Domů     Záviděla, že mi přežilo dítě
Záviděla, že mi přežilo dítě

Obě jsme prožily tragickou událost. Mirka na tom byla hůř, protože její dítě, má snacha, zemřela. Nemohli jsme za to, ale Mirka to dávala za vinu mému synovi.

Byla to divná noc. Prosinec, přesto byla bouřka. Syn Radek jel se svojí ženou Lenkou a jejich dcerkou Kamilkou z chaty. Cítila jsem se ten večer divně. Když je bouře v takovém období, vnímáte tu zvláštní energii.

Čekala jsem na telefon, rodinka volala vždy, když dojela domů. Tu noc ale přístroj dlouho nezvonil.

Velmi se milovali

Radek s Lenkou se seznámili na střední. Byl o rok starší než ona. I když nám dívky domů nevodil, Lenku nám představil skoro hned. Možná ještě v době, kdy se poznávali jako kamarádi. Já hned poznala, že se sobě líbí. Byli moc zamilovaní.

Ta energie, která z nich byla cítit, byla skvělá. Nikdy jsem je nezažila, že by se jen trochu vážně neshodli. Spíš se jen špičkovali, ale to bylo z legrace. Zkrátka to byla osudová láska.

Maminka byla opatrná

Jak jen to šlo, našli si podnájem a sestěhovali se. Oba měli při studiu nějaké brigády, takže se uživili. I když jim doma nic nechybělo, zkrátka chtěli být spolu. Oba už byli dospělí, stále nás navštěvovali.

Je pravda, že Lenčina maminka Mirka si myslela, že jdou na to trochu rychle. Bála se, aby si holka nezkazila život, kdyby náhodou otěhotněla. Mirka byla jednou rozvedená, žila s přítelem. Takže měla obavy z toho, co muži dokážou. Měla jsem pocit, že jsme si ale nakonec všichni sedli.

Natěšení na rodinný život

Radek si po škole našel zaměstnání, stejně tak i Lenka. Byli zcela připraveni na to, aby žili jako rodina. Tak nějak nás na to i připravovali, takže Mirka pronesla, aby se hlavně vzali dříve, než bude miminko.

No, Radek a Lenka měli svatbu a Kamilka se narodila o sedm měsíců později. Takže asi tušíme, jak to bylo. Nám to nevadilo, Mirka raději mlčela, ačkoli Radek nám říkal, že pronesla něco ve smyslu, že to alespoň nějak stihli, aby lidé nic neříkali.

„Někdy nechápu, jak mohla porodit a vychovat tak skvělou ženskou,“ usmíval se Radek. Je pravda, že občas jsme si pro sebe dělali z Mirky legraci, že jsme si říkali, proč asi první muž utekl. Bylo to však nevinné.

Vždy jsme byli připraveni pomoci a držet při sobě jako rodina. Mirka to však měla asi jinak.

Milovaná vnučka nám dělala radost

Když se Kamilka narodila, bylo to pro nás požehnání. I Mirka trochu pookřála, i když hlídací babička jsem byla spíš já. I když jsem ještě chodila do práce, snažila jsem se mít co nejvíc času, protože jsem si malou chtěla užít.

Mirka měla ráda svůj klid, ráda byla, když se vše řídilo podle ní. Takže se i stávalo, že se objevila nečekaně na návštěvě. Ale všichni jsme to tak brali. Byli jsme rádi, že máme velké štěstí. Spokojenou rodinu, kde se vlastně nikdo nehádá.

Žárlila na nás

Když byla Kamilka větší, rodinka pravidelně jezdila na naši chalupu, kde se malá vyblbla v přírodě a kamarády. Jen v létě tam byla někdy i celé prázdniny. Střídali jsme se u ní.

Mirka moc nadšená nebyla, protože jsme si rodinu jakoby uzurpovali na naši stranu, a za ní tím pádem mladí tak často nejezdili. To jsem nekomentovala. Neviděla jsem důvod, proč bych měla dětem upírat něco, když to máme.

Těšili se na společné Vánoce

Tehdy byl onen prosinec. Necelých 14 dní do Vánoc, takže jsme pomalu zdobili domácnost a těšili jsme se na svátky. Dokonce i chata se tehdy nazdobila, mladí se domluvili, že na Štědrý den budou tam, protože sníh v přírodě má větší kouzlo. Bohužel v tom složení se u stromku už nikdy nesešli.

Nikdo to nečekal

Byl víkend a Radek s Lenkou a Kamilkou jeli domů. Projížděli silnicí, která vedla skrz malý lesík. Naproti do zatáčky vjelo auto, které dostalo smyk a ocitlo se v protisměru. Obě vozidla byla vymrštěna mimo vozovku.

Pomoc nepřišla okamžitě, protože nikdo z účastníků nebyl schopen volat. Až řidič, který jel kolem, zavolal záchranku. A to bylo ještě štěstí, protože nešlo o frekventovanou silnici. Radek si nic nepamatuje, ani Kamilka naštěstí.

