Domů     Tomu člověku se nelze zavděčit
Tomu člověku se nelze zavděčit
6 minut čtení

Můj tchán byl vždycky divný, nikdy jsem s ním nenašla společnou řeč. Ale dokud žila tchyně, dalo se to přejít, ona totiž byla jakousi tmelitelkou vztahů. Pak ale bohužel zemřela.

Po její smrti to začalo být s tchánem ještě horší. Už tu nebyl nikdo, kdo by tlumil jeho nálady a výstřelky. Stal se z něj žlučovitý dědek, s nikým se nesnese a my to odnášíme asi nejvíc. Tchyni jsem měla ráda, byla to milá, usměvavá a vždy dobře naladěná žena.

Nikdy si nepostěžovala, brala život s humorem a nadhledem. To pěkné si uměla užít, nad špatným mávala rukou s tím, že to přejde a bude líp. Zato její manžel je pravý opak. Nikdy se s námi nebavil normálně.

Vždycky byl mrzout, pesimista, který na všem viděl jen to špatné a nic ho nebavilo.

Svými náladami a řečmi dokázal otrávit každého, kromě své ženy. Však toho taky zneužíval a vyléval si na ní svou zlost. Ona se přes jeho nálady přenášela s lehkostí, asi jak byla po celý život v manželství zvyklá.

Často jsem si říkala, že snad musí mít svatozář. Několikrát jsem se jí ptala, jak tohle vůbec může snášet.

Vždy s úsměvem pokrčila rameny a řekla něco v tom smyslu, že nebyl vždycky takový, že je dobré si pamatovat to hezké a že by si na někoho jiného než na toho svého bručouna zvykat nechtěla. Musela ho opravdu moc milovat, i když to nechápu.

Choval se ještě hůř

Jenže před pár lety tchyně vážně onemocněla, a ačkoli bojovala statečně, nakonec před dvěma roky zemřela. Ještě v nemocnici nám říkala, že její největší starostí je, co bude s jejím manželem, který si sám v životě sám uvařil maximálně čaj. Kladla nám na srdce, že se o něj musíme postarat, až ona tu nebude.

My jí to samozřejmě slíbili, koneckonců je to naprosto normální a přirozené na osamělého člena rodiny dohlédnout a pomoct mu, s čím bude potřebovat. Její obavy, že by jinak umřel hlady a ve špíně, jsme tehdy nebrali doslova.

Tchán byl sice od manželky zvyklý na veškerý servis, ale pro nás byl dospělý a svéprávný.

Jenže jsme se spletli. Tchán se po pohřbu, který jsme mimochodem zařizovali my, začal chovat hrozně. Přikládali jsme to smutku ze ztráty manželky. Ačkoli to nikdy nedal moc najevo, svou ženu měl opravdu rád, a když zůstal sám, nesl to velmi těžce. Navíc kvůli své povaze neměl a nemá kamarády, byl fixovaný jen na ni.

Marná snaha

Snažili jsme se tchána s manželem povzbuzovat, jak jen to šlo. Mirek je jedináček, takže všechno je jen na nás. Prvních pár měsíců po pohřbu jsme se snažili, aby tchán zůstával co nejméně sám, skoro denně jsme za ním zašli buď oba, nebo jeden z nás.

O víkendu, když přijížděl náš syn Luděk, který studuje mimo naše město, za ním chodil on a snažil se ho vytáhnout ven. Naše snahy ale nikam nevedly. Tchán buď seděl v křesle a mlčel, nebo nám něco vyčítal a nadával.

Nakonec se ho Mirek na rovinu zeptal, jestli za ním vůbec máme chodit, jestli nechcce být nějaký čas sám.

Že bychom byli rádi, aby ho naše přítomnost těšila, ne ještě víc deprimovala. Tchán neřekl nic, a když jsme pak celý týden nepřišli, v neděli večer nám zavolal a zahrnul nás výčitkami, že ho necháváme samotného.

V návštěvách jsme pokračovali, ale nic se nezměnilo. Buď mlčel, nebo nadával.

Všechno dělám špatně

Postupně fyzicky i psychicky chátral a k nepoznání se změnil i jeho byt. Ukázalo se, že opravdu není schopný si uvařit, vyprat, ani poklidit. Nikdy to dělat nemusel, vždy se starala jeho žena, v době její nemoci já.

Ale teď už se s tím muselo něco udělat – oba chodíme do práce, a i když si na tchána najdeme čas, není možné trávit ho jen tím, že budeme likvidovat horu špinavého nádobí.

Kdykoli se pustím do mytí, mám za zády vzteklého tchána, který mi jen nadává a vykládá, co a jak dělám špatně.

Aby si sám umyl aspoň hrnek od snídaně, ho ani nenapadne. Začínám ho podezřívat, že si našel nový smysl života v šikanování Mirka a mě, tedy především mě.

Manžel už chodí k tchánovi spíš z povinnosti, přinese mu noviny, pivo, posedí s ním u zapnuté televize, ale v podstatě si spolu moc neřeknou.

Když k němu dorazím já, jen uklízím nebo vařím, řeším složenky a podobně. Ale ať udělám cokoli, je to špatně.

Moje jídlo se nedá jíst, když zařídím dovoz jídla domů, jsem za línou, chci si prý jen zjednodušit práci a to samé bylo, když jsme mu navrhovali, že mu seženeme paní na úklid. Přece si do bytu nepustí cizí ženskou!

Vyprané prádlo divně smrdí, navíc mu vždycky někam zašantročím brýle nebo noviny, prostě za všechno můžu já. I za to, že za ním vnuk málo chodí.

Jenže když Luděk po měsíci na koleji přijede domů, nechceme ho nutit, aby trávil čas s nerudným dědou, místo toho, aby zašel za kamarády nebo se učil.

Nevím, jak dál

Snažím se být tolerantní, ale už toho začínám mít tak akorát. Chápu, že je tchán nešťastný a že tohle je jeho způsob, jak se nezhroutit a nebrečet před námi. Byl ostatně takový celou dobu, co ho znám.

Na druhou stranu si ale říkám, že nemá právo chovat se k nám takovým způsobem, není přece naší povinností všechny jeho nálady donekonečna snášet. Bohužel Mirek mi v tomhle moc nepomáhá. Jsem přesvědčená, že už zcela rezignoval. Maximálně mi vždycky řekne, ať si z tchánových řečí nic nedělám.

Ale tohle já prostě nedovedu. Nečekám vděk, stačilo by mi jen trochu slušnější jednání. Když jsem se to ale pokusila tchánovi říct, odbyl mě tím, že on se nás přece o nic neprosí.

A je mu prý jasné, že všechno děláme jen proto, abychom, až on umře, urvali tu trochu peněz, co po něm zdědíme.

To už bylo vážně moc, na to jsem neměla co říct. A tak vše pokračuje dál. Nejvíc se ale bojím, že tchán časem přestane být soběstačný a my si ho budeme muset nastěhovat k sobě.

Anna (55), severní Morava

Související články
3 minuty čtení
Jako malá holčička jsem si myslela, že jsou dospělí vyrovnaní, chápaví a rozumní. Během rozvodu rodičů jsem zjistila opak. Byla jsem malá, když se naši rozváděli. Trvalo to dlouho, skoro tři roky, na začátku mi bylo deset, a když to peklo pomalu končilo, tak málem už třináct. Nejhorší roky mého života. Naši nebyli úplně hloupí, tušili, že se trápím, proto mě co nejčastěji vozili k babičce. Nako
2 minuty čtení
Stalo se to před několika lety. Vnučka Karolína se začala měnit. Nikdy by mě nenapadlo, že to skončí tragicky. Moje milované děvče, které jsem vychovávala od jejího dětství, začala být jiná. Ona, která mi vždy přinášela radost. Byla to veselá a chytrá holka. Najednou se mi ale začala vzdalovat. Začala trávit více času s nějakými novými kamarády a její chování se změnilo. Pořád jsem si říkala, ž
5 minut čtení
Bylo mi skoro čtyřicet, když jsem se setkala s Jaroslavem. Byla jsem osamělá, už jsem nedoufala v lásku. Jarda byl vdovec, staral se o dvě děti, Aničku a Tomáše, ale pro mě to nebyl problém. Milovala jsem je už od první chvíle. A myslela jsem, že jsme si všichni sedli. Po smrti Jardy se ukázalo, co ty dětičky roky skrývaly. Nový domov a začátek Po svatbě jsme se přestěhovali do domu na ok
5 minut čtení
Celý život jsem pracovala v kanceláři. Prošla jsem několika firmami, ale většinu svého profesního života jsem strávila na jednom místě. Práce mě bavila, měli jsme kolektiv, který jsem si nemohla vynachválit, a každý den jsem se těšila na své kolegy. Vždycky jsem věřila, že dobré pracovní vztahy jsou základem pohody v práci. Bohužel jsem nedávno zjistila, že ne všichni kolegové mají stejné ho
3 minuty čtení
Jsem ve věku, kdy člověk bilancuje. Měla bych si užívat klidné stáří, ale trápí mě jedno tajemství, které mi nedá spát. Něco, co jsem nikdy nikomu neřekla, ani své nejlepší přítelkyni. Mám za sebou čtyřicet let manželství. S manželem jsme spolu prošli dobrými i špatnými časy. Byli jsme mladí, když jsme se brali, a tehdy jsem věřila, že to bude navždy. A možná bych tomu věřila i dnes, kdyby se p
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Laboratorní vs. přírodní diamanty
iluxus.cz
Laboratorní vs. přírodní diamanty
Diamanty vznikají v extrémních podmínkách hluboko pod povrchem Země po dobu miliard let, ale dnes je možné je vytvořit během několika týdnů v laboratoři. Syntetické diamanty, tzv. lab-growny, se preze
Kouzlo toaletního stolku
rezidenceonline.cz
Kouzlo toaletního stolku
Každá žena touží po prostoru, v němž se může alespoň chvíli věnovat pouze sama sobě. Takové místo nabízí toaletní stolek, tradiční nábytkový doplněk ložnic nebo šaten. Při výběru se řiďte nejenom praktičností, ale i vzhledem. Toaletní stolek bývá jednou z věcí, které si do bytu pořizujeme jako poslední. Přitom je ideálním řešením ve chvíli, kdy
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
skutecnepribehy.cz
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
Vždy jsem se líbila chlapům, ale po dvou porodech jsem se se svou figurou mohla rozloučit. Přibrala jsem a kila nechtěla jít dolů. Pak přišel do mého života Drex. Když jsem čekala první miminko, byla jsem nekonečně šťastná. Ale taky jsem si začala všímat toho, že pro chlapy jsem se stala neviditelnou. A to pro mě byl
Arciloupežníka přikovali k pryčně
historyplus.cz
Arciloupežníka přikovali k pryčně
„Peníze, nebo život!“ vykřikne bandita a bambitkou namíří na překupníka, vezoucího zboží na tržiště. Přepadený ani neprotestuje, s rukama nad hlavou sleze z kozlíku a prosí o život. Má štěstí. Vůdce loupežnické bandy, obávaný Jan Nepomuk Karásek, ho ušetří. Jen sebere, co se dá, a pak i se svými kumpány uhání pryč. Spravedlnosti ale přece
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
epochanacestach.cz
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
Nenápadné místo v lese, v jehož centru je léčivý pramen Boží voda, pamatuje časy nebývalé slávy. Vydejte se s námi do někdejších proslulých lázní, kam lidé chodili za klidem i za zázraky! Pokud se vydáte z Mladé Boleslavi do Dobrovic, zpozorněte v úseku mezi obcemi Jemníky a Bojetice. Na úpatí zdejšího vrchu Chlum se totiž nachází pramen, který proslul jako
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
nasehvezdy.cz
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
Zase září štěstím, užívá si života. Iveta Lutovská (41) po boku přítele Vojty jen kvete. Dokonce to vypadá, že padne poslední překážka, aby vztah posunuli zase o něco dál! Ještě nedávno to vypadalo
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
epochalnisvet.cz
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
Jakmile se narodíme, začíná se údajně odvíjet pravidelný cyklus biorytmů, který bude oscilovat ustáleným způsobem celým naším životem.   Každý z našich dnů, všechny významné propady, které nejsou zaviněné zvenčí, i naše osobní úspěchy, vše má jasnou periodu: 23 dní trvá fyzický cyklus, 28 emoční a ten intelektuální je pro změnu 33denní. A kdo je schopný
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
enigmaplus.cz
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
Hrad Kašperk byl nejvýše položeným královským sídlem v České republice. Až do dnešních dnů zde zůstala brána a hlavní palác, sevřený dvěma mohutnými čtyřhrannými věžemi. [gallery ids="152430,152429
S kolagenem je kůže svěží
nejsemsama.cz
S kolagenem je kůže svěží
Bavíme se o základní bílkovině, která je stavebním kamenem naší pokožky. Co pro ni umí zajistit kolagen, nesvede nikdo jiný. Hlavně pevnost, pružnost a hydrataci. Zbystřit byste měla tehdy, když si všimnete čím dál větších známek stárnutí. Začíná to jemnými linkami kolem očí a rtů, pak nastoupí hlubší vrásky a nakonec pleť ztrácí plnost. To se hladina kolagenu v těle
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
21stoleti.cz
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
epochaplus.cz
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale