Právě vyšlo další číslo měsíčníku Můj čas na kafíčko pro vaše hobby a volný čas!
Třetí letošní vydání je opět plné zajímavých článků ze světa hobby, kreativity a zahradničení. Tentokrát jsme se zaměřili na předjarní dekorace. Příroda sice ještě pořád spí, ale jaro už je takřka za dveřmi, a tak je nejvyšší čas proměnit domov v pestrobarevnou oázu, která všem vykouzlí úsměv na rtech. Nezapomeňte ani na květináče, které můžete proměnit v hotová mistrovská díla. Pokud chcete mít po celý rok dokonalou ovocnou a zeleninovou úrodu, poradíme vám, jak na to. Za pár týdnů nastane ten správný čas na výsadbu jahod. Pokud tápete, jak dosáhnout té nejlepší sklizně, máme pro vás několik rad na pěstování i tipy na ty nejlepší odrůdy. Abyste si čekání na jaro zkrátili, můžete vyrazit za mistry košíkáři, kde proniknete do tajů tohoto krásného řemesla.
S jahodami se dá kouzlit na zahradě úplně stejně jako v kuchyni. Drobné, sytě červené ovoce aromatické chuti nesmí chybět na žádné zahradě, ale stejně úspěšně si ho vypěstujete i v květináči na terase nebo balkonu.
Jakou sadbu seženete na jaře?
Sazenice jahod se dají vysazovat od jara do podzimu, záleží ale na typu sadby. Určitě jste se už někdy setkali s frigo sadbou, která je oblíbená nejen kvůli dobré ujímatelnosti, ale i kvůli příznivé ceně. Tato prostokořenná sadba se vysazuje od jara do konce léta. Můžete ale sáhnout i po sadbě kontejnerované, která se vysazuje nejčastěji od dubna přibližně do konce září nebo poloviny října.
Pěkně na sluníčko
Abyste se dočkali co nejbohatší sklizně, je nutné myslet na výběr správného stanoviště. Jahody totiž nejlépe rostou, kvetou, a tedy i plodí na slunném a výhřevném místě. Stavebním kamenem je ale také kvalitní půda. Ta by měla být ideálně hlinitopísčitá, neutrální nebo mírně kyselá a bohatá na humus. Před výsadbou proto záhon nikdy nevápněte, vysoký obsah vápna jahody nesnášejí. Naopak jim dopřejte zeminu vyhnojenou zralým kompostem, pomoci si můžete také minerálním hnojivem pro jahody a jiné drobné ovoce.
Tipy pro výsadbu
Protože bude nutné udržovat záhon bez plevele, určitě se vyplatí popřemýšlet i nad mulčováním. Dobrou službu odvede černá netkaná textilie, kterou napnete na záhon ještě před výsadbou rostlinek. Pokud nechcete do textilie vystřihávat otvory, rovnou kupte textilii s výseky, výsadbu vám usnadní. Jestliže se ale chcete raději spolehnout na organické mulčovací materiály, chybu určitě neuděláte dřevitou vlnou, slámou nebo jemně posečenou trávou, kterou můžete během celé sezony průběžně doplňovat. Výhodou mulče není jen omezení klíčení plevelů a úspora vody, ale také čistota plodů, což je u jahod problém.
V aktuálním vydání se však dozvíte mnohem více. Vyrobit si s námi můžete nádherné nástěnné dekorace nebo praktické a stylové kapsáře do každé místnosti. Ukážeme vám také, jak malovat kvašovými barvami i jaké poklady se dají vytvořit ze starých novin a magazínů. Časopis můžete koupit za pouhých 39,90 Kč.
Titul zakoupíte ve vašich trafikách, či si ho můžete předplatit ZDE