Domů     Dcera vyměnila děti za kariéru
Dcera vyměnila děti za kariéru
5 minut čtení

Všechno v životě má svoji příčinu. V poslední době čím dál tím častěji přemýšlím, jestli na tom, co se stalo, nemáme s manželem nějakou vinu.

Ve své době jsem byla stará prvorodička. Bylo mi skoro třicet jedna a sestřičky se na mě chodily dívat jako na nějaký odstrašující příklad.

Měla jsem jim to za zlé, ale porod byl pro mě tak náročný, že jsem si říkala, jestli jsem si přece jenom s těhotenstvím neměla pospíšit. U mě to ale nebylo nějaké vědomé odkládání. Děti jsem chtěla už od svých dvaceti.

Jenže jsem neměla štěstí na chlapy, a tak jsem se vdávala až v devětadvaceti a dcerka Jarča se narodila za necelé dva roky po svatbě. Bohužel porod byl opravdu těžký,navíc jsem pár hodin potom, co mě přivezli ze sálu na pokoj, začala zase krvácet.

Nevypadalo to se mnou dobře,lékaři ale dělali co mohli. Nakonec mě zachránili, ale jejich verdikt byl nemilosrdný. Žádné další děťátko nebude.

Byla jedináček

K radosti nad narozením dcery se nám tak mísil smutek, že zůstane sama, bez sourozenců. Plánovali jsme původně, že budeme mít děti alespoň tři. To, že Jarča bude jedináček nás strašně mrzelo. Přišla ale revoluce, možnost podnikat, jezdit do zahraničí…

Najednou jsme měli spoustu věcí na práci i pro zábavu a nakonec jsme byli vlastně rádi, že máme jenom jednu dcerku. Navíc Jaruška jako malá často marodila, a tak jsem se jí musela maximálně věnovat.

Když jsme jí s manželem koupili k třetím narozeninám malý kočárek a panenku – miminko, v duchu jsem si říkala, že si to, o co jsem přišla, vynahradím s vnoučaty.

Malá z dárku takovou radost, že jsme se mužem smáli, že nám jednou přivede těch vnoučat alespoň pět. Jenže jak rostla, měla čím dál tím víc zájmů. Výborně se učila, chodila na spoustu kroužků, šel jí dobře sport i ruční práce.

Mohlo by to vypadat ideálně, jenže když máte talent na víc věcí, může být rozhodování hodně těžké. Jarča si vybrala práva a cestování jako koníčka.

Přání nestačilo

Do její volby jsme jí nemluvili, vždycky jsme usilovali, aby byla samostatná a dělala vlastní rozhodnutí. Přesto jsem jí před nástupem na právem udělala takovou menší přednášku.

Chtěla jsem, aby naprosto jasně věděla, proč nemá sourozence, co bylo příčinou a aby se nad tím zamyslela. Ne, nejsme sobci. Jsme jenom milující rodiče, kteří chtěli, aby se jejich dítě vyvarovalo chyb, kterých se oni sami, sice nechtíc, ale přesto dopustili.

Jarča se mi jen smála. „Máš úplně zbytečné starosti mami. Chci mít velkou rodinu a hned po škole. Neboj se, chci hodně dětí a za kariérou se honit nebudu.“ Když jsme mladí, neznáme sami sebe moc dobře. Jarča patřila na právech mezi nejlepší.

Zadarmo to ovšem neměla a ji rychle chytla soutěživá. Z naší malé holčičky se stala až příliš cílevědomá mladá žena. Samozřejmě že nás netěšilo, že po úspěšném absolvování práv přestala o dětech mluvit úplně.

Opatrně jsem vyzvídala, jak že to vlastně s chlapy má, ale jenom se mi smála. S manželem jsme se shodli, že má dost známých a přátel, ale přítele žádného. A tak nám nezbývalo než čekat.

Jak šel čas, viděla jsem stále častěji v dceři nemilosrdnou právničku, která si sice může pořídit, co se jí zlíbí, ale to nejdůležitější si pořád odpírá. Manžel mě uklidňoval, že je jiná doba a že dneska ženské rodí mnohem později. Se mnou se o tom Jarča bavit nechtěla.

Svatba jako z pohádky

Přesto přese všechno jsme ale doufali, že až si někoho najde, vzpomene si, jak si plánovala, že bude mít alespoň pět dětí. Jenže čas plynula nic. Teprve když začala chodit s Robertem, začalo to vypadat slibně.

Byl sice o patnáct let starší, ale děti neměl, takže jsme si s mužem říkali, že asi bude na rodinu spěchat. Jenže se nic nedělo. Vážili jsme si ho, byl zodpovědný, úspěšný… O ruku Jarču požádal, když spolu byli půl roku. Zase nám svitla naděje.

Do roka byla svatba. Účastnili jsme se jen malé oslavy, mladí si to chtěli užít, a tak na svatební cestu odjeli na Tahiti. Hodně si to tím zkomplikovali, ale oba byli právníci, tak věděli, do čeho jdou. Mě s manželem ale stejně nejvíc zajímalo, kdy nám řeknou, že čekají miminko.

