Domů     Kamarádka mě sváděla k utrácení
Kamarádka mě sváděla k utrácení

Kdysi jsem ke své nadřízené vzhlížela jako k nějaké módní ikoně. Později jsme se staly kamarádkami. To jsem ještě netušila, do jaké zkázy mě přivede.

Dana byla jednoznačně osobnost. Od počátku jsem obdivovala její inteligenci i vkus. Byla mým vzorem. Když mě vzala na společný nákup, byla jsem štěstím bez sebe, Ale jen do chvíle, kdy si manžel prohlédnul naše společné konto.

Byla pro mě bůh

Moje šéfová byla sice jen o rok starší, ale vypadala snad o deset let mladší než já. Za každé okolnosti upravená, krásně štíhlá a vždy oblečená podle poslední módy. Ale vždy s absolutním vkusem a respektem ke svému věku.

Rozhodně z ní nečišela snaha hrát si na mladou. Vždy věděla, co se k ní hodí a co už by bylo moc. Několikrát týdně cvičila, chodila pravidelně na masáže, kosmetiku, na nehty i řasy.

Bůh ví, na co všechno ještě chodila, protože mě některé ty názvy ani nic neříkaly. Požívala pouze drahou kosmetiku i ty nejluxusnější parfémy. Žena na sobě prý nemíní šetřit!

Domlouvala mi

„Proč bych měla škudlit na svém vzhledu? Myslíš, že to chlap ocení? Ne, najde si jinou, která se mu bude víc líbit!“ domlouvala mi, když jsem krčila rameny, že si to či ono nemohu dovolit. „Ale můžeš, jen o tom nevíš…“ smála a hned mi dala příklad:

„Tak třeba zrovna teď. Řekni, co máte k večeři a přes víkend k obědu? Jistě nějaké drahé masíčko, a ještě dražší zeleninu. Udělej tomu svému čočku s vejcem a hned máš na rtěnku. A takhle to dělej pořád.

Místo moučníku z tvarohu jen lehký piškot, místo šunky gothaj.“ Začala jsem se jejími dost pochybnými radami řídit, ale moc vděku jsem nesklidila.

Vzala jsem zpátečku

Vrátila jsem se rychle do vyjetých kolejí a manžel se na mě začal nad králíčkem na smetaně znovu moc hezky usmívat. Jenže, to jsem jí, té mojí nové kamarádce, nemohla přiznat. Obzvlášť, když mě vyznamenala pozváním na společné nákupy.

„Už se na tebe nemohu dívat. Potřebuješ něco hezkého na sebe!“ Tušila jsem, že když říká něco hezkého, myslí tím ve skutečnosti něco obzvláště drahého. A nemýlila jsem se. Pro ni nic levného nebylo dostatečně hezké a vůbec hodno její pozornosti.

Do mých dosud osvědčených obchodů jsme ani nevkročily. Jen nakrčila nosík. Prý to nosí ženské bez vzdělání a úrovně. Jak na to přišla, nevím? Vždyť já měla maturitu a nikdy jsem si nepřišla méněcenná ve svých znalostech.

Pořád jsme jen utrácely

Vlastně ani nechápu, jak jsem na ta její moudra mohla, tak lehkomyslně skočit. Jako by mě očarovala! No, netroufla jsem si jí v ničem odporovat. Vždyť to byla ona, kdo udával vkus a směr!

Z nákupů jsem se vrátila obtěžkaná taškami s novými halenkami, šaty a sukněmi. A také novým spodním prádélkem a noční košilí. Byla snad dražší než plesové šaty. Na kosmetiku už jsem neměla odvahu. I tak jsem musela manželovi tvrdit, že vše bylo ve slevě.

Ale i když jsem mu přiznala snad jen polovinu skutečné ceny, protáčel panenky až k nebi.

Všechno se dozvěděl

Takhle to šlo každý týden. Domluvily jsme se totiž, či spíš Dana se domluvila, na naše společné čtvrtky. Prý má vypozorováno, že ve čtvrtek mají všude nejvíc zboží. Moje skříň se začala povážlivě plnit novinkami. Už jsem si nebyla ani podobná.

Musím přiznat, že mi to také, stejně jako Daně, začalo slušet. Připadala jsem si jiná, taková důležitější. Sebevědomější. Mohla jsem si vzít každý den na sebe něco jiného, nového a drahého. To má člověk hned vyšší sebevědomí. Na utrácení jsem si zvykla.

Ani jsem už neměla výčitky svědomí a doma se nesnažila nic ani vysvětlovat. Myslím, že manžel se v množství mého oblečení začal ztrácet.

Prozradil mě účet

Až jednou to bouchlo! „Světlo, okamžitě sem pojď!“ Uslyšela jsem manželův rozkaz. Křičel, jako by ho na nože brali. Intuitivně jsem se přikrčila. Tušila jsem průšvih! V té rychlosti mě ani nenapadla žádná výmluva.

„Co to má znamenat?“ Zeptal se výhrůžně a mával mi před očima výpisem z bankovního účtu. Peněz na něm hodně ubylo. Vlastně hodně tisíc ubylo. Ani já tomu zprvu nemohla uvěřit. Tak nějak jsem to vůbec nekontrolovala, kolik vlastně utrácím.

A nebyly to ty fiktivní částky za domnělé slevičky. To je jasné. Musela jsem se ke všemu přiznat. Bylo mi trapně! Je jasné, že s kamarádstvím jsem měla utrum! Co by mi v tu hroznou chvíli asi tak Dana poradila?

Musím předstírat

Zachránil mě jen srdceryvný pláč. Byl z části skutečný a taky trochu hraný. Za ta léta manželství jsem věděla, čím svého muže dojmu. Druhý den jsem musela nákupy odříct. Byl sice čtvrtek, ale já měla zaracha. Manželův rozkaz zněl jasně: „Domů k plotně.

Budou řízky a bramborový salát. A na nákupy budeš chodit jen do potravin!“ Raději jsem poslechla. Rozvod jsem si nepřála. Za to mi žádná elegance nestála.

Světlana T. (62), Liberec

reklama
Související články
1.3.2024
Neviděla jsem, co bylo zřejmé na první pohled. Přítel si ze mě udělal kampeličku a kamarádka mě utvrzovala v domnění, že je správné mu pomáhat. Nikdy jsem nepatřila k nějakým kráskám, za kterými by se muži na ulici otáčeli. Patřila jsem spíš k takovým těm nenápadným dívkám, kterých si vůbec nikdo nevšimne. Příliš jsem si to nebrala, ale samozřejmě jsem i já toužila po lásce a partnerovi. Byl
25.2.2024
S manželem nám to klape. V jednom se ale neshodneme – kde strávíme dovolenou. Sedět v kempu už nechci. Pojedu k moři, ať s ním, nebo bez něho! I po třiceti letech jsme s manželem stále skvělý pár. Umíme se domluvit na všem. I na tom, kam vyrazíme na víkend. Je pravda, že máme v některých směrech rozdílné názory, vždy se ale snažíme dělat kompromisy. Já s ním zajdu občas na hokej nebo na fotb
22.2.2024
Narodila jsem se rodičům až po čtyřicítce. Dnes se to možná zdá normální, ale tehdy bývali lidé v tomto věku mnohdy už prarodiči. Byla jsem vytoužené dítě, protože po smrti mého bratra nemohla moje máma dlouho přijít do jiného stavu. Po té tragické události na tom byla psychicky velmi dlouho špatně. Když jsem se narodila já, byl to pro ně nový a šťastný start. A tak mě rozmazlovali. Nejenže jse
22.2.2024
Poznaly jsme se, když se Jitka přistěhovala k nám do města a učitelka ve škole ji posadila vedle mě. Bylo nám dvanáct a brzy jsme se staly nejlepšími kamarádkami. Po základce jsme se obě dostaly na střední ekonomku. Teprve pak se naše cesty rozdělily. Jitka se brzy vdala a já odešla do Prahy na vysokou. Léta ubíhala, vdala jsem se a dlouho zůstávala doma s dětmi. Pak přišel rozvod a já se musel
21.2.2024
Když jsem zjistila, jaký Petr je, rozešla jsem se s ním. Řekla jsem si, že mi nestojí za to, abych kvůli němu uronila byť jen jednu slzu. Můj ex přítel nebyl moc dobrý člověk. Bohužel jsem to zjistila až po dvou letech. Přesně tak dlouho mi trvalo, než jsem sundala růžové brýle. Dva roky jsem byla zamilovaná a nevšímala si varovných signálů, neposlouchala jsem okolí. Viděla jsem jenom svého pří
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Hrad Švihov: Prohlídku můžeme absolvovat i na lodičce
epochanacestach.cz
Hrad Švihov: Prohlídku můžeme absolvovat i na lodičce
Hrad Švihov v okrese Klatovy se na své vodní opevnění mohl vždy spolehnout s výjimkou husitských válek, kdy husité dokázali vodní příkop vypustit. Hrad pak v pozdější době ale úspěšně odolal i švédským vojskům. Císař Ferdinand III. se jeho nedobytnosti dokonce tak obával, že po třicetileté válce nařídil Švihov zbořit, aby se nemohl stát baštou protihabsburského odporu. Tento
Za návratem prý stojí kolegyně
nasehvezdy.cz
Za návratem prý stojí kolegyně
Velkolepý návrat herce Davida Gránského (31) do seriálu ZOO má zřejmě skrytý důvod! Dočkat se ho údajně nemohla kolegyně Sára Milfajtová (32), se kterou hraje pár. Jiskra mezi nimi měla přeskočit i
Domácí piškotová roláda
tisicereceptu.cz
Domácí piškotová roláda
Než nanesete na těsto krém, potřete ho vrstvou malinového džemu. Roládu dotáhnete k dokonalosti čokoládovou polevou. Ingredience Na těsto 3 vejce 80 g krupicového cukru 1 lžíce kakaa 100 g
Junghans kombinuje klasický design hodinek s moderním ležérním stylem
iluxus.cz
Junghans kombinuje klasický design hodinek s moderním ležérním stylem
Tyto hodinky nedělají kompromisy: nové Meister S Automatic jsou sportovní hodinky, které nezapřou svůj vztah k elegantní řadě Meister. Společnost Junghans představuje dva nové tříručkové modely z nere
V márnici na nás čekalo děsivé překvapení
skutecnepribehy.cz
V márnici na nás čekalo děsivé překvapení
Tajně jsme se chodili dívat do márnice. Tolik jsme toužili po dobrodružství, že jsme vymysleli sázku. Když padla noc, sešli jsme se na hřbitově… Když jsem byla malá, hřbitov v naší vesnici měl úžasné kouzlo. Patřil mezi staré sudetské hřbitovy, a tak byly jeho součástí i opuštěné polorozpadlé hrobky. Nás děti to místo děsilo a fascinovalo zároveň. Dveře do
Tajemství templářské kaple: Ukrývá zdroj pozitivní energie i záhadnou symboliku?
epochalnisvet.cz
Tajemství templářské kaple: Ukrývá zdroj pