Domů     Radši jsem utekla před zlobou
Radši jsem utekla před zlobou
5 minut čtení

Po mateřské jsem chtěla nastoupit do práce a jako na potvoru nebylo široko daleko jediné volné místo pro ženu s maturitou.

Nastoupila jsem tehdy do jednoho výrobního podniku. Vlastně i tam jsem potřebovala protekci. Přimluvil se za mě náš soused, kamarád mého táty z dětství, který mě znal od kočárku.

A i když jsem měla střední ekonomickou školu s maturitou, nastoupila jsem jako dělnice. Na kancelářská místa byla větší poptávka než nabídka. Od první chvíle jsem tušila, že to pro mě na tomto úseku nebude snadné.

Šest žen středního až vyššího středního věku mě provrtávalo nenávistným pohledem.

A to byl kámen úrazu

Byla jsem mladá, štíhlá a na rozdíl od nich jsem měla i tu podezřelou maturitu. Rozhodně jsem nezapadla do kolektivu. A to mě ještě soused před nástupem do práce varoval, ať si dám pozor především na mistra. Prý na lidi křičí a všichni se ho bojí.

Taky jsem věděla, že přede mnou odešlo právě z této pozice snad deset mých předchůdkyň, všechny ani ne do roka a do dne. Jedna z nich nevydržela ani měsíc. Údajně kvůli němu, tvrdily ty, kterým jsem měla říkat kolegyně. Nakonec byl právě tento postrach mého úseku jediný, s kým se dalo vyjít.

Všechny mě nesnášely

Přestože jsem se snažila dělat co nejlépe, kolegyně mi nemohly přijít na jméno. Pokřikovaly na mě: „Hele, ty tam!“ nebo: „Řekněte tý mladý, ať si laskavě pohne!“ Vlastně mě nikdy ani neoslovily jménem.

O tom, že bychom třeba navázaly rozhovor, se vůbec nedalo ani uvažovat. Opravdu jsem se tam cítila hrozně a do práce jsem chodila stále s bolením břicha. Bohužel peníze jsme potřebovali, a tak nebylo zbytí.

Pak se ale zjistilo, že pro jednu část mých povinností nemám zdravotní předpoklady. Má vrozená oční vada tuto činnost neumožňovala, a to jsem bez problémů prošla zdravotní prohlídkou.

Přesto jsem mohla na pozici pracovat dál, s vynecháním právě této činnosti, což mi mistr umožnil. A to byl asi poslední hřebíček do mé rakve. Kolegyně mě začaly nenávidět: „Stejně se chceš, ty fiflenko, jen ulejvat!“ vyštěkla na mě nejstarší z nich.

Zatnula jsem zuby

Takové nepřátelství jsem snad nikdy nikde nezažila. Jak jsem ale časem zjistila, ony byly hnusné i na sebe navzájem. Jen se pomlouvaly a hašteřily.

Bylo to prostředí, kde se bezostyšně všechny pomlouvaly navzájem, dělaly si naschvály, kradly si svačiny z lednice, braly si navzájem kávu a nic je víc nerozradostnělo, než když některá z nás upadla, bouchla se, nebo jí něco nešlo.

Já mám lidi ráda a takovéto chování mě ničilo. Snažila jsem se ale vydržet. Měla jsem jen ranní směny, volné víkendy a ucházející plat, to pro mě bylo důležité.

Také jsem nechtěla vypadat nevděčně, když se za mě musel přimlouvat soused, abych měla alespoň toto místo. Po deseti měsících jsem už ale věděla, že to déle nevydržím snad ani minutu a na této pozici prostě zůstat nemohu. Za nic na světě. Měla jsem až po krk falše a zloby, která číhala všude kolem.

Šla jsem žadonit

Navíc jsem v práci kvůli své oční vadě nijak zvlášť nezářila, patřila jsem tedy spíš k ucházejícímu průměru, i když na střední škole jsem byla vynikající studentkou a premiantkou. Smlouvu jsem měla na dobu určitou.

Dva měsíce před jejím vypršením jsem proto navštívila náborové oddělení s prosbou, že nechci na této pozici pokračovat, ale měla bych zájem o jiné místo, které by mi lépe vyhovovalo. Bohužel kancelářské profese byly stále obsazené.

A nebyla ani vyhlídka, že by se v brzké době mělo nějaké uvolnit. Žádná ze stávajících úřednic se nechystala ani na mateřskou, ani do důchodu. Nešťastně jsem se podívala na personalistu: „Já už tam vážně nevydržím! Nejde o práci, ale o ty ženské,“ neudržela jsem slzy.

Ale já pracovat chci!

Asi se mu mě zželelo, tak se na mě podíval se slovy: „Můžeme vám nabídnout jen toto,“ ukázal mi s tím, že zabodl prst do nic neříkajícího popisu pro mě neznámé pozice. „Ale to se vám jistě nebude líbit. Je to mnohem těžší práce.

Zaměstnanci si tam uklízejí pracoviště sami a je to práce špinavá, v terénu, fyzicky náročnější, a ještě k tomu na směny,“ pokračoval.

Byl klid

Pokud to ale vezmu, mohu poslední dva měsíce ročního pracovního poměru dochodit tam a nechodit do původní práce s bolestí žaludku, kterou jsem poslední dobou z prostředí trpěla. Vlastně jsem ani moc neuvažovala, jak moc jsem chtěla pryč od těch zlých ženských.

Byla jsem už ochotná čistit i záchody, jen když to bude alespoň trochu v klidu. A tak jsem na to kývla, nakonec, jsou to jen dva měsíce. Bylo to nejlepší rozhodnutí v mém životě!

V novém kolektivu jsem se cítila jako doma, a když jsem potom po pár letech přešla do kanceláře, bylo pro mne velké dilema, zda své milé kolegy vůbec opustit.

Milada R. (57), Liberec

Související články
3 minuty čtení
Když jsem při vyklízení domu narazila na prababiččin deník, začetla jsem se do něho a objevila jsem příběh velké lásky. Ne všechny příběhy se v rodinách vykládají, i když by za to stály. Když moje babička Markéta zemřela, čekalo nás vyklízení domu. Vzala jsem si na starost zaprášenou půdu a našla poklad – staré deníky její matky ze začátku 20. století. Služebná na statku Prababička Anežka
3 minuty čtení
Jsem už v důchodu a mou největší radostí je občasná návštěva vnučky. Někdy si ke mně rovnou po škole zajde na oblíbený koláč. Je to taková malá slečna a já si chvíle s ní moc užívám. Povídáme si o všem možném, probereme její kamarádky, co poslouchá za hudbu a někdy chce, abych jí vyprávěla, jak zlobila její maminka, když byla malá. Tak jsem ji neznala Jednou se mi ale Linda zdála nějak po
3 minuty čtení
Můj muž byl vždycky zapřisáhlým pejskařem, kočky upřímně nesnášel. Nikdy mi doma žádnou nedovolil. Jeho názor pak ale změnila jediná návštěva. Lidé se velmi často dělí na pejskaře a kočkaře, a tyto dvě skupiny spolu nevycházejí dobře. Já mám ráda zvířata obecně, jak psy, tak kočky. Když bych si ale měla vybrat jediného domácího mazlíčka, byla by to kočka. Mám je přece jen o něco raději. Můj muž
3 minuty čtení
Můj muž byl mým opakem. Nebyla jsem s ním nešťastná, ale o velkém štěstí se také mluvit nedalo. Až nedávno jsem našla toho pravého. Vdala jsem se až po dvacítce, což v době mého mládí bylo spíše pozdě. Mnoho spolužaček bylo už povdávaných a každá tlačila před sebou kočárek. Já odmaturovala na střední škole, a nejraději bych bývala pokračovala na vysokou, kdybych k tomu měla podmínky. Jenže doma
3 minuty čtení
Už jsem ani nedoufala, že mě ještě v životě čeká nějaké dobrodružství, ale pak přišel vnuk s tím bláznivým nápadem. Jsem mu tolik vděčná! Celý život jsem pracovala jako učitelka v mateřské školce a později jako vychovatelka v základní škole. Vždycky jsem kolem sebe měla spoustu malých dětí. S dětmi jsem to uměla, měla jsem dojem, že mě mají rády. Taky jsem si pořídila s manželem hned tři dět
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Maďarský rybí paprikáš
nejsemsama.cz
Maďarský rybí paprikáš
Skvělé kotlíkové jídlo, které můžete připravit také na chalupě. Ingredience: 800 g filetů ze sladkovodní ryby 3 rajčata 1 žlutá a 1 červená paprika 2 cibule 100 ml smetany 33% 100 g anglické slaniny 1 lžíce sádla 2 lžičky mleté sladké papriky ½ lžičky mleté pálivé papriky sůl Postup: Rajčata spařte, oloupejte a nakrájejte na čtvrtky. Rybu nakrájejte na kusy o velikosti sousta. Slaninu nakrájejte
Udržitelná móda v souladu s přírodou: TATUUM
iluxus.cz
Udržitelná móda v souladu s přírodou: TATUUM
Nová kampaň TATUUM SENSES AT EASE je věnovaná udržitelné módě. Kolekce z přírodních materiálů zdůrazňuje, že móda může být stylová, nadčasová, ale i zodpovědná k planetě. Je tak skvělou volbou pro ty,
Styděla se, že ji okradla!
skutecnepribehy.cz
Styděla se, že ji okradla!
Jsem už v důchodu a mou největší radostí je občasná návštěva vnučky. Někdy si ke mně rovnou po škole zajde na oblíbený koláč. Je to taková malá slečna a já si chvíle s ní moc užívám. Povídáme si o všem možném, probereme její kamarádky, co poslouchá za hudbu a někdy chce, abych jí vyprávěla, jak zlobila její maminka, když byla malá. Tak jsem ji neznala
Od gladiátorů po jezdecké akrobaty: Fascinující historie cirkusu
epochaplus.cz
Od gladiátorů po jezdecké akrobaty: Fascinující historie cirkusu
Cirkusy provázejí lidstvo po staletí – od krvavých římských her až po okázalé show plné akrobacie a kaskadérských kousků. Jak se z antických arén stala manéž plná barev a hudby? A proč někteří lidé cirkusy milují, zatímco jiní je odmítají? Antický circus: Popravy určené k pobavení Dávnou historii cirkusu můžeme vystopovat až do antiky. „Circus“
Stylový pobyt v zahradě
rezidenceonline.cz
Stylový pobyt v zahradě
Funkčnost, odolnost, uživatelský komfort, v neposlední řadě ale rovněž designová úroveň. To jsou parametry, které by měl venkovní nábytek splňovat bez ohledu na to, za jakých materiálů je vyroben. Patříte-li k příznivcům přírodního dřeva, měli byste se zaměřit především na produkty bez problémů odolávající rozmarům počasí, především vlhkosti, působení plísní a různých škůdců. Pro svůj vysoký
Česká republika vstupuje do polovodičové ligy: Brno otevřelo nové inovační centrum
21stoleti.cz
Česká republika vstupuje do polovodičové ligy: Brno otevřelo nové inovační centrum
V Brně vzniklo České polovodičové centrum, které propojí výzkum s průmyslem a pomůže nastartovat polovodičový ekosystém. Má ambici posílit nejen českou, ale i evropskou technologickou suverenitu.
Pouť Českého Anděla: Další ročník je za dveřmi
epochanacestach.cz
Pouť Českého Anděla: Další ročník je za dveřmi
Když se řekne pouť, mnoho lidí si nejspíš představí Matějskou pouť a její menší obdoby, konající se v různých městech po celé zemi. Takováto pouť, to jsou kolotoče, labutě, autodromy, střelnice, klobásy, cukrová vata, hlasitá změť vzájemně se překřikujícího hudebního doprovodu a k tomu dav bavících se lidí. Jiní si představí křesťanskou pouť s knězem
Bouchalo cestou do Brixenu šampaňské?
historyplus.cz
Bouchalo cestou do Brixenu šampaňské?
Brodí se sněhem, který leží na silnici na Vysočině. „Co mi to dali za starou špatnou bednu,“ rozčiluje se Franz Dedera. Jen co vyjeli, vůz museli opravovat. Teď si tu vykračuje pustinou s tím buřičem Havlíčkem. „No nic, aspoň se podívám domů,“ říká si komisař, rodák z Jindřichova Hradce. Sníh málem nevnímá. Karel Havlíček (1821–1856) má
Má Randová deprese kvůli nesplněným snům?
nasehvezdy.cz
Má Randová deprese kvůli nesplněným snům?
Chtěla milujícího chlapa, nedočkala se. Toužila po miminku, které nemá. Martina Randová (53) se však musela rozloučit i s dalšími sny, jež se jí nikdy nesplnily. Poslední dobou ji prý kolegové víd
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Záhadný mrak nad Novým Mexikem: Prováděli zde Američané tajné jaderné zkoušky?
enigmaplus.cz
Záhadný mrak nad Novým Mexikem: Prováděli zde Američané tajné jaderné zkoušky?
V březnu 2014 zaznamenali meteorologické radary nad americkou raketovou střelnicí White Sands v Novém Mexiku zvláštní bouřkový mrak. Na první pohled připomínal atomový hřib. Testuje zde americká armád
Vyrostla na londýnském mostě celá čtvrť?
epochalnisvet.cz
Vyrostla na londýnském mostě celá čtvrť?
Oba břehy Temže v Londýně spojovala kdysi stavba, označovaná za jeden z divů světa. Most, který se stal samostatnou městskou čtvrtí a také místem odporné přehlídky popravených nešťastníků.   Most v samém centru Londýna postavili už Římané v roce 46 našeho letopočtu. Byl dřevěný a vydržel téměř 1000 let, než ho v roce 1013 nechal spálit král Ethelred II. (asi