Domů     S mou matkou mě smířila teprve má babička
S mou matkou mě smířila teprve má babička
8 minut čtení

S babičkou a dědou mi bylo fajn. Měli mě rádi a naučili mě všechno, co jsem potřebovala umět. Zároveň jsme se však všichni tři trápili.

Narodila jsem se, když bylo matce sedmnáct. Musel to být obrovský skandál. Byla jiná doba, nezletilá svobodná matka do tehdejších představ o uvědomělých socialistických ženách nezapadala. Rodina se za její poklesek nesmírně styděla.

Babičce se ani nechtělo chodit nakupovat, protože místní klepny si šeptaly a výsměšně ji pozorovaly. „Ani dceru neuměla vychovat,“ slýchala. Ale přihlouplé drbny a jejich špitání nebyl zdaleka ten nejhorší problém.

Ukázalo se, že moje nedospělá matka neumí být matkou a že jí ani být nechce. Nejdřív babičce oznámila, že by ráda dostudovala střední školu, ze které krátce před porodem odešla.

Babičce s dědou to zprvu připadalo jako docela dobrý nápad, souhlasili, i když to samozřejmě obnášelo, že hlavní tíha péče o miminko bude ležet na nich. Matka se sbalila a odjela do města na internát pod záminkou, že si doplní středoškolské vzdělání.

Těžko říct, jak dlouho jí to babička s dědou baštili. Matka školu nedokončila, a ani se o to patrně nesnažila. Chtěla se jen bavit. Co se týká otce, byl neznámý, a tak to i zůstalo. Matka ho potkala na pouti. Šla s ním na tancovačku a pak ven, někam k rybníku.

Skrz prsty

Babička nějakou dobu předpokládala, že si dcera udělá maturitu a potom se vrátí domů ke svým mateřským povinnostem. Nestalo se však ani jedno, ani druhé. Matka jezdila domů čím dál míň, jen aby se neřeklo, nezajímala jsem ji.

A jednoho dne se rozhodla, že raději už zůstane ve městě. Doma se na ni beztak všichni dívali skrz prsty a mimoto se v městečku asi i nudila, byla společenská. Pomalu jsem zapomínala, že nějakou mámu vůbec mám. Obětavě mi ji suplovala babička, moc hodná ženská.

Zatvrzele však odmítala, abych jí říkala mami. „Kdepak, děvenko,“ říkávala. „Nepleť si to. Nejsem tvoje maminka, ale tvoje babička. Tvoje máma se k nám brzy zase vrátí.“ A tiše napůl pro sebe zabrumlala, myslela, že ji neslyším:

„Jen co dostane rozum.“ Jenomže matce se nezodpovědný život, který vedla, zalíbil. Nepředřela se, prodávala v trafice anebo pomáhala na poště, brala, co se naskytlo, ale hlavní její životní náplní byla zábava. Muži, plesy, vinárny, nakupování, výlety a co já vím, co ještě.

Věčná milenka

Vídala jsem ji, a to namouduši nepřeháním, asi tak dvakrát do roka. Pokaždé se, aspoň myslím, přijela ukázat a pochlubit městečku, které jí pohrdalo, kam až to vlastně dotáhla. Bývala hezká, krásně voněla, občas ji přivezl šamstr autem.

Kolem jednoho z těch vozů se lidé skoro sbíhali, bylo to cosi v tehdejší době nevídané. Chlapi si ji brali do aut a nepochybně i do ložnic, ale manželku z ní žádný z nich neučinil. Tudíž místo aby městečko ohromila, dělali si z ní i nadále psinu.

Věčná milenka, říkali o ní. To už jsem měla rozum a tyhle řeči mi ubližovaly. Plakávala jsem v babiččině náruči. „Babičko, proč mě maminka nechce?“ ptávala jsem se.

Pak už jsem toho nechala, protože jsem si samozřejmě všimla, že to babičce vhání slzy do očí a že neví, co na to odpovědět. Většinou ze sebe vysoukala něco jako: „Však ona se vrátí.“ Obě jsme věděly, že to není pravda.

A tak mi babička nahrazovala mámu a děda tátu. Jak dobře vědí psychologové, i kdyby se ti dva dobráci bývali přetrhli, nahradit matku nemohli, protože to prostě nejde, jako třeba nejde dýchat, když vám dojde kyslík.

Vrásky

Ale žít se musí, a tak musí žít i holčička, kterou matka odmítla a otec nikdy neviděl a neuvidí. S babičkou a dědou nám bylo vlastně dobře. Ztratili dceru, o to víc milovali vnučku.

Lidi si jich vážili, když viděli, že dělají všechno pro to, aby se mě matčina nepřítomnost dotkla co nejméně. Vyučila jsem se kadeřnicí a v městečku definitivně zakotvila. Babička mě naučila všechno, vařit, péct, šít, starat se o zahrádku.

Kdybych bývala chtěla, mohla bych se od hodiny vdávat. Na to jsem však neměla ani pomyšlení. Když se mým kamarádkám o překot rodily děti, byla jsem ráda, že mě nic takového nepotkalo. Ani za mi­lion, umiňovala jsem si.

Babičku to krapet znervózňovalo, upozorňovala, že tahle či tamta už jsou dávno maminkami, ale odpovídala jsem, že na to bych si netroufla. Táhlo mi na pětatřicátý rok, když se máma vrátila. Tentokrát ji žádný chlap nepřivezl, přijela s kufry vlakem.

„Co ty tady?“ vyhrkla babička. Jen pokrčila rameny. Už to nebyla ta okouzlující víla vystupující z vozů zahraniční provenience a rozhlížející se, kdo všechno obdivně či závistivě kouká. Bylo jí přes padesát, do tváře se jí vepsaly vrásky a viditelně přibrala.

Beze slova táhla kufry do obýváku. Svalila se do křesla a hlesla: „Tak jsem doma.“ Nevím, zda čekala uvítání. Žádného se jí nedostalo. Děda loni umřel a my dvě s babičkou jsme na ni zíraly jako na zjevení.

Požádala o kávu, zapálila si cigaretu, nejistě se rozhlédla a dala se do řeči: „Hodně jsem v poslední době přemýšlela. Ano, dělala jsem chyby. Hrubé chyby, to připouštím. Stárnu. Ráda bych všechno napravila. Aspoň trochu, pokud to jde.

Ráda bych byla součástí tvého života, holčičko moje,“ dodala směrem ke mně. Zdálo se mi to, nebo se to opravdu odehrávalo? Je tohle vůbec možné? „Součástí mého života?“ zamumlala jsem.

„Tos měla být, když jsem byla mimino, plakala a potřebovala ukonejšit. Když jsem si hrála s panenkami. Když jsem šla do první třídy, ale tam mě vedli babička s dědou. Když jsem přinesla první vysvědčení.

Když jsem se učila plavat a na kole a když jsem se v páté třídě zamilovala do Vomáčky. Nebo když jsem dostala neštovice a měla čtyřicítky horečky.“

Všechno jsem to na ni vychrlila. Sklopila oči. Namítla: „To se dá přece napravit. Když si někdo odsedí vraždu, bere se jako zbavený viny.“

Mráz v zádech

Zařvala jsem: „Tohle bylo horší než vražda! Zničilas mi život! Jsi zlá, uvědomuješ si to?“ Všimla jsem si, že babička pláče, a raději jsem zmizela a práskla za sebou dveřmi. Od té doby jsem matku ignorovala.

Babička mě uprosila, ať jí alespoň odpovídám na pozdrav. Kdykoli jsme měly příležitost si promluvit, přesvědčovala mě ke smíru. „Podívej, jak je utrápená,“ říkala mi.

„Po nocích pláče, slyším ji. Trpí, vyčítá si, co udělala, trápí ji svědomí. Upřímně to chce odčinit. Touží po tom, abys ji měla aspoň trochu ráda.“ Rozkřikla jsem se: „Cožpak to jde? Mít ráda matku, která mě zavrhla?“

Také jsem mizerně spala, po půlnoci se probouzela a myslela na to, že bych se možná měla pokusit alespoň k matce necítit nenávist, když nic jiného. Takhle to trvalo skoro rok. Potom matku odvezla záchranka. Ukázalo se, že spolykala prášky.

„Nebyla to žádná demonstrační záležitost,“ upozornil nás její psychiatr. „Opravdu se chtěla zabít. Kdybyste ji náhodou včas neobjevily, už by tu nebyla.“ Tehdy mi po zádech přeběhl mráz.

Uvědomila jsem si, že by matka bývala odešla ze světa bez odpuštění, po němž tolik toužila. A co horšího, že by ze světa odešla dobrovolně. Tak zničenou jsem babičku ještě neviděla, a to neměla právě jednoduchý život.

Přistoupily jsme s babičkou k matčinu nemocničnímu lůžku. Nespala, měla oči otevřené, rudé od pláče.

Už nikdy

„Tohle už nesmíš nikdy udělat,“ šeptala babička. „Už nikdy, rozumíš?“ Matka zaúpěla: „Vždyť jsem tady na tom světě úplně zbytečná. Sama. Nikdo mě nemá rád. Vlastní dcera mi sotva odpoví na pozdrav. Přitom nic si nepřeji víc, než abychom se smířily.“

Vztáhla ke mně ruku. Po krátkém rozmýšlení jsem ji stiskla. Babička se usmála. „Jste moje hodné holky,“ hlesla. „Mám vás obě moc ráda.“ Matka zašeptala:

„A já jak vás mám ráda! Všechno jsem zkazila, ubližovala jsem vám, ale vy jste mi odpustily. Zachránily jste mě. Slibuji, že si na život už nesáhnu. Jsem šťastná, že mám kolem sebe tak dobré lidi. Holky moje zlaté, já si vás snad ani nezasloužím.“

Gabriela (60), východní Čechy

Související články
3 minuty čtení
S tátou se nedalo žít. Měla jsem ho ráda, ale chápala jsem, že pro mámu je tento způsob soužití k nevydržení. Byl samá ženská. Máma mi dělala starosti. Po rozvodu zahořkla, zanevřela na muže, jako by to byli samí bídáci. Přitom nebyli, bídák byl táta, protože nenechal žádnou sukni na pokoji. Vysvětlovala jsem jí, že všichni přece takoví nejsou, ona brečela, pila víno, hladila mě po vlasech a ří
3 minuty čtení
Chtěly se vdávat z lásky! Toho se člověk ale nenají. Aby si dcery nezkazily život, musela jsem zasáhnout, žádný jejich nápadník neměl šanci! S manželem jsem to nevyhrála. Byla jsem pěkná a mohla si vybírat, a já se nakonec nechala ukecat zedníkem, který si založil po revoluci stavební firmičku. Byl to prostě takový tlučhuba. Jak se rychle ukázalo, nebyl na podnikání talentovaný, tak ho všichni
5 minut čtení
Dcera nedokázala unést, že se ze mě stala bohatá paní s chalupou, krásným bytem a několika vkladními knížkami. Vymyslela lest s jediným cílem. Okrást mě o všechno. Má dcera byla vymodlená, a tudíž i pěkně hýčkaná. Už jsem ani nedoufala, že se mi podaří mít dítě. Dělala mi jen samou radost a můj rozvod schvalovala. Stála na mojí straně, přestože už od dětství měla ke svému otci blíž než ke mn
2 minuty čtení
Mladí jsou někdy tak nerozvážní! Našeho Davida stálo to riskování málem život. Humor mu to ale nevzalo! Náš Davídek byl vždycky jako z divokých vajec. Byl ale plný optimismu, z nebezpečí si nic nedělal a neuvěřitelně mu to vycházelo. „Však počkej, ty jednou na ty své bláznivé kousky doplatíš!“ říkával mu můj manžel, ale vnuk se tomu jenom smál. Říkal, že je určitě po prastrýčkovi, který zmizel
4 minuty čtení
Narodila jsem se krátce po válce a moje dětství bylo stále jako v mlhách. Nikdo o něm nehovořil, nikdo nevzpomínal a fotky žádné neexistovaly. O otci jsem nic nevěděla, znala jsem jen babičku s dědou. Vyrůstala jsem jen s maminkou. Zdědily jsme po dědovi malé hospodářství, kde jsme spolu samy dřely, když už jsem povyrostla, má maminka ještě po své práci. Já to nenáviděla, proto jsem hned po vyu
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Sluneční energie boduje
rezidenceonline.cz
Sluneční energie boduje
Hledání efektivních způsobů, jak ušetřit na spotřebě elektřiny a nákladech na vytápění vede, k energetické soběstačnosti a využití inovativních úsporných technologií, jako jsou například fotovoltaické elektrárny. Především ve dnech, kdy jsou slunce sluneční záření silné a spotřeba energie naopak nízká, produkce fotovoltaických systémů často vyprodukují více energie, než domácnosti zvládnou spotřebovat. Přebytky pak lze prodávat
Koláč s kuřecím masem a žampiony
nejsemsama.cz
Koláč s kuřecím masem a žampiony
Plnohodnotná večere pro celou rodinu? Tahle kombinace vás bude bavit a všichni si na ní pochutnají! Ingredience: Těsto: 150 g hladké mouky 120 g másla 4 lžíce vody 2 lžíce zeleninového vývaru špetka soli špetka moučkového cukru Náplň: 300 g kuřecího masa 300 g žampionů 1 cibule 250 ml smetany ke šlehání 150 g ementálu nebo goudy 4 vejce sůl a pepř
Adam z Ditrichštejna platil španělskou výchovu Rudolfa II.
historyplus.cz
Adam z Ditrichštejna platil španělskou výchovu Rudolfa II.
Trpělivě sedí u jeho lůžka a otírá mu čelo. Arcivévoda Maxmilián během plavby do Španělska za nevěstou trpí silnou mořskou nemocí. Naštěstí tu je jeho oddaný druh z dětských let, Adam z Ditrichštejna, který mu pomáhá. Stejně věrně bude později pečovat i o Maxmiliánovy syny, až se vydají na Pyrenejský poloostrov na výchovu. Byla to
EXOTIQUE: Cesta
iluxus.cz
EXOTIQUE: Cesta
Již třicet let vyrábí česká společnost Kosmetika Capri přírodní kosmetiku s využitím kozího mléka, másla a syrovátky. Krémy značek La Chèvre a Le Chaton prošly za tu dobu většinou českých domácností a
Zubní hygiena všeho druhu: Cesta k zářivému úsměvu
epochaplus.cz
Zubní hygiena všeho druhu: Cesta k zářivému úsměvu
Každý z nás jistě touží po zdravých zubech. Cesta k nim spočívá zejména v důkladné zubní hygieně. Kvalitní zubní kartáčky mají rovný zástřih štětin a malou hlavu. Doporučuje se používat kartáček střední tvrdosti vláken, tzv. medium. Příliš měkký zubní kartáček nebývá dostatečně účinný a naopak přehnaně tvrdý kartáček, pokud není správně používán, nám může poškodit
Lovci duchů prchají ze strašidelného kostela: Něco se je pokusilo vlákat do sklepa!
epochalnisvet.cz
Lovci duchů prchají ze strašidelného kostela: Něco se je pokusilo vlákat do sklepa!
Tým britských lovců duchů vloni na podzim navštívil opuštěný kostel svatého Kenelma ze 17. století ve Wimborne v Dorsetu. Jejich vyšetřování ovšem skončilo předčasně poté, co se jakási zlomyslná entita po sérii mrazivých úkazů pokusila členy týmu vlákat do podzemních prostor. Unikli badatelé jen o vlas možnému nebezpečí?   Devětatřicetiletý lovec duchů Tony Ferguson se
Švýcarské tradiční pochoutky
epochanacestach.cz
Švýcarské tradiční pochoutky
Vítejte ve světě švýcarských sýrů, vín a pálenek. Víte, kolik druhů sýra vás ve Švýcarsku čeká k objevování? Kolik procent produkce vína si Švýcaři sami vypijí? Nebo věděli jste, že bylo možné si nechat vypálit vlastní ovoce v pojízdné švýcarské palírně v Československu? Ponořte se do chutí švýcarské kuchyně a nechte se inspirovat k objevování během vaší další dovolené
Hledání „ďáblova traktátu“: Jaká je nejnebezpečnější kniha světa?
enigmaplus.cz
Hledání „ďáblova traktátu“: Jaká je nejnebezpečnější kniha světa?
Určit nejnebezpečnější knihu světa je dozajista obtížné zadání. Existuje takový „ďáblův traktát“? Pokud budeme hledat dílo, které prezentovalo myšlenky vedoucí později k světu vymknutému z kloubů civi
Nechtěla jsem, aby máma zůstala sama
skutecnepribehy.cz
Nechtěla jsem, aby máma zůstala sama
S tátou se nedalo žít. Měla jsem ho ráda, ale chápala jsem, že pro mámu je tento způsob soužití k nevydržení. Byl samá ženská. Máma mi dělala starosti. Po rozvodu zahořkla, zanevřela na muže, jako by to byli samí bídáci. Přitom nebyli, bídák byl táta, protože nenechal žádnou sukni na pokoji. Vysvětlovala jsem jí, že všichni přece
Pikantní kuře na koriandru
tisicereceptu.cz
Pikantní kuře na koriandru
Závan exotiky na vašem stole? Proč ne? Suroviny 4 kuřecí prsa 2 vaječné bílky 2 lžíce hladké mouky 2 červené chilli papričky 3 lžíce koriandrových lístků 3 lžíce sezamových semínek 2–3 lží
Bolavou duši Lady Gaga vyléčila láska
nasehvezdy.cz
Bolavou duši Lady Gaga vyléčila láska
Zpěvačka Lady Gaga (38) otevřeně promluvila o svém boji s démony a přiznala, že tlak slávy ji dohnal k alkoholu, cigaretám a marihuaně, kterými si léčila duši. Roky se totiž snažila být největší popo
Česko má čtyři vodíkové stanice, většina zemí EU žádnou
21stoleti.cz
Česko má čtyři vodíkové stanice, většina zemí EU žádnou
Vodíková mobilita se stává jedním z klíčových prvků dekarbonizace dopravy. Ačkoli se o vodíkovém pohonu hovoří jako o slibné technologii budoucnosti, jeho rozvoj v Evropě zatím probíhá nerovnoměrně. Č