbou o radu. Mám dvě dcery, které se nemohou vystát. Jako matku mě to moc bolí. Dcera Petra už má vlastní rodinu a žije si svůj život, zatímco o pět let mladší Lenka stále bydlí doma a studuje. Vždycky jsem si přála, aby spolu holky měly hezký vztah. Blízký, plný podpory a lásky. Vždyť jednou tu budou už jen jedna pro druhou. Realita je ale pro mě bohužel krutá a
2 minuty čtení
Aprílové žertíky mohou být velká legrace, ale když to přeženete, napáchané škody už nikdy nevezmete zpátky. V mládí jsem aprílové žertíky zbožňovala. Měla jsem smysl pro kanadské žertíky, a proto jsem se na 1. duben vždycky pečlivě připravovala. Později jsem na tento bláznivý zvyk rezignovala. Bylo to v době, kdy jsem měla malé děti, rodinu a starosti. Vzpomněla jsem si na něj až ve chvíli,
2 minuty čtení
Myslela jsem si, že ho předělám, že se změní a nebude už tak přecitlivělý. Když ale přišly děti a problémy, myslela jsem, že náš vztah nevydrží. Libor je jedináček a jeho rodiče ho hodně rozmazlovali. Otec v něm viděl svého následovníka, musel se věnovat všemu, co bylo v rodě tradicí snad už od pátého kolena, maminka k němu vzhlížela a opečovávala ho, jako by byl princátko. Vždycky mu ve všem u
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Hrůza v kině – i ve skutečnosti? Některé pavouky bosou nohou nezašlápnete!
enigmaplus.cz
Hrůza v kině – i ve skutečnosti? Některé pavouky bosou nohou nezašlápnete!
Mladá žena si češe vlasy před zrcadlem: „Dneska mi to vážně sluší,“ říká si pro sebe. Náhle jí ale zmrzne úsměv na tváři. Na podlaze totiž spatří pochodujícího malého pavouka. „Huš,“ křikne žena a zaš
Pečený květák
nejsemsama.cz
Pečený květák
Takto upečený květák můžete přidat do salátu nebo si na něm pochutnat jen tak s oblíbeným dipem. Hodí se k němu česnekový i rajčatový. Ingredience: ● 1 středně velký květák ● 100 ml olivového oleje ● 1 lžička kari ● sůl ● pepř ● špetka mletého chilli ● 1 lžička mletého koriandru Postup: Květák překrojte na poloviny nebo na silné plátky. Spařte ho vroucí
Luminox představuje své dosud nejvíce stealth taktické hodinky
iluxus.cz
Luminox představuje své dosud nejvíce stealth taktické hodinky
Společnost Luminox rozšiřuje svou legendární řadu Navy SEAL 3500 o nové hodinky blackout s inspirací stealth, které jsou vyrobeny výhradně z patentovaného materiálu CARBONOX™. Díky pouzdru, lunetě, a
Moderní výzkumy: Sam Parnia a příjemné umírání
epochaplus.cz
Moderní výzkumy: Sam Parnia a příjemné umírání
Britský vědec Sam Parnia strávil čtvrt století zkoumáním zážitků blízké smrti a přinesl překvapivé závěry: umírání je často příjemné a klidné. Od teplého světla po setkání s příbuznými – jeho výzkumy naznačují, že smrt nemusí být děsivá. Přečtěte si, co moderní věda odhaluje o „oné straně“. Příjemné pocity Moody ale samozřejmě není jediný a ve
Krutá zrada Kuklové od tajného milence?
nasehvezdy.cz
Krutá zrada Kuklové od tajného milence?
Konečně zvítězila nad zákeřnou nemocí a oznámila, že je zcela zdravá. Radostné chvíle Michaely Kuklové (57) však údajně zastínilo zklamání. Přišla o muže, který jí měl být velkou oporou. Půvabná he
KARLOVARSKÝ KRAJ: KDE SE RODÍ NEJCHUTNĚJŠÍ KYSELKY?
epochanacestach.cz
KARLOVARSKÝ KRAJ: KDE SE RODÍ NEJCHUTNĚJŠÍ KYSELKY?
V Karlovarském kraji vyvěrají jedinečné minerální prameny, které léčí návštěvníky z celého světa. Jejich největší koncentrace se nachází ve slavném lázeňském trojúhelníku. Pojďme se ale podívat na ty, o kterých se tak často nepíše. Řeč je o kyselkách, které najdete v samém nitru přírody. Při vašich výletech nezapomeňte ochutnat přírodní minerální vody různého složení a
Je možné, aby takové přátelství skončilo?
skutecnepribehy.cz
Je možné, aby takové přátelství skončilo?
Prošla jsem v práci tvrdou šikanou. Žádný z kolegů, se kterými jsem vždy dobře vycházela, se za mě nepostavil. Dokonce ani Šárka. Na základní škole jsem pracovala ráda do té doby, než mě začal tvrdě šikanovat ředitel. Bylo to naprosto nespravedlivé a všichni to věděli. Chtěl se mě zbavit a přijmout místo mě svou známou, mladou krev. Povídalo se,
6 čínských vynálezů, které změnily svět
historyplus.cz
6 čínských vynálezů, které změnily svět
Ting, vyčerpaná po celodenní dřině, si sedne ke své misce nudlí. S chutí se pouští do jídla. Bez těstovin by na samé výspě Říše středu se svou rodinou nepřežila…   Rychle hotové jídlo v podobě misky nudlí vítězí v čínské kuchyni už po tisíce let. Jeden archeologický objev rozsekne i dlouholetý spor Číňanů s Italy,
Sovětská sonda Kosmos 482 se vrací. Po 50 letech
21stoleti.cz
Sovětská sonda Kosmos 482 se vrací. Po 50 letech
Sovětská sonda Kosmos 482, která byla vypuštěna 31. března 1972 v rámci programu Venera s cílem prozkoumat planetu Venuši, se po více než 50 letech na oběžné dráze chystá na nekontrolovaný návrat do z
Sychrov: Galerie Rohanů skrývala překvapení
epochalnisvet.cz
Sychrov: Galerie Rohanů skrývala překvapení
Stopy Rohanů lze vysledovat až do 10. století, nicméně skutečné slávy se rod dočká o několik staletí později. Svůj vliv ve Francii upevňují až do revoluce, pak se část z nich přesune do českých zemí. Jejich domovem se na více než 100 let stane zámek Sychrov.   S přestavbou Sychrova začne roku 1820 kníže Karel Alain
Zdrženlivá moderna s trochou brutality
rezidenceonline.cz
Zdrženlivá moderna s trochou brutality
Jakmile otevřete dveře, vedoucí do tohoto bytu, doslova ztratíte smysl pro realitu, ohromeni dokonalostí hrou linií, světla a stínu. Jako byste právě vstoupili do malého samostatného světa, plného ticha a harmonie. Nepříliš velký single byt mladého svobodného muže, situovaný do progresivního rezidenčního komplexu ve velmi dynamické ruské metropoli, odráží charakter města a zdůrazňuje vkus a