Domů     Naše děti se naprosto nesnášejí
Naše děti se naprosto nesnášejí

Jsou sourozenci a v dětství se měli rádi. Teď, když by z nich mohli být nejlepší kamarádi, se nemohou ani vidět. Jdou si po krku a je to čím dál horší.

Narodili se nám v rozmezí čtyř let a byla to taková nerozlučná trojice. Říkali jsme jim tři mušketýři a manžel vždycky vtipkoval, že ti „Tři“ byli vlastně čtyři, tak bychom si prý měli pořídit ještě jedno.

Já samozřejmě nechtěla ani slyšet. Tři kluci nám bohatě stačili. Bylo to takové veselé klubko háďat.

Bývala jsem na ně pyšná

Každý z nich měl jinou povahu i temperament a moc hezky se tak doplňovali. Nejstarší Pavel byl celý po tátovi. Vzhledem i povahou. Vysoký černovlasý kluk, co pro nějakou tu ránu nešel daleko. Ale srdnatý.

Ne že by se pral, ale líbit si nic a od nikoho nenechal. No, ne pokaždé vyhrál. Z pískoviště jsme celkem pravidelně chodili plačky. Tedy on a jeho dva mladší bráchové. Prostřední Petr se podobal zase spíš mně. Blonďák, tichý a přemýšlivý.

No a náš nejmladší Patrik zase zdědil všechno po mém otci. Znělý hlas a svalnatou postavu sporé výšky. Byl z kluků nejmenší, ale takový silák. Věnoval se atletice a dotáhl to až na celorepublikovou úroveň.

Byli si blízcí a ať vzpomínám, jak chci, nepamatuji se, že bychom s nimi měli nějaký zásadní problém. To ani v pubertě, před kterou mě všichni varovali.

Všechno bylo zalité sluncem

S učením to měl Péťa občas horší, ale i on se nakonec vyučil a pilně pracoval. Pavel se stal lékařem a Patrik pojišťovacím poradcem. Všichni kluci slušně vydělávali a všichni se dobře oženili. Ze snach jsem měla velkou radost.

Žádné takové ty klasické hádky mezi tchyní a snachou, to se u nás nevedlo. Bydleli jsme společně, ale nijak jsme si nepřekáželi.

Pod jednou střechou

Už zamlada jsme s manželem koupili velký dům se stodolou na venkově. Tehdy jsme ho ani nechtěli, ale nic menšího nebylo na naší vsi k mání. Cena byla tak nízká, že to vlastně bylo jedno, jak velké stavení je. Ceny energií se tehdy moc neřešily.

Postupně jsme začali rekonstruovat a kluci nám, jak rostli, museli pomáhat. Manžel je velký kutil a většinu prací zvládal sám s kamarády ze vsi. Později jsme byli rádi, že tolik místa máme. Alespoň děti nemusely nic kupovat a každý se nastěhoval do svého.

I přes zdánlivou idylku se začaly jejich vztahy zhoršovat. Zprvu nenápadně a jakoby náhodou, později jsme si s manželem začali připadat jako v nějaké nepovedené válce.

Všichni se hádali

Nejhorší na tom všem bylo, že se rozhádaly i snachy, a dokonce i vnoučata začala mezi sebou bojovat. Ani nevím, kde byla příčina toho všeho, ale vztahy skoro idylické se proměnily. Často jsem litovala, ale nevěděla jsem, co si počít.

Řešení se muselo najít

Od nás všichni očekávali, že je budeme v jejich sporech soudcovat. Pavla hned všechno rozzuřilo a začal vyčítat bratrovi všechno možné. Nejvíc mu leželo v žaludku Patrikovo nové auto. „No, já tolik let studoval a on se sotva vyučil.

To není fér!“ Patrik mu na to vždycky odsekl, že se měl hůř učit a vozil by se také v takovém fáru. Za nejhorší jsem považovala spory vnoučat. Vždycky z toho byla rvačka. A praly se i holky, v rámci emancipace.

Řešení se muselo najít

To snachy se zase předháněly jinak. Jedna si pořídila nová ňadra a ta druhá zase plastiku břicha. Třetí nic, jen takovou krátkou dovolenou v Karibiku. S kamarádkou! I manžel, dříve mírný jako beránek, začal přitvrzovat. U televize si z ničeho nic povzdychl:

„No, taky bychom měli začít řešit dědictví, než nás někdo zamorduje. Neumím si představit, že naši synové budou dědit nemovitost rovným dílem. Jak se o to podělí?

Co když bude chtít jeden z nich svoji třetinu prodat a ostatní ne?“ Musela jsem uznat, že má pravdu. Nakonec by se po zbytek života soudili… Svolali jsme rodinnou radu. Jen syny, bez manželek a dětí. Samozřejmě se strhla hlasitá hádka.

Mlčela jsem a čekala, co řekne manžel. Vždyť to byl nejvíc on, kdo se tolik na baráku i zahradě nadřel! A teď tu seděl a čekal, až se synáčkové vyřvou. Byla to hanba.

