Domů     Naše děti se naprosto nesnášejí
Naše děti se naprosto nesnášejí

Jsou sourozenci a v dětství se měli rádi. Teď, když by z nich mohli být nejlepší kamarádi, se nemohou ani vidět. Jdou si po krku a je to čím dál horší.

Narodili se nám v rozmezí čtyř let a byla to taková nerozlučná trojice. Říkali jsme jim tři mušketýři a manžel vždycky vtipkoval, že ti „Tři“ byli vlastně čtyři, tak bychom si prý měli pořídit ještě jedno.

Já samozřejmě nechtěla ani slyšet. Tři kluci nám bohatě stačili. Bylo to takové veselé klubko háďat.

Bývala jsem na ně pyšná

Každý z nich měl jinou povahu i temperament a moc hezky se tak doplňovali. Nejstarší Pavel byl celý po tátovi. Vzhledem i povahou. Vysoký černovlasý kluk, co pro nějakou tu ránu nešel daleko. Ale srdnatý.

Ne že by se pral, ale líbit si nic a od nikoho nenechal. No, ne pokaždé vyhrál. Z pískoviště jsme celkem pravidelně chodili plačky. Tedy on a jeho dva mladší bráchové. Prostřední Petr se podobal zase spíš mně. Blonďák, tichý a přemýšlivý.

No a náš nejmladší Patrik zase zdědil všechno po mém otci. Znělý hlas a svalnatou postavu sporé výšky. Byl z kluků nejmenší, ale takový silák. Věnoval se atletice a dotáhl to až na celorepublikovou úroveň.

Byli si blízcí a ať vzpomínám, jak chci, nepamatuji se, že bychom s nimi měli nějaký zásadní problém. To ani v pubertě, před kterou mě všichni varovali.

Všechno bylo zalité sluncem

S učením to měl Péťa občas horší, ale i on se nakonec vyučil a pilně pracoval. Pavel se stal lékařem a Patrik pojišťovacím poradcem. Všichni kluci slušně vydělávali a všichni se dobře oženili. Ze snach jsem měla velkou radost.

Žádné takové ty klasické hádky mezi tchyní a snachou, to se u nás nevedlo. Bydleli jsme společně, ale nijak jsme si nepřekáželi.

Pod jednou střechou

Už zamlada jsme s manželem koupili velký dům se stodolou na venkově. Tehdy jsme ho ani nechtěli, ale nic menšího nebylo na naší vsi k mání. Cena byla tak nízká, že to vlastně bylo jedno, jak velké stavení je. Ceny energií se tehdy moc neřešily.

Postupně jsme začali rekonstruovat a kluci nám, jak rostli, museli pomáhat. Manžel je velký kutil a většinu prací zvládal sám s kamarády ze vsi. Později jsme byli rádi, že tolik místa máme. Alespoň děti nemusely nic kupovat a každý se nastěhoval do svého.

I přes zdánlivou idylku se začaly jejich vztahy zhoršovat. Zprvu nenápadně a jakoby náhodou, později jsme si s manželem začali připadat jako v nějaké nepovedené válce.

Všichni se hádali

Nejhorší na tom všem bylo, že se rozhádaly i snachy, a dokonce i vnoučata začala mezi sebou bojovat. Ani nevím, kde byla příčina toho všeho, ale vztahy skoro idylické se proměnily. Často jsem litovala, ale nevěděla jsem, co si počít.

Řešení se muselo najít

Od nás všichni očekávali, že je budeme v jejich sporech soudcovat. Pavla hned všechno rozzuřilo a začal vyčítat bratrovi všechno možné. Nejvíc mu leželo v žaludku Patrikovo nové auto. „No, já tolik let studoval a on se sotva vyučil.

To není fér!“ Patrik mu na to vždycky odsekl, že se měl hůř učit a vozil by se také v takovém fáru. Za nejhorší jsem považovala spory vnoučat. Vždycky z toho byla rvačka. A praly se i holky, v rámci emancipace.

Řešení se muselo najít

To snachy se zase předháněly jinak. Jedna si pořídila nová ňadra a ta druhá zase plastiku břicha. Třetí nic, jen takovou krátkou dovolenou v Karibiku. S kamarádkou! I manžel, dříve mírný jako beránek, začal přitvrzovat. U televize si z ničeho nic povzdychl:

„No, taky bychom měli začít řešit dědictví, než nás někdo zamorduje. Neumím si představit, že naši synové budou dědit nemovitost rovným dílem. Jak se o to podělí?

Co když bude chtít jeden z nich svoji třetinu prodat a ostatní ne?“ Musela jsem uznat, že má pravdu. Nakonec by se po zbytek života soudili… Svolali jsme rodinnou radu. Jen syny, bez manželek a dětí. Samozřejmě se strhla hlasitá hádka.

Mlčela jsem a čekala, co řekne manžel. Vždyť to byl nejvíc on, kdo se tolik na baráku i zahradě nadřel! A teď tu seděl a čekal, až se synáčkové vyřvou. Byla to hanba.

Manžel našel řešení

Když hádka trvala už hodně dlouho, bouchl pěstí do stolu. Kluci se lekli a konečně zmlkli. „Tak teď vám něco řeknu, a nebudu to opakovat.

Pokud se neusmíříte a nezačnete se chovat k sobě hezky, nebo alespoň přijatelně, věnuju tenhle dům charitě a vy nezdědíte nic!

Už se uklidnili

Za týden pozval Patrik všechny na společný oběd. Omluvil se. Nabídl, že se odstěhuje do služebního bytu. Už prý o tom uvažuje delší čas. A odstěhovat se chtěl i ten náš prostřední. K rodičům manželky, do města. Prý už dávno touží po divadlech a kinech.

Zbýval Patrik, který si vydělával z kluků nejvíc a který všechny sezval. „No, tak já si vezmu hypotéku a bráchy vyplatím. Bude klid a vše vyřešené! Jejich nápad se nám s manželem zalíbil.

Stěhování se odehrálo v dobrém, a dokonce se na víkend scházíme, kluci k nám jezdí jako na chalupu. Při troše dobré vůle se prostě nějaké řešení vždycky najde! Už se neperou.

Lucie P. (64), Česká Lípa

Předchozí článek
reklama
Související články
1.3.2024
Neviděla jsem to, co viděli ostatní. V mých očích byl roztomilý. Tvrdil, že nemá v životě štěstí a že mu všichni křivdí. Teprve jeho úraz mi otevřel oči. Můj syn byl jen rozmazlený fracek! A to bolelo! Měla jsem ho natruc všem. Rodičům i příteli, který mi dal po dlouhé známosti kopačky. Pořídila jsem si dítě za svobodna. Rodiče mi to měli za zlé, ale já nedbala. A měla jsem pak snahu ve všem sy
1.3.2024
Už coby malá holka jsem byla při těle. Později jsem se zařekla, že se to mým dětem nesmí nikdy stát. Ale stalo se... O tom, že nadváha není jen kosmetický problém, už asi nikdo nepochybuje. Zdravotní rizika, která s sebou nese, jsou nezpochybnitelná. I já si na pár komplikací z dětství, které jsem prožila coby tlustá holčička, dodnes pamatuji. Tloušťka mu nevadila Problémy s přetíženými k
28.2.2024
Ani jsem to nečekala, že být babičkou se mnou tak dost zamává. Užijete si s dětmi a pak má přijít ta odměna. Pořád se o tom mluví. O tom nepopsatelném pocitu dokonalého štěstí. Tak jsem se těšila, že to také prožiju. Hotová věc Neměla jsem na výběr. Najednou se narodila Anička od mé dcery Hany a Petřík od syna Pavla. Byla to hotová věc a už jsem v tom lítala. Hanka ze svého prvního dítěte
25.2.2024
Manžel, který trpí alzheimerem, zmizel z domu. Stačila k tomu chvilka nepozornosti. Marně jsme ho hledali my i policie. Už jsme ztráceli naději... Alzheimerova choroba je strašná. Člověk, kterého znáte celý život, se vám změní k nepoznání. Nejstrašnější na tom je, že si to dotyčný nechce dlouho přiznat. Můj manžel Jiří byl skvělý člověk, vzdělaný, zodpovědný, dokonalý manžel a táta, pro něhož r
24.2.2024
Sama jsem vyrůstala jako jedináček, takže jsem snila o velké rodině. Bohužel se mi mé přání nevyplnilo. Vyrůstala jsem v milující rodině, ale když mi byly asi tři roky a vnímala jsem, že kamarádi mají sourozence, žadonila jsem na rodičích, aby mi taky pořídili bratříčka nebo sestřičku. Netušila jsem tehdy, jak to je. Těžký začátek Až skoro v dospělosti jsem pochopila, že naši nemohli mít
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Po bříšku už ani stopy!
nasehvezdy.cz
Po bříšku už ani stopy!
Je to sotva pár týdnů, co se moderátorka Eva Perkausová (29) stala maminkou druhého synka Ariana, a už se postavila před fotoaparát! Oblékla jen kalhoty, podprsenku, perlový náhrdelník – a všem vyraz
Podvodník ve velkém: Muž, který prodal Tádž Mahál
epochaplus.cz
Podvodník ve velkém: Muž, který prodal Tádž Mahál
„Pojď sem, prcku, tady máš taky stovku, ať si jednou osladíš život.“ směje se hledaný podvodník Mitileš v rodné vesnici na malého chlapce. Nemusí mít strach, že ho tu někdo udá. Pro sousedy je hrdina, i když jednoho z nich kdysi okradl. Dneska se jí a pije na něj. Skutečným jménem je vlastně Mitileš Kumar
Tajemství templářské kaple: Ukrývá zdroj pozitivní energie i záhadnou symboliku?
epochalnisvet.cz
Tajemství templářské kaple: Ukrývá zdroj pozitivní energie i záhadnou symboliku?
Středověký templářský řád je považován za jeden z nejznámějších i nejzáhadnějších v dějinách. Účast templářů na křížových výpravách tvoří legendy o jejich bohatství a znalostech. Pozdější úpadek řá
Skutečné zombie: Jsou dílem černé magie?
enigmaplus.cz
Skutečné zombie: Jsou dílem černé magie?
Hrozivé oživlé mrtvoly vylézající z hrobů a pojídající lidské maso. Takový obrázek vyvstane v mysli většině lidí, když uslyší slovo zombie. Většina se domnívá, že jde jen o filmový výmysl. Jenže lidé
Domácí piškotová roláda
tisicereceptu.cz
Domácí piškotová roláda
Než nanesete na těsto krém, potřete ho vrstvou malinového džemu. Roládu dotáhnete k dokonalosti čokoládovou polevou. Ingredience Na těsto 3 vejce 80 g krupicového cukru 1 lžíce kakaa 100 g
Bakterie, které z plastů vyrábějí materiál podobný pavoučímu hedvábí
21stoleti.cz
Bakterie, které z plastů vyrábějí materiál podobný pavoučímu hedvábí
Polyethylen, respektive výrobky z něj, jako jsou plastové tašky, láhve a obaly na potraviny, je největším přispěvatelem k celosvětovému znečištění planety plasty. Navíc je v přírodě prakticky nerozlož
Junghans kombinuje klasický design hodinek s moderním ležérním stylem
iluxus.cz
Junghans kombinuje klasický design hodinek s moderním ležérním stylem
Tyto hodinky nedělají kompromisy: nové Meister S Automatic jsou sportovní hodinky, které nezapřou svůj vztah k elegantní řadě Meister. Společnost Junghans představuje dva nové tříručkové modely z nere
Ze syna jsem udělala sobce
skutecnepribehy.cz
Ze syna jsem udělala sobce
Neviděla jsem to, co viděli ostatní. V mých očích byl roztomilý. Tvrdil, že nemá v životě štěstí a že mu všichni křivdí. Teprve jeho úraz mi otevřel oči. Můj syn byl jen rozmazlený fracek! A to bolelo! Měla jsem ho natruc všem. Rodičům i příteli, který mi dal po dlouhé známosti kopačky. Pořídila jsem si dítě za svobodna. Rodiče
Silná přitažlivost s bývalým
nasehvezdy.cz
Silná přitažlivost s bývalým
Nová posila seriálu ZOO Jana Bernášková (42) má až podezřele blízko ke svému bývalému muži, režisérovi Davidu Drábkovi (53). Byl to právě jejich vztah, z něhož čerpala ve své knize Jak přežít svého mu
Hrad Skuhrov: Dřevěná věž nad kamenným hradem
epochanacestach.cz
Hrad Skuhrov: Dřevěná věž nad kamenným hradem
Z kamenného hradu přežily staletí jen některé obvodové zdi, ale Skuhrov už si dávno za kámen našel náhradu. Když se dnes řekne Skuhrov, mnohem více pomyslíme na jiný materiál – na dřevo. S tím umí Skuhrov doslova čarovat. Nevíme sice úplně přesně, kdy hrad Skuhrov na ostrožně nad pravým břehem říčky Bělé vzniknul, ale nebudeme daleko od
Masové koule s pikantní omáčkou
tisicereceptu.cz
Masové koule s pikantní omáčkou
Koule jednoduše napíchněte na párátko a servírujte s pálivou červenou omáčkou. Ingredience 500 g hovězího mletého masa 2 větší cibule 200 ml ostrého kečupu 4 stroužky česneku 2 nakládané kap
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř