Domů     Proč si s námi osud tak zahrál?
Proč si s námi osud tak zahrál?
5 minut čtení

Říká se, že blesk neuhodí dvakrát do stejného místa. Mně zasáhl do rodiny opakovaně. A dotkl se toho nejcennějšího. Mých dětí.

Moje milovaná Klárka byla veselá holčička. Bylo jí šest let, chodila do první třídy. Tehdy jsme slavili Silvestra. Stačila chvilka nepozornosti, když si ji vzal její bratranec na odpalování rachejtlí. Tušíte, co se stalo… Popáleniny na 70 procentech těla.

Bohužel jsme nikdo z nás ani nepomyslel na to, že se synem nás čeká daleko větší tragédie.

Byli velká parta

Jestli jsem byla za něco vděčná, tak za to, jak jsme jako rodina drželi spolu. Nejen já, manžel a naše dvě děti. Často jsme se vídali se sestrou a její rodinou.

A naše děti se spolu kamarádily, ačkoli Klárce bylo tehdy šest let, našemu Honzíkovi jedenáct, jejich bratranci dvanáct a sestřenici devět. Právě proto, jak byla děcka stmelená, napadlo na onoho Silvestra bratrance Filipa vzít naše děti na ohňostroj.

Napadlo nás jít také, ale omladina šla napřed. Na místě už byli nějací puberťáci, kteří si přinesli své rachejtle.

Čí to byla vina?

Kluci s tím měli zkušenosti, s petardami to uměli. Bohužel tentokrát měli nějakou lacinou pyrotechniku. Už nevím, jak se to přesně semlelo. Ještě před půlnocí si chtěli na zkoušku odpálit nějaké dělobuchy.

Bohužel se jim nějak zbortil stojan, že rachejtle si to namířila rovnou do obličeje naší Klárky. Nejenže jí zohavila tvář, pyrotechnika začala hořet, takže děcka začala naše dítě hasit sněhem. Syn běžel za námi pro pomoc.

Dodnes mě bodá u srdce, když si vybavuji, jak dlouhá byla cesta k onomu místu, ačkoli jsem tehdy musela zdolat svůj běžecký rekord.

Dny a týdny nejistoty

Příbuzní mezitím na chatě již volali záchranku. Pamatuji si, že jak jsem se blížila k onomu místu, najednou mi začaly vypovídat službu nohy. Nechtěly běžet dál, protože jsem se bála, co uvidím. Byl to hrozný pohled.

Moje popálená holčička, manžel mě naštěstí mírnil, abych jejímu tělíčku ještě víc neublížila, protože jsem ji chtěla objímat. Hrozně plakala, ale její citlivá kůže nesnesla další doteky. Pak přijeli záchranáři.

Odvezli si ji do nemocnice a nás čekaly dny a týdny nejistoty. Netušila jsem, co bude. Klárka sice přežila, ale nebylo jisté, jak bude postižená, jestli bude soběstačná.

Museli jsme jí pravidelně promazávat kůži, měnit obvazy, cvičit, což bylo provázeno bolestí a pláčem. Bála jsem se, jak budou reagovat děti. Klárka se ani nechtěla vrátit do školy. Bylo to náročné období. Nakonec se podařilo Klárku začlenit zpět do kolektivu.

Nikdo mě nechce

Když byla Klárka menší, nějak se se vším srovnala. Jenže pak přišla puberta a ona si začala uvědomovat, že má nějakou vadu na kráse. Vnímala víc, že se po ní lidé dívají. Chtěla se líbit chlapcům, ale bohužel.

I když měla kamarády, kteří jí pomáhali, na lásku to nevypadalo. A pak se objevilo pár hlupáků, kteří jí dali najevo, jaké má postižení. Klárka nakonec skončila na antidepresivech. Tehdy jí ovšem byl velkou oporou bráška.

Skoro dospělý Honza, který sám mohl běhat za holkami, si na sestřičku vždy udělal čas, aby ji vzal na pouť, jezdili spolu na závody motorek. S ním jediným sama ráda chodila ven. Protože věděla, že velký brácha ji ochrání. A pak se to stalo…

Proč jsme o něj přišli?

Honzovi bylo sedmnáct, některým jeho spolužákům už osmnáct, takže měli řidičský průkaz. Bohužel čerstvě, takže ještě nebyli tzv. vyježdění. Honza tehdy sedl do auta s jedním z kamarádů.

Jeli spolu z vedlejšího města, když v prudké zatáčce dostali smyk a nabourali do protijedoucího auta. Náraz je vymrštil mimo silnici. Řidič přežil, náš Honza ne. Víc o tom nemohu psát. Je to mnoho let… Už mne zase napadá, jaký by Honza dnes byl.

Jakou by měl rodinu. Když se něco takového stane, myslíte si, že to je pro rodiče to nejhorší.

Totálně ji to zlomilo

Jenže ta bolest se prohloubila v momentu, když jsme oznámili Klárce, že její velký brácha už není. Nebyla nijak zaostalá, byla stále ta inteligentní dívka. Ale tu informaci o smrti Honzy vůbec nechápala. Nemohla přijmout, že jí osud vzal ochránce.

Sama jsem asi nebyla tou nevětší oporou. Najednou jsem cítila bezmoc, když si osud vzal mé dítě. Ublížil i tomu druhému dítku. Proč zrovna já? Nebála jsem se ptát, dokonce jsem tehdy šla do kostela, abych promluvila k Bohu.

Vždy jsem se snažila pomáhat ostatním, tak proč mi osud dvakrát ublížil? Dvakrát a na tom nejcennějším, co jsem měla?

Manželství v troskách

Věděla jsem, že musím žít. Že tu musím být pro Klárku. Samozřejmě mi pomáhala rodina, manžel se snažil. Ale já v tu chvíli měla pocit, že to břímě nějak musím nést sama. Jako máma. Takže jsme se s manželem často hádali. On se nakonec odstěhoval.

Našel si jinou ženu a já zůstala s Klárkou sama. Nakonec to byla právě ona, která nás svedla zase dohromady. Manžel totiž pochopil, že když se jí v životě stalo tolik tragédií, nemůže přijít ještě o zázemí rodiny.

Žijeme? Přežíváme…

Dnes je Klára dospělá. Má dobrou práci, je šikovná, partnera ale nemá. I když znám i lidi mnohem postiženější, kteří mají spokojený život, ona má asi smůlu. Strašně bych jí přála, aby našla lásku. A my s mužem? Žijeme vedle sebe.

Každý má svoji místnost, scházíme se spíš, když přijede dcera. Zkrátka nežijeme, ale tak nějak přežíváme. Takhle jsem si svůj život v mládí nepředstavovala.

Dana K. (74), Plzeň

Předchozí článek
Další článek
Související články
6 minut čtení
Byli jsme šťastní. Já s manželem, syn Patrik s Klárou a její rodiče. Byli jsme skvělá, velká rodina. Jenže nevinná nehoda vše změnila. Snacha zemřela, a to nás krutě rozdělilo. Všichni nám záviděli, jak skvěle vycházíme. Navštěvovali jsme se na chatách, jezdili jsme na dovolené, pomáhali jsme si. Často to totiž někde skřípe. Buď mladí vycházejí jen s jednou částí rodiny, nebo je tam minimálně c
3 minuty čtení
Já a Bětka jsme byly nejlepší kamarádky od základky. I když jsme poté šly každá na jinou střední, stále jsme se vídaly. Až do jisté doby. Byly jsme jedno tělo, jedna duše. Chodily jsme na zábavy, řešily jsme své problémy, drbaly jsme ostatní holky. Samozřejmě jsme probíraly i naše muže. Já jsem byla spíš nevázanější, Bětka vždy toužila po velké rodině. Chtěla se brzy vdát a mít velkou rodinu. R
3 minuty čtení
Když Marta slavila své čtyřicáté narozeniny, vypadalo to spíš jako funus. Dobře jsem tehdy věděla, co moji milovanou holčičku trápí, ale pomoci jsem jí, bohužel, neuměla. Nastaly zlé časy, kvůli dceři. Když slavila čtyřicáté narozeniny, vypadalo to spíš jako pohřeb než jako oslava. Přispělo k tomu i podzimní počasí. Nepomohlo ani víno, ani kávovar, který dostala darem ode mě a manžela, ani svet
8 minut čtení
Renata vystudovala střední školu, Anička se vyučila prodavačkou, já kadeřnicí. Vídaly jsme se pravidelně první úterý v měsíci, většinou však častěji. Naše trojice spolu držela pevně... Vyrůstala jsem v chudém pohraničí. Babička s mámou byly neodsunuté Němky, s nimiž se tu nezacházelo v rukavičkách, stejně jako s jejich blízkými příbuznými. Odmalička jsem tušila, že život nejspíš nebude procházk
6 minut čtení
Lenka byla moje kamarádka od střední. Jenže zatímco my všichni jsme dospěli, založili rodiny, ona si stále užívala jako dvacetiletá. A to se jí vymstilo. Na škole jsme byli skvělá parta, dodnes se vlastně vídáme na četných srazech. S žádnou jinou školou to takto nemám. Nejbližší jsem si tehdy byla právě s Lenkou. Zábavná a bezstarostná holka, moc hodná. Na tehdejší věk normální. Jenže jak na
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Českobudějovičtí vědci objevili nový obří virus. Dostal jméno Budvirus
21stoleti.cz
Českobudějovičtí vědci objevili nový obří virus. Dostal jméno Budvirus
Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR našli během letoška čtyřicet nových sladkovodních virů, které napadají vodní mikroorganismy. První, který se jim podařilo izolovat a podrobně popsat, dostal
Chrám, kde vládnou krysy
epochalnisvet.cz
Chrám, kde vládnou krysy
Indie jako by byla zvířatům zaslíbená. Nesmírné popularity si tu užívají v hinduismus posvátné krávy, kterým lidé nesmí zkřivit ani chlup. Ve státě Rádžastán zase chovají v úctě krysy!   Příběh chrámu, který je pojmenován po hinduistické bohyni Karni Matě, se začíná psát někdy mezi 14. a 16. stoletím. V té době je Karni Mata ještě smrtelnice
Karlovarský knedlík
nejsemsama.cz
Karlovarský knedlík
Karlovarský knedlík je oblíbená česká příloha, která se hodí k mnoha masovým pokrmům. Ingredience: ● 6 tvrdších rohlíků nakrájených na kostičky ● 3 vejce ● 200 ml mléka ● hrst hladkolisté petrželky ● 60 g másla ● ½ lžičky soli ● špetka muškátového květu ● 1 lžička oleje Postup: V misce rozšlehejte mléko, žloutky, polovinu soli, muškátový květ a rozpuštěné máslo. Přidejte pečivo, promíchejte a nechte 5
Katedrálu zachránil potápěč
historyplus.cz
Katedrálu zachránil potápěč
Potápěč v neforemném skafandru se znovu a znovu noří do zkalené vody. Jen na něm záleží, zda se téměř 1000 let stará katedrála nad ním za chvíli zhroutí, nebo zda se ji podaří zachránit. Anglie na počátku 20. století bije na poplach. Winchesterská katedrála, jeden z největších a nejslavnějších chrámů v zemi, se hroutí. Ve stavbě dlouhé
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
epochaplus.cz
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
Podléhá mu 50 legií určených ke službě všem bohatým hamižníkům. Jen připomeňme, že jedna legie čítá zhruba 5000 jedinců. Alespoň takto o údajném démonovi Mamonovi mluví svatý Lukáš (?–84), kterému je připisováno stejnojmenné evangelium tvořící třetí knihu Nového zákona.   V duchu rčení „hamty hamty, ať mám víc než tamty,“ se dočká personifikace i hebrejský
Klobásy jako snídaně šampionů
tisicereceptu.cz
Klobásy jako snídaně šampionů
Nic nenastartuje den lépe než opečené klobásy se spoustou koření a paprikami. Ingredience 2 klobásy 1 velká žlutá paprika 1 velká červená paprika 3 stroužky česneku 1 velká žlutá cibule ros
Má Kostková snahu zachránit manželství?
nasehvezdy.cz
Má Kostková snahu zachránit manželství?
V poslední době se toho Tereza Kostková (46) rozhodně nebojí. Když vyráží do společnosti, vyzbrojí se velkým výstřihem i rozparky. Snaží se tím svému manželovi něco naznačit? Moderátorka StarDance
Exkluzivní bydlení kolem olivovníku
rezidenceonline.cz
Exkluzivní bydlení kolem olivovníku
Mimořádný projekt Carla Ridge v hodnotě 25,5 milionu dolarů nabízí ty nejkrásnější výhledy z hřebene pohoří Trousdale na Tichý oceán. Prestižní lokalita ve čtvrti Beverly Hills amerického Los Angeles je ztělesněním snu zdejší bohaté smetánky. Vše tu podléhá přísným regulím, jež dokonce určují i výšku střech místních luxusních vil, navíc všechny stavební práce tu musejí
Pašík Vašík se stal hvězdou naší rodiny
skutecnepribehy.cz
Pašík Vašík se stal hvězdou naší rodiny
Babička si to malé selátko doslova vypiplala, děda z něj udělal komika, který bavil svými kousky celou vesnici i náhodné turisty. Ani nevím, odkud babička to neduživé selátko přinesla. Samozřejmě to bylo od někoho z naší vesnice, téměř každý choval prasata. To malé nic bylo asi desáté v pořadí narozených a podle toho vypadalo. Babička si jej nesla ve svém
Hory mají oči: Pojídal krutý klan kanibalů nevinné oběti?
enigmaplus.cz
Hory mají oči: Pojídal krutý klan kanibalů nevinné oběti?
V 16. století údajně jeho skutky vzbuzují nebývalou hrůzu. Říká se, že hlava 48členného klanu kanibalů Alexander Bean společně se svými společníky vraždí nevinné oběti ve skotské oblasti Galloway a ná
Zimní limitovaná edice Lukáše Jabůrka
iluxus.cz
Zimní limitovaná edice Lukáše Jabůrka
Renomovaný sklářský umělec Lukáš Jabůrek přichází s limitovanou zimní edicí váz a objektů. Novinky inspirované zimní přírodou i příběhy každodenního života spojují tradiční sklářské techniky s moderní
Jižní Tyrolsko: Horské štíty, usedlosti a sklenka vína…
epochanacestach.cz
Jižní Tyrolsko: Horské štíty, usedlosti a sklenka vína…
Nacházíte se sice v nejsevernější oblasti Itálie, slyšet je tu ale hlavně němčina. Malebný kraj s hlubokými údolími a ostrými horskými štíty vám v zimě nabídne více než 1100 kilometrů sjezdovek. Kvalitní sportovní vyžití pak vystřídáte sklenkou ceněného italského vína. Vítejte v Jižním Tyrolsku. Zdejší panoramatická krajina neoslňuje jen počtem a délkou lyžařských sjezdovek. Úctyhodný