Podle lékařů syn i vnučka měli jen ztrátu vědomí, Lenka musela být uvedena do umělého spánku. Řidič z druhého vozidla a viník nehody taktéž. Ten se po týdnu probral. Lenka ne. Trvalo to měsíc.

Začala vyšilovat

Už tehdy Mirka projevila, jak umí být zlá a nepříčetná. Stále dokola mluvila o tom, jak je ta chalupa prokletá, že tam neměli jezdit, že Radek není dobrý řidič. Vždy jsme ji ale zarazili, když měl být u toho.

On byl zcela paralyzován, protože nevěděl, co bude s jeho milovanou ženou. Samozřejmě si to dával za vinu. Stále si přemítal, kam měl uhnout, aby se to nestalo.

Syn se zhroutil, ona ne

Bohužel po měsíci lékaři u Lenky konstatovali, že nastala mozková smrt. Byl to šílený pocit bezmoci. Syn se zhroutil, dokonce musel brát léky. Myslím, že tehdy jsem se víc starala o malou.

Tehdy jsme to byli my s manželem, kteří jsme jí řekli, že maminka je někde jinde. Mirčiny reak-

ce se zhoršily. Chápala jsem. Přišla o dítě. Snažila jsem se mít pochopení. Já byla ráda, že mé dítě přežilo. Je logické, že ke své krvi máte blíž. Snažila jsem se Mirce pomoct, být vlídná.

Po opakovaných atacích a jejích slovech, že přežil můj parchant, který Lenku zabil, jsem to ale nevydržela. Jasně jsem jí řekla, že Radka ztráta Lenky bolí možná víc než ji. On ji prostě miloval. Nesmírně. Vybral si ji a ona jeho.

Nevídáme se raději

Od té doby jsme se nenavštívili. Když Kamilka vyrostla, ptala se na babičku, chtěla ji vidět. Dali jsme jí potřebné informace. Holka byla odvážná a šla ji navštívit. Mirka se na ni prý s pláčem vrhla, že vypadá jako Lenka.

Nemyslím, že je Kamča kopií své maminky, ale budiž. Když to Mirce pomohlo. Kamča za ní občas chodí. Je prý sice svá, ale vždy ji ráda vidí, pohostí, někdy až moc radí do života. Jsem ráda, že spolu mají nějaký vztah. Přece jen jsou rodina. Že by ale někoho z nás napadlo se vidět, to ne.

Jana K. (64), Hradec Králové

reklama
Související články
29.2.2024
Byly jsme velké kamarádky už od první třídy. Bohužel pak se stalo něco, co nás rozdělilo. Mohu za to já. Chtěla bych to napravit. Ale jak? S Hankou jsme se poznaly na základní škole, když se přistěhovala v polovině roku. Třída měla už své skupinky kamarádů a ona byla osamělá. Bylo mi to líto a nějak víc jsem se s ní bavila. Sice to znamenalo, že budu také vyvrhel, ale nějak jsem to přežila. Byl
29.2.2024
Neměla jsem štěstí na muže, proto jsem si myslela, že zůstanu na stáří sama. Ale ne. Mám parťáka. I když důvod je smutný. Lenka se narodila pět let po mně, přesto tu už není. Osud to někdy takhle zařídí. Byla to tragická nehoda, smutná náhoda. Když tu zůstal Radek sám, našli jsme k sobě cestu. On totiž nebyl zrovna mluvný, takže jsme nebyli vyloženě semknutí přátelé. Přesto jsme k sobě cestu na
28.2.2024
Oblíbený herec Václav Vydra byl opět hostem zábavné talk show Hovory W, s níž už několik let baví své diváky jeho protagonisté Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros, kteří svůj pořad nejen moderují, ale rádi si i zazpívají za pravidelného doprovodu klavíristy a skladatele Karla Štolby. „A za to Husovo osvobození tehdy mohli pánové Voskovec a Werich“, vzpomínal na svého slavného hereckého př
27.2.2024
Čekala jsem na svého milého řadu let, až do listopadové revoluce. Doufala jsem, že přiletí prvním letadlem, kterým to půjde. Bylo nám patnáct, chodili jsme do prváku, ale znali jsme se už předtím ze základky a taky jsme bydleli jen kousek od sebe. Psala jsem si deníček, a když ho dnes čtu, pojednává prakticky jen o něm, o Alešovi. Byli jsme děti, ale pevně přesvědčené, že se, jakmile to půjde,
24.2.2024
Byla by plnoletá. Moje vnučka. Co by asi dělala? Čím by se chtěla stát? Měla by život před sebou. Když se vám stane něco takového, smíříte se s tím, že dítě už není mezi živými. Jinak by vás ta nejistota zničila. Stejně si ale občas řeknete: „Ona určitě někde je a je moc spokojená.“ Byla naše sluníčko Gábince bylo tehdy osm let. Bydleli jsme v menším městečku, tehdy děti chodily do školy
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Po bříšku už ani stopy!
nasehvezdy.cz
Po bříšku už ani stopy!
Je to sotva pár týdnů, co se moderátorka Eva Perkausová (29) stala maminkou druhého synka Ariana, a už se postavila před fotoaparát! Oblékla jen kalhoty, podprsenku, perlový náhrdelník – a všem vyraz
Podvodník ve velkém: Muž, který prodal Tádž Mahál
epochaplus.cz
Podvodník ve velkém: Muž, který prodal Tádž Mahál
„Pojď sem, prcku, tady máš taky stovku, ať si jednou osladíš život.“ směje se hledaný podvodník Mitileš v rodné vesnici na malého chlapce. Nemusí mít strach, že ho tu někdo udá. Pro sousedy je hrdina, i když jednoho z nich kdysi okradl. Dneska se jí a pije na něj. Skutečným jménem je vlastně Mitileš Kumar
Tajemství templářské kaple: Ukrývá zdroj pozitivní energie i záhadnou symboliku?
epochalnisvet.cz
Tajemství templářské kaple: Ukrývá zdroj pozitivní energie i záhadnou symboliku?
Středověký templářský řád je považován za jeden z nejznámějších i nejzáhadnějších v dějinách. Účast templářů na křížových výpravách tvoří legendy o jejich bohatství a znalostech. Pozdější úpadek řá
Skutečné zombie: Jsou dílem černé magie?
enigmaplus.cz
Skutečné zombie: Jsou dílem černé magie?
Hrozivé oživlé mrtvoly vylézající z hrobů a pojídající lidské maso. Takový obrázek vyvstane v mysli většině lidí, když uslyší slovo zombie. Většina se domnívá, že jde jen o filmový výmysl. Jenže lidé
Domácí piškotová roláda
tisicereceptu.cz
Domácí piškotová roláda
Než nanesete na těsto krém, potřete ho vrstvou malinového džemu. Roládu dotáhnete k dokonalosti čokoládovou polevou. Ingredience Na těsto 3 vejce 80 g krupicového cukru 1 lžíce kakaa 100 g
Bakterie, které z plastů vyrábějí materiál podobný pavoučímu hedvábí
21stoleti.cz
Bakterie, které z plastů vyrábějí materiál podobný pavoučímu hedvábí
Polyethylen, respektive výrobky z něj, jako jsou plastové tašky, láhve a obaly na potraviny, je největším přispěvatelem k celosvětovému znečištění planety plasty. Navíc je v přírodě prakticky nerozlož
Junghans kombinuje klasický design hodinek s moderním ležérním stylem
iluxus.cz
Junghans kombinuje klasický design hodinek s moderním ležérním stylem
Tyto hodinky nedělají kompromisy: nové Meister S Automatic jsou sportovní hodinky, které nezapřou svůj vztah k elegantní řadě Meister. Společnost Junghans představuje dva nové tříručkové modely z nere
Ze syna jsem udělala sobce
skutecnepribehy.cz
Ze syna jsem udělala sobce
Neviděla jsem to, co viděli ostatní. V mých očích byl roztomilý. Tvrdil, že nemá v životě štěstí a že mu všichni křivdí. Teprve jeho úraz mi otevřel oči. Můj syn byl jen rozmazlený fracek! A to bolelo! Měla jsem ho natruc všem. Rodičům i příteli, který mi dal po dlouhé známosti kopačky. Pořídila jsem si dítě za svobodna. Rodiče
Silná přitažlivost s bývalým
nasehvezdy.cz
Silná přitažlivost s bývalým
Nová posila seriálu ZOO Jana Bernášková (42) má až podezřele blízko ke svému bývalému muži, režisérovi Davidu Drábkovi (53). Byl to právě jejich vztah, z něhož čerpala ve své knize Jak přežít svého mu
Hrad Skuhrov: Dřevěná věž nad kamenným hradem
epochanacestach.cz
Hrad Skuhrov: Dřevěná věž nad kamenným hradem
Z kamenného hradu přežily staletí jen některé obvodové zdi, ale Skuhrov už si dávno za kámen našel náhradu. Když se dnes řekne Skuhrov, mnohem více pomyslíme na jiný materiál – na dřevo. S tím umí Skuhrov doslova čarovat. Nevíme sice úplně přesně, kdy hrad Skuhrov na ostrožně nad pravým břehem říčky Bělé vzniknul, ale nebudeme daleko od
Masové koule s pikantní omáčkou
tisicereceptu.cz
Masové koule s pikantní omáčkou
Koule jednoduše napíchněte na párátko a servírujte s pálivou červenou omáčkou. Ingredience 500 g hovězího mletého masa 2 větší cibule 200 ml ostrého kečupu 4 stroužky česneku 2 nakládané kap
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř