Domů     Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení

Byla jsem zamilovaná do pohledného spolužáka Lišky, který si mě nevšímal. Přesto jsem doufala, že se během pálení čarodějnic sblížíme.

K čarodějnicím neboli třicátému dubnu se upínaly veškeré mé naděje. O té magické noci jsem věděla nemnoho, neboť jsme se o takových věcech ve škole neučili, ale babička říkávala, že je to noc zázraků.

Filipojakubská nebo také Valpuržina noc proslula kouzly, ve vzduchu je slyšet šustění, to jak čarodějnice, natřené kouzelnou mastí, aby byly neviditelné, míří na košťatech nebo třeba i na kozlech k Petrovým kamenům či na jiná zlověstná místa, kde provozují nekalé rejdy.

Ohně se zapalují nejen na ochranu před zlými silami v povětří, ale i aby očistily lidi a splnily jim přání. To totiž filipojakubský oheň umí. A o to mi právě šlo.

Aby kouzelný oheň vyslyšel mé nejtajnější přání a pomohl mi získat lásku mého spolužáka Lišky, pro kterého jsem byla doposud vzduch. Zní to jednoduše, ale mělo to spoustu háčků.

Táta byl na noční šichtě ve fabrice, hlídala mě macecha, která dostala rozkaz nepouštět mě ven za žádnou cenu. „Až ti bude osmnáct, dělej si, co chceš,“ znělo tátovo krédo. „Ale do té doby budeš poslouchat.

A za klukama mi necourej, na to máš čas.“ Do osmnáctých narozenin mi zbývalo sedm dní. Jen sedm dní! Ale to bylo tátovi fuk, byl extrémně zásadový a hlídal mě jako policejní pes.

Nemáš rozum

Máma mi umřela před čtyřmi lety. Pořád to bolelo. Ale pocit, že na mě odněkud dohlíží, z nebe nebo z nějaké hvězdičky, jak se domnívala babička, mě uklidňoval stejně jako její obraz namalovaný místním lidovým umělcem, který jsem si pověsila na zeď v pokojíčku.

Macecha s tím nic nezmohla, nezbylo jí než se s olejem na plátně smířit, ale pokaždé si mámin obrázek prohlížela s jistou nevraživostí. Dnes vím, že nebyla zlá, jen to prostě neměla jednoduché a občas v tom pěkně plavala.

Zaujala místo po nebožce, která jako by byla v domě pořád nějakým způsobem přítomna. Třeba na fotografiích, trůnil tu též její vzácný porcelán anebo starobylý nábytek z dubového dřeva, který maminka kdysi dostala svatebním darem od svých rodičů.

Taky zde mírně překážela její svérázná, pubertální dcera, tedy já. „Dneska ani na krok,“ zasyčela. „Víš, co řekl táta. Bůhví, co bys venku vyváděla, nemáš rozum a pravděpodobně ho ani nikdy nedostaneš.“ Prskla jsem jako obvykle: „Ty mi nemáš co poroučet, nejsi moje máma.“

Nová láska

Místo, aby něco ostrého podo­tkla, dlouze zívla. Rty se mi zavlnily zlomyslným úsměvem. Usínala. Aby ne. Hodila jsem jí do konvice s mátovým čajem dva extra silné prášky na spaní, které míval můj táta v nočním stolku. Takže to bychom měli.

Zbývalo rozhodnout se, co na sebe, a střelhbitě odkráčet za láskou. Kdepak, nikdy se nic neodehraje podle představ. Skutečnost byla pochopitelně hořká jako pelyněk.

Už když jsem přicházela k vysoko šlehajícím plamenům, které jako by barvily nebesa doruda, věděla jsem, že je zle. Tak ani magická noc mi nepomohla. Liška seděl nebezpečně blízko spolužačky Renáty, objímal ji kolem ramen a něco si špitali.

V naší třídě se zrodila nová láska. Liška a Renáta. Zmocnilo se mě zoufalství. Liška a Renáta se k sobě tiskli, stejně jako se k sobě tiskly jejich uzeniny, které si svorně opékali. „Nenávidím tě,“ šeptala jsem si.

Zbytečně jsem se hodinu česala a malovala, byl to ztracený čas. Zbytečně jsem se cpala do nových džínů a riskovala jejich propálení.

Přes oheň

Měla jsem si vzít nepadnoucí tepláky tak jako většina ostatních. Nemám rozum. Macecha to řekla správně. K dovršení všeho neštěstí si ke mně přisedl Tonda, můj odvěký ctitel. Miloval mě, alespoň to tvrdil, od sedmé třídy základní školy.

„Proč pořád koukáš na toho Lišku?“ ucedil. „Můžu koukat kam chci,“ odsekla jsem. „A náhodou, na Lišku vůbec nekoukám. To ses spletl. Mně je Liška ukradenej.

Frajírek jeden libovej.“ Zamyslela jsem se nad Tondou, který právě na jakémsi dobroději vyškemral dva buřty, napíchl je na klacek a opatrně opékal nad plameny. Psal mi dopisy už několikátým rokem.

Nejdřív se nepodepisoval, ale několik posledních už podpisem opatřil. Beztak jsem odjakživa věděla, kdo to píše, hned jsem poznala jeho písmo. Roky na mě hleděl psíma očima a chválil mě a obdivoval.

A taky chránil, což se ukázalo i v onu magickou čarodějnickou noc. Když se začalo skákat přes oheň, tedy ne přes ten hlavní, ale přes menší, hned jsem se tam hrnula. Když prý skáčete třicátého dubna přes plameny a něco si přejete, tak se to splní.

Žhavý uhlík

Hodlala jsem si přát Lišku, ale Tonda mě k ohni nepustil, říkal, že je to pro mě nebezpečné. Ostatně skákali jen kluci, holka žádná. Ani Liška si to nedal ujít, chtěl se předvést, vejtaha. Dopadl bídně. Žhavý uhlík mu propálil díru na zadku.

Kalhoty čadily, lidi se chechtali a Liška zuřil, protože mu to pokazilo společenskou prestiž a zničilo zánovní rifle. Ať už si přál cokoli, byla to marnost nad marnost, nepodařený skok přání nesplní. Tak to prostě je. Domů jsem se plížila o páté hodině ranní.

Macecha spala jako zabitá, a tak jsem byla na sebe pyšná, jak jsem to všechno dobře vymyslela. Ale jak víme ze stovkami let ověřeného přísloví, pýcha předchází pád. Zanedlouho jsem ke svému zděšení zjistila, že jsem těhotná. S Tondou!

V časných ranních hodinách jsme se spolu vytratili do blízkého lesíčka, noc byla vlahá, májová.

Máma mi ho schválila

Někde jsem si pak přečetla, že právě tato noc přeje párům usilujícím o miminko, je štědrá a plodná. To se tedy potvrdilo, jenomže Tonda a já jsme o miminko ani náhodou neusilovali. Nevěděla jsem, co dělat. Tátovi jsem to říct nemohla, ten by se zbláznil.

Nezbylo než svěřit se maceše. Zbledla jako papír a vysoukala ze sebe: „Řekni, že si děláš legraci. Je to vtip, že jo?

A pěkně hloupý vtip!“ Všechno jsem přiznala, konkrétně dva prášky na spaní v čaji, ilegální posezení u čarodějnického ohně i techtle mechtle s Tondou.

„Svatý Jene z Nepomuku,“ šeptala macecha, která byla věřící, „drž nade mnou svoji ruku.“ A musím říct, že to velkorysý svatý Jan Nepomucký fakticky udělal. Je to frajer. Říci to tátovi nebylo lehké. „Jseš ještě školačka,“ naříkal s hlavou v dlaních.

„Nemáš ani maturitu. Taková ostuda. A ten vůl Tonda je ještě kluk.“ Vzdorně jsem broukla, že mi ho máma schválila. „Jak ti ho proboha mohla schválit, když je nebožka?“ ťukal si na čelo. Pokrčila jsem rameny: „Povídám si s jejím obrazem.“ Zamumlal, že si připadá jako ředitel blázince.

Na krku

Když přišel Tonda, bílý jako křída, žádat o mou ruku, táta se tvářil nesmiřitelně. „Zbývá vám ještě rok do maturity,“ zahučel. „Jak chcete s miminem odmaturovat?“ Tonda nevypadal, že by znal na tuto otázku odpověď, ale mně zřejmě přišel na pomoc svatý Jan.

„Třeba by nám mohla pomoci tady Martina,“ ukázala jsem na macechu, která těžce vzdychla. Patrně právě zjistila, že při­vdat se do naší rodiny nebylo takové terno, jak si původně myslela.

Celkem ještě chápala, že bude mít na krku těžko zvladatelnou puberťačku, ale že i její mimino, to jí na mysl nepřišlo.

Dobré srdce

„Jistě,“ zachrčela z posledních sil, neboť věděla, že tím otce potěší.

„Samozřejmě že vám budu pomáhat.“ Byla mladá a asi ani netušila, k čemu se zavázala, kupříkladu kolik bezesných nocí stráví se řvoucím chlapečkem, abych se mohla trochu vyspat a dokázala si do hlavy nacpat maturitní otázky. Ukázalo se, že má dobré srdce.

Staly se z nás kamarádky. Zejména díky ní jsme s Tondou odmaturovali a pak už se mohli soustředit jeden na druhého a na naše miminko. Světe div se, jsme spolu stále, dnes už jako pyšní dvojnásobní prarodiče.

Dagmar (64), jižní Morava

Související články
23.7.2024
Zatvrdila jsem se a řekla si, že si už do života žádného chlapa nepustím. Potom jsem našla přede dveřmi kytici lučního kvítí. Všechno začalo tak, že jsem napochodovala ve Štěchovicích na parník. Doprovázel mě můj tehdejší kluk, a musela bych se hluboce zamyslet, abych si vzpomněla, jak se jmenoval. Měla jsem jich fůry. Byly to však samé nezávazné známosti, nic vážného. Věděla jsem, že až to bud
19.7.2024
S Václavem jsme se seznámili, když jsem pracovala jako servírka v hospodě. Václav tu sedával málem každý den. Kdyby mi tehdy někdo řekl: toho si jednou vezmeš za muže, zaťukám si na čelo. Vypadal jako ztracená existence. Vůbec jsem si ho tehdy nevšímala, jen jsem mu nosila jedno pivo za druhým. Často seděl v tmavém koutě úplně sám, jindy s kamarády podobného ražení. Šikovná jako poleno By
19.7.2024
Seznámili jsme se u táboráku. Praskalo dřevo, svítily hvězdy a on tak krásně zpíval. Až jsem si musela otřít slzy. Vzpomněla jsem si na den našeho seznámení, který se podobal tomuhle večeru. Šly jsme s kamarádkou podél řeky, večer byl krásný jako ze sna, a my uslyšely ten hlas. Mířily jsme za ním jako zhypnotizované. Můj idol seděl u táboráku s partou přátel. Když uviděli, jak stojíme a zírá
17.7.2024
Byla to láska z pionýrského tábora. Jardovi bylo devatenáct let a dělal vedoucího malým klukům. Byli z něj úplně paf a já taky. Zamilovala jsem se do něj na pionýrském táboře. Všechny holky to věděly, protože neumím udržet tajemství, všechno na sebe vykecám. Jsem odjakživa taková, máma byla to samé v bledě modrém. Byla jsem v oddíle nejstarších, patnáctiletých holek. Jardovi bylo devatenáct a d
14.7.2024
Věřím tomu, že pokud jsou si dva lidé souzeni, cestu k sobě si v životě nějak najdou. Jenom to někdy trvá opravdu hodně dlouho! Setkání, k němuž došlo po tolika letech v naší městské nemocnici, pro mě bylo velkým překvapením. Byla jsem tam tehdy za nemocnou sestrou a její stav mě docela trápil. Kráčela jsem zamyšlená po nemocniční chodbě, když jsem nechtěně vrazila do muže, který šel naproti. Z
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
nasehvezdy.cz
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
Není žádné tajemství, že má hvězda seriálu Jedna rodina Chantal Poullain (67) francouzský původ. V České republice žije ale už mnoho let, a dokonce v ní prožila i svou doposud nejsilnější lásku. Pa
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
enigmaplus.cz
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
Tajemný bílý dým se pomalu valí z úst ženy sedící v čele kulatého stolu. Médium má oči v sloup a pro mocnější efekt vydává dávivé zvuky. Osazenstvo účastnící se spirituální seance šílí a lapá po dechu
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
epochalnisvet.cz
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
Co se stane, když si dva bratři vezmou dvě sestry a mají dvě děti? Normálně by děti byli bratranci, ale co když otcové jsou dvě identická dvojčata a matky také dvě identická dvojčata? Pak podle genetiky jsou vlastně sourozenci a ne bratranci.   Vědci jsou dvojčaty fascinováni odjakživa. Už multižánrový vědec Francis Galton v roce
Rej nacistů pod šumavským Františkovem: Ukrývalo podzemí výrobu stíhaček?
epochanacestach.cz
Rej nacistů pod šumavským Františkovem: Ukrývalo podzemí výrobu stíhaček?
Válku prostě musí Adolf Hitler (1889–1945) vyhrát. Pod rukama jeho pomocníčků vznikají po celé Evropě podzemní hnízda, kde se nepřetržitě pracuje na strojích, jež mají třetí říši přinést kýžený výsledek. Nejinak tomu je i na našem území. Spletité chodby ukrývající temná tajemství druhé světové války. Co pohltila země pod osadou zvanou Františkov? Na tlumené světlo
Sleďový salát
tisicereceptu.cz
Sleďový salát
Pro nás trochu nezvyklé, ale oběd ve Švédsku někdy zahrnuje i nakládané sledě. Například v podobě salátu. Potřebujete 4 filety naloženého sledě 4 vejce 2–4 kyselé okurky 1 jablko 2 cibule 1
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
skutecnepribehy.cz
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
Je těžké zbavit se nenávisti. Zvlášť, když bylo člověku prokazatelně ublíženo. Myslela jsem, že budeme s bývalým mužem kvůli jeho zradě nepřátelé do konce života. Nenáviděla jsem ho. Byla jsem přesvědčena, že s tou nenávistí i umřu, že si ji vezmu s sebou do hrobu, v němž budu tiše a zarputile ležet a nenávidět do skonání světa. Bylo to vysilující, protože nenávist
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
iluxus.cz
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
Parfémy poutají naši pozornost již po staletí a fascinují nás rozmanitými vůněmi květin, ovoce, zelených tónů, koření, sladkých akcentů, dřeva a mechu. Často, když saháme po vysněném flakonu, si v
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
historyplus.cz
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
Horolezec se ve stanu klepe zimou a přerývaně kašle. „Nikdy jsem nemyslel, že někdo může být tak nemocný a stále naživu,“ vzpomíná na chvíle hrůzy při zdolávání druhé nejvyšší hory světa K2 jeden z účastníků expedice. Dopadne ještě dobře. Z vánice, která kolem něj zuří, se nevrátí čtyři jeho kamarádi…   Je jich 14. Hor,
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
nejsemsama.cz
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
Léto nepřináší jen radovánky, ale také spoustu patálií v podobě hmyzích štípanců. Kdy je nutné volat lékaře? Komáry láká oxid uhličitý, který vydechujeme, pach našeho potu, piva, silné vůně a také třeba tmavé barvy. Jestli se chcete jejich štípnutí vyhnout, oblečte se do světlých barev, použijte antiperspirant bez parfemace, nastříkejte se repelentem a vezměte si dlouhé rukávy
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
epochaplus.cz
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
Cyklokrosový mistr světa z roku 1991 Radomír Šimůnek zažíval kariérní vrchol. Že jsou cesty osudu nevyzpytatelné, pozná na vlastní kůži hned rok následující. Nehodu, kterou způsobí, nechce dlouho komentovat. Snaží se ji vytěsnit ze vzpomínek a novináře, kteří se na ni ptají, s díky odmítá. Zlobiví kluci jako viníci? Berounsko, 19. listopad 1992. Šimůnek sedí
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
rezidenceonline.cz
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
Rodinná vila ze šedesátých let minulého století dostala díky velkorysému přístupu současného architekta Massima Iosy Ghiniho nejen moderní kvality a soudobé parametry. Odborný zásah jí přinesl i racionální strukturu a dokonalou rovnováhu v rámci přírodního okolí. Při rekonstrukci se soustředil především na hledání nové koncepce souznění celé nemovitosti se zahradou, jež ji obklopuje. „Většinou šlo
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
21stoleti.cz
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
Žáby po celém světě ohrožuje houba Batrachochytrium dendrobatidis. Způsobuje jim vysoce nakažlivé infekční onemocnění, kterému tyto snadno podléhají. Ochranu a čas na zotavení poskytují žábám tak zvan