Domů     Poradilo mi moje mladší já
Poradilo mi moje mladší já
5 minut čtení

Jednoho dne se v mé kanceláři objevila malá holčička. Bylo to zvláštní. Navíc jsem se nemohla zbavit dojmu, že mi někoho silně připomíná…

Toho rána jsem se probudila už v pět hodin. Nemohla jsem spát. Čekal mě perný den v práci – mnoho porad a hlavně důležitá schůzka s vedoucím. Musela jsem rozhodnout o osudu svého oddělení a dvěma lidem dát padáka.

Jejich osud byl v mých rukách

Bylo to těžké a nepříjemné rozhodování, zvlášť když všichni moji podřízení byli pracovití, příjemní a slušní lidé. Už několik dní jsem nad tím přemýšlela, ale stále jsem nedospěla k závěru.

Když jsem krátce před osmou hodinou dorazila do práce, už na mě čekala moje asistentka a ve dveřích mi podávala hrnek se silnou černou kávou. V druhé držela hromadu papírů.

Sama se bála o své místo, zrovna si s manželem koupili byt na hypotéku, jenže právě ona byla z těch, které jsem mohla postrádat, a tudíž jsem její jméno měla na seznamu.

Dívenka na chodbě

Zavřela jsem se v kanceláři a prsty jsem si stiskla spánky. Začínala mě třeštit hlava. Kopla jsem do sebe jeden prášek, zapila ho kafem a v rychlosti prošla papíry, které mi asistentka dala. O půl hodiny později už jsem běžela na první velkou poradu.

Chtěla jsem stihnout výtah a nešťastně jsem zakopla. Rozplácla jsem se na koberci. Vedle mých papírů, které se rozsypaly po podlaze, ležela malá panenka. Přišlo mi to divné. Nikdo z kolegů do práce děti nevodil.

„Podáte mi ji, prosím?“ ozval se vysoký dětský hlásek. Zvedla jsem hlavu a dívala se do tváře usměvavé copaté holčičky. „Kde máš rodiče?“ zeptala jsem se jí a panenku jí podala. Holčička mlčela. Neměla jsem čas to zjišťovat.

Řekla jsem holčičce, ať jde do mé kanceláře a počká, až se vrátím. Pak jsem si oprášila rukama kostýmek, sebrala papíry a pospíchala na schůzku.

Čekala na mě

Když jsem se o hodinu a půl později vrátila do kanceláře, tak tam k mému překvapení holčička pořád byla. „Jak se jmenuješ a kde máš rodiče?“ zeptala jsem se jí znova. Dívenka ale moje otázky zcela ignorovala. Zvědavě se rozhlížela po místnosti.

„Máš to tu docela hezký. Ale je tu málo květin a obrázků.“ Překvapeně jsem zamrkala. „Ty jsi nějaká chytrá,“ zasmála jsem se.

Připomněla mi můj dětský sen

„Mám ráda květiny a zvířata,“ odpověděla. „Vy ne?“ Pokývala jsem hlavou. Vzpomněla jsem si na dětství a na svůj sen, kdy jsem toužila pracovat v zoologické zahradě. Chvíli jsme si ještě povídaly, když do kanceláře vtrhla asistentka. Dívky si nevšímala.

Upnula na mě oči zarudlé od pláče. „Teď jsem se to dozvěděla. Moc prosím, nevyhazujte mě,“ prosila mě. „Mirko, uklidněte se, ještě není vůbec nic rozhodnuto,“ řekla jsem. „Udělám všechno, co budete chtít,“ kvíkla asistentka a popotáhla. Pak vyběhla z kanceláře.

Povídaly jsme si

S povzdechem jsem se posadila na židli. „Jste nešťastná,“ podotkla malá dívenka. Pozorně jsem se na ni zadívala. Někoho mi připomínala, ale nemohla jsem přijít na to, koho. Zavolala jsem na recepci, abych zjistila, co je ta malá zač.

„Nevšimla jsem si, že by někdo přišel s dítětem,“ odpověděla recepční. „Ale poptám se.“ „Díky,“ řekla jsem a požádala ji ještě, aby objednala velkou sýrovou pizzu. Obrátila jsem se na holčičku. „Když už tu jsi, tak se spolu naobědváme.“

Vzpomínky na dětství

Po obědě jsem musela na další schůzku. Když jsem se o hodinu později vrátila, holčička seděla na mé židli a předstírala, že telefonuje. „Všechny je vyhoďte! Aspoň bude víc peněz pro mě!“ řekla a pak se ďábelsky zasmála. Přes záda mi přejel mráz.

Vzpomněla jsem si na své dětství a na svou matku, která byla neustále v práci a já ji často vídala jsem ráno u snídaně. Možná proto jsem ani nechtěla děti a předstírala jsem, že si nevšímám posledních let, kdy mám ještě šanci založit rodinu.

Rozhodla jsem se vzepřít

Popadla jsem ze stolu desky s papíry a odešla do zasedačky. Potřebovala jsem klid a ticho, abych mohla přemýšlet. Za hodinu jsem měla říct vedoucímu jména lidí, které má vyhodit. Bylo mi z toho nanic. Rozhodla jsem se, že to neudělám. Nepřipravím lidi o práci.

Řekla jsem šéfovi a vedení společnosti, že odmítám kohokoli vyhodit ze svého týmu a že pokud se jim to nelíbí, jsem ochotná odejít z firmy.

Obálka na stole

Svou řečí jsem vzbudila rozruch. Nejspíš jsem si tak zpečetila svůj osud. Když jsem se vracela do své kanceláře, většina zaměstnanců už byla pryč, i moje kancelář zela prázdnotou. Jen na stole byla obálka s mým jménem. Otevřela jsem ji a vyndala z ní papír.

Když jsem ho rozložila, zůstala jsem v šoku. Byl to obrázek malé holčičky s maminkou a v rohu bylo „Domča“. Byl to můj podpis! Došlo mi, že ta holčička byl přízrak mé samé, který za mnou přišel, aby mi připomněl, kdo jsem a co chci.

Udělala jsem správnou věc

Druhý den mi šéf volal a řekl mi, abych za ním okamžitě přišla. Byla jsem připravená na nejhorší. K mému překvapení mě ale nevyhodil, místo toho mi a mému oddělení dal šanci, abychom předvedli, co umíme. Nemohla jsem tomu uvěřit.

A když už mi byl tak nakloněný, stanovila jsem si i další podmínky. Na všechny kývl. Večer, když jsem zavřela oči, uviděla se tvář malé holčičky, tedy mé samé, jak se na mě usmívá a posílá mi vzdušnou pusu…

Dominika N. (43), Brno

Související články
3 minuty čtení
Pouliční lampa se rozblikala a já uslyšela kroky. Krásná dívka mě sledovala až ke mně domů. V knize o pražských strašidlech jsem se dočetla, co mohla být zač... Pamatuji si na první dny, kdy jsem se do pražského Podskalí přistěhovala. Hned jsem si tu magickou část Prahy prošla a zajímala se o historii tohoto místa. Je to nejstarší část našeho hlavního města. Podle starých legend a pražských pov
3 minuty čtení
Problémy se na mě navalily ze všech stran. Jediné, co mi dělalo dobře, byl les a zpěv ptáků. Pak jsem ale našla oázu zdraví v koutě cizí zahrady. V rodině jsme neměli žádné vážné zdravotní problémy, proto jsem ani nečekala, že by mě něco začalo předčasně trápit. Jenže jak se říká, každého si problémy jednou najdou. Tehdy přišly těžké časy. V práci se nám změnilo vedení a začalo peklo. Neustále
3 minuty čtení
Byla jsem šťastná, že ten úžasný kousek po tetičce můžu mít doma právě já. To zrcadlo bylo nádherné. Do naší rodiny ale vneslo jenom nenávist. Mou velkou vášní je starožitný nábytek. Jenže na to, abych si takové kousky nábytku mohla pořídit, jsem bohužel nikdy neměla dost peněz. Jen tu a tam si koupím nějaký drobný kousek, a pak se na něj chodím s úctou a neskonalou radostí dívat. Žádnou větší
3 minuty čtení
Když mi kartářka řekla, že odhalím rodinné tajemství, které mi změní život, moc jsem tomu nevěřila. Pak jsem ale objevila staré fotografie. Jednoho deštivého odpoledne jsem se rozhodla navštívit místní kartářku, kterou mi doporučila kamarádka. Kartářka jménem Madam Kim měla malý krámek v historické části města. Když jsem k ní vešla, ucítila jsem nezaměnitelné aroma kadidla a svíček. Madam Kim,
5 minut čtení
Vracely jsme se s kolegyní v noci domů, když se náhle ozvalo zakvílení. Pak se objevila postava, kterou jsem spatřila kdysi jako dítě. Kdysi jako dítě jsem na dětském táboře zažila hrůzu, kterou můžu jen stěží vylíčit. Při noční bojovce jsem zahlédla přízrak se sekerou a useknutou hlavou v ruce. Bylo to příšerné. Letní tábor Později, s odstupem času, jsem se domnívala, že šlo o jednoho z 
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Je ze Švandové vypočítavá zlatokopka?
nasehvezdy.cz
Je ze Švandové vypočítavá zlatokopka?
Tohle manžel herečky Jany Švandové (77) ze seriálu Jedna rodina neuslyší rád. Na otázku, proč se před sňatkem s developerem Pavlem Satoriem (75) dvakrát rozvedla, měla jasnou odpověď: „Protože v té
Muzeum československého opevnění Kladruby
epochanacestach.cz
Muzeum československého opevnění Kladruby
Jen dvě stě metrů od brány kladrubského kláštera čeká architektonická zajímavost zcela jiného druhu a o celá staletí mladší. Muzeum československého opevnění Kladruby sestává ze dvou betonových bunkrů vybudovaných v roce 1938. První z nich se podařilo zrekonstruovat do původní podoby tak věrně, že se až zdá, že si posádka jen na chvilku odskočila. Uvnitř byla znovu
Nejen rostliny mizí. V ohrožení je i samotná taxonomie – základ ochrany biodiverzity
epochalnisvet.cz
Nejen rostliny mizí. V ohrožení je i samotná taxonomie – základ ochrany biodiverzity
Čeští vědci ročně objeví a popíší desítky nových druhů organismů. Každý nově popsaný druh rozšiřuje poznání o přírodě a nabízí potenciál pro využití v medicíně, zemědělství i ochraně přírody. Tisíce jich ale ještě zůstávají neobjeveny.   Mnohé z nich z přírody mizí dříve, než je vůbec stihneme poznat. Taxonomie, která je základním kamenem pro jakýkoliv výzkum biodiverzity,
Hrabě Harrach probudil Krkonoše
historyplus.cz
Hrabě Harrach probudil Krkonoše
Zdatný a rozvážný podnikatel, mecenáš umění, politik, hospodář, otec českých lyžníků a nadšený propagátor turistiky. Jan Nepomuk Harrach je osvíceným šlechticem a jeho činorodost udivuje dodnes. Výraznou stopu zanechal hlavně v Krkonoších. Hrabě Harrach (1828–1909) se narodil ve Vídni jako syn vzdělaného, vlastenecky orientovaného Františka Arnošta z Harrachu (1799–1884) a jeho manželky Anny Marie Terezie (1809–1881),
Pikantní kuře
nejsemsama.cz
Pikantní kuře
Maso vybírejte nejlépe u řezníka nebo farmáře. Budete mít jistotu o kvalitě i čerstvosti. Místo pomerančů můžete maso zkusit péct třeba také s broskvemi nebo jablky. Ingredience na 4 porce: 4 kuřecí prsa 50 g koření garam masala sůl pepř 1 lžička mleté skořice 2 lžíce hladké mouky 2 pomeranče 2 cibule několik snítek rozmarýnu Postup: Pomeranče a cibule nakrájejte na kolečka.
Co s námi dělají negativní energie?
enigmaplus.cz
Co s námi dělají negativní energie?
Nemůžeme je vidět a obvykle je ani nevnímáme. Přesto jsou různé energie všude kolem nás a z dlouhodobého hlediska jejich působení může člověka ovlivnit víc, než by se na první pohled zdálo. Negativním
Elixír života a vášně
rezidenceonline.cz
Elixír života a vášně
Moderní dům, zařízený luxusními ikonickými solitéry, překvapivě působí dojmem starobylé solidnosti. Zadání klientů bylo zdánlivě komplikované – přáli si vytvořit interiér v novém domě, který by ale působil dojmem letité zabydlenosti, nebyl výstřední, současně i po nějakém čase stále aktuální. Mladý pár hodně cestuje a velmi dobře se orientuje ve světě designu. Také proto architekt
Cuketová buchta s citronovou polevou
tisicereceptu.cz
Cuketová buchta s citronovou polevou
Chcete udělat radost mlsným jazýčkům? Pak pro vás máme chutnou buchtu. Ingredience 400 g cukety 2 vejce 300 g cukru krupice 230 ml oleje 400 g hladké mouky 6 g jedlé sody 4 g kypřicího prá
Toyota GR Yaris má novou verzi Aero Performance inspirovanou motoristickým sportem
iluxus.cz
Toyota GR Yaris má novou verzi Aero Performance inspirovanou motoristickým sportem
Společnost TOYOTA GAZOO Racing představila novou verzi modelu GR Yaris Aero Performance, která se pyšní aerodynamickými úpravami na základě praktických zkušeností z motoristického sportu. Toyota GR
Zrcadlo po závistivé tetě nás ničilo
skutecnepribehy.cz
Zrcadlo po závistivé tetě nás ničilo
Byla jsem šťastná, že ten úžasný kousek po tetičce můžu mít doma právě já. To zrcadlo bylo nádherné. Do naší rodiny ale vneslo jenom nenávist. Mou velkou vášní je starožitný nábytek. Jenže na to, abych si takové kousky nábytku mohla pořídit, jsem bohužel nikdy neměla dost peněz. Jen tu a tam si koupím nějaký drobný kousek,
Svět podle Rutherforda: Planetární model atomu
21stoleti.cz
Svět podle Rutherforda: Planetární model atomu
Když se řekne „atom“, naprosté většině lidí vytane na mysli malá sluneční soustava, tzv. Rutherfordův model. Možná kvůli tomu, že je všudypřítomný – esteticky rozvířené elektrony se staly symbolem ate
Stonehenge, kostel i tank: 5 netradičních věcí, které jsou nafukovací!
epochaplus.cz
Stonehenge, kostel i tank: 5 netradičních věcí, které jsou nafukovací!
Nafukovací nemusí být jen matrace nebo plavací kruh. Možností je mnohem víc a na vodu se některé z nich ani nedostanou… Díky lehkosti a skladnosti však svému účelu slouží skvěle! Tank odkdy: 1942 Jak vyhrát bitvu, nebo celou válku? Jedním z osvědčených prostředků je odedávna lest! Zkrátka nenápadně oklamat nepřítele. S originálním nápadem přijdou během