Domů     Rozjívená vnoučata mě trápí
Rozjívená vnoučata mě trápí
5 minut čtení

Jsou hlučná, líná a všude drobí. Jejich dědeček je z nich nadšený. V jeho očích jsou prostě géniové. Každá moje kritika skončí hádkou.

Kdybych to martyrium s třemi vnoučaty musela snášet jednou měsíčně, ani bych nedutala. Tiše bych přetrpěla víkend a těšila se na ten další, kdy bych měla klid. Ale ona jsou u nás každou sobotu i neděli!

Ráno je manželův syn přivede a jen nám oznámí, kdy si děti laskavě vyzvedne. Někdy už večer, ale občas i druhý den pozdě odpoledne. Je to peklo.

Nic jim není dobré

Děti ve věku deset, devět a pět let nemají s sebou ani věci na převlečení, natož nějaké hračky či pastelky. Vše pořizujeme my. Nejhorší je to s jídlem. Ony totiž jen tak něco nesnědí. Ryba je fuj, kuře je fuj, a dokonce ani obyčejný chleba nechtějí.

Jen pěkně drahé houstičky nebo nějaké bagety. „Přece bys na vnoučatech nechtěla šetřit?“ ptá se výhrůžně jejich milovaný dědeček, můj manžel. Je to fajn chlap a já ho mám ráda.

Vzala jsem si ho coby vdovce s jedním synem a společně s ním ho od jeho dvanácti let vychovávala. Zprvu jsme se neměli moc v oblibě, tedy hlavně Petr, jeho syn, neměl rád mě. Potom jsem si ho postupně získala a začali jsme se mít docela rádi.

Nehrála jsem si na jeho maminku a on to oceňoval. Oslovoval mě „teto“, a tak už to zůstalo.

Rozmazluje je

Ne že by s ním nebyly nějaké problémy, ale se kterým puberťákem nejsou? Já byla bezdětná a po vlastních dětech jsem moc toužila. Mrzelo mě, že si nikdy nepovozím kočárek s vlastním dítětem. I Petr by byl pro a často mluvil o sestřičce.

Měl děti moc rád a toužil stát se učitelem. Manžel si ale už žádné potomky nepřál. Prý co kdyby se mi taky něco stalo a on zůstal opět sám. No, nebyly to moc optimistické myšlenky, ale můj Tomáš už byl prostě takový. O to víc jsme se oba věnovali Petrovi.

Když se oženil, nemohla jsem se dočkat vnoučat. A když měl za pár let tři, neznalo moje štěstí mezí. Moc jsem si roli babičky užívala. Manžel samozřejmě taky. Ale nebylo to stejné. On je jen nezřízeně rozmazloval místo toho, aby je něco užitečného naučil.

Skáču kolem nich

„Jsou ještě malé,“ tvrdil, když jsem ho nabádala, aby děti naučil bruslit nebo jezdit na kole. Pohodlnější prostě bylo mít je doma a hrát karty nebo nějaké stolní hry. Ostatně, ty jsem mu vnutila taky já, mají teď moc hezké, i když drahé.

Z pravidelných návštěv se stal neměnný zvyk. Petr tvrdil, že si snacha potřebuje oddychnout, a ona zase, že potřebuje odpočívat syn. To, co nebylo pro nadšeného dědečka žádný problém, byl pro mě horor. Nakoupit hory jídla, upéct, uvařit.

Večer jsem padala únavou, ale moje šichta zdaleka ještě nekončila. Odpočaté a přejedené děti totiž vyžadovaly filmy, nejraději stále dokola stejné pohádky. Některé jsem viděla snad stokrát.

Usnout jsem ale také nesměla, protože vnoučátka ještě vyžadovala neustálou konverzaci.

Švindlovala jsem

Jednou mě napadlo, že si do uší strčím nenápadně špunty, abych je neslyšela. Děti se rozzuřily a stěžovaly si manželovi, že je ignoruji. Já dělala nechápavou. Slíbila jsem, že navštívím lékaře kvůli naslouchátkům.

„Asi se mi prostě jen zhoršil sluch, či co…“ uklidňovala jsem všechny a tím je dle svého plánu trochu vystrašila. Celý další den jsem měla klid. Děti nebavilo mi všechny příkazy několikrát opakovat.

Stejný modus operandi, jak tomu říkají v mých oblíbených detektivkách, jsem aplikovala i na svoje další povinnosti. O hladu jsem je nenechala, ale hned po obědě jsem předstírala bolesti zápěstí.

„Karpální tunely, to bude chtít operaci,“ tvrdila jsem a v duchu se smála. V zásobě jsem měla ještě migrénu, podvrtnutý kotník a žlučníkový záchvat. Nádhera!

Možná se jich zbavím

„Takhle to dál nejde. Určitě jsi přetažená. Příští víkend vezmu vnoučata na celodenní výlet, abys měla klid,“ slíbil manžel a já ho v tu chvíli milovala víc než o svatbě! Dětem se výlet nelíbil. Bolely je nožky.

Nebyly zvyklé šlapat do kopce, a navíc snad deset kilometrů. O dalším víkendu se jim k nám nechtělo. Petr se divil, ale ony najednou chtěly zůstat doma. Což bylo i pro snachu nezvyklé. Potřebovala odpočívat, a najednou měla na krku své rozjívené děti.

Zkoušela mě přesvědčit, abychom se o ně zas tak pěkně starali. Nebyla jsem proti. Ani manžel. Jen, když dodal, že se těší na další společné výlety, dětem zatrnulo. Slibovaly, že raději budou doma a budou prý hodné.

Ani jsem nemusela předstírat lítost, že už k nám tak často nezavítají. Užívala jsem si klidu a pohody. Všude bylo ticho, taková nádhera! Občas se mi po našich vnoučatech zasteskne, ale hned jsem z toho vyléčená, když si vzpomenu, jak se chovala.

Blanka P. (63), Most

Související články
2 minuty čtení
Tobiáše miluju. Čím mě ale dokázal syn vytočit, bylo jídlo. Nejraději měl hranolky, párek v rohlíku a colu. Nezabíraly na něj hrozby ani prosby. Ikdyž jsem se snažila svého jediného syna vychovávat rozumně a nebyla jsem rozhodně matka, která by dítě zahrnovala nezdravou péčí a domov držela v přehnané čistotě, tak se mi můj Tobi přece jen zvhrnul. Byl posedlý sladkým, až jsem dostala strach, zda
2 minuty čtení
Nevím, kam dala moje dcera rozum, když si našla takového blázna a nešiku. Nic doma neudělá, zato má hlavu plnou šílených nápadů! Dcera i syn byli vychováni s láskou, ale přísně. Tím, kdo u nás doma nastavovat pravidla, byl manžel. Chlap musí mít respekt, tak to u nás bylo zavedené po generace. Proto mi nevyhovovalo, jakého partnera si našla naše dcera Anička. Už od prvního setkání jsem si na bu
5 minut čtení
Být matkou není nikdy snadné. Ale co když se z vašich dětí stanou dospělí lidé, kteří se nesnáší? To je situace, se kterou si teď nevím rady. I když jsem si vždycky přála, aby byli sourozenci oporou jeden druhému, realita je úplně jiná. Mám dvě děti, dceru a syna, a jsou to dvojčata. V dětství byli nerozluční. Hráli si spolu, tajně si šeptali do ucha, smáli se stejným hloupostem. Když jeden dos
5 minut čtení
Po padesátce jsem měla pocit, že už mě v životě nic nečeká a že už mě nemůže nic překvapit. Život mi začal připadat poněkud šedý. Děti byly dospělé a měly své rodiny, s manželem jsme si vytvořili zajetou rutinu a po letech tvrdé práce jsem konečně měla čas i na sebe. Neměla jsem si nač stěžovat, ale ani nač se těšit. Život nám ale občas připraví zvraty, na které se nemůžeme nijak připravit. Ten
5 minut čtení
V životě každého člověka nastanou chvíle, které se vám zaryjí do paměti tak hluboko, že je nikdy nezapomenete. Často jsou to okamžiky mezi životem a smrtí. Jedním z takových okamžiků, který si budu pamatovat navždy, byl ten, kdy můj manžel, otec našich dětí a dědeček našich vnuků, zachránil život našemu sedmiletému Jakubovi. Byl to obyčejný den, nic nenasvědčovalo tomu, že by měl být něčím výji
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Laboratorní vs. přírodní diamanty
iluxus.cz
Laboratorní vs. přírodní diamanty
Diamanty vznikají v extrémních podmínkách hluboko pod povrchem Země po dobu miliard let, ale dnes je možné je vytvořit během několika týdnů v laboratoři. Syntetické diamanty, tzv. lab-growny, se preze
Kouzlo toaletního stolku
rezidenceonline.cz
Kouzlo toaletního stolku
Každá žena touží po prostoru, v němž se může alespoň chvíli věnovat pouze sama sobě. Takové místo nabízí toaletní stolek, tradiční nábytkový doplněk ložnic nebo šaten. Při výběru se řiďte nejenom praktičností, ale i vzhledem. Toaletní stolek bývá jednou z věcí, které si do bytu pořizujeme jako poslední. Přitom je ideálním řešením ve chvíli, kdy
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
skutecnepribehy.cz
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
Vždy jsem se líbila chlapům, ale po dvou porodech jsem se se svou figurou mohla rozloučit. Přibrala jsem a kila nechtěla jít dolů. Pak přišel do mého života Drex. Když jsem čekala první miminko, byla jsem nekonečně šťastná. Ale taky jsem si začala všímat toho, že pro chlapy jsem se stala neviditelnou. A to pro mě byl
Arciloupežníka přikovali k pryčně
historyplus.cz
Arciloupežníka přikovali k pryčně
„Peníze, nebo život!“ vykřikne bandita a bambitkou namíří na překupníka, vezoucího zboží na tržiště. Přepadený ani neprotestuje, s rukama nad hlavou sleze z kozlíku a prosí o život. Má štěstí. Vůdce loupežnické bandy, obávaný Jan Nepomuk Karásek, ho ušetří. Jen sebere, co se dá, a pak i se svými kumpány uhání pryč. Spravedlnosti ale přece
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
epochanacestach.cz
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
Nenápadné místo v lese, v jehož centru je léčivý pramen Boží voda, pamatuje časy nebývalé slávy. Vydejte se s námi do někdejších proslulých lázní, kam lidé chodili za klidem i za zázraky! Pokud se vydáte z Mladé Boleslavi do Dobrovic, zpozorněte v úseku mezi obcemi Jemníky a Bojetice. Na úpatí zdejšího vrchu Chlum se totiž nachází pramen, který proslul jako
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
nasehvezdy.cz
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
Zase září štěstím, užívá si života. Iveta Lutovská (41) po boku přítele Vojty jen kvete. Dokonce to vypadá, že padne poslední překážka, aby vztah posunuli zase o něco dál! Ještě nedávno to vypadalo
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
epochalnisvet.cz
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
Jakmile se narodíme, začíná se údajně odvíjet pravidelný cyklus biorytmů, který bude oscilovat ustáleným způsobem celým naším životem.   Každý z našich dnů, všechny významné propady, které nejsou zaviněné zvenčí, i naše osobní úspěchy, vše má jasnou periodu: 23 dní trvá fyzický cyklus, 28 emoční a ten intelektuální je pro změnu 33denní. A kdo je schopný
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
enigmaplus.cz
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
Hrad Kašperk byl nejvýše položeným královským sídlem v České republice. Až do dnešních dnů zde zůstala brána a hlavní palác, sevřený dvěma mohutnými čtyřhrannými věžemi. [gallery ids="152430,152429
S kolagenem je kůže svěží
nejsemsama.cz
S kolagenem je kůže svěží
Bavíme se o základní bílkovině, která je stavebním kamenem naší pokožky. Co pro ni umí zajistit kolagen, nesvede nikdo jiný. Hlavně pevnost, pružnost a hydrataci. Zbystřit byste měla tehdy, když si všimnete čím dál větších známek stárnutí. Začíná to jemnými linkami kolem očí a rtů, pak nastoupí hlubší vrásky a nakonec pleť ztrácí plnost. To se hladina kolagenu v těle
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
21stoleti.cz
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
epochaplus.cz
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale