Domů     Co si počnu se zděděnou zahrádkou?
Co si počnu se zděděnou zahrádkou?
6 minut čtení

Když jsem zdědila starší zahradu, vůbec jsem netušila, co s ní budu dělat. Nakonec mi ten kousek půdy změnil život a přinesl lásku.

Musím přiznat, že jsem neskákala radostí, když jsem zjistila, že mi má sousedka Marie odkázala zahrádku. Pravděpodobně mi chtěla poděkovat za to, že jsem se o ni starala, když byla nemocná.

Dlouho jsem jí pomáhala každý den – připravovala jsem jí jídlo, chodila na nákupy a udržovala její byt v čistotě. Nedokázala jsem si představit, že bych s tím přestala, zejména když se její stav tak zhoršil. Navíc o ni příbuzní neprojevovali zájem.

Maličká chatička v zarostlé zahradě

Toho památného březnového dne jsem se konečně rozhodla prohlédnout si své „dědictví“. Po více než hodině cestování městskou dopravou jsem se dostala na okraj města a uviděla kousek pozemku hustě zarostlý keři.

Uprostřed toho nepořádku stála maličká nakloněná chatka. Zahrádka, kterou jsem dostala, pro mě moc neznamenala. Co jsem s ní mohla dělat? Prodat ji? Její cena by byla směšně nízká. Nebo sem občas zajít, abych si odpočinula po těžkém dni v práci?

Ne, na to je příliš daleko. Takové řešení by mohlo fungovat pro někoho v důchodu. Měla jsem před šedesátkou a byla jsem osamělá žena.

Pohledný zahrádkář

„Je pro mě taková radost vás potkat,“ nečekaně za mnou zazněl hluboký mužský hlas. „Známe se?“ zeptala jsem se překvapeně a podívala se na vysokého muže, který vypadal o něco starší než já. „Samozřejmě že ne!“ odpověděl nadšeně. „Jsem Honza.

Jsem prostě velmi rád, že se konečně někdo postará o tenhle kousek země.“ „No, nejsem si jistá.“ „Plánujeme předsezónní setkání, bude už tuto sobotu,“ přerušil mě uprostřed věty.

„Rádi bychom vás tam viděli.“ „Počkejte, kdo je my?“ zeptala jsem. „Přece my, majitelé zahrádek. Začínáme v devět ráno,“ řekl a odešel.

Součástí skupiny

V sobotu ráno jsem se seznámila se všemi, hlavně s důchodci. Ale co se týče jejich přístupu k životu, byli mnohem mladší než já. Spojovala je společná vášeň a cítili se skvěle v této společnosti.

Ani jsem si nevšimla, kdy jsem se stala součástí jejich skupiny, a začala jsem trávit spoustu času na zahrádce. Přišlo jaro a celá příroda se probudila ze zimního spánku.

Stačilo dát rostlinám trochu péče a odměnily se mi neuvěřitelnými barvami a nádhernými vůněmi. Zpočátku jsem zahrádku navštěvovala v sobotu a v neděli, pak jsem tam začala chodit i po práci.

Moje malé letní sídlo

Když se v květnu konečně oteplilo a rekonstrukce mé chatky se blížila ke konci, přestěhovala jsem se na zahrádku natrvalo. Zvláště když jsem rychle zjistila, že cesta do práce mi odtud trvá méně než z mého bytu v paneláku.

Kolem zahrady jsem zasadila jehličnany, chatku obepínala nádherná růže a z bylinkového záhonu se linula vůně máty. Ráno mě budilo cvrlikání ptáků a za soumraku jsem nasávala vůni rostlin. Opálila jsem se, zhubla a pocítila náhlý příval energie.

Ráno mi nosil květiny

V naší zahrádkářské komunitě kvetla společenská atmosféra. Setkávali jsme se každý den, vždy na jiném místě zahrádkářské osady, obvykle dorazil alespoň tucet lidí.

Ať už jsme slavili něčí svátek, nějakou událost nebo jen seděli u grilu, Honza byl vždy hvězdou společnosti. Měli jsme hodně společného. Byli jsme přibližně ve stejném věku, oba rozvedení a naše děti už dávno vylétly z rodného hnízda.

Není divu, že jsme si tak dobře rozuměli. Ještě předtím, než se léto rozběhlo naplno, začal Honza usilovat o mou přízeň – ráno mi přinášel květiny nebo jahody ze své zahrádky a večer mě bral na procházky.

S bušícím srdcem jsem ho vyhlížela

Po dlouhém, slunném září a nádherném říjnu přišel chladný, deštivý listopad. Se slzami v očích jsem se loučila s novými přáteli, zvláště s Honzou. Pořád jsem si však nebyla jistá svými city ani tím, zda je sdílí také.

Proto jsme si ani nevyměnili telefonní čísla. Skleslá a bez naděje jsem se vrátila do svého osamělého bytu v paneláku. Pak přišlo jaro. Schůzi zahájil pan Ivan, nejstarší člen naší skupiny. S tváří planoucí ruměncem a s divoce bušícím srdcem jsem hledala Honzu.

„Copak to nevíš?“ vyjádřil překvapení pan Ivan, když jsem se ho po oficiální části zeptala na muže, na kterého jsem čekala celou zimu. „Honza je v nemocnici. Má problémy se srdcem.“

Láskyplný okamžik

Uběhly sotva dvě hodiny a já se ocitla na kardiologii. „Co ty tady?“ Honza byl úplně překvapený, když mě uviděl. „Jakmile jsem se to dozvěděla, hned jsem sem spěchala!“ odpověděla jsem pravdivě. Pak jsem Honzu pevně objala.

Dodnes oba s láskou vzpomínáme na ten okamžik. Když Honzu hospitalizovali, naštěstí se ukázalo, že to není nic vážného. Už v polovině jara jsme se společně nastěhovali na zahrádku. Procházíme se cestičkami mezi zahrádkami a držíme se za ruce.

Nedávno ke mně přišel a jemně mě pohladil. Zrovna jsem se skláněla nad jahodovým záhonkem, takže mi chvíli trvalo, než jsem se narovnala a podívala se na něj.

Osudová otázka: Vezmeš si mě?

Oněměla jsem úžasem. Přede mnou stál muž v elegantním obleku, lesklých botách a s kravatou. „Chci se zeptat na jednu důležitou věc,“ řekl náhle, současně předvedl velkou kytici bílých květů a klekl si uprostřed louže, která zůstala po ranním zalévání zahrady.

„Jsi láskou mého života a nedokážu si bez tebe představit budoucnost. Prokážeš mi tu čest a staneš se mojí ženou?“ „Samozřejmě!“ odpověděla jsem. A pak jsem v duchu poděkovala Marii. Díky ní jsem znovu našla radost ze života a lásku.

Hana K. (60), Kladno

Související články
3 minuty čtení
Láska kvete v každém věku. Poté, co mi zemřel celoživotní partner, jsem se přihlásila na seznamku a našla štěstí! Ráda bych vám vyprávěla příběh, který není smutný, ale dojemný. Dovedla mě k tomu moje sousedka, která, ač je jí jen lehce přes padesát let, nemá odvahu to změnit. Já jsem to udělala! Nerada chodím s kůží na trh a svěřuji se se svým životem, ale právě proto, že vím, že je spousta že
6 minut čtení
Vesnice neměla hospodu, prodejnu ani kostel. Byla tu jen kaplička, zchátralá autobusová zastávka a rybník s několika kachnami. Když jsem se od rodičů dozvěděla o tom stěhování, málem jsem spadla ze židle. Ani neumím vypovědět, jak moc jsem milovala městský život. Na můj názor se neptali Nejdřív jsem si myslela, že je to apríl a že je to vtip, protože taková pohroma se v mém životě přihodi
5 minut čtení
V mém věku už má každý něco za sebou. Já například chvíle plné lásky, dvě manželství, dvě bolestná zklamání i hluboké propady a také dva nechutné rozvody. Přesto jsem si řekla, že si zasloužím ještě jednu šanci. Život není jen o samotě, smíření a nostalgii nad tím, co bylo. Je o tom, co ještě může být… Po dvou rozvodech bych si mohla říct: „Stačilo. Muži jsou všichni stejní.“ Ale to bych se vzd
5 minut čtení
Vdala jsem se bez lásky. Doufala jsem, že časem se to změní. Až po letech jsem pochopila, že takhle to nefunguje. Nemůžu říct, že by můj manžel Filip byl špatný člověk. Je zodpovědný, stará se o domácnost a nikdy na mě nezvýšil hlas. Jenže to, co nás kdysi spojovalo, už dávno zmizelo. Naše manželství je spíš na papíře, ve skutečnosti žijeme jako dva cizí lidé pod jednou střechou. S jeho kamarád
4 minuty čtení
Potkat životního partnera v reálu, nikoliv přes seznamku, bývá ideální. Bohužel ne každý od života podobnou příležitost dostane. Můj životní příběh by se hodil jako románová předloha. Vystudovala jsem střední školu a od devadesátek pracovala na stále vyšších pracovních příčkách v bance. Takže na peníze jsem si nikdy nemohla stěžovat a spíše jen nechápavě kroutila hlavou nad tím, jak jiné holky
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nová zelená revoluce: Spasí zemědělství genetické inženýrství?
21stoleti.cz
Nová zelená revoluce: Spasí zemědělství genetické inženýrství?
Tváří v tvář klimatické změně odborníky zaměstnává otázka, jak nakrmit rostoucí populaci. V minulém století nás zachránily pesticidy a chemické hnojení, v tom současném je nadějí úprava genů. Brzy tak
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
epochaplus.cz
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje
Medové paličky s limetovou šťávou
tisicereceptu.cz
Medové paličky s limetovou šťávou
Děti zbožňují výrazné chutě a především ve spojení s křupavými kuřecími paličkami. Udělejte je šťavnaté a příjemně sladkokyselé. Ingredience 500 g – 1 kg kuřecích paliček 6 lžic medu 3 lžíce o
Mozartovo město Salzburk
epochanacestach.cz
Mozartovo město Salzburk
Rodné město Mozarta ležící uprostřed krásné přírody vám nabízí nejen silné kulturní zážitky, ale také skvělý relax uprostřed krásné přírody. Město bylo založeno v roce 696 jako sídlo biskupa. V historickém centru najdete četné kostely, klášter Sankt Peter s kostelem Sankt Peter, Benediktýnský ženský klášter Nonnberg s klášterním kostelem Nonnberg nebo třeba Kollegienkirche. Nejznámější sakrální
7 kroků k bezchybnému make-upu
nejsemsama.cz
7 kroků k bezchybnému make-upu
Být nalíčená tak, aby to vypadalo, že make-up vlastně nemáte, je v současnosti velký hit, který přispívá k dokonale svěžímu vzhledu. Co přinese jaro 2025 v oblasti líčení? Trendy se vrací zpět k jednoduchosti, která oslavuje přirozenou krásu a ženskou něhu. S nánosy make-upu a silným obočím se tak postupně rozloučíme, na řadu přichází minimalismus. 1. Séra a báze Zralé ženy by měly
Orientální palác uprostřed pouště
rezidenceonline.cz
Orientální palác uprostřed pouště
Její ladné křivky, uspořádání i barevnost vykazují charakteristiky exotické marocké architektury. Rezidence plná kleneb, kupolí, okouzlujících nádvoří, zahrad a extravagantní dekorativnosti dýchá tajemnou krásou, za níž stojí mimo jiné i zruční autentičtí řemeslníci. Casbah Cove je zosobněným snem chicagského realitního investora, který je sám horlivým amatérským dekoratérem. Poté, co našel vhodný pozemek pro svůj projekt,
Charles Darwin hrál žížalám na klavír
historyplus.cz
Charles Darwin hrál žížalám na klavír
Vědec zajede prsty hluboko do klaviatury a s pohledem upřeným na skleněnou dózu na pianu několikrát důrazně zmáčkne durový akord. Vtom to v nádobě ožije. Nasbírané žížaly začnou v hlíně lézt, skoro jako by se snažili prchat. Jsou snad tito půdní červi schopni slyšet hudbu? Nikoliv. Charles Darwin ale během pokusu zjistí, že velmi silně
Nahání Morávkovou bohatý podnikatel?
nasehvezdy.cz
Nahání Morávkovou bohatý podnikatel?
Herečka a moderátorka Snídaně s Novou Dana Morávková (53) snad zastavila čas. Stále vypadá skvěle a nebojí se svou krásu dát na odiv. Není divu, že má stále spoustu ctitelů, a jakmile sdílí na inter
Tančit neumím, s tou dívkou jsem se ale vznášel
skutecnepribehy.cz
Tančit neumím, s tou dívkou jsem se ale vznášel
Moje taneční byl jeden velký trapas, už jsem to vzdával, když si najednou pro mě přišla překrásná dívka. Moje nohy se najednou vzpamatovaly. V rádiu hráli valčík Na krásném modrém Dunaji a já se rozpomněl na podivnou událost, která se odehrála tak dávno, v 80. letech minulého století. Jejím hlavním aktérem jsem byl já. Předně je třeba říci,
Rolls-Royce odhalil na zakázku upravený Phantom Cherry Blossom
iluxus.cz
Rolls-Royce odhalil na zakázku upravený Phantom Cherry Blossom
S příchodem sezóny sakur, která zahaluje různé oblasti světa do růžových okvětních lístků, představuje Rolls-Royce Motor Cars unikátní vůz Phantom Cherry Blossom. Tento velkolepý model Phantom Extende
Musel si Karel IV. na nejvyšší poctu počkat?
epochalnisvet.cz
Musel si Karel IV. na nejvyšší poctu počkat?
Moc římského krále už nemůže být větší, ale dá se přece jen ještě o něco vylepšit. Titul císaře je symbolický, ale znamená dosažení nejvyššího postavení, o jakém může smrtelník snít. A Karel IV. dokáže mít velké sny!   Český panovník Karel (1316–1378) je už od roku 1346 římským králem, ale císařský titul, který by znamenal
Nahlédněte do minulosti kouzelnou krabičkou… Drží ji teď Vatikán?
enigmaplus.cz
Nahlédněte do minulosti kouzelnou krabičkou… Drží ji teď Vatikán?
Italský katolický kněz Marcello Pellegrino Ernetti (1925–1994) spolu se svým kolegou Françoisem Brunem (*1931) tvoří počátkem 60. let minulého století součást dvanáctičlenného týmu odborníků z celého