Domů     Když přijde máj, vzpomínám na dávnou svatbu
Když přijde máj, vzpomínám na dávnou svatbu
7 minut čtení

Byl zázrak, že jsme si vůbec dokázali naplánovat oddavky. Rodiny trvaly na tom, že musí být levné, aby se nevyhazovaly peníze oknem.

Tak se nám zase už přiblížil máj, lásky čas, a to já pokaždé vzpomínám na naši dávnou svatbu. Nevím, jestli se mám smát, nebo plakat. Byl skoro zázrak, že jsme se do­opravdy vzali a že všechno dobře dopadlo. A že jsme spolu vydrželi takových let!

Přitom to vypadalo, že se zabijeme hned na začátku a náš příběh nebude mít pokračování. Pocházíme s manželem z téže malé vesničky, znali jsme se prakticky od narození, znaly se i naše rodiny.

Tam prostě znal každý každého, vědělo se, co kdo vaří k večeři, co pěstuje na zahrádce, zda má hluboko do kapsy a jak ve škole prospívají jeho ratolesti, kdo je šprt, kdo propadá.

Nikdy by mě nenapadlo, že budu chodit zrovna s Pepou, koukala jsem po úplně jiných mladících.

V třešňovce

Pepa koktal, šilhal a byl o půl hlavy menší než já. Najednou však, jako mávnutím kouzelného proutku, z toho všeho vyrostl a přes noc se stal pohledným frajerem. A aby to ještě znásobil, pořídil si motorku zvanou fichtl. Byla jsem ztracená.

Vše se odehrávalo v magickém období Velikonoc, kdy rozkvétá zlaté kapradí a ukazuje cestu k pokladům ukrytým ve skalách. Potom dny pospíchaly k máji, rozkvétaly třešně a šeříky a nezamiloval se jen beznadějný suchar. Všichni ostatní se zamilovali.

Bylo to bezstarostné období. Zrovna jsem, byť s odřenými lokty, odmaturovala a Pepa získal výuční list. Užívali jsme si posledních dnů volna, posledních prázdnin. Záhy nám měl začít dospělý život a všelijaké s tím související starosti.

Do našich objetí padaly třešňové a jabloňové květy jako v nějaké pohádce. Vypadalo to na lásku na celý život, a zčistajasna to skončilo. Došli jsme k názoru, že se k sobě nehodíme, v jednom kuse jsme se hádali.

V létě jsem měla nastoupit na místní národní výbor jako děvče pro všechno, a usilovala jsem, aby se zanedbané prostory vymalovaly, protože se tam nemalovalo sto let.

Poprosila jsem Pepu, zda by se toho nezhostil, a dodala, že by se mi líbilo vymalovat to růžově. A už jsme byli v sobě. Pepa volal, že jsem zešílela, růžovej národní výbor! No kdo to kdy viděl? Já křičela, ať na mě nekřičí. Tak to bylo se vším.

Začala jsem za Pepovými zády chodit s Frantou, připadal mi daleko mírnější než Pepa, skoro neřval. Pepa netušil, že chodím s Frantou, domníval se, že stále chodíme spolu.

Když nás pak viděl v třešňovce, jak Franta češe a hází mi sladké třešně přímo do úst, příšerně zuřil.

Taková hanba!

Nazval mě prostitutkou, řekl to ale hůř, a dodal, že mě už nikdy v životě nechce vidět. To bylo těžko proveditelné i vzhledem k tomu, že bydlel v naší ulici o tři domy dál. Odpověděla jsem, že ho nenávidím a že Frantovi nesahá ani po kotníky.

Zhruba někdy v tomto období jsem zjistila, že jsem v jiném stavu – s Pepou. Neuměla jsem si představit, jak mu to za daných okolností sdělím.

Přerušila jsem slibně se rozvíjející známost s Frantou a plně se soustředila na plán, jak povědět Pepovi, že bude tatínkem. Taky našim jsem to musela říct. Ani tady to neproběhlo bez potíží. „A kdy bude svatba?“ zajímala se máma.

„Svatba nebude, my jsme se rozešli, protože si vůbec nerozumíme,“ odvětila jsem popravdě. Máma se rozbrečela. Vzlykala, že tu ostudu nepřežije. Neprovdaná dcera s dítětem, taková hanba! „To bych se na to podíval!“ vzkřikl taťka-cholerik. „Svatba bude, i kdybych měl ženicha třeba zastřelit!“

Táta s flintou

Vydal se horečně pátrat ve své myslivecké výbavě, která flinta by byla nejvhodnější. Máma jen vrtěla hlavou a šeptala mi: „Vidíš ho, cvoka. Taky si vůbec nerozumíme. A žijeme spolu pětadvacet let. Vezmi si z nás příklad. Bez svatby to nejde.

Co by tomu řekla Blažková odnaproti? A Strouhalová z pojízdné prodejny? Nebo Hejhal z pastoušky?“ Zaječela jsem: „Tak ať si ho vezme Hejhal z pastoušky!“ a práskla dveřmi. Vnitřním zrakem jsem viděla, jak se nade mnou stahují mračna.

Kolem proběhl táta s flintou, uháněl k domku, kde bydlela Pepova rodina. Bezmocně jsem zavřela oči a čekala, kdy se ozvou první výstřely. Bylo ale ticho.

Když táta po několika hodinách s flintou dorazil domů, chmurně pravil, že Pepova rodina je přesvědčena, že dítě není Pepovo, ale Frantovo. A Frantova rodina s ním rovnou vyrazila dveře, ač byl ozbrojen.

Z jeho pušky si dělali hloupou legraci a ptali se, zda to náhodou není dřevěná rekvizita zdejších nepříliš nadaných amatérských herců.

Kamínky na okno

Během návratu se zhrzený otec krátce zastavil v hospodě, kde situaci rozebíral s místními dvěma opilci a obecním bláznem.

Čtyřlístek dospěl k názoru, že v této prekérní situaci je svatba nevyhnutelná, ač prozatím nebylo zcela jasné, kdo by měl stanout na místě ženicha. Resumé mi přišel táta sdělit do koupelny, kde jsem prodlévala, neboť mi bylo špatně fyzicky i duševně.

Události se po tátově odvážném zásahu daly do pohybu. Kolem půlnoci mi někdo házel kamínky na okno. Byl to Pepa. Divně se kymácel, zdálo se, že také on se zastavil v místní laciné restauraci. A dal si rozhodně víc, než jen „jedno od cesty“, jak rád říkával.

„Hele, a fakt je to dítě moje?“ vysíleně škytal. „Ještě jednou se takhle zeptáš, a hodím ti na kebuli květináč!“ zaječela jsem rozčileně. Jak říkám, vůbec jsme si nerozuměli. A měli jsme se brát a ještě k tomu vychovávat dítě.

Téměř zázrak

Jakýmsi zázrakem se obě naše rodiny domluvily na všem kolem svatby, ač to bylo téměř nad lidské síly. Otcové byli vzteklouni a obě matky byly přesvědčené, že jejich zlatíčko má na oddavky ještě spoustu času a že si pravděpodobně zničí život.

Všichni dohromady se shodli jen na jediném: že nehodlají vyhazovat peníze oknem a že je nutné, aby byl svatební obřad co nejlevnější. Vybrečela jsem rybník jen kvůli tomu, aby objednali ve městě v cukrárně alespoň žloutkové věnečky a větrníky.

Víc jsem nezmohla. Dohodlo se, že levná hostina proběhne u nás v obýváku a že ji zajistí moje máma, tchyně Růžena a teta Monča. Ani jedna z nich nebyla bůhvíjaká kuchařka.

Mámu vařit nebavilo, tchyně to nenáviděla a teta Monča vařila ráda, ale mizerně, což se jí nikdo neodvážil říci do očí. Do všeobecného zmatku jsem čas od času dostávala plačtivé záchvaty, během nichž jsem vykřikovala: „Já si toho pitomce nevezmu!“

Ani nevím

„Žádnou svatbu nepořádejte, radši zůstanu sama s dítětem, než abych živořila s tím nesnesitelným troubou!“ Máma na mě pak dělala psst a tchyně těžce vzdychala a zlostně po mně loupala očima.

Jako holčička jsem si mockrát představovala svou svatbu a pokaždé jsem ve svých snech bývala nádherná nevěsta v krajkách.

Obřad se odehrával na zámku na břehu jezera a hostina v zámeckých komnatách, nikoli v malém pokojíku vedle kuchyně, kde matky a teta Monča míchaly ne dvakrát povedený guláš. Teta Monča se pokusila upéci dvoupatrový dort, který se však sesypal jako hrad z písku.

Když jsme se pěšky odebrali na národní výbor, byla jsem nešťastná a při­opilá větším množstvím vaječného koňaku. A když se mě předseda zeptal, zda si beru Pepu dobrovolně, rozhostilo se ticho. Pípla jsem, že ani nevím. Pepa vyjekl a hosté se rozšuměli.

Tak jsem raději řekla, že ano. Cestou na hostinu jsme se kvůli tomu hádali jako psi. Ale věřte tomu, nebo ne, i přes tak tragickou svatbu to nakonec dobře dopadlo.

Žijeme spolu dodnes, a spokojeně. Vychovali jsme tři děti a dnes se radujeme z vnoučat. I když jsem tomu před lety nevěřila, Pepa zkrátka byl, je a bude, muž mého života.

Jana (63), jižní Čechy

Související články
8 minut čtení
S Richardem jsme spolu chodili už dlouho, bylo samozřejmé, že se vezmeme. Potom se však přihodilo cosi nečekaného. Objevil se Jaroslav. Prateta byla svérázná. Kdysi bohatá a krásná, ale ty časy byly tytam. Bývala zdrcujícím způsobem upřímná, ostrá jako břitva, každému vmetla do očí, co si o něm doopravdy myslí. Přesto jsem ji měla ráda a myslím, že ona mě rovněž. Ale ani přede mnou si nebrala s
6 minut čtení
Naši mě odjakživa přesvědčovali, že jsem studijní typ. Když jsem byla po maturitě přijata na vysokou školu, skákali nadšením. Léto zrovna vrcholilo. Vedli jsme se za ruce. Mladí poutníci s naditými batůžky. Zrovna jsme odmaturovali a oslavili osmnácté narozeniny, Vláďa v dubnu, já o měsíc později. Nezasvěcený pozorovatel by soudil, že jdeme kamsi na celodenní výlet. Leč onen nezasvěcený pozo
5 minut čtení
Vyjela jsem si s kamarádkou na krátký pobyt do lázní. Při ubytování jsme zjistily, že nám v pokoji kape topení, a tak jsem to šla nahlásit na recepci. Objevil se údržbář, závadu odstranil a při odchodu se na mě zadíval. Když jsem se druhý den vracela z procedury, opět jsem toho muže potkala v hale lázeňského ústavu. „Hanko, Haničko. Jsi to ty? Málem bych tě nepoznal, to je let, co jsme se nevid
3 minuty čtení
Prožili jsme spolu dvacet let manželství, pak nás rozdělila nevěra. Rozhodla jsem se pro rozvod, od něhož nás dělily minuty. Stáli jsme před soudkyní, každý na opačné straně malé jednací síně, a občas se koukli jeden druhému do očí. Zrada a následně rozvod po dvaceti letech spokojeného manželství je strašná věc. Ticho v té místnosti bylo dusivé. Měla jsem pocit, že mi někdo krade kus života. „D
4 minuty čtení
Zamilovala jsem se do téměř dokonalého muže. Konečně jsem se cítila šťastná. Tedy až do doby, než jsem zjistila, že je o dvacet let mladší. Byla jsem dlouho sama, a tak jsem začala hledat partnera na seznamkách. Měla jsem nespočet schůzek, kde si to nesedlo hned od začátku. A pak jsem otevřela vzkaz od Ivana. Ze seznamky měl stejné pocity a zkušenosti jako já. Vizáží se ke mně hodil. Vysoký, ur
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Ukrývá porubský Oblouk srp a kladivo?
epochalnisvet.cz
Ukrývá porubský Oblouk srp a kladivo?
Za prací v dolech a hutích na Ostravsku se po roce 1948 sjíždějí tisíce dělníků z celého Československa. Komunistická vláda musí vyřešit naléhavý problém, kde budou všichni bydlet. Nakonec se rozhodne vybudovat nové centrum ocelového srdce republiky, a to s kvalitním bydlením, spoustou zeleně a občanskou vybaveností.   Pověřená komise vybírá pro ambiciózní plán vesnici
Ozvěny minulosti: Zkáza Titaniku znovu v éteru
enigmaplus.cz
Ozvěny minulosti: Zkáza Titaniku znovu v éteru
Čas od času jsou zaznamenány příběhy, v nichž se minulost prolíná se současností a náhodní svědci mohou znovu přihlížet, či spíše naslouchat dávným událostem. Jsou snad jejich ozvěny uvězněny navždy v
Maximilian Davis stojí za novou vůní pro Ferragamo
iluxus.cz
Maximilian Davis stojí za novou vůní pro Ferragamo
Ferragamo představuje první dámskou vůni, která vznikla pod kreativním vedením Maximiliana Davise. „Fiamma“ v italštině znamená plamen – symbol inspirace dodávající ženám světlo na jejich cestě k sebe
Zázračný lotosový kořen
nejsemsama.cz
Zázračný lotosový kořen
Trápí vás často kašel a nachlazení? Pak byste se měla seznámit s lotosovým kořenem. Všechny části této rostliny, která je v Asii považována za posvátnou, jsou jedlé a léčivé. K posílení plic se tradičně používá kořen. Ten obsahuje velké množství asparginu, látky, která pomáhá vyloučit přebytečnou tekutinu z plic a dýchacích cest. Výhodou je, že na rozdíl od přípravků z lékárny, které při
Zavařil Švihovi lakomý arcivévoda?
historyplus.cz
Zavařil Švihovi lakomý arcivévoda?
„Tohle by mohl být sólokapr,“ zamne si ruce šéfredaktor Národních listů Heller. V listinách, které mu zbyly po jeho předchůdci, našel zajímavou informaci. Vyplývá z ní, že Karel Šviha, předseda poslanců národních socialistů, donáší policii. Všechno má svůj čas. Už 8. dubna 1911 přišel do redakce Národních listů seriózní pán, jenž oznámil tehdejšímu šéfredaktorovi Josefu Anýžovi (1852–1912),
Stopka pro Perkausovou? Ven raději bez muže
nasehvezdy.cz
Stopka pro Perkausovou? Ven raději bez muže
Půvabná moderátorka Eva Perkausová (30) patří mezi celebrity, které se nebojí vytáhnout na povrch problémy, kterými si doma prochází. Nikoho už nepřekvapí, že si umí postěžovat na manžela, podnika
Kostel Matky Boží v Telči: Panna Marie volá ze zvonice nejkrásnějším hlasem
epochanacestach.cz
Kostel Matky Boží v Telči: Panna Marie volá ze zvonice nejkrásnějším hlasem
Město Telč je prodchnuto slavnou historií, takže když je zdejší kostel nejstarším ve městě, něco už to znamená. Přesně takový je kostel Matky Boží na Starém městě, z jehož věže už po staletí zní starobylý zvon jménem Panna Marie. O tom, že historické jádro Telče je městskou památkovou rezervací a je zapsáno do Seznamu světového kulturního
Komunikace ve světě primátů: Proč lidoopi gestikulují?
21stoleti.cz
Komunikace ve světě primátů: Proč lidoopi gestikulují?
Kdo kdy pozoroval šimpanze, gorily nebo orangutany v zoologické zahradě, nemohl si nevšimnout jejich vzájemné gestikulace. Nejedná se přitom o náhodné pohyby, ale o neverbální řeč zahrnující více než
Neskutečný luxus, zvaný Jade Ocean
rezidenceonline.cz
Neskutečný luxus, zvaný Jade Ocean
Ve zcela nové výškové budově v Sunny Isles Beach na Floridě jsme si nemohli nechat ujít pozvání do luxusního dvoupodlažního penthousu, ve kterém hraje hlavní roli bílá barva. Sunny Isles patří k nejluxusnějším lokalitám Floridy. Z jedné strany úzkou ostrovní šíji omývá Atlantský oceán, z druhé strany nefritově zbarvené vody Biscayne Bay, ve kterých se zrcadlí světla
Zelenina ve sladkokyselém nálevu
tisicereceptu.cz
Zelenina ve sladkokyselém nálevu
Takto naložená zelenina je ve výsledku lahůdkově křupavá. Suroviny na 4 sklenice ½ květáku 2 zelené papriky 2 červené papriky 2 mrkve čerstvý kopr 1 česnek Na nálev 200 g cukru 500 m
Loďka v mém snu ukazovala na děsivé nebezpečí
skutecnepribehy.cz
Loďka v mém snu ukazovala na děsivé nebezpečí
Ta stavba nás přitahovala děsivou minulostí. Nedali jsme na varování místních a chtěli se tam podívat. Málem jsme za svou zvědavost krutě zaplatili. Ten výlet jsme si plánovaly dlouho dopředu. Vnučka Ivanka a její matka, moje dcera Katka, měly narozeniny téměř ve stejný den. Navíc byly od sebe dvacet let, tak společně slavily i kulatiny. Dceři bylo tehdy
Konec indického hrdiny: Mahátma Gándhí
epochaplus.cz
Konec indického hrdiny: Mahátma Gándhí
Mahátma Gándhí je dodnes oslavovaným hrdinou indického boje za nezávislost, který se v průběhu a po konci druhé světové války Velká Británie marně snažila potlačit zbraněmi. Už před více než dvaceti lety je jako vůdčí osobnost protestů obviněn z událostí ve vesnici Čauri Čaura, kde dav zapálí policejní stanici, ve které uhoří 22 policistů, a