Fatální zrada

Jenže měsíce běželi a nic se nedělo. Už jsem se neudržela a při každé návštěvě jsem dělala méně i více nápadné narážky. Jarča mlčela, vypadala otráveně a očividně se se mnou nehodlala bavit. A já tiše podléhala panice.

Krátce po jejích třiatřicátých narozeninách jsem to nevydržela. „Plánujete vůbec děťátko? Víš kolikrát jsme o tom mluvily… Čím déle to budete odkládat, tím víc hrozí, že se vám to nepovede.“

Jarča se na mě podívala podivně chladně, asi jako na nechápavé dítě. „Mami,máme každý svou kariéru. Nevzdám se postupu kvůli dítěti. Nehledě na to, že žádné dítě stejně nechci. Na světe je lidí nadbytek, proč přidělávat další. Už jsem se o to postarala. Byla jsem na zákroku a žádné děti nebudou.“

Tohle bych nečekala ani v nejhorším snu. Jen jsem zalapala po dechu. Když jsem se svěřovala manželovi, plakala jsem. Tohle nebyla naše dcera. Jsem si jistá, že v tom má prsty Robert. Byla bych ráda, kdyby ho dcera přestala poslouchat a změnila názor.

Jenže to se asi jen tak nestane. A mi zůstaneme navěky bez vnoučat.

