Domů     Starám se o cizího chlapa!
Starám se o cizího chlapa!

Neměla jsem štěstí na muže, proto jsem si myslela, že zůstanu na stáří sama. Ale ne. Mám parťáka. I když důvod je smutný.

Lenka se narodila pět let po mně, přesto tu už není. Osud to někdy takhle zařídí. Byla to tragická nehoda, smutná náhoda. Když tu zůstal Radek sám, našli jsme k sobě cestu. On totiž nebyl zrovna mluvný, takže jsme nebyli vyloženě semknutí přátelé. Přesto jsme k sobě cestu našli.

Vymodlené dítě

Maminka mi vyprávěla, že měla v mládí úraz, kvůli kterému by podle prognóz neměla mít děti. Když jsem se narodila, byla jsem pro celou rodinu požehnání. A jaké štěstí bylo, když se za pět let zadařilo a přišla na svět i Lenka. Takový kopec štěstí.

Bohužel za mnoho let se obrátil ve velkou tragédii. Nebudu však předbíhat. Když se narodila sestřička, nežárlila jsem. Naopak. Panenky jsem vyměnila za kočárek s malou sestřičkou. Chlubila jsem se s ní, hlídala jsem jako velká maminka.

Ani v pubertě jsme se nijak neškádlily. I když jsem byla skoro dospělá, nevadilo mi, že jsem na ni musela někdy dohlédnout. Byla totiž moc hodná.

Ti naši kluci

Logicky jsem jako první začala randit s chlapci. Tehdy to bylo ještě hezké, nevinné. Lásky, jež byly čisté. Ty bych vyměnila za pozdější vztahy, kdy jsem na ty zralejší muže neměla štěstí. Buď jsem narazila na nevěrníka, chlapa bez ambicí a peněz nebo lháře.

Lenka měla větší štěstí. Její kluci byli pohodáři. Možná jsem jí i trochu záviděla. Pak ale přivedla Radka. Byl sice pohledný, ale něco mi na první pohled nesedlo. Byl takový zamlklý, moc se neusmíval. Lenka ale byla bláznivě zamilovaná. Což jsem trochu nechápala.

Proč zrovna on?

Možná mne i zarazilo, že se lišil od předchozích chlapců Lenky. Ti byli živelnější. Radek měl zkrátka takovou introvertní povahu. Pocházel z rozvedené rodiny, jeho dětství prý nebylo zrovna šťastné.

I proto se na moji sestru upnul, hluboce ji miloval a jí imponovala ta jeho bezbřehá láska. Na to jsem přišla až později. Nakonec se ti dva vzali.A já? Jak jsem již psala, na muže jsem neměla štěstí. Tím pádem jsem nenašla ani otce pro své vytoužené dítě.

Bohužel. Trošku jsem spoléhala, že alespoň Lenka vnese do naší rodiny dětský smích.

Byli má rodina

Sestřička byla v manželství spokojená a i Radek se trochu uvolnil. Bývala jsem u nich docela často, sám švagříček mi i pomáhal s věcmi, které přísluší chlapům. Jak jsem pochopila, musel člověka vždy důkladněji poznat, aby se mu otevřel a měl k němu důvěru.

Nakonec jsme spolu ještě zažili spoustu legrace. Byla tam ovšem jistá ale… I když Lenka měla k potenciálnímu mateřství předpoklady, nedařilo se jí otěhotnět.

Bolestivé „mateřství“

Oba po dětech moc toužili, já jsem si dítko také přála, protože když jsem neměla své, ráda bych pomáhala. Lenka prodělala mimoděložní těhotenství, až lékaři nakonec řekli, že vlastní děti nikdy mít nebude. Bylo to tragické zklamání.

Smutnily jsme, že se naplnilo to, co lékaři tvrdili kdysi naší mamince. Radek byl zase skleslý, že se mu nepodařilo vybudovat si vlastní velkou rodinu. Lenku však neopustil, byl jí oporou.

Vlastní dítě ano, cizí ne

S Lenkou jsme spolu spoustu věcí probíraly. A napadlo nás, že když nejde počít dítě přirozeně, možná by přišla v úvahu adopce. Jenže to Radek striktně zavrhl. Představa cizích dětí pro něj byla nepřijatelná. Bál se, jaké by měly geny.

Pak i tvrdil, že to je možná tím, když viděl, jak se k němu choval zlý otčím. Lenka se Radka snažila přemluvit, ale marně. Tehdy měli mezi sebou první rozpory.

Zničila nás katastrofa

Možná se sobě tehdy trochu odcizili. Lenka hodně jezdila na výlety s kamarádkami. Radek si svým způsobem dával za vinu, že to v manželství skřípe. Když se situace zlepšila, přišla ta tragédie. Lenka tehdy jela na hory.

Radek nelyžoval, takže Lenka vyrazila s kolegyněmi z práce. Bohužel na cestě měli nehodu. Fatální. Lenka nepřežila.

Švagra její smrt zasáhla

Odchod milované Lenky nás zasáhl. Tehdy žila ještě maminka, ale byla nemocná, takže jsem se o ni musela starat. To mi dovolilo občas tak nějak zapomenout. Radek byl ale vlastně sám. I když jsme zůstali v kontaktu.

On se však do té samoty uzamkl a opět moc nekomunikoval. Odůvodňoval to tím, že mu připomínáme Lenku. Aby se nezbláznil, začal víc pracovat. Vzal si brigádu, přestěhoval se i z bytu, aby mu nepřipomínal zesnulou ženu. Tehdy jsme se neviděli asi pět let.

Další tragédie v rodině

Během té doby zemřela i moje maminka. Odchod sestry jistě urychlil její skon. Najednou jsem byla i já na světě sama. Kolikrát mne napadlo Radkovi zavolat, ale nechtěla jsem obtěžovat. Pak mi jednoho dne zazvonil telefon. Volali z nemocnice, kam přivezli Radka.

Prodělal těžkou mrtvici. Byla jsem jediná blízká osoba. Ihned jsem za ním vyrazila. Když jsme se viděli po těch letech, omlouval se mi, že se tak odvrátil. Dokonce se snažil mluvit víc než kdy jindy. Jenže to moc nešlo. Čekala ho dlouhá cesta plná rehabilitací.

Byl ochrnutý na půlku těla, ale neskutečně bojoval. Když se Radek dal trochu do kupy, vyvstala otázka, co dál.

Věděla jsem, co dělat

Musel mít nějaký dohled. Spontánně jsem řekla, že si ho vezmu k sobě a postarám se o něj. „Jsi si jistá?“ zeptal se s tím, že nechce obtěžovat. Byla jsem si jistá. Musela jsem to udělat pro něj. Pro sestru. Pro naši rodinu, která žije ještě v nás dvou.

Byť nejsme jedné krve. Péče o postiženého člověka skutečně není lehká, ale nikomu jinému bych ji nevěnovala. Žijeme v jednom velkém bytě. Jako přátelé a kamarádi. Je nám skvěle a víme, že Lenka to stejně nějak zařídila. Jinak bychom totiž byli sami.

Mirka D. (68), Hradec Králové

reklama
Související články
16.4.2024
Když jsem slavila šedesáté narozeniny, číšník mi přinesl obálku. Ale nebyly tam peníze. Uvnitř se skrýval můj nejkrásnější narozeninový dárek. Celý život jsem neměla kamarádku. Tedy když nepočítám Bohunku, ale o tu jsem přišla. S Bohunkou jsme byly spřízněné duše. Než ta první něco dořekla, ta druhá se tomu už smála, až se za břicho popadala. Bohunku nikdy nikdo nenahradil. Všechny ty úžasné
16.4.2024
Stala se ze mě matka samoživitelka, na kterou se začaly dluhy hrnout ze všech stran, a já je nedokázala řešit. Bojím se kvůli tomu znovu vdát. Pokud je žena dobrá máma, tak nedopustí, aby její děti někdo šikanoval a bil. Život s mým manželem bylo peklo. Byl to tyran. Tak jsem sbalila tašky, nasedla s dětmi do auta a odjela. První tři měsíce jsem žila z úspor. Moje práce byla špatně placená. Dět
16.4.2024
Byl tak vlezlý a trapný! Nakonec jsem se ale do něj zamilovala. Dokázal totiž, že je to muž, o kterého se může žena v nouzi pevně opřít. Měl a jsem o muži svého života přesnou představu a od té jsem se nehodlala vzdálit. Jakmile to nebyl pan Dokonalý, neměl šanci. A tak to bylo i s Ivanem. Potkala jsem ho v době, kdy jsem chodila s Láďou. Toho jsem nekriticky milovala. Byl to krasavec, vysporto
15.4.2024
S mužem jsme 40 let snili o Karibiku. Když jsme na něj našetřili a vyrazili jsme, vrátili jsme se do domova, který byl zcela zničen. Jako náš život. S Karlem nemáme děti. Chtěli jsme, ale nepovedlo se. O to víc jsme si chtěli užít život, abychom si řekli, že jsme jej spolu naplnili. Jezdili jsme na výlety a dopřávali si, avšak nebyli jsme tak bohatí, abychom si jen tak dovolili Karibik, o němž
14.4.2024
Rodina je základem všeho, ovšem co když ty kořeny nepoznáte už v dětství? To byl totiž přesně můj případ a tehdy se začal psát můj katastrofický životní osud. Celý život a stále je to ve mně. Je mi 81 let a lituji, že jsem prožila tolik let v bolesti. Přitom stačilo být tvrdší. Jenže zkušenosti získáváme postupně, a proto dnes kroutíme hlavou nad tím, co jsme kdysi udělali a jak jsme si život z
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
epochaplus.cz
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá,
Kostel sv. Mořice a jeho unikátní varhany
epochanacestach.cz
Kostel sv. Mořice a jeho unikátní varhany
Přejdeme-li od katedrále ulicí 1. máje a přes Náměstí republiky, po necelém kilometru se před námi otevře pohled na další významnou olomouckou církevní památku – kostel svatého Mořice. Ten je svou kapacitou 4000 věřících největší gotickou svatyní na Moravě a první písemná zmínka o něm pochází už z roku 1257, i když v 15. století bylo třeba
Argentinské případy UFO: Proč se vrací na stejná místa?
enigmaplus.cz
Argentinské případy UFO: Proč se vrací na stejná místa?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v zemi, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti argentinských ufologů i ufologů z různých částí světa. Byl tak pojmenov
Salát z červeného zelí a pomeranče
tisicereceptu.cz
Salát z červeného zelí a pomeranče
Tenhle salát potěší nejen tělo, ale díky své krásné barvě i oči. Potřebujete 1 menší červené zelí 2 červené cibule 1 jablko 250 g vařené červené řepy 50 g vlašských ořechů 1 pomeranč 3 lží
Kníže Konrád II. Ota: Posmrtně ho uvařili?
historyplus.cz
Kníže Konrád II. Ota: Posmrtně ho uvařili?
Zadumaně si prohlíží fresky na stěnách rotundy sv. Kateřiny. Připomínají mu slavnou minulost jeho rodu. I Konrád II. Ota by se rád do historie dynastie Přemyslovců zapsal výrazným písmem. Ctižádost mu k tomu nechybí… Ambiciózní povahu nejspíš zdědil po svém otci. Konrád II. Ota (1136/1141–1191) totiž přichází na svět jako dědic vládce znojemského údělu Konráda
Nejpodivnější žákyně, kterou jsem učila
skutecnepribehy.cz
Nejpodivnější žákyně, kterou jsem učila
Chodila do sedmé třídy, byla velký samotář, podivín a věděla všechno dopředu – i své známky i to, že se stane neštěstí. Nikdy se nemýlila. Ve třídě bylo ticho jako v hrobě. Právě se ke svému cíli blížila hodina matematiky a žáci 7 C. psali náročný test. Následující hodinu jsem měla volno, a tak jsem se v kabinetě chtěla pustit do kontroly
Každá někdy „potřebujeme“
nejsemsama.cz
Každá někdy „potřebujeme“
Mluvit o potížích souvisejících s toaletou není vždy snadné. Jako by neměla močový měchýř každá žena. Jeho správná funkce může odrážet vaše celkové zdraví. Jak stárneme, mění se i močový měchýř. Elastická tkáň močového měchýře se stává méně pružnou, a měchýř najednou nedokáže pojmout tolik moči jako dříve. Musíte tedy chodit častěji na záchod. Navíc ochabuje stěna močového měchýře a svaly pánevního
Low Key: Nová kolekce kabelek Louis Vuitton
iluxus.cz
Low Key: Nová kolekce kabelek Louis Vuitton
Louis Vuitton uvádí novou kolekci kabelek Low Key, která zaujme elegantním a sofistikovaným designem. V úvodu se představují dva modely, které vynikají minimalistickým přístupem a nadčasovým stylem Lo
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Prstýnek za miminko je pro Kaňokovou také zásnubní?
nasehvezdy.cz
Prstýnek za miminko je pro Kaňokovou také zásnubní?
Dokonalé štěstí prožívá herečka Beáta Kaňoková (35) ze seriálu Zlatá labuť, která má ve svém partnerovi, kameramanovi Tomášovi Kotasovi (35), velkou oporu. Anonymní zdroj z jejich blízkého okolí nám
Čína vysílá SOS: Její města se propadají!
21stoleti.cz
Čína vysílá SOS: Její města se propadají!
Nejhorší noční můry vědců se pomalu naplňují. Téměř polovina čínských měst se propadá, a to zejména kvůli čerpání vody a zvyšující se hmotnosti rychle se rozrůstajících městských oblastí. Jen nejlidna
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
epochalnisvet.cz
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
Slavný biblický příběh o zničení hříšných měst Sodoma a Gomora zná téměř každý. Až do současnosti si ale odborníci lámali hlavu nad tím, jestli si autor této části Bible událost vymyslel, nebo vycházel z něčeho, co se skutečně událo. Podle nejnovějších archeologických objevů se ale zdá, že se celá zkáza stala přesně tak, jak tvrdí Bible!