Domů     Pověra nelhala, sýček opravdu věštil neštěstí
Pověra nelhala, sýček opravdu věštil neštěstí
4 minuty čtení

Když jsem byla malá, létal k nám na zahradu sýček a houkal celou noc. Babička věřila, že přináší zlou novinu. Dnes už vím, že babička měla pravdu.

Ten strašidelný zvuk děsil lidi odjakživa. Kaž­dý, kdo někdy slyšel v noci houkat sýčka, určitě potvrdí, že mu při tom zvuku naskočí husí kůže a fantazie začne vymýšlet hororové scénáře. Tak to bylo i v mém případě.

Houkání sýčka jsem slýchala na naší vesnici odmalička. Sýčci totiž přespávali ve věži nedaleké kapličky.

V noci se kvílení tohoto nočního ptáka rozléhalo nad údolím a nahánělo strach i otrlým staro­usedlíkům, kteří se vraceli v noci domů z hospody či z tancovačky?

Bujná fantazie?

Dokonce i stará Pěnkavka, vdova po místním myslivci, vyprávěla, že i její muž měl z houkání sýčka neblahý pocit a v noci na posedu ho přepadaly strašlivé myšlenky. A od nich nebylo daleko k přeludům.

Jednou prý takhle za úplňku slyšel houkat sýčka a krátce nato viděl nad pasekou poletovat smrtku i s kosou. I když přelud po chvíli zmizel, Pěnkava se nehnul z posedu až do svítání.

Když se ráno vrátil domů, vše vystrašeně vyprávěl své ženě, a ta poté hrůznou historku barvitě vykládala všem na potkání.

Všichni ale došli k názoru, že myslivcovy vidiny způsobila jeho vlastní fantazie, strach nebo placatka domácí mandlovice, kterou vždy nosil při sobě.

Na statné borovici

Čas od času zavítal sýček i na naši zahradu. Měl v oblibě statnou borovici za domem, kde se usadil a krátce po půlnoci započal svůj koncert.

Pamatuji si ze svého dětství, jak se babička křižovala, když ho uslyšela, běžela zapálit svíčku a modlila se dlouho do noci. Říkala, že se stane do dvou dnů neštěstí. A to se stalo vždycky.

Jako děti jsme tomu věřily, hrůzou ani nedýchaly a modlily se s babičkou. Jenže v průběhu puberty a dospívání jsme všichni došli k názoru, že to všechno jsou jen povídačky. Když zemřela babička, zmizel najednou i sýček.

Celé dlouhé roky se na naší zahradě neobjevil. Svým dětem jsem o něm vyprávěla s nostalgií, protože jeho houkání se už neozývalo ani z kapličky na rozcestí. Zdálo se, že sýčkové z našeho kraje zmizeli úplně.

Až jednou v noci − dcerce bylo tehdy jedenáct roků a synovi devět, se ozval. Zahoukal v takové blízkosti, že mě to probudilo. Okamžitě jsem vyskočila a běžela probudit i děti, aby sýčka také slyšely…

Špatné tušení

Tiše jsme vyšli před dům a špicovali uši, odkud ten smutný nářek jde. Sýček byl na svém místě − na borovici za domem. Měla jsem takovou radost! Na nějaké varování před neštěstím jsem si ani nevzpomněla. Vždyť to byla přece jen hloupá pověra!

„Možná se opravdu něco stane!“ řekl druhý den můj muž zamyšleně, což mě zrovna u něho překvapilo. Byl to totiž rozumný člověk, který věřil jen ověřeným informacím. „Mám z toho špatný pocit, ani nevím, proč,“ dodal.

Následující den jsem zjistila, že pověra o sýčkovi, kterou mi tak vtloukala do hlavy má babička, nelže. A že nelhala ani intuice mého manžela. V práci měl nehodu, přivodil si pracovní úraz, který ho připoutal na mnoho měsíců na lůžko.

Bylo to strašné a byl zázrak, že se po čase zase postavil na nohy. Od té doby se sýček na borovici u našeho domu objevil ještě dvakrát. Když zemřela moje maminka a když moje dcera, už jako vdaná paní, potratila. Houkání sýčka proto není radno podceňovat, to už dnes také vím.

Alena (64), Orlické hory

Související články
3 minuty čtení
Já a ezoterika? To nikdy nešlo dohromady. Jenže shodou náhod jsem byla donucena navštívit kartářku. Její věštba mě pobavila, ale jen na chvíli. Kdyby mě kamarádka Lenka jednoho sobotního odpoledne nepřemluvila, kolem toho stánku bych prošla bez jediného ohlédnutí. Byly jsme na městských slavnostech, daly si burčák, koupily domácí med a jen tak se toulaly mezi stánky. „Pojď, bude to legrace,“ sm
3 minuty čtení
V životě jsem si přála pouze jediné – najít opravdovou lásku. Jenže se zdá, že mi v tomto směru osud nepřeje. Vdávala jsem se mladá, bylo mi necelých dvacet let, ale moje manželství moc šťastné nebylo. Manžel holdoval alkoholu a nakonec se upil k smrti. Mnoho let jsem byla poté sama, a když jsem si po sedmnácti letech pustila do života dalšího muže, znovu jsem tvrdě narazila. Sama s dětmi
5 minut čtení
Po rozchodu jsem se utápěla ve smutku, a tak jsem s maminkou vyrazila k moři. Netušila jsem, jak mi ta dovolená změní život. Během dovolené v Řecku, kde jsem byla před zhruba deseti lety, jsem zažila opravdu neuvěřitelnou událost. Během jedné procházky s matkou jsme podél pobřeží narazily na menší jeskyni, kterou jsme se rozhodly důkladně prozkoumat. Na jedné ze stěn jsem spatřila odraz muže, j
3 minuty čtení
Náš balkon byl tak vysoko, že by na něj nikdo nevylezl. Přitom jsem z něj v noci slýchala kroky. A zlé hlasy mě nabádaly, ať je následuji... Byl krásný den, venku sněžilo. Mohla jsem mít pět let, kdy jsem už chápala symbol Vánoc, Ježíška, dárečků, Mikuláše. Celý den jsem si hrála na sněhu, stavěla sněhuláka s kamarády a měla bezstarostný den. Večer maminka připravila večeři, umyla nádobí a chys
2 minuty čtení
Protančila jsem celou noc. Takovou energii a elán jsem dlouho nezažila. Za vše nejspíš mohly ty šperky. Už moje babička říkala, že mají velkou moc. Moje babička nosila náušnice a řetízek s rudými českými granáty. Všichni je obdivovali. Jednou jsem se chystala na ples a babička mi ty své šperky půjčila, abych prý s nimi na plese všem vytřela zrak. Na plese mě ale zničehonic hrozně rozbolela h
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
ZÁBOŘSKÁ POUŤ 2026
epochanacestach.cz
ZÁBOŘSKÁ POUŤ 2026
V neděli 6. září 2026 si můžete užít příjemné pouťové odpoledne před kostelem Narození Panny Marie v kelském Záboří. Od 11:00 hodin vás čeká mše svatá a od 12:00 odpolední program a živá hudba v podání skupiny Ritornello. Je také možná individuální prohlídka budovy kostela v rámci programu Dnů evropského dědictví. Kolem kostela naleznete řemeslné
Ohromující sídlo krále pohádek
rezidenceonline.cz
Ohromující sídlo krále pohádek
Nemovitost Los Feliz, postavená společností slavného tvůrce v roce 1932, patří od roku 2011 rusko-kazašskému filmaři Timuru Bekmambetovovi, žijícímu převážně v Izraeli. Ten aktuálně ikonický dům Walta Disneyho v Los Angeles, kde vytvořil například filmy Popelka a Pinocchio, nabízí k pronájmu za 40 000 dolarů měsíčně.   Poté, co pohádkovou vilu za 3,7 milionu dolarů
Byl přízrak v jeskyni znamením?
skutecnepribehy.cz
Byl přízrak v jeskyni znamením?
Po rozchodu jsem se utápěla ve smutku, a tak jsem s maminkou vyrazila k moři. Netušila jsem, jak mi ta dovolená změní život. Během dovolené v Řecku, kde jsem byla před zhruba deseti lety, jsem zažila opravdu neuvěřitelnou událost. Během jedné procházky s matkou jsme podél pobřeží narazily na menší jeskyni, kterou jsme se rozhodly
Inzerujte ve vesmíru! Budou reklamy zářit vedle hvězd?
epochaplus.cz
Inzerujte ve vesmíru! Budou reklamy zářit vedle hvězd?
Spot v televizi přepneme, na internetu zavřeme okno, leták vyhodíme do koše. Kde by musela být reklama, kterou opravdu jen tak neodstraníme z očí? Vyrobíme vesmírný billboard! Takový nápad dostane v roce 1993 americký podnikatel Mike Lawson. A promyšlené to má dokonale. Na oběžnou dráhu nechá vystřelit srolovanou odrazivou folii, která se ve výšce asi
Přežili? Existuje šance, že Templáři stále existují?
enigmaplus.cz
Přežili? Existuje šance, že Templáři stále existují?
V červnu roku 1314 se u skotského města Bannockburn odehrává poblíž hradu Stirling rozhodující bitva mezi anglickým králem Eduardem II. (1284–1327) a jeho skotským nepřítelem Robertem I. (1274–1329).
Proměnil architekt londýnské muzeum v katedrálu přírody?
epochalnisvet.cz
Proměnil architekt londýnské muzeum v katedrálu přírody?
Příroda je tu přítomná na každém metru. Přírodopisné muzeum v Londýně se chlubí nejen výjimečnými exponáty, ale také jeho výzdoba je s přírodou propojena tak, jako snad v žádné jiné budově na světě.   Druhá polovina 19. století je dobou, kdy se světové muzejní instituce předhánějí v tom, čí budova bude okázalejší ukázkou architektonické invence. Ani Londýn nezůstává
Čeští chemici zkrotili oxid uhličitý. Pomocí světla z něj vyrábějí čistý etanol
21stoleti.cz
Čeští chemici zkrotili oxid uhličitý. Pomocí světla z něj vyrábějí čistý etanol
Vědkyně a vědci z Chemické sekce Přírodovědecké fakulty UK pod vedením Pavly Eliášové ve spolupráci s Tomášem Hrbkem z Matematicko-fyzikální fakulty UK vyvinuli pokročilou fotokatodu, která pomáhá měn
Jak dlouho už Batulková myslí na jiného?
nasehvezdy.cz
Jak dlouho už Batulková myslí na jiného?
Stále více lidí se přiklání k tomu, že Dana Batulková (68) a režisér Ondřej Zajíc (56) se měli po více než dvaceti letech rozejít. Někdo to dává za vinu stereotypu a rutině, do které mohli spadnout.
I bez diety kila dolů poletí
nejsemsama.cz
I bez diety kila dolů poletí
Zhubnout si přeje spousta lidí. A tak se vrhají na různé diety; tudy ale cesta ke štíhlé postavě nevede. Drastické diety jsou jedna z nejhorších zkratek. Slibují rychlé výsledky, ale berou energii, kazí náladu a často končí jojo efektem. Nejlepší je přejít trvale na zdravý styl života. Jezte jinak Zapomeňte na diety, počítání kalorií či speciální
Tiffany & Co. připomene svou tradici mistrovského řemesla již čtvrtým pop-upem na US Open
iluxus.cz
Tiffany & Co. připomene svou tradici mistrovského řemesla již čtvrtým pop-upem na US Open
Téměř čtyři desetiletí spojují Tiffany & Co. se světem jednoho z nejprestižnějších tenisových turnajů US Open. Americká tenisová asociace USTA a Tiffany & Co. před letošním ročníkem oznamují p
Energetický nápoj z jogurtu
tisicereceptu.cz
Energetický nápoj z jogurtu
Palivo pro sportovce a milovníky zdravé výživy! Potřebujete půl hrnku bílého jogurtu banán 2 vejce 2 lžíce kokosového oleje 2 lžíce rozemletých lněných semínek led Postup Všechny ingr
Rodina básnířky putovala do gulagu
historyplus.cz
Rodina básnířky putovala do gulagu
Jsou to již dva roky, co Marina Cvětajevová nemá jedinou zprávu o osudu svého manžela Sergeje a dcery Ariadny. Naposledy je viděla nedlouho před jejich odsouzením za údajnou špionáž. Žijí ještě vůbec? Oba mohou být už dávno mrtví, v lepším případě zažívají muka. S černými myšlenkami si žena kolem krku utáhne oprátku. A pak vkročí