Bylo mi skoro čtyřicet, když jsem se setkala s Jaroslavem. Byla jsem osamělá, už jsem nedoufala v lásku.
Jarda byl vdovec, staral se o dvě děti, Aničku a Tomáše, ale pro mě to nebyl problém. Milovala jsem je už od první chvíle. A myslela jsem, že jsme si všichni sedli. Po smrti Jardy se ukázalo, co ty dětičky roky skrývaly.
Nový domov a začátek
Po svatbě jsme se přestěhovali do domu na okraji města. Bylo to místo, kde byl klid, ideální prostor pro nový život. Děti byly tehdy ještě malé, ale pěkně si na mne zvykaly.
Chtěla jsem jim být oporou
Proč jsem já neměla děti? Zkrátka před tím se neobjevil ten pravý. A i když s Jardou jsem mohla mít vlastního potomka, bláhově jsem si řekla, že mi přece stačí ta dvě zlatíčka. Anička už byla ve škole, Tomáš ještě v mateřské.
Nechtěla jsem jim suplovat matku, věděla jsem, že potřebují mít oporu. Začala jsem se o ně přirozeně starat, vařit, prát, pomáhat s domácími úkoly. Dělala jsem všechno, co bych udělala pro své vlastní děti. Vždycky jsem si přála mít rodinu, a takto jsem ji měla.
Láska k dětem
Tomáš začal chodit do školy, a tehdy se projevily jeho problémy se vztahy s ostatními dětmi. Byl jiný, introvertní. Anička na tom byla trochu lépe, ale i ona měla svoje temné chvíle.
I když jsme měli hezký vztah, někdy to také nebylo snadné, zejména když přišla puberta. Ale brala jsem to tak, že s tím bojují všichni rodiče. Věděla jsem, že musím být trpělivá. Učila jsem je, jak se postavit k životu a problémům. Byla jsem tu pro ně vždy.
A učila jsem je, že rodina plná lásky je největší oporou. Kam se toto všechno ztratilo? Jarda byl skvělý muž. Měli jsme šťastnou domácnost. Moc si vážil toho, jak jsem přijala jeho děti, a stejně jako já si naivně myslel, že děti přijaly i mě.
Jenže pak přišla ta chvíle, která vše změnila. Onemocněl. Lékaři nám nedávali moc naděje. A já se snažila být silná, snažila jsem se držet nad vodou nejen sebe, ale i děti, které sotva dospěly.
Nikdy jsem nepochybovala o tom, že je musím chránit. Ale když Jaroslav zemřel, něco se změnilo. Děti to vzaly těžce a jako kdyby se mi vzdálily.
Vzpomínky a změny
Najednou jako kdyby veškerá jejich vděčnost, kterou jsem kdysi vnímala, zmizela. Jakoby ten vztah, který jsme spolu budovaly, byl najednou bez hodnoty, lásky a opory. Když na to dnes vzpomínám, cítím jakési prázdno. Bylo to tak vždy? Neměly mne rády? Proč mě opustily, když jsem je já milovala?
První náznaky problémů
Kdyby to ale byl jen odstup. Tomáš začal ignorovat veškeré moje pokusy o komunikaci, Anička dělala to samé. Vzpomínky na dobu, kdy jsme byli rodina, byly čím dál víc vzdálené. Bolelo to. A já věděla, že něco není v pořádku.
Vůbec jsem nerozuměla tomu, co se stalo, co jsem udělala špatně. Po několika měsících se jejich chování začalo stupňovat v útoky.
Měli vlastní názory na to, jak by měl vypadat dům, který jsme pořídili my s jejich otcem. Nejevili o mne zájem, ale chtěli mi mluvit do domu? Ano, protože bohužel na něj měli nárok.
Osamění a ztráta
Někdy se jejich vztah zlepšil. Jenže to bylo v případě, kdy byla potřeba pomoc, což jsem tehdy nevnímala. Pak se zas Anička a Tomáš neozvali. Nebo jen rýpali kolem domu. A takhle to šlo roky. Co si o mně mysleli, mi nikdy neřekli.
Cítila jsem se opuštěná ve vlastním domě, kdy jsem se i bála, co oni dva vymyslí. Nikdy by mne nenapadlo si například sjednat dohodu o věcném břemenu, aby mne děti mého muže, které jsem vychovala, nevyhnaly.
Uvědomila jsem si, že už nejsem součástí jejich světa. Odešel jejich otec a zničila se vazba i mezi námi. A to je snad to nejhorší, co rodič může zažít. Ano, byla jsem jejich rodič, když jsem jim dala vše. Oni mi mé „vše“ chtěli vzít.
A pak přišel ten okamžik, který jsem nečekala. Děti se rozhodly, že je čas na změnu. Chtěly prodat dům. Nezajímalo je, že nemám kam jít. Tomáš mi cynicky řekl, ať je vyplatím. Věděl, že na to nemám. Nechtěla jsem opustit domov, který jsem pomáhala vytvářet.
Můj domov byl pryč
Zázemí, jež pro mě bylo symbolem lásky, kterou jsem vkládala do každého dne. A jednoho dne, když jsem se vrátila domů, jsem našla poloprázdnou ložnici, ve které jsme s Jaroslavem spali. I další místnosti byly ochuzené o různé věci.
Už jsem se rozčílila a zavolala jsem Tomášovi. Pak Aničce. Oba mi jen suše řekli, že to byly jejich věci. Mohla jsem se bránit.
Jenže po zavolání na policii a uvědomění si toho, kolik času a peněz by mi sebraly tahanice, kdy by výsledek byl nejistý, jsem se cítila vyčerpaná.
Odchod z domu
Musela jsem odejít. Děti, které jsem vychovávala, které jsem měla ráda jako své vlastní, se změnily. Obě jen utrousily, že to pro mne bude lepší, že bych to ve svém věku stejně nezvládala. Namítla jsem, že v jiných rodinách děti pomohou starým rodičům.
A tehdy ta věta zazněla. „Ale my nejsme tvoje vlastní.“ To řekla Anička. Neměla jsem sílu se zeptat, jestli pro ni ty roky nic neznamenaly. Bála jsem se odpovědi, ačkoli bych ji chtěla znát.
Alena T. (75), Brno