Domů     S mou matkou mě smířila teprve má babička
S mou matkou mě smířila teprve má babička
8 minut čtení

S babičkou a dědou mi bylo fajn. Měli mě rádi a naučili mě všechno, co jsem potřebovala umět. Zároveň jsme se však všichni tři trápili.

Narodila jsem se, když bylo matce sedmnáct. Musel to být obrovský skandál. Byla jiná doba, nezletilá svobodná matka do tehdejších představ o uvědomělých socialistických ženách nezapadala. Rodina se za její poklesek nesmírně styděla.

Babičce se ani nechtělo chodit nakupovat, protože místní klepny si šeptaly a výsměšně ji pozorovaly. „Ani dceru neuměla vychovat,“ slýchala. Ale přihlouplé drbny a jejich špitání nebyl zdaleka ten nejhorší problém.

Ukázalo se, že moje nedospělá matka neumí být matkou a že jí ani být nechce. Nejdřív babičce oznámila, že by ráda dostudovala střední školu, ze které krátce před porodem odešla.

Babičce s dědou to zprvu připadalo jako docela dobrý nápad, souhlasili, i když to samozřejmě obnášelo, že hlavní tíha péče o miminko bude ležet na nich. Matka se sbalila a odjela do města na internát pod záminkou, že si doplní středoškolské vzdělání.

Těžko říct, jak dlouho jí to babička s dědou baštili. Matka školu nedokončila, a ani se o to patrně nesnažila. Chtěla se jen bavit. Co se týká otce, byl neznámý, a tak to i zůstalo. Matka ho potkala na pouti. Šla s ním na tancovačku a pak ven, někam k rybníku.

Skrz prsty

Babička nějakou dobu předpokládala, že si dcera udělá maturitu a potom se vrátí domů ke svým mateřským povinnostem. Nestalo se však ani jedno, ani druhé. Matka jezdila domů čím dál míň, jen aby se neřeklo, nezajímala jsem ji.

A jednoho dne se rozhodla, že raději už zůstane ve městě. Doma se na ni beztak všichni dívali skrz prsty a mimoto se v městečku asi i nudila, byla společenská. Pomalu jsem zapomínala, že nějakou mámu vůbec mám. Obětavě mi ji suplovala babička, moc hodná ženská.

Zatvrzele však odmítala, abych jí říkala mami. „Kdepak, děvenko,“ říkávala. „Nepleť si to. Nejsem tvoje maminka, ale tvoje babička. Tvoje máma se k nám brzy zase vrátí.“ A tiše napůl pro sebe zabrumlala, myslela, že ji neslyším:

„Jen co dostane rozum.“ Jenomže matce se nezodpovědný život, který vedla, zalíbil. Nepředřela se, prodávala v trafice anebo pomáhala na poště, brala, co se naskytlo, ale hlavní její životní náplní byla zábava. Muži, plesy, vinárny, nakupování, výlety a co já vím, co ještě.

Věčná milenka

Vídala jsem ji, a to namouduši nepřeháním, asi tak dvakrát do roka. Pokaždé se, aspoň myslím, přijela ukázat a pochlubit městečku, které jí pohrdalo, kam až to vlastně dotáhla. Bývala hezká, krásně voněla, občas ji přivezl šamstr autem.

Kolem jednoho z těch vozů se lidé skoro sbíhali, bylo to cosi v tehdejší době nevídané. Chlapi si ji brali do aut a nepochybně i do ložnic, ale manželku z ní žádný z nich neučinil. Tudíž místo aby městečko ohromila, dělali si z ní i nadále psinu.

Věčná milenka, říkali o ní. To už jsem měla rozum a tyhle řeči mi ubližovaly. Plakávala jsem v babiččině náruči. „Babičko, proč mě maminka nechce?“ ptávala jsem se.

Pak už jsem toho nechala, protože jsem si samozřejmě všimla, že to babičce vhání slzy do očí a že neví, co na to odpovědět. Většinou ze sebe vysoukala něco jako: „Však ona se vrátí.“ Obě jsme věděly, že to není pravda.

A tak mi babička nahrazovala mámu a děda tátu. Jak dobře vědí psychologové, i kdyby se ti dva dobráci bývali přetrhli, nahradit matku nemohli, protože to prostě nejde, jako třeba nejde dýchat, když vám dojde kyslík.

Vrásky

Ale žít se musí, a tak musí žít i holčička, kterou matka odmítla a otec nikdy neviděl a neuvidí. S babičkou a dědou nám bylo vlastně dobře. Ztratili dceru, o to víc milovali vnučku.

Lidi si jich vážili, když viděli, že dělají všechno pro to, aby se mě matčina nepřítomnost dotkla co nejméně. Vyučila jsem se kadeřnicí a v městečku definitivně zakotvila. Babička mě naučila všechno, vařit, péct, šít, starat se o zahrádku.

Kdybych bývala chtěla, mohla bych se od hodiny vdávat. Na to jsem však neměla ani pomyšlení. Když se mým kamarádkám o překot rodily děti, byla jsem ráda, že mě nic takového nepotkalo. Ani za mi­lion, umiňovala jsem si.

Babičku to krapet znervózňovalo, upozorňovala, že tahle či tamta už jsou dávno maminkami, ale odpovídala jsem, že na to bych si netroufla. Táhlo mi na pětatřicátý rok, když se máma vrátila. Tentokrát ji žádný chlap nepřivezl, přijela s kufry vlakem.

„Co ty tady?“ vyhrkla babička. Jen pokrčila rameny. Už to nebyla ta okouzlující víla vystupující z vozů zahraniční provenience a rozhlížející se, kdo všechno obdivně či závistivě kouká. Bylo jí přes padesát, do tváře se jí vepsaly vrásky a viditelně přibrala.

Beze slova táhla kufry do obýváku. Svalila se do křesla a hlesla: „Tak jsem doma.“ Nevím, zda čekala uvítání. Žádného se jí nedostalo. Děda loni umřel a my dvě s babičkou jsme na ni zíraly jako na zjevení.

Požádala o kávu, zapálila si cigaretu, nejistě se rozhlédla a dala se do řeči: „Hodně jsem v poslední době přemýšlela. Ano, dělala jsem chyby. Hrubé chyby, to připouštím. Stárnu. Ráda bych všechno napravila. Aspoň trochu, pokud to jde.

Ráda bych byla součástí tvého života, holčičko moje,“ dodala směrem ke mně. Zdálo se mi to, nebo se to opravdu odehrávalo? Je tohle vůbec možné? „Součástí mého života?“ zamumlala jsem.

„Tos měla být, když jsem byla mimino, plakala a potřebovala ukonejšit. Když jsem si hrála s panenkami. Když jsem šla do první třídy, ale tam mě vedli babička s dědou. Když jsem přinesla první vysvědčení.

Když jsem se učila plavat a na kole a když jsem se v páté třídě zamilovala do Vomáčky. Nebo když jsem dostala neštovice a měla čtyřicítky horečky.“

Všechno jsem to na ni vychrlila. Sklopila oči. Namítla: „To se dá přece napravit. Když si někdo odsedí vraždu, bere se jako zbavený viny.“

Mráz v zádech

Zařvala jsem: „Tohle bylo horší než vražda! Zničilas mi život! Jsi zlá, uvědomuješ si to?“ Všimla jsem si, že babička pláče, a raději jsem zmizela a práskla za sebou dveřmi. Od té doby jsem matku ignorovala.

Babička mě uprosila, ať jí alespoň odpovídám na pozdrav. Kdykoli jsme měly příležitost si promluvit, přesvědčovala mě ke smíru. „Podívej, jak je utrápená,“ říkala mi.

„Po nocích pláče, slyším ji. Trpí, vyčítá si, co udělala, trápí ji svědomí. Upřímně to chce odčinit. Touží po tom, abys ji měla aspoň trochu ráda.“ Rozkřikla jsem se: „Cožpak to jde? Mít ráda matku, která mě zavrhla?“

Také jsem mizerně spala, po půlnoci se probouzela a myslela na to, že bych se možná měla pokusit alespoň k matce necítit nenávist, když nic jiného. Takhle to trvalo skoro rok. Potom matku odvezla záchranka. Ukázalo se, že spolykala prášky.

„Nebyla to žádná demonstrační záležitost,“ upozornil nás její psychiatr. „Opravdu se chtěla zabít. Kdybyste ji náhodou včas neobjevily, už by tu nebyla.“ Tehdy mi po zádech přeběhl mráz.

Uvědomila jsem si, že by matka bývala odešla ze světa bez odpuštění, po němž tolik toužila. A co horšího, že by ze světa odešla dobrovolně. Tak zničenou jsem babičku ještě neviděla, a to neměla právě jednoduchý život.

Přistoupily jsme s babičkou k matčinu nemocničnímu lůžku. Nespala, měla oči otevřené, rudé od pláče.

Už nikdy

„Tohle už nesmíš nikdy udělat,“ šeptala babička. „Už nikdy, rozumíš?“ Matka zaúpěla: „Vždyť jsem tady na tom světě úplně zbytečná. Sama. Nikdo mě nemá rád. Vlastní dcera mi sotva odpoví na pozdrav. Přitom nic si nepřeji víc, než abychom se smířily.“

Vztáhla ke mně ruku. Po krátkém rozmýšlení jsem ji stiskla. Babička se usmála. „Jste moje hodné holky,“ hlesla. „Mám vás obě moc ráda.“ Matka zašeptala:

„A já jak vás mám ráda! Všechno jsem zkazila, ubližovala jsem vám, ale vy jste mi odpustily. Zachránily jste mě. Slibuji, že si na život už nesáhnu. Jsem šťastná, že mám kolem sebe tak dobré lidi. Holky moje zlaté, já si vás snad ani nezasloužím.“

Gabriela (60), východní Čechy

Související články
3 minuty čtení
Všichni jsme mého muže Rudolfa léta považovali za tichého stydlína. Pak jsem se nestačila divit, když jsem zjistila, kolik jeho dětí po světě běhá. Inu, tichá voda břehy mele! Náš vztah byl v začátku hodně rozpačitý. Rudolf vysedával ve studovně naší knihovny, kde jsme já dělala knihovnici. Přišel, sotva pozdravil, když se mnou mluvil, tak celý zčervenal. Působil dojmem stydlivého ňoumy. Vůbec
3 minuty čtení
Moji rodiče se jen hádali. Už spolu nedokázali být ani minutu. Táta se odstěhoval a máma plakala. Musela jsem rychle zasáhnout. Naši byli totálně rozhádaní. Každý večer jsem poslouchala řeči o rozvodu. Byla to hrůza. Nechtěla jsem, aby se rozvedli. Radila jsem se s kdekým, všichni říkali, že do toho nesmím zasahovat, že to musím nechat na nich, na dospělých. Že prý mi do toho nic není. Jakpak b
3 minuty čtení
Když mi Eliška poprvé řekla, že má nové zaměstnání, byla jsem šťastná. Jenže pak se ukázalo, že to není tak čistá práce. Měla jsem o ni velké obavy. Začalo to jako normální nabídka práce. Dobře placená pozice v prestižní firmě, kde se údajně nabízela možnost rychlého kariérního růstu. Eliška byla nadšená. Vzpomínám si, jak mi přišla povědět, jaké skvělé podmínky jí nabídli. A já jsem na ni byla
5 minut čtení
Sedím v kuchyni, koukám z okna a sleduji, jak se stíny prodlužují. Venku je podzim, stromy jsou obalené zlatými listy, ale já vidím jen šeď. S manželem jsme vychovali dvě děti, syna s dceru. Snažili jsme se jim dopřát vše, co nám bylo kdysi odpíráno. Kvalitní vzdělání s možností studia v zahraničí. Oba jsou velmi chytří a skutečně si našli své životy v zahraničí. Bohužel, daleko ode mě. Když od
5 minut čtení
V životě jsem hodně prožila. Vychovala jsem děti, viděla jsem vyrůstat vnoučata, přišla jsem o rodiče a s manželem jsme si vytvořili náš vlastní svět. Ale teď, když se dívám zpět, mám pocit, že některé věci stále zůstávají nevyřešené. Některé rány, které byly v minulosti zasazeny, stále bolí. Moje mladší sestra Hana je pro mě jedním z těch nevyřešených ostnů v mém srdci. Jiný osud Je to p
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vestavba s přidanou hodnotou
rezidenceonline.cz
Vestavba s přidanou hodnotou
Design kuchyně ctí spotřebiče, které nejsou na první pohled vidět. Mohou být ukryté za kuchyňskými dvířky nebo splývají s kuchyňskou linkou. Pro vestavné spotřebiče hraje řada faktorů. Jedním z nich je úspora místa a designově čistý vzhled kuchyně. Nabídka tohoto typu spotřebičů je veliká, v zásadě si můžete pořídit kompletní výčet nezbytných kuchyňských pomocníků od
Kamínek od dcery skrýval tajemnou sílu!
skutecnepribehy.cz
Kamínek od dcery skrýval tajemnou sílu!
Dcera chtěla, abych jí na malý kamínek namalovala obrázek. Ten ale záhadně zmizel. Až později jsme o kameni zjistili pravdu. Svět kolem nás je plný zajímavých a zázračných věcí. Já mám jednu takovou doma. Jedná se o malý kamínek, který není na první pohled ničím výjimečný. Bylo to nepochopitelné Ovšem kresby, které jsem na něj
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
tisicereceptu.cz
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
Jaké by to byly Velikonoce bez pořádného masa? Ingredience 4 jehněčí kolínka 2 cibule 50 g másla 6 stroužků česneku 10 kuliček pepře 3 bobkové listy 6 dcl červeného vína, 4 snítky rozmarý
Opožděný dopis nakonec přinesl štěstí
nejsemsama.cz
Opožděný dopis nakonec přinesl štěstí
Někdy se může chyba druhých lidí stát cestou k celoživotní lásce. Stačilo málo a nepotkalo by mě životní štěstí. Pokud dnes někdo nadává na poštovní služby, já na ně vzpomínám vlastně s povděkem, i když se jim něco příliš nepovedlo. Radost přišla nečekaně V době, kdy jsem se zamilovala do Ondry, ještě nebyly mobily ani internet a většina
Longines Conquest: Tradiční elegance v novém, moderním pojetí
iluxus.cz
Longines Conquest: Tradiční elegance v novém, moderním pojetí
Kolekce Longines Conquest, která se již více než sedmdesát let drží na výsluní sportovní elegance, vstupuje do nové éry. Rozšiřuje se o řadu svěžích modelů v různých velikostech, barevných provedeních
Záhada jihlavského podzemí: Zdejší podlaha vysychá do tvaru lebky!
enigmaplus.cz
Záhada jihlavského podzemí: Zdejší podlaha vysychá do tvaru lebky!
Střely létají vzduchem a lidé padají jako hrušky na podzim. „Utíkej do Olomouce! A přiveď pomoc!“ nakáže velitel vojákovi. Ten zasalutuje a zmizí do temnoty jihlavských katakomb. O jeho dalším osudu u
Přeskočila jiskra Brodské se spolužákem?
nasehvezdy.cz
Přeskočila jiskra Brodské se spolužákem?
Fanoušci herečky Terezy Brodské (56) jsou štěstím bez sebe, že se jejich oblíbená postava Báry Jordánové vrátila po dlouhé pauze zase do Ulice. Věrní obdivovatelé ji sledují i na sociálních sítích,
Gruzie plná chutí a vůní
epochalnisvet.cz
Gruzie plná chutí a vůní
Země pro mnohé neznámá skrývá velké kulinární bohatství, což může být pro ty, kteří pamatují jen známý koňak nebo čaj opravdovým překvapením. A pohostinnost místních je pověstná. Však také jedno z přísloví zní: Host je dar Boží.   Gruzínská kuchyně není jenom jedna, po staletí vstřebávala vlivy turecké, íránské a posledních dekádách i ruské. Navíc
Robin Hood: Mýtus, legenda, nebo skutečný král zbojníků?
epochaplus.cz
Robin Hood: Mýtus, legenda, nebo skutečný král zbojníků?
Kdo by neznal jméno Robin Hood? Slavný psanec ze Sherwoodu se za staletí proměnil ve folklorní ikonu, hrdinu stovek knih, filmů i seriálů. Ale kdo vlastně byl muž, jehož příběh přežil staletí a stal se symbolem spravedlnosti? Mýtus, nebo historická postava? Příběh, který přerostl do legendy První dochované zmínky o Robinovi pocházejí ze 14. století.
Astronomové našli planetu na kolmé dráze kolem dvojice hvězd
21stoleti.cz
Astronomové našli planetu na kolmé dráze kolem dvojice hvězd
Astronomové objevili planetu, která obíhá pod úhlem 90 stupňů kolem vzácné dvojice zvláštních hvězd. Je to poprvé, co máme přesvědčivé důkazy o tom, že jedna z těchto "polárních planet" obíhá kolem hv
Velikonoční ostrov: Nejosamělejší místo světa plné záhad
epochanacestach.cz
Velikonoční ostrov: Nejosamělejší místo světa plné záhad
Hluboko v Pacifiku leží ostrov proslulý svou tajemnou prastarou civilizací. Zdobí jej nejen kouzelná příroda, ale i 300 soch moai. Každá z těchto soch je vytesána z jednoho kamene a má typickou protáhlou tvář. V současnosti se zdá, že řada tajemství Velikonočního ostrova se již dočkala svého rozluštění. Víme, proč tyto sochy vznikly a jakým způsobem se po ostrově
Tajnou vášeň Alfreda Redla prozradil dámský budoár
historyplus.cz
Tajnou vášeň Alfreda Redla prozradil dámský budoár
Poštovní úřednice Betty se bojí, aby se jí nerozklepaly ruce. Právě vydává důstojně vyhlížejícímu pánovi obálku, kterou tu měl uloženou jako poste restante. Přitom nenápadně stiskne skrytý zvonek. Dává signál policii, že muž, na kterého tak dlouho čekali, je zde. Je to tady. Policejní agenti hlídkující už pár dní v domě u pošty vyrazí do akce.