Když jsem se vdala a porodila syna, plánovala jsem další děti. Místo toho jsem pohřbila muže i s chlapcem.
Bylo mi sotva dvacet, když jsem poprvé ucítila, jak voní opravdové štěstí. Jaro se probouzelo, stromy se zelenaly a já se vdávala.
Byl to ten nejlepší chlap
Můj muž, Jan, měl úsměv, který mě hřál až do morku kostí. Byli jsme mladí, zamilovaní a připadalo nám, že svět nám leží u nohou. O rok později se nám narodil syn Tomáš. Jeho oči byly přesnou kopií těch Janových, hluboké a vřelé.
Moje největší štěstí
Byli jsme rodina. Tři malé světy spojené v jeden. Večer jsme si četli pohádky, o víkendech chodili na výlety a já měla pocit, že život konečně dává smysl. Nikdy mě nenapadlo, že tak křehké štěstí může prasknout jako tenká skořápka.
Měli jsme vlastní svět. Kompaktní jako to vajíčko, kde je štěstí uvnitř. A když se porušilo, vytekly mi potoky slz stejně, jako by se vylil ten žloutek s bílkem.
Ticho po té strašné bouři
Bylo to v listopadu. Pršelo a já je oba vyprovázela jen s rychlou pusou na rozloučenou. Jan vezl Tomáška k babičce. Nevrátili se. Potkali kamion. Prý byli mrtví na místě. Prý necítili bolest. Prý to bylo rychlé. Prý, prý, prý…
Jakoby ty fráze mohly zmírnit tu černotu, která mě pohltila. Najednou jsem neměla rodinu, kterou jsem budovala. Nikdy si neuvědomíte křehkost samozřejmosti tak, když vše náhle ztratíte.
Nemohla jsem ani dýchat
Dny se změnily v šedé skvrny. Ticho po smíchu, který před tím vyplňoval můj život, mě dohánělo k šílenství. A šílenství nakonec skutečně přišlo. Nechtěla jsem jíst, spát ani dýchat. Jediné, co jsem cítila, byla bolest, která se zarývala hluboko pod kůži.
Rodiče s mojí sestrou mne nutili jít k psychiatrovi. Po odmítavém záchvatu mne vezla rychlá. Když mě odváželi, říkali, že to bude na chvíli. Ale ta chvíle se protáhla.
Našla jsem světlo v blázinci
Psychiatrická léčebna nevoněla, byla cítit dezinfekcí a unaveným tichem. První týdny jsem nepromluvila ani slovo. Jen jsem seděla u okna a počítala, kolikrát mi před očima proletí vrána.
Kdo byl Petr?
Pak jsem ho potkala. Petra. Měl v sobě klid. Nesoudil mě. Nespěchal. Sedával vedle mě a vyprávěl mi o svých nočních můrách, o tom, jak ho opustila žena i zdravý rozum. Byli jsme dva polámaní lidé, kteří se snažili najít cestu ven z vlastního stínu.
Začali jsme si rozumět. Smáli jsme se, i když to byl ten zvláštní smích – trochu zoufalý, lehce osvobozující. Když nás propustili, šli jsme ven společně.
Znovu jsem se stala matkou
Nebyla jsem si jistá, jestli chci ještě někdy přivést na svět další dítě. Ale stalo se. Narodila se Klára. Drobná, usměvavá holčička, která měla moje oči a Petrovu citlivost.
Byla jiná než Tomáš, ale přesto jsem v ní cítila ozvěnu jeho smíchu. Nikdy by mne nenapadlo, že se to stane. Že ten krutý osud zasáhne tak bolavě znovu.
Démoni stále s námi
Petr byl dobrý otec, ale časem jsme se začali vzdalovat. Jeho démoni se vraceli a já už neměla sílu zachraňovat dva životy najednou. Rozešli jsme se. Kláře bylo sedm.
Slíbili jsme si, že zůstaneme v kontaktu. Ale on se ztratil. A tak jsme zůstaly dvě. Byla jsem matkou znovu. A tentokrát jsem byla rozhodnutá být silná.
Stín, který neodešel
Klára rostla v nádhernou ženu. Byla bystrá, citlivá, vtipná. Studovala medicínu, chtěla zachraňovat druhé. Měla život před sebou, sny, které ji táhly kupředu. Když jí bylo třicet, začala být unavená. Myslela si, že je to stresem. Byla to leukémie.
Vzpomínám si na ty bílé nemocniční zdi, na její ztrácející se tělo, na pohledy plné bolesti i vzdoru. Bojovala. Statečně. Ale nemoc byla silnější. V posledních dnech už nemluvila. Jen mi stiskla ruku. A pak usnula. Navždy. Zůstala jsem sama. Už jsem se bála někoho mít.
Opuštěné ráno je zničující
Dnes je mi přes sedmdesát. Každé ráno vstávám dřív, než se města probudí. Vařím si slabou kávu a sedím u okna. V bytě je ticho, tak hrozivé ticho, že někdy pouštím rádio jen proto, abych měla důkaz, že ještě existuju. Nemám nikoho.
Přátelé zmizeli, jako by se báli dotknout mé bolesti. Mám jen vzpomínky. Na smích dětí, na doteky mužů, na naději, která se rozpadla.
Pro co mám teď žít?
Často přemýšlím, jestli jsem měla sílu to všechno přežít, nebo jestli mě život jen zapomněl pohřbít. Ale píšu. Píšu tyhle řádky, protože chci, aby někdo věděl, že jsem tady byla. Že jsem milovala, ztratila a přežila.
Možná nejsem hrdinka, ale byla jsem matkou. Milující, zraněnou, zlomenou, ale opravdovou. Možná se ptáte, co tatínek Kláry… Na pohřeb nepřišel. Neměl sílu. Pak mi napsal dopis.
Omlouval se za zbabělost. Že nebyl dobrým manželem a otcem, s Klárou se moc nevídal. A pak nepřišel ani na pohřeb. Za týden mi přišlo parte. Spáchal sebevraždu.
Jitka U. (74), Plzeň