Zdena (66), Třebíč

Související články
3 minuty čtení
Babička byla nejdůležitější ženou mého života. Když se její čas naplnil, mrzelo ji, že mi nemůže nic cenného odkázat. Babička pro mě znamenala všechno na světě. Byla daleko vlídnější a mírnější než moje ambiciózní, rázná a nikdy nic neodpouštějící matka, která se stihla dvakrát rozvést. Žít s ní bylo vyčerpávající, zatímco když jsem pobývala u laskavé babičky, bylo to vysvobození. Nikdy jsem si
3 minuty čtení
Někdy se budím v noci. Mám sen. Zase sedím s Helenou na dece. Pijeme kávu z termosky a smějeme se jako kdysi. Pak se probudím... Vzbudím se do tmy. Jsem sama. A v žaludku je ten samý pocit. Bolest a tíha. Už dvacet let. Helena je moje sestra. O rok a půl mladší. Lidé říkali, že jsme jako dvojčata. Stejný smích, stejný nos, stejné pohyby. Ale uvnitř jsme byly jiné. Ona byla lehká, volná, přir
4 minuty čtení
Už pět let žiji na vozíku. Když mi lidé říkají, že jsem inspirace, jen se hořce usměju. Můj život není o hrdinských činech, ale o každodenním boji. Bylo to podzimní ráno před pěti lety. Jela jsem do práce, jako každý den. Pracovala jsem jako účetní v malé firmě, měla jsem svůj byt, přátele, plány. Ten den pršelo, silnice byla kluzká. Pamatuji si, jak jsem si v autě zpívala oblíbenou písničku, k
3 minuty čtení
Když se dnes ohlédnu za svým životem, vidím jen jedno: svoji sestru Hanu, která mi vzala vše, co mi bylo kdy drahé. Píšu to s těžkým srdcem, protože i po tom všem, co mi udělala, ji mám ráda. Ale musím to ze sebe dostat, protože ten pocit křivdy mě už roky dusí. Hana byla vždycky ta, která zářila, a já jsem v jejím stínu mizela. Hana je o tři roky mladší a vždy byla krásnější, vtipnější, oblíbe
2 minuty čtení
Nikdy jsem nebyla z těch, kteří si stěžují. Vždy jsem měla naději. Jenže ta nyní vyhasla. Začalo to nevinně. Píchání v kloubech, únava, taková ta „zima do kostí“, co se člověk snaží rozchodit. Ale nešlo to rozchodit. Přišlo to plíživě, jako by se tělo proti mně pomalu obracelo. Diagnóza byla rychlá, revmatoidní artritida. Jak mi lékaři vysvětlili, moje vlastní tělo vlastně napadá, ničí samo seb
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Je ze Švandové vypočítavá zlatokopka?
nasehvezdy.cz
Je ze Švandové vypočítavá zlatokopka?
Tohle manžel herečky Jany Švandové (77) ze seriálu Jedna rodina neuslyší rád. Na otázku, proč se před sňatkem s developerem Pavlem Satoriem (75) dvakrát rozvedla, měla jasnou odpověď: „Protože v té
Muzeum československého opevnění Kladruby
epochanacestach.cz
Muzeum československého opevnění Kladruby
Jen dvě stě metrů od brány kladrubského kláštera čeká architektonická zajímavost zcela jiného druhu a o celá staletí mladší. Muzeum československého opevnění Kladruby sestává ze dvou betonových bunkrů vybudovaných v roce 1938. První z nich se podařilo zrekonstruovat do původní podoby tak věrně, že se až zdá, že si posádka jen na chvilku odskočila. Uvnitř byla znovu
Nejen rostliny mizí. V ohrožení je i samotná taxonomie – základ ochrany biodiverzity
epochalnisvet.cz
Nejen rostliny mizí. V ohrožení je i samotná taxonomie – základ ochrany biodiverzity
Čeští vědci ročně objeví a popíší desítky nových druhů organismů. Každý nově popsaný druh rozšiřuje poznání o přírodě a nabízí potenciál pro využití v medicíně, zemědělství i ochraně přírody. Tisíce jich ale ještě zůstávají neobjeveny.   Mnohé z nich z přírody mizí dříve, než je vůbec stihneme poznat. Taxonomie, která je základním kamenem pro jakýkoliv výzkum biodiverzity,
Hrabě Harrach probudil Krkonoše
historyplus.cz
Hrabě Harrach probudil Krkonoše
Zdatný a rozvážný podnikatel, mecenáš umění, politik, hospodář, otec českých lyžníků a nadšený propagátor turistiky. Jan Nepomuk Harrach je osvíceným šlechticem a jeho činorodost udivuje dodnes. Výraznou stopu zanechal hlavně v Krkonoších. Hrabě Harrach (1828–1909) se narodil ve Vídni jako syn vzdělaného, vlastenecky orientovaného Františka Arnošta z Harrachu (1799–1884) a jeho manželky Anny Marie Terezie (1809–1881),
Pikantní kuře
nejsemsama.cz
Pikantní kuře
Maso vybírejte nejlépe u řezníka nebo farmáře. Budete mít jistotu o kvalitě i čerstvosti. Místo pomerančů můžete maso zkusit péct třeba také s broskvemi nebo jablky. Ingredience na 4 porce: 4 kuřecí prsa 50 g koření garam masala sůl pepř 1 lžička mleté skořice 2 lžíce hladké mouky 2 pomeranče 2 cibule několik snítek rozmarýnu Postup: Pomeranče a cibule nakrájejte na kolečka.
Co s námi dělají negativní energie?
enigmaplus.cz
Co s námi dělají negativní energie?
Nemůžeme je vidět a obvykle je ani nevnímáme. Přesto jsou různé energie všude kolem nás a z dlouhodobého hlediska jejich působení může člověka ovlivnit víc, než by se na první pohled zdálo. Negativním
Elixír života a vášně
rezidenceonline.cz
Elixír života a vášně
Moderní dům, zařízený luxusními ikonickými solitéry, překvapivě působí dojmem starobylé solidnosti. Zadání klientů bylo zdánlivě komplikované – přáli si vytvořit interiér v novém domě, který by ale působil dojmem letité zabydlenosti, nebyl výstřední, současně i po nějakém čase stále aktuální. Mladý pár hodně cestuje a velmi dobře se orientuje ve světě designu. Také proto architekt
Cuketová buchta s citronovou polevou
tisicereceptu.cz
Cuketová buchta s citronovou polevou
Chcete udělat radost mlsným jazýčkům? Pak pro vás máme chutnou buchtu. Ingredience 400 g cukety 2 vejce 300 g cukru krupice 230 ml oleje 400 g hladké mouky 6 g jedlé sody 4 g kypřicího prá
Toyota GR Yaris má novou verzi Aero Performance inspirovanou motoristickým sportem
iluxus.cz
Toyota GR Yaris má novou verzi Aero Performance inspirovanou motoristickým sportem
Společnost TOYOTA GAZOO Racing představila novou verzi modelu GR Yaris Aero Performance, která se pyšní aerodynamickými úpravami na základě praktických zkušeností z motoristického sportu. Toyota GR
Zrcadlo po závistivé tetě nás ničilo
skutecnepribehy.cz
Zrcadlo po závistivé tetě nás ničilo
Byla jsem šťastná, že ten úžasný kousek po tetičce můžu mít doma právě já. To zrcadlo bylo nádherné. Do naší rodiny ale vneslo jenom nenávist. Mou velkou vášní je starožitný nábytek. Jenže na to, abych si takové kousky nábytku mohla pořídit, jsem bohužel nikdy neměla dost peněz. Jen tu a tam si koupím nějaký drobný kousek,
Svět podle Rutherforda: Planetární model atomu
21stoleti.cz
Svět podle Rutherforda: Planetární model atomu
Když se řekne „atom“, naprosté většině lidí vytane na mysli malá sluneční soustava, tzv. Rutherfordův model. Možná kvůli tomu, že je všudypřítomný – esteticky rozvířené elektrony se staly symbolem ate
Stonehenge, kostel i tank: 5 netradičních věcí, které jsou nafukovací!
epochaplus.cz
Stonehenge, kostel i tank: 5 netradičních věcí, které jsou nafukovací!
Nafukovací nemusí být jen matrace nebo plavací kruh. Možností je mnohem víc a na vodu se některé z nich ani nedostanou… Díky lehkosti a skladnosti však svému účelu slouží skvěle! Tank odkdy: 1942 Jak vyhrát bitvu, nebo celou válku? Jedním z osvědčených prostředků je odedávna lest! Zkrátka nenápadně oklamat nepřítele. S originálním nápadem přijdou během