Domů     Proč mě matka odložila?
Proč mě matka odložila?
6 minut čtení

Vyrůstala jsem jako jedináček. Hýčkané dítě v milující rodině. O to větším šokem pro mne bylo, když jsem zjistila, že žiji ve lži. Ono to všechno bylo celé jinak, než mi říkali.

Pamatuji si to, jako by to bylo včera. Ta vůně babiččiných buchet. Jak mi děda spravil vše, co se mi rozbilo. Nádherné dětství. Jezdila jsem k prarodičům na prázdniny. Byla jsem jejich jediné vnouče. Často za mnou jezdila maminka, pokud měla v práci dovolenou.

Moji prarodiče byli její rodiče. Tatínek se tu také občas objevil, ale protože neustále pracoval, neměl tolik času.

Prostě jen tak odešel

Bohužel idylka netrvala věčně. Tehdy mi bylo 12 let, když táta odešel za jinou. Maminka se zhroutila, poslední ranou pro ni bylo, když zjistila, že si táta upletl levobočka. Tehdy jsem netušila, proč to maminku tak bolí.

Nemohla mít vlastní děti, proto to bylo tak kruté. Tehdy jsem netušila, že nejsem tatínkova, takže mě opustil kvůli vlastní krvi. Byla jsem v pubertě, a když jsme se viděli, vyčetla jsem mu, že jsem přece taky jeho dítě.

Na jeho nerozhodný výraz dodnes nezapomenu. Doufám, že se jen zarazil, protože si uvědomil, že mu říkám nepřesnou informaci. Že ho nenapadlo, že přece nejsem jeho, tak na tom tak nezáleží. Zůstaly jsme s maminkou samy.

Tehdy žil už jen děda, takže trochu zastoupil roli hlavy rodiny. Bohužel zlomené srdce maminky začalo trápit její psychiku, posléze i zdraví celkově.

Maminka to nakonec nezvládla

Onemocněla rakovinou a její život se zkracoval. Když jí lékaři sdělili, že jí zbývá možná pár týdnů, sedla si se mnou. Bylo mi 15 let. Tehdy jsem se dozvěděla, že jsem adoptovaná.

Moje biologická matka mě dala v necelém roce do kojeneckého ústavu, protože se o mne nedokázala postarat. Moji adoptivní rodiče si mne vzali z kojeňáčku, protože nemohli mít vlastní děti, respektive u maminky byl problém.

„Asi mu to nestačilo,“ přemýšlela maminka, proč si otec po čtyřicítce pořídil dítě s ani ne třicítkou. Brzy poté, co mi maminka všechno řekla, zemřela. Tehdy mne dostal do péče můj děda.

Setkání před maturitou

I když jsme byli s dědou parťáci, co naplat. Byla jsem holka v pubertě. Stýskalo se mi po mamince, i ten táta mi chyběl, protože jsem měla vztek, že se nepostaral, když jsem přišla o mámu a on byl vlastně posledním rodičem. Nestýkali jsme se.

Částečně i proto, že když jsem ho tehdy viděla naposledy, neměla jsem zájem. Tehdy jsem si myslela, že se měl víc snažit. To on ublížil a měl mít pochopení. Setkali jsme se, až když jsem maturovala. Přišel s tím děda, že by táta šel rád na maturitní ples.

Souhlasila jsem. Aby byl stůl čistý, sedli jsme si všichni ještě před plesem a popovídali jsme si. Děda oslovil tátu sám. Zjistil, že je rovněž onkologicky nemocný, a i když jsem byla plnoletá, nechtěl, abych na světě zůstala sama.

Děda přiznal, že tátu neměl rád poté, když nás opustil. A snažil se omezit jeho styk se mnou. Pozval ho na pohřeb mámy, ale nesměli jsme se vidět. Táta pokorně souhlasil, proto byl tehdy někde vzadu. Neviděla jsem ho.

Nemohla jsem najít rodiče

Děda zemřel půl roku po mé maturitě. Zdědila jsem jeho dům, kde jsem i žila. Protože jsem chodila na vysokou, nebylo pro mne snadné vše utáhnout, táta se ale postaral. Chtěl mi vynahradit roky, kdy jsme se nevídali.

I když jsem měla brášku, trvalo déle, než jsem ho poznala. Zkrátka opora od otce byla, ale přece jen někde daleko. A tehdy mne napadlo, že bych mohla zjistit, kdo jsem. Zkoušela jsem pátrat po mých biologických rodičích.

Otec byl však neznámý a matku se mi nedařilo dohledat. Tak jsem se zase soustředila na svůj život.

Vlastní rodina? Fiasko…

Řekla jsem si, že já si vlastní rodinu tak nezpackám. Na škole jsem se zamilovala do Petra. Spolužáka ze stejného ročníku. Byl moje první velká láska. Viděla jsem v něm tu mužskou oporu, která mi chyběla.

Element, který se mi ztratil, když odešel otec, posléze i děda. Zkrátka jsem o to víc, co mi muži odcházeli ze života, potřebovala nějakého chlapa. Vrhla jsem se tedy do vztahu po hlavě. Doslova, takže jsem otěhotněla.

Tehdy jsem byla nadšená, protože jsem si malovala sny o velké rodině. Petr bohužel tak nadšený nebyl. Říkal, jestli nemáme dost času, vždyť ještě studujeme. Sice se z toho nechtěl vyvléknout, ale jeho myšlenky mne vyprovokovaly k výčitkám.

Kdo ví, jestli mé rozčilení nepřispělo k potratu. Žádné dítě ani svatba se nekonaly, my s Petrem jsme se rozešli.Trvalo, než jsem našla toho pravého. S Jiřím jsem se seznámila na narozeninách manžela své kamarádky. Byl rozvedený a měl dva syny.

Ti si mě oblíbili a já zatoužila po dítěti ještě víc. Nenapadlo by mne, že i když jsem byla adoptovaná, zdědím prokletí po mé adoptivní mámě. Sice jsem otěhotněla, ale opět jsem potratila.

Lékaři mi sdělili, že šance na donošení děcka nemám vysoké, proto jsme se s Jirkou rozhodli pro adopci. Do naší rodiny tak přibyla Terezka.

Začala jsem pátrat

Byla jsem zkušená, takže jsem nechtěla dělat tu samou chybu jako moji rodiče. Nechtěla jsem, aby se Terezka dozvěděla o svém původu. Když jsem to řešila, znovu mne ale napadlo zjistit si, co má rodina.

Začala jsem intenzivně pátrat, měla jsem podporu celé své rodiny, takže to bylo o to jednodušší. Jak jsem zjistila, má biologická matka pocházela ze šesti dětí. Bylo jí 17 let, když mne porodila. Nakonec měla ještě tři další děti. Je jsem vypátrala.

Nakonec jsme velká rodina

Máma už tehdy nežila. Sourozenci byli v šoku, když našli novou sestru. Nevěděli o mně. Což mne trochu mrzí, že mě máma zapřela. Vzhledem k jejímu věku asi bylo pochopitelné, proč mne dala pryč. Stejně by mne ale zajímalo, zda to tak skutečně bylo.

Chtěla jsem to slyšet od ní, od jejích rodičů, sourozenců. Bohužel už nikdo živý nebyl. Dnes mám alespoň velkou rodinu.

Jiřina V. (71), Opava

Související články
3 minuty čtení
Všichni jsme mého muže Rudolfa léta považovali za tichého stydlína. Pak jsem se nestačila divit, když jsem zjistila, kolik jeho dětí po světě běhá. Inu, tichá voda břehy mele! Náš vztah byl v začátku hodně rozpačitý. Rudolf vysedával ve studovně naší knihovny, kde jsme já dělala knihovnici. Přišel, sotva pozdravil, když se mnou mluvil, tak celý zčervenal. Působil dojmem stydlivého ňoumy. Vůbec
3 minuty čtení
Moji rodiče se jen hádali. Už spolu nedokázali být ani minutu. Táta se odstěhoval a máma plakala. Musela jsem rychle zasáhnout. Naši byli totálně rozhádaní. Každý večer jsem poslouchala řeči o rozvodu. Byla to hrůza. Nechtěla jsem, aby se rozvedli. Radila jsem se s kdekým, všichni říkali, že do toho nesmím zasahovat, že to musím nechat na nich, na dospělých. Že prý mi do toho nic není. Jakpak b
3 minuty čtení
Když mi Eliška poprvé řekla, že má nové zaměstnání, byla jsem šťastná. Jenže pak se ukázalo, že to není tak čistá práce. Měla jsem o ni velké obavy. Začalo to jako normální nabídka práce. Dobře placená pozice v prestižní firmě, kde se údajně nabízela možnost rychlého kariérního růstu. Eliška byla nadšená. Vzpomínám si, jak mi přišla povědět, jaké skvělé podmínky jí nabídli. A já jsem na ni byla
5 minut čtení
Sedím v kuchyni, koukám z okna a sleduji, jak se stíny prodlužují. Venku je podzim, stromy jsou obalené zlatými listy, ale já vidím jen šeď. S manželem jsme vychovali dvě děti, syna s dceru. Snažili jsme se jim dopřát vše, co nám bylo kdysi odpíráno. Kvalitní vzdělání s možností studia v zahraničí. Oba jsou velmi chytří a skutečně si našli své životy v zahraničí. Bohužel, daleko ode mě. Když od
5 minut čtení
V životě jsem hodně prožila. Vychovala jsem děti, viděla jsem vyrůstat vnoučata, přišla jsem o rodiče a s manželem jsme si vytvořili náš vlastní svět. Ale teď, když se dívám zpět, mám pocit, že některé věci stále zůstávají nevyřešené. Některé rány, které byly v minulosti zasazeny, stále bolí. Moje mladší sestra Hana je pro mě jedním z těch nevyřešených ostnů v mém srdci. Jiný osud Je to p
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
tisicereceptu.cz
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
Jaké by to byly Velikonoce bez pořádného masa? Ingredience 4 jehněčí kolínka 2 cibule 50 g másla 6 stroužků česneku 10 kuliček pepře 3 bobkové listy 6 dcl červeného vína, 4 snítky rozmarý
Kde na vás číhá časová smyčka? Svět, kde se vše opakuje do zbláznění!
enigmaplus.cz
Kde na vás číhá časová smyčka? Svět, kde se vše opakuje do zbláznění!
Když vás pohltí časová smyčka, ocitnete se na místě, kde neexistuje čas a žádný váš čin nemá smysl. Vše se zde totiž odehrává stále dokola a nebere to konce! Zbytek života tak můžete strávit neustálým
Velikonoční ostrov: Nejosamělejší místo světa plné záhad
epochanacestach.cz
Velikonoční ostrov: Nejosamělejší místo světa plné záhad
Hluboko v Pacifiku leží ostrov proslulý svou tajemnou prastarou civilizací. Zdobí jej nejen kouzelná příroda, ale i 300 soch moai. Každá z těchto soch je vytesána z jednoho kamene a má typickou protáhlou tvář. V současnosti se zdá, že řada tajemství Velikonočního ostrova se již dočkala svého rozluštění. Víme, proč tyto sochy vznikly a jakým způsobem se po ostrově
Vestavba s přidanou hodnotou
rezidenceonline.cz
Vestavba s přidanou hodnotou
Design kuchyně ctí spotřebiče, které nejsou na první pohled vidět. Mohou být ukryté za kuchyňskými dvířky nebo splývají s kuchyňskou linkou. Pro vestavné spotřebiče hraje řada faktorů. Jedním z nich je úspora místa a designově čistý vzhled kuchyně. Nabídka tohoto typu spotřebičů je veliká, v zásadě si můžete pořídit kompletní výčet nezbytných kuchyňských pomocníků od
Mimozemský život na vzdálené planetě? Opatrnost je na místě
21stoleti.cz
Mimozemský život na vzdálené planetě? Opatrnost je na místě
Nález mimozemského života by byl bezesporu největším objevem v dějinách vědy. Ačkoliv kosmické sondy už prolétly kolem všech planet naší soustavy a čím dál dokonalejší teleskopy nahlížejí do stále vzd
Gruzie plná chutí a vůní
epochalnisvet.cz
Gruzie plná chutí a vůní
Země pro mnohé neznámá skrývá velké kulinární bohatství, což může být pro ty, kteří pamatují jen známý koňak nebo čaj opravdovým překvapením. A pohostinnost místních je pověstná. Však také jedno z přísloví zní: Host je dar Boží.   Gruzínská kuchyně není jenom jedna, po staletí vstřebávala vlivy turecké, íránské a posledních dekádách i ruské. Navíc
Judit Pecháček se svou matkou neměla lehké dětství
nasehvezdy.cz
Judit Pecháček se svou matkou neměla lehké dětství
V seriálu Děcko hraje Judit Pecháček (36) matku, která má komplikovaný vztah se svými dětmi. A nyní herečka přiznala, že ani se svou skutečnou maminkou Ágnes Bardos nemá a nikdy neměla úplně idylické
Péče jako peříčko
nejsemsama.cz
Péče jako peříčko
Citlivá pleť vyžaduje pravidelnost, trpělivost a ty správné kosmetické produkty. Jen tak můžete dosáhnout viditelných výsledků a úžasného efektu. Patříte-li k těm, kdo mají citlivou pleť, dobře víte, jak moc je náchylná k podráždění. A jen tak nějaký kosmetický produkt jí nemusí vždy „sednout“. Rozhodí ji jakýkoli kontakt s dráždivými látkami, vysokými nebo nízkými teplotami, sluncem, silným větrem či suchým vzduchem.
Musela jsem bojovat o muže
skutecnepribehy.cz
Musela jsem bojovat o muže
Když jsem se seznámila s tehdy čerstvě rozvedeným Petrem, jeho dospělá dcera Alena byla stále na svého otce velmi silně citově vázaná. Věděla jsem tedy, že vztah s Alenou nebude snadný, ale nikdy jsem si nemyslela, že by se dcera mého milovaného muže mohla stát hrozbou pro náš vztah. Snažila jsem se tedy být trpělivá. Napřed mě
Robin Hood: Mýtus, legenda, nebo skutečný král zbojníků?
epochaplus.cz
Robin Hood: Mýtus, legenda, nebo skutečný král zbojníků?
Kdo by neznal jméno Robin Hood? Slavný psanec ze Sherwoodu se za staletí proměnil ve folklorní ikonu, hrdinu stovek knih, filmů i seriálů. Ale kdo vlastně byl muž, jehož příběh přežil staletí a stal se symbolem spravedlnosti? Mýtus, nebo historická postava? Příběh, který přerostl do legendy První dochované zmínky o Robinovi pocházejí ze 14. století.
Vyrostla na londýnském mostě celá čtvrť?
historyplus.cz
Vyrostla na londýnském mostě celá čtvrť?
Oba břehy Temže v Londýně spojovala kdysi stavba, označovaná za jeden z divů světa. Most, který se stal samostatnou městskou čtvrtí a také místem odporné přehlídky popravených nešťastníků. Most v samém centru Londýna postavili už Římané v roce 46 našeho letopočtu. Byl dřevěný a vydržel téměř 1000 let, než ho v roce 1013 nechal spálit král Ethelred II. (asi 968–1016),
Perlové týdny Halada 2025
iluxus.cz
Perlové týdny Halada 2025
V květnu a červnu proběhne největší prodejní výstave perlových šperků v Čechách a na Slovensku. Legendární a největší akce rodinného klenotnictví Halada má tradicí již několik desetiletí. Na akci s