Domů     Za všechny problémy může má kariéra!
Za všechny problémy může má kariéra!
7 minut čtení

Narodila jsem se rodičům až po čtyřicítce. Dnes se to možná zdá normální, ale tehdy bývali lidé v tomto věku mnohdy už prarodiči.

Byla jsem vytoužené dítě, protože po smrti mého bratra nemohla moje máma dlouho přijít do jiného stavu. Po té tragické události na tom byla psychicky velmi dlouho špatně. Když jsem se narodila já, byl to pro ně nový a šťastný start. A tak mě rozmazlovali.

Nejenže jsem dostala, nač jsem si vzpomněla, ale také za mě vše dělali. Taky se o mě extrémně báli a byli hodně úzkostliví. Stačilo, abych se trochu nastydla, a hned běželi k doktorovi. Možná i proto jsem si od dětství přála být lékařkou.

Chytrá a zlobivá

Škola mi šla snadno. Jen mí rodiče museli často na kobereček. Nechtěla jsem poslouchat učitele a se spolužáky jsem také zrovna nevycházela. „Jestli tu holku nesrovnáte, hrozí jí podmínečné vyloučení ze školy,“ dozvěděli se rodiče ve třeťáku.

Kouřila jsem totiž na záchodě. A učila jsem to i své spolužačky. Možná proto, abych se jim zavděčila. Nikdy jsem totiž do kolektivu moc nezapadla.

Neustále jsem se snažila na sebe strhávat pozornost a upozorňovat na sebe, i když, jak to dnes vidím, velmi nevhodně.

Nelíbil se jim!

Na vysoké jsem se konečně trochu zklidnila. Odešla jsem do Prahy a přestěhovala se na kolej. Možná tím, že jsem konečně byla zodpovědná sama za sebe a nepřipadala si jako ve vězení, jsem se najednou srovnala a našla si i kluka.

To bylo doma haló, když se to naši dozvěděli! Martin totiž nebyl vysokoškolák, ale umělecký truhlář. „To není kluk pro tebe!“ dozvěděla jsem se jako první. Když jsem ho poprvé přivezla domů, chovala se moje máma tak, že jsme předčasně odjeli.

S rodiči jsem potom půl roku nemluvila. Nakonec kapitulovali a Martina přijali, byť se k němu nikdy vřele nechovali.

Bez babiček to nešlo

Školu jsem dokončila s červeným diplomem, což je trochu upokojilo. A po promoci jsem nastoupila na internu u nás ve městě. Martin naštěstí vždy chtěl bydlet mimo Prahu, tak jsme si koupili starší baráček blízko mých rodičů, který on zrekonstruoval.

A jak uznali i moji rodiče, skvěle. Jen jedna věc nešla dle jejich plánu. Záhy jsem otěhotněla a odešla z nemocnice. Vdávala jsem se ve čtvrtém měsíci. Tehdy, v druhé polovině osmdesátých let musela být nejdřív svatba, pak děti.

Rychle za sebou jsme měli dva kluky, Ríšu a Míšu. Martin už v té době měl rozrůstající se firmu, protože byl nejšikovnějším truhlářem široko daleko. A aby vše utáhl, dělal od brzkého rána do noci. Já nikdy nebyla domácí hospodyňka.

Nevím, jak bych všechno zvládala bez pomoci rodičů, a hlavně tchyně. Ta k nám přijela vždy na pár dnů a vše, co umím, mě vlastně naučila. Z domova jsem neuměla nic.

Nemocnici jsem opustila

Zatímco mně dvě děti stačily a chtěla jsem se vrátit do nemocnice, dokud byla naděje, že ještě něco umím, Martin toužil ještě po holčičce. Narodila se nám dvojčata, Lucka a Katka. Během šesti let jsme tak měli čtyři děti.

Já jsem běžný provoz rodiny a domácnosti sama nezvládala, tak si nakonec obě babičky u nás doslova podávaly dveře, aby nám pomohly. Martin se dětem věnoval, ale jen když mu to čas dovolil, a děti ho milovaly. Nakonec bylo jasné, že do nemocnice už nenastoupím.

„Nezlobte se, nemůžeme vám tu držet místo věčně,“ sdělil mi primář. Mně se nakonec docela ulevilo, protože po tolika letech s dětmi jsem si už ani moc nevěřila. Nakonec jsem měla štěstí.

Po lékařce u nás na poliklinice, odcházející do důchodu, jsem převzala ambulanci.

Uklidila a vzala mi muže

Roky běžely, děti rostly a my s mužem se ztráceli mezi prací, dětmi a povinnostmi doma i kolem domu. Bohužel pak zemřel můj otec a rychle za sebou i obě babičky. Nejhorší pro mě bylo si najednou sama poradit.

Naštěstí k nám ochotná sousedka za rozumný peníz chodila uklízet. Zvládla jsem akorát tak připravit dětem svačiny, oběd měly ve škole, Martin jedl přes den, kde si co sehnal.

Kluci i holky postupně vylétli z domova na studie a na pětačtyřicáté narozeniny jsem od Martina dostala překvapivý dárek: „Radko, chci se rozvést,“ podíval se na mě zpříma. Nebyla jsem schopná údivem vůbec nějak zareagovat.

O patnáct let mladší sousedka Lenka, která nám tak ochotně chodila uklízet, ho utáhla na guláš a pak i na další příjemnosti. Ráda vařila a pekla a byla sama. To jsem podcenila. Ale spíše mě něco takového ani nenapadlo. Prostě ztracená existence!

Zůstala jsem sama

Rozvod proběhl na první pohled v klidu, všechny naše děti to přijaly a jejich vztah s otcem to vůbec nenarušilo. Dokonce ho navštěvovaly častěji než mě a s Lenkou si rozuměly. Brzy jim přibyl další sourozenec Jakub. Snažila jsem se přijít na jiné myšlenky.

Martin mě po dohodě vyplatil a já si koupila byt. Ponořila jsem se zase do práce, to jediné jsem zvládala bez problémů, jezdila na různá školení a rozšiřovala si znalosti. Jenže jsem se vracela do prázdného bytu. Sice jsem měla dva vztahy, ale brzy skončily.

Oba muži vlastně hledali kuchařku a hospodyňku, přesně to, co já nebyla a na čem mi ztroskotalo manželství. Když jsem jednou potkala Martina s jeho druhou ženou po cestě z ordinace, a jejich malým dítětem, zhroutila jsem se.

Nechtěla jsem na nic myslet

Vypadali tak šťastně, tak spokojeně. Tu vzpomínku jsem nemohla vypudit z hlavy. Delší dobu už jsem měla problémy se spánkem, ale od toho dne jsem nemohla spát vůbec.

Každý den v práci jsem byla úplně vyčerpaná, dokonce jsem přeobjednávala odpolední pacienty, abych mohla jít dřív domů. Hned jsem odpadla a v noci pak nemohla spát.

Abych mohla pracovat, začala jsem se různě dopovat a večer jsem si naopak naordinovala prášky na spaní. Vzala jsem si prášek a usnula. A tak to začalo. Bez pilulky už jsem prostě neusnula. Jedna už nestačila, tak jsem přidala ještě polovinu, pak druhou.

Bohužel jsem si léky mohla psát. Věděla jsem, že si zahrávám s ohněm, a zkoušela prášky vysadit. Třes celého těla mě ale „přesvědčil“, že to nezvládnu.

Děti zasáhly

Pak mi jednou večer volala dcera. Rozespalá a omámená jsem špatně artikulovala, zřejmě i nelogicky odpovídala. Vlastně ani nevím, o čem jsme se bavily. Všechny čtyři děti ke mně doslova vtrhly hned druhý den. V lékárničce objevily zásoby léků na spaní.

Podezření měly už delší dobu, až telefonát s dcerou pro ně byl tou pověstnou poslední kapkou. Píšu vám z odvykací léčebny. Jsem tu už druhý měsíc. Nechci to popisovat, je to prostě hodně drsná zkušenost. Musím to ale zvládnout. Mám přece silný důvod.

Ríšova manželka čeká první dítě, mého prvního vnuka, a já chci být milovaná babička, když mi to jako mámě moc nevyšlo.

Radka N. (73), Tábor

Související články
3 minuty čtení
Manžel mně byl nevěrný, to mi bylo víc než jasné. Nevěděla jsem ale, jak ho za to potrestat. Pak mi pomohla náhoda a já začala nový život. Po střední škole jsem udělala největší chybu svého života. Mohla jsem pokračovat ve studiu na vysoké škole, jenže tu byl Petr, kterého jsem moc milovala. Naivně jsem si myslela, že taky on mě. Nebylo tomu tak. Na to jsem si ale přišla až za pár let. To už
3 minuty čtení
Vždy jsem se líbila chlapům, ale po dvou porodech jsem se se svou figurou mohla rozloučit. Přibrala jsem a kila nechtěla jít dolů. Pak přišel do mého života Drex. Když jsem čekala první miminko, byla jsem nekonečně šťastná. Ale taky jsem si začala všímat toho, že pro chlapy jsem se stala neviditelnou. A to pro mě byl šok. Do té doby jsem byla holka s nosánkem nahoru. Třídní krasavice. Jenže
3 minuty čtení
Kolegyni jsem považovala za svůj vzor. Nakonec jsem zjistila, že za líbivou fasádou se skrývá zlá a zákeřná osoba, která se ničeho neštítí. Anna byla sociální pracovnice, stejně jako já. Pracovaly jsme společně na oddělení péče o seniory. Na začátku naší spolupráce jsme si rozuměly skvěle. Byla vnímavá, empatie z ní přímo sršela, a především měla vždy dobré rady, jak se postarat o pacienty. A j
3 minuty čtení
Myslela jsem, že jsem ve své samotě našla přítele. Bohužel to byl člověk, který ze mne jen vysával energii. Bylo to naprosto nesnesitelné. Už jsem byla v důchodu a dny mi plynuly pomalu. Ale v klidu. Pak se ale přistěhoval soused. Byl o mnoho let mladší než já, ale nějak jsem si k němu rychle vytvořila přátelský vztah. Neměla jsem velký okruh přátel, každý měl své rodiny, takže jsme na sebe nem
3 minuty čtení
Rozloučení s milovanou babičkou mnou zacloumalo. Než odešla na věčnost, cosi důležitého mi zašeptala. Byla to hluboká pravda. Zásadně jsem se ne­účastnila třídních srazů. V hloubi duše mi to bylo líto, protože jsem chodila do školy ráda a po mnohých spolužácích se mi stýskalo. Ale po Lídě nikoli. Lídu jsem nenáviděla od třetího ročníku, kdy mi surově přebrala kluka. Já husa jsem jí ho představi
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Laboratorní vs. přírodní diamanty
iluxus.cz
Laboratorní vs. přírodní diamanty
Diamanty vznikají v extrémních podmínkách hluboko pod povrchem Země po dobu miliard let, ale dnes je možné je vytvořit během několika týdnů v laboratoři. Syntetické diamanty, tzv. lab-growny, se preze
Kouzlo toaletního stolku
rezidenceonline.cz
Kouzlo toaletního stolku
Každá žena touží po prostoru, v němž se může alespoň chvíli věnovat pouze sama sobě. Takové místo nabízí toaletní stolek, tradiční nábytkový doplněk ložnic nebo šaten. Při výběru se řiďte nejenom praktičností, ale i vzhledem. Toaletní stolek bývá jednou z věcí, které si do bytu pořizujeme jako poslední. Přitom je ideálním řešením ve chvíli, kdy
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
skutecnepribehy.cz
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
Vždy jsem se líbila chlapům, ale po dvou porodech jsem se se svou figurou mohla rozloučit. Přibrala jsem a kila nechtěla jít dolů. Pak přišel do mého života Drex. Když jsem čekala první miminko, byla jsem nekonečně šťastná. Ale taky jsem si začala všímat toho, že pro chlapy jsem se stala neviditelnou. A to pro mě byl
Arciloupežníka přikovali k pryčně
historyplus.cz
Arciloupežníka přikovali k pryčně
„Peníze, nebo život!“ vykřikne bandita a bambitkou namíří na překupníka, vezoucího zboží na tržiště. Přepadený ani neprotestuje, s rukama nad hlavou sleze z kozlíku a prosí o život. Má štěstí. Vůdce loupežnické bandy, obávaný Jan Nepomuk Karásek, ho ušetří. Jen sebere, co se dá, a pak i se svými kumpány uhání pryč. Spravedlnosti ale přece
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
epochanacestach.cz
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
Nenápadné místo v lese, v jehož centru je léčivý pramen Boží voda, pamatuje časy nebývalé slávy. Vydejte se s námi do někdejších proslulých lázní, kam lidé chodili za klidem i za zázraky! Pokud se vydáte z Mladé Boleslavi do Dobrovic, zpozorněte v úseku mezi obcemi Jemníky a Bojetice. Na úpatí zdejšího vrchu Chlum se totiž nachází pramen, který proslul jako
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
nasehvezdy.cz
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
Zase září štěstím, užívá si života. Iveta Lutovská (41) po boku přítele Vojty jen kvete. Dokonce to vypadá, že padne poslední překážka, aby vztah posunuli zase o něco dál! Ještě nedávno to vypadalo
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
epochalnisvet.cz
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
Jakmile se narodíme, začíná se údajně odvíjet pravidelný cyklus biorytmů, který bude oscilovat ustáleným způsobem celým naším životem.   Každý z našich dnů, všechny významné propady, které nejsou zaviněné zvenčí, i naše osobní úspěchy, vše má jasnou periodu: 23 dní trvá fyzický cyklus, 28 emoční a ten intelektuální je pro změnu 33denní. A kdo je schopný
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
enigmaplus.cz
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
Hrad Kašperk byl nejvýše položeným královským sídlem v České republice. Až do dnešních dnů zde zůstala brána a hlavní palác, sevřený dvěma mohutnými čtyřhrannými věžemi. [gallery ids="152430,152429
S kolagenem je kůže svěží
nejsemsama.cz
S kolagenem je kůže svěží
Bavíme se o základní bílkovině, která je stavebním kamenem naší pokožky. Co pro ni umí zajistit kolagen, nesvede nikdo jiný. Hlavně pevnost, pružnost a hydrataci. Zbystřit byste měla tehdy, když si všimnete čím dál větších známek stárnutí. Začíná to jemnými linkami kolem očí a rtů, pak nastoupí hlubší vrásky a nakonec pleť ztrácí plnost. To se hladina kolagenu v těle
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
21stoleti.cz
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
epochaplus.cz
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale