Někdy v dobré víře, abyste druhým neublížili, zatajíte citlivou informaci. Třeba tu o otcovství. Jenže osud ví, jak vás vypéct, a vybere si okamžik, který vám zbourá všechny jistoty.
Vidím to jako dnes. Jde o vzpomínku, která se mi vryla do paměti, protože se roztočil kolotoč, ze kterého nebylo možné vystoupit. Tehdy se mi vrátily všechny vzpomínky na osudovou lásku. Která mi dvakrát krutě zlomila srdce.
Netušila, proč pláču
Má dcera Lenka mi podávala dopis s černou linkou. Bylo jasné, že tam je parte. Otevřela jsem psaní a tam stálo, že zemřel Luděk. Pro mne utajovaná minulost, Lenka o něm nikdy ani neslyšela.
Proto nechápala, proč mi vhrkly slzy a já se naprosto nekontrolovatelně a nahlas rozbrečela.
Otevřená rána z minulosti
Najednou se mi vracely všechny ty vzpomínky. Luděk byl má opravdová láska. Nejen první, ale i ta osudová. Bohužel, i přes to všechno to vím. Přes to, co mi udělal. I když můj pozdější muž se ke mně zachoval pěkně a měli jsme roky krásný vztah.
S Luďkem nám tehdy bylo krásných sedmnáct let a snili jsme s otevřenýma očima. Plánovali jsme společné cestování, zahnízdění v domě, pak i rodinu. Jenže Luděk na vysoké škole potkal někoho jiného a rozešel se se mnou. Ta vzpomínka mi otevřela rány. I když vím, co bylo dál.
Zlomená láskou, která se pak vrátila
Tehdy mne to hodně vzalo, nemohla jsem pochopit, že mi něco takového vůbec dokázal udělat. Po tom všem? Vždyť plánoval se mnou. Dlouho jsem pak byla obezřetná vůči mužům.
Jen tak jsem si nikoho nepustila k tělu, raději jsem byla sama, než abych si dělala zbytečné naděje s nějakým dalším podvodníkem. Jenže pak se Luděk vrátil s prosíkem, že se spletl.
Že byl nejistý, protože jsme byli sobě navzájem prvními láskami a on se bál, abychom něco neuspěchali. Táhlo ho to ke mně a já podlehla.
Zase jsme do toho spadli
Začali jsme zase randit. A pak to přišlo. Oznámil mi, že má před svatbou. Ale že dotyčnou nemiluje, ale musí se ženit, jak se říká. Nechápala jsem, že dokázal klidně jít se mnou do hotelu a tvrdit mi, jak mu chybím.
Proto jsem mu řekla, že už dál pokračovat nechci. Že máme každý svůj život. Pochopil. Tentokrát jsem se rozešla já s ním. A i když mi srdce říkalo trochu něco jiného, rozum mi velel, že tak je to správně.
Snažila jsem se rychle zapomenout na svou bývalou lásku. To se mi částečně i dařilo. Do chvíle, než jsem zjistila, že čekám dítě. Je jasné, s kým.
Nic jsem neřekla
Napřed jsem nevěděla, co mám dělat, pak jsem se ale rozhodla, že to Luďkovi neřeknu. K čemu by to bylo dobré? Možná jsem ho chtěla potrestat, ale trýznila jsem se sama, protože v koutku duše jsem chtěla otce pro své dítě. A alimenty?
Na ty jsem tehdy úplně zapomněla. Rozhodla jsem se zůstat svobodnou matkou a vše zvládnout sama. Luděk tak netušil, že má někde další krev.
Objevil se strejda
Narodila se mi krásná holčička Lenička. V prvních měsících jsem tak tesknila po muži (asi proto, že všude kolem měly maminky tatínky), že jsem byla shovívavější k mužům. A tehdy se objevil právě Toník. Bydlel o pár vchodů vedle v domě.
Mezi námi to sice nebyla žádná velká láska, ale rozuměli jsme si a byli si oporou, on si zpočátku léčil zlomené srdce, když ho opustila snoubenka. Tak nějak jsme si zbyli a byli z nás dobří kamarádi.
A co bylo hlavní, Tonda měl moc rád moji dceru. A ta si s ním také dobře rozuměla. Nemohla jsem chtít víc.
Byli jsme najednou zase rodina
Lence byly dva roky, když se Tonda rozhodl, že ji adoptuje. Ona ho už stejně za tátu považovala. Nevnímala, že se objevil u nás doma trochu později, zkrátka věřila, že to je její tatínek. A my ji v tom nechali. Pokoušeli jsme se o dítě, ale nevycházelo nám to.
Toník však byl spokojený i s vyženěnou dcerkou. Tak se z nás stala rodinka, naše pevné zázemí.
Najednou chtěl odejít, nedržela jsem ho
Bohužel po mnoha letech na Tondu přišla ona pověstná druhá míza a zamiloval se do mladší. A tehdy se v něm objevila touha mít vlastní dítě. Svoji krev. Ovšem dušoval se, že Leničku bude dále vídat. Což dodržel. Skutečně se poté choval jako milující otec.
A já jim nebránila. Nechtěla jsem dceru ještě víc trestat. Náš rozchod byl celkem klidný, ovšem byla tu Lenička, která to těžce nesla. Nevědomá celé situace nám vyčítala, že jsme rozbili naši rodinu. Měla za to, že Tonda je její biologický otec.
Nebyla ani vhodná doba říct, že je to trochu jinak. Ovšem kdy byla vhodná chvíle? Říct to křehké dětské duši? Citlivému puberťákovi? Nebo dospělému člověku, který se rozčílí, že žil většinu života ve lži?
Osudné smuteční oznámení
Po letech přišlo ono parte. Lenka tehdy trvala na tom, že se mnou půjde na pohřeb, když viděla, v jakém jsem stavu. Tehdy samozřejmě netušila, že vyprovází svého vlastního otce na poslední cestě.
Neměla jsem sílu jí něco vysvětlovat, vůbec jsem netušila, že mě jeho smrt tak sebere. Ale hlodalo ve mně jediné: mám dceři říct pravdu? Jak bude reagovat? Měla by to vědět! Všechno se mi motalo v hlavě.
Musela jsem jí to nakonec říct
Asi rok po pohřbu jsem šla k lékařce na preventivní prohlídku. Něco se jí tehdy nezdálo a já absolvovala kolečko vyšetření. Závěrečná zpráva byla zdrcující. Rakovina. Prognóza nebyla nejhorší, ale ani nejlepší, já si už malovala katastrofické scénáře. Najednou jsem měla nutkavý pocit, že než odejdu, chci mít čistý stůl.
Bylo to velmi kruté
Dceři jsem vše řekla. Zničilo ji to. Křičela, vyčítala a brečela. Bývala by chtěla poznat tátu, o to horší pro ni bylo, že byla na jeho pohřbu, ale neznala okolnosti. A pak tu byl Tonda, kterého kontaktovala a vyčetla mu špinavou hru, načež se on obořil na mě.
Oba mne zavrhli a já nevím, co s tím. Z nemoci jsem se vyléčila, ale ty zlomené vztahy mne bolí nejvíc.
Blanka J. (68), Kladno