Manžel našel řešení

Když hádka trvala už hodně dlouho, bouchl pěstí do stolu. Kluci se lekli a konečně zmlkli. „Tak teď vám něco řeknu, a nebudu to opakovat.

Pokud se neusmíříte a nezačnete se chovat k sobě hezky, nebo alespoň přijatelně, věnuju tenhle dům charitě a vy nezdědíte nic!

Už se uklidnili

Za týden pozval Patrik všechny na společný oběd. Omluvil se. Nabídl, že se odstěhuje do služebního bytu. Už prý o tom uvažuje delší čas. A odstěhovat se chtěl i ten náš prostřední. K rodičům manželky, do města. Prý už dávno touží po divadlech a kinech.

Zbýval Patrik, který si vydělával z kluků nejvíc a který všechny sezval. „No, tak já si vezmu hypotéku a bráchy vyplatím. Bude klid a vše vyřešené! Jejich nápad se nám s manželem zalíbil.

Stěhování se odehrálo v dobrém, a dokonce se na víkend scházíme, kluci k nám jezdí jako na chalupu. Při troše dobré vůle se prostě nějaké řešení vždycky najde! Už se neperou.

Lucie P. (64), Česká Lípa

Předchozí článek
Související články
20.6.2024
Doktoři mi říkali, že nikdy nebudu máma. O to větší radost jsem měla, když mi gynekolog pověděl, že jsem ve třetím měsíci těhotenství. Bylo červencové ráno a já po dlouhé těžké noci svírala vytoužené novorozeňátko. Zdravá holčička s dolíčky na tvářích. Slzy mi radostí stékaly z očí. Pět krásných let jsme si s dcerkou užívali. Měli jsme to, o čem jsme s mým manželem vždycky snili. Dávali jsme
17.6.2024
Vdávala jsem se před třiceti lety. Vlado pochází z Bratislavy, po mamince je částečně Maďar, po otci má polskou a rakouskou krev. Já jsem se narodila v Praze ve vinohradské nemocnici, na Vinohradech jsem chodila do jazykové školy i na gympl, jen na vysokou jsem se posunula do jiného pražského obvodu, na lékařskou fakultu blízko Karlova náměstí. Tam jsem také potkala Vlada, který chodil o dva ro
15.6.2024
Nikdy bych si nemyslela, že se rozhádáme kvůli něčemu, co se vlastně ani nebude týkat přímo nás. Už několik měsíců spolu nemluvíme. Naše rodina držela vždycky pospolu, nebylo nic, co by nás postavilo proti sobě. Prošla i hodně těžkou zkouškou, když zahynul dědeček během občanské války ve Španělsku a babička zůstala sama s pěti dětmi. Rodina se tehdy semkla a pomohla jí překonat těžké období. Ří
14.6.2024
Moje kulinářské umění je vyhlášené. Těším se pověsti nejlepší kuchařky široko daleko. Nemohu připustit, aby byla moje snacha lepší! Tohle je moje parketa. A tu si nenechám vzít! Myslím, že si kaž­dý zakládá na tom, co umí nejlépe. V mém případě to je vaření. Toto umění jsem určitě podědila po své babičce, která byla vyhlášená kuchařka. Také moje teta vařila ve školní jídelně, a dodnes si pamatu
11.6.2024
Moje dětství bylo příšerné. Nerada jsem chodila domů, nerada jsem zůstávala s kýmkoli z naší rodiny. Máma s tátou se neustále hádali a prali. Moje o šest let mladší sestra Jitka si vůči tomu vytvořila jakousi imunitu a neustále mě shazovala, protože já se s tím vyrovnat neuměla. Možná se tak chtěla rodičům hlavně zavděčit, protože jejich hněv na její hlavu potom tolik nedopadal a vše jsem odnáš
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
6 nejbizarnějších vozidel
epochaplus.cz
6 nejbizarnějších vozidel
Kabina, sedačky, volant a nejčastěji 4 kola. Auta či vozidla však nemusejí vypadat vždy takto! Jaké nejbláznivější nápady vznikly v hlavách designérů a techniků, ale nakonec se neujaly? 1/ Přidat kola! OctoAuto (1911) Na počátku 20. století jsou silnice samá díra. Auto se špatně ovládá a kola dostávají zabrat! „Čtyři jsou málo,“ domnívá se americký
Přinese Lutovské rozvod konečně klid?
nasehvezdy.cz
Přinese Lutovské rozvod konečně klid?
Moderátorka Iveta Lutovská (41) si může konečně oddychnout. Rozvodové řízení s podnikatelem Jaroslavem Vítem (47), které se táhlo několik měsíců a bylo pro ni velmi bolestivé, je u konce a ona je opět
Města zaplavily gangy malých kolportérů
epochalnisvet.cz
Města zaplavily gangy malých kolportérů
„Mnoho mužů může najít zaměstnání prodejem novin.“ Těmito slovy začíná Benjamin Day, vydavatel deníku New York Sun, v roce 1833 inzerát, v němž hledá kolportéry pro své noviny…K jeho překvapení se však nepřihlásí žádný dospělý, ale desetiletý chlapec!   Za prvního kolportéra, pouličního prodavače novin, lze považovat irského imigranta Bernarda Flahertyho (1824–1876), jenž zareagoval na
Bil se kardinál Harrach za církevní restituce?
historyplus.cz
Bil se kardinál Harrach za církevní restituce?
Hlavou se kardinálovi honí temné myšlenky. Nejraději by všechno vzdal a užíval si klidu. Neustálé lavírování mezi snahou utužit v zemi katolickou víru a nezpronevěřit se svému svědomí ho ničí. Nakonec se ale rozhodne znovu bojovat.   „Násilím se ničeho dosáhnout nedá,“ povzdechne si v tichu své pracovny kardinál Arnošt Vojtěch z Harrachu (1598‒1667). Ještě že arcibiskupství získalo
Tajuplná Šumava: Hrůzu nahánějící umrlčí prkna
epochanacestach.cz
Tajuplná Šumava: Hrůzu nahánějící umrlčí prkna
Úcta k zemřelým se projevuje v každém koutě světa i naší republiky trochu jinak. Šumavští si osvojili velmi svérázný zvyk – stavění umrlčích prken, ze kterých se stalo podivné memento smrti a prostředek, jakým mrtvé uctívat a často i s nimi promlouvat. Mohla v sobě lože nebožtíků soustřeďovat negativní energii zemřelých a prostupovat i do
Nenašel snad duch zavražděného prezidenta až do dnešních dnů klid?
enigmaplus.cz
Nenašel snad duch zavražděného prezidenta až do dnešních dnů klid?
Duch bývalého 16. amerického prezidenta Abrahama Lincolna prý bývá poměrně často spatřován, jak bloudí ve washingtonském Bílém domě… [gallery ids="141907,141906,141908"] Věštecký sen Paní Lincolnov
Bohémský interiér s pařížským šarmem
rezidenceonline.cz
Bohémský interiér s pařížským šarmem
Zcela nový projekt, vybavený odborníky na design z LUXXU, byl promyšlen do nejmenších detailů a evokuje francouzskou klasiku s dotekem historie. Exkluzivní realizace je tak ztělesněním pronikavého kouzla a elegance půvabné metropole země galského kohouta a jejího životního stylu. Hned po vstupu do nitra charismatického bytu je téměř hmatatelně cítit vůni panujícího avantgardního stylu –
Krásné nohy? Žádný problém!
nejsemsama.cz
Krásné nohy? Žádný problém!
Nohy vás nosí celý den, a tak byste jim měla věnovat náležitou pozornost. Jenom tak se vyhnete nejrůznějším problémům. Následující návod platí pro všechny nehty na nohou, ale pro palce především, zde je riziko zarůstání největší. Nejdříve dopřejte prstu teplou koupel a do vody přijdete hodně soli. Horká voda změkčí kůži kolem nehtu a sůl pomůže s dezinfekcí
Pečená jehněčí kýta na česneku
tisicereceptu.cz
Pečená jehněčí kýta na česneku
Francouzi nadají dopustit na pečené jehně na česneku s rozmarýnovými bramborami. Ingredience 1 jehněčí kýta s kostí 5 stroužků česneku olivový olej sůl, pepř 5 snítek rozmarýnu 1 kg malých
Původ známých pohádek: Znásilnění, mučení a smrt ve velkém
21stoleti.cz
Původ známých pohádek: Znásilnění, mučení a smrt ve velkém
Pohádky, které dnes známe a milujeme, jsou oproti svým původním verzím jen slabými odvary. Jádra mrazivých nebo lechtivých příběhů, z nichž kdysi povstaly, v nich nicméně přetrvávají dodnes.  
Její smrt nikdy nepřebolí
skutecnepribehy.cz
Její smrt nikdy nepřebolí
Nikdy to nevymažu z hlavy. Ten den, kdy jsem se šla rozloučit s mojí dcerou. Neskutečná bolest, když víte, že je to poslední rozloučení. Monika byla zdravá, chytrá a krásná holčička. Nebyly s ní velké problémy v pubertě, když dospěla, byla úspěšná. Měla život před sebou Měla své plány. Vystudovala, našla si dobré místo a potkala Honzu, s nímž se chtěli vzít.
Výstava Na led! představuje hokej a bruslení  v obrazech
iluxus.cz
Výstava Na led! představuje hokej a bruslení v obrazech
Fenoménu hokeje a bruslení ve výtvarném umění se věnuje výstava Národní galerie Praha (NGP), která pro návštěvníky znovu otevírá Palác Kinských na Staroměstském náměstí. Výstava představí téměř sto pr