Domů     Proč jen musel náš synek zemřít?
Proč jen musel náš synek zemřít?

Spal a spal a nebyl vůbec k probuzení. Myslela jsem si, že to je epidemie, která nás všechny zasáhla. Netušila jsem, že za tím stojí nebezpečí, které si vyžádá synovu smrt.

Blížilo se jaro a venku se střídalo počasí. Jeden den jsme přišli domů z vycházky promáčení, druhý den jsme byli zpocení jako by už bylo léto. Já jsem vstávala první a připravila snídani. Chřipka nás pohlcovala jednoho po druhém.

Nejdříve začal pokašlávat a posmrkávat mladší Otík. Do dvou dnů se s virózou potýkala nejen Pavlínka, ale i manžel. Odpoledne jsem přišla z práce do našeho lazaretu.

Manžel byl protivný, jako každý chlap s rýmou, Pavlínka si v posteli hrála s panenkami a Otík tvrdě spal, měl jen zvýšenou teplotu.

Nemohla jsem ho probudit

Když spal i po dvou hodinách, začala jsem být znepokojená. Ptala jsem se manžela, od kdy spí. Ten se zamyslel a odpověděl, že usnul po obědě. Zavolala jsem kamarádce zdravotní sestřičce, jestli se jí to zdá normální, že spí téměř už sedm hodin.

Odpověděla mi, že nemocné dítě s virózou skutečně takto dlouho může spát. Doporučila mi však ať ho zkusím vzbudit a zavolám jí, jak reaguje. Otík na mé podněty nereagoval, začala jsem jím třást, ale oči neotevřel.

Okamžitě jsem volala zpět kamarádce a ta mi řekla, ať okamžitě volám záchranku a ona pojede rovnou do nemocnice, kde na mě bude čekat.

Převoz do nemocnice

Když záchranka dorazila, šlo vše ráz na ráz. Zkoušeli Otíka také probudit, když se jim to nepodařilo, okamžitě se rozhodli pro převoz do nemocnice. Dojela jsem chvíli po sanitce. Otík už ležel napojený na ventilátoru.

Lékaři mě začali zpovídat, co předcházelo tomu stavu, než jsem zavolala záchranku. Říkala jsem, že měl rýmu a zvýšenou teplotu, že nemocná je i dcera a manžel, že celé odpoledne prospal a po několika hodinách nebyl k probuzení.

Nastala mozková smrt

Ráno se Otíkovi přitížilo, uvedli ho do umělého spánku. Důvod byl stále nevyjasněný. Lékaři se rozhodli, že syna odešlou na vyšetření a převezli ho do jiné nemocnice. Odtamtud přišla zdrcující zpráva. Mozek vykazoval jen minimální činnost.

U našeho Otíka nastala mozková smrt a jediné řešení bylo odpojit ho od přístrojů. Takové zprávě se nedalo uvěřit. V pondělí byl ještě ve školce a v pátek se rozhoduje o tom, jestli vůbec bude žít? Lékař vybídl mě a manžela, abychom se šli s Otíkem rozloučit.

Telefonát od policie

Jak se něco takového mohlo stát? Cestou domů jsme nepromluvili ani slovo. Druhý den jsme šli zařídit pohřeb. V tom zoufalství mi náhle zavolalo skryté číslo. Nejdříve jsem váhala, ale nakonec jsem ho zvedla. Byla to policie.

Nechápala jsem, proč chtějí, abychom přijeli. Nebylo nám jasné, proč s námi chtějí mluvit o našem Otíkovi. V ten moment vám běží hlavou, co ještě se mohlo stát, aby to řešila policie? Pochybila snad nemocnice a náš chlapeček tu mohl být?

Synka nezabila chřipka

K velkému překvapení s námi chtěli mluvit odděleně. Nechápala jsem, proč nás při tak velké bolesti chtějí ještě rozdělit. Oni nám ale stroze a velmi odměřeně sdělili, že toxikologický rozbor prokázal přítomnost látek, které byly pravděpodobnou příčinou smrti.

Pohřeb bude tedy třeba odložit kvůli důkladné pitvě. Chtěli po nás, abychom každý zvlášť a samostatně podali vysvětlení, jak k tomu mohlo dojít. Syn měl v tělíčku silné léky proti depresím, a to ve velkém množství. Takové léky jsme doma vůbec neměli!

Neměla jsem tušení, kde by k něčemu takovému Otík přišel, vždyť to bylo malé dítě, to si je přeci nemohlo nikde koupit.

Bylo to předávkování

Za dva dny nás opět zavolali. V rukou už drželi pitevní protokol, ve kterém stálo, že příčina smrti bylo předávkování silnými antidepresivy. Bylo to pro mě jako rána pěstí, po které jsem se nechtěla zvednout.

Samozřejmě jsem věděla, že na vině nejsem já, ani manžel, ani dcera. Ale kdo tedy?

Rozjelo se vyšetřování

Následovala domovní prohlídka. Nic se nenašlo, všechny léky, které jsme měli doma, zabavili s tím, že půjdou na expertízu. Zabavili nám i počítač. Chtěli vidět věci našeho syna. Za pár dnů se výslechy opakovaly. Manžel se mi hroutil před očima.

Snažili se nám vrýt do hlavy naši vinu. Byli jsme pod obrovským tlakem. Vyšetřování se ubíralo tím směrem, že jsme Otíka naládovali prášky s úmyslem ho utlumit, aby nezlobil. Po dalším týdnu bylo evidentní, že chtějí případ uzavřít a je jim jedno, koho obviní.

Tentokrát si vzali na mušku dceru. Léky mu do pití mohla přimíchat ona. Bylo to celé tak absurdní!

Zbytečná smrt

Byla jsem znechucená a v duchu si začala znovu přehrávat poslední den, kdy jsem přivedla Otíka ze školky. Instinkt mě vedl. A najednou jsem si vybavila, jak mi v jednu chvíli Otík řekl, že mu kamarád ve školce dal nějaké bonbónky.

Vyrazila jsem do předsíně a v kapse Otíkova batůžku, který unikl pozornosti policistů, jsem našla krabičku s malými bílými bonbonky. Okamžitě jsem zavolala policii. Ta batoh okamžitě zabavila.

Nakonec se ukázalo, že ty léky mu skutečně dal jeho starší kamarád ve školce s tím, že to jsou dobré bonbonky. Syn si je vzal, když přišel domů…

Jana M. (51), střední Čechy

reklama
Související články
4.5.2024
Stejně jako máma jsem byla posedlá vzhledem. U ní jsem to nenáviděla, a přitom jsem dusila svoji dceru. Moje matka měla štěstí, že se vdala za úspěšného muže. Můj otec vydělával dost peněz, takže ona mohla být doma a starat se o sebe. Zastávala názor, že žena musí být prostě krásná. Tento styl výchovy jsem převzala od ní i já, ačkoli jsem to nenáviděla. Jak se to stalo? Snadno. „Nepoveden
3.5.2024
Tereza je naše vymodlené dítě. Dlouho se nám nedařilo počít, ale nakonec se na nás usmálo štěstí. I když pak se od nás zase odvrátilo. S Vláďou jsme se seznámili, když nám bylo už 35 let. Oba jsme toužili po rodině, ale před tím jsme nenašli vhodné partnery. Osudový muž Vláďa Jakmile jsme narazili na sebe, oba jsme věděli, že to je přesně ono. Proto jsme ani neotáleli a dohodli jsme se, ž
2.5.2024
Po smrti nevlastního otce se stalo to nejhorší, co mě mohlo potkat. Dědictví zasáhlo do mého života nelítostně, ten domek jsem musela rychle opustit. Nevlastního otce jsem měla moc ráda. Maminka si ho vzala, když mi bylo pět let. Vycházela jsem s ním dokonce lépe než s mámou. Spolu pak měli syna Vojtu. Máma Vojtu rozmazlovala a stavěla nás proti sobě. Byla jsem ráda, když jsem vypadla po učňáku
1.5.2024
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem si, že to je láska na celý život. Když jsem otěhotněla, úmyslně jsem našim neřekla n
29.4.2024
Čekaly jsme s mámou na tátu. Ohlásil, že si přijde pro věci. Rodiče procházeli složitým rozvodem a hádali se kvůli majetku. Naši koupili chalupu, když jsem byla ještě malá. Ze zchátralého stavení udělali společnými silami malebnou vilku. A ze sadu plného starých stromů a v neposlední řadě kopřiv, vysokých jako urostlý chlap, tak pěknou zahradu, že o ní vyšel článek v časopise Zahrádkář, dodn
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jindřich II. & Diana z Poitiers: Milenka dostala darem korunovační klenoty
historyplus.cz
Jindřich II. & Diana z Poitiers: Milenka dostala darem korunovační klenoty
V očích krále Františka I. se zračí zoufalství. „Copak vy jste mého syna někdy viděla veselého?“ otočí se na hraběnku Dianu z Poitiers. Pohledná Francouzka se jen lišácky usměje. „Nechte to na mně, Sire. Udělám ho svým rytířem,“ slíbí mu nakonec. Tento úkol splní nade vše očekávání. Princ Jindřich (1519–1559) se do půvabné vdovy, která je o
Pečená kořenová zelenina s medem
tisicereceptu.cz
Pečená kořenová zelenina s medem
Zeleninu si vyberte podle chuti nebo toho, co máte zrovna doma k dispozici. Potřebujete 1,5 kg kořenové zeleniny (mrkev, petržel, celer, dýni, pastinák, batáty, červenou řepu…) 1 palici česneku
Na vázách Františka Jungvirta se zabydleli brouci, žáby a ještěrky
iluxus.cz
Na vázách Františka Jungvirta se zabydleli brouci, žáby a ještěrky
Sklářský designer, výtvarník a malíř skla František Jungvirt se ve své nové sběratelské sérii uměleckých váz přenesl do zvířecí říše. Vybrané kusy z jeho stávajících kolekcí Garden a Trifid aktuálně z
Půl roku na ISS – HTC VIVE Focus 3 pomáhá s duševním zdravím i tělem kosmonautů
epochalnisvet.cz
Půl roku na ISS – HTC VIVE Focus 3 pomáhá s duševním zdravím i tělem kosmonautů
Společnost HTC VIVE úspěšně nasadila headset HTC VIVE Focus 3 na mezinárodní vesmírné stanici ISS. Jde o první headset pro duševní zdraví, který dokáže bez problémů každodenně pomáhat veliteli šestiměsíční mise Andreasi Mogensenovi z Evropské vesmírné agentury se zvládáním dlouhého odloučení od Země i blízkých. Nyní přichází další fáze testů, tentokrát zaměřená na udržení kondice a
Novinky ze světa rychlovlaků
21stoleti.cz
Novinky ze světa rychlovlaků
Na počátku dvacátého století představovaly vlaky nejrychlejší dopravní prostředek na delší vzdálenosti. Dnes je v našich očích nahradila letadla. V celé řadě zemí však stále platí, že pokud člověk chc
Krásy skalních měst – Česká republika
nejsemsama.cz
Krásy skalních měst – Česká republika
Toužíte prozkoumat svět mohutných pískovcových věží, skalních stěn a krásných soutěsek? Skalní města jsou cílem mnoha turistů od nás i ze zahraničí. Kam zaplatíte vstupné, a kde můžete krásy přírody obdivovat zdarma? Pravčická brána Nejkrásnějším útvarem zdejší přírody a Národního parku České Švýcarsko je Pravčická brána, která se nachází asi 15 km od Děčína. Rozpětí celého oblouku má neuvěřitelných 26,5
Proč je Sabina Remundová na všechno sama?
nasehvezdy.cz
Proč je Sabina Remundová na všechno sama?
Diváci znají Sabinu Remundovou (51) jako ráznou státní zástupkyni ze seriálu Případy 1. oddělení. V soukromém životě by se ale ráda o někoho opřela. Bohužel je však na řadu věcí sama. Její manžel,
Muzeum v přírodě Zubrnice: Nejmladší skanzen zachraňuje staré tradice
epochanacestach.cz
Muzeum v přírodě Zubrnice: Nejmladší skanzen zachraňuje staré tradice
Oblast Sudet měla po druhé světové válce tu smůlu, že odtud většina původních obyvatel se vztahem k regionu musela odejít. Nepříznivě se to projevilo na stavu krajiny i na architektonických památkách. Najednou se o ty po staletí opečovávané skvosty neměl kdo starat a nikomu na nich nezáleželo. Lidové stavby začaly chátrat, ale staleté dědictví naštěstí nezmizelo
Je těžké stát se andělem, někdy si to zkuste
skutecnepribehy.cz
Je těžké stát se andělem, někdy si to zkuste
Z rozvodu mě vyléčila až opravdová láska. Znovu jsem se vdala a můj druhý muž byl tak báječný, že jsem se po jeho boku změnila k lepšímu. Když mě Pavel opustil, nějakou dobu jsem se domnívala, že to nepřežiju. Samozřejmě že mě všichni ujišťovali, že na to se neumírá, že se dám dohromady, že to spraví jenom čas.
ISS: Spadne do Tichého oceánu?
epochaplus.cz
ISS: Spadne do Tichého oceánu?
Jediná trvale obydlená vesmírná stanice, a to od 2. listopadu roku 2000. Našli bychom ji na naší nízké oběžné dráze ve výšce přibližně 400 kilometrů. Ač to tak astronautům ani nepřijde, má rychlost 27 720 kilometrů v hodině a Zemi tak obíhá zhruba v 92minutové periodě.   Standardně je tu 7 lidí, kteří se mění
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Da Vinciho Vitruviánský muž: Je nejslavnější kresba světa šifrou?
enigmaplus.cz
Da Vinciho Vitruviánský muž: Je nejslavnější kresba světa šifrou?
Po celém světě najdeme šifry. Pokrývají zdi prastarých chrámů, stránky tajemných a nepochopených knih a v některých případech jsou schované i v malbách a jiných uměleckých dílech. To je i případ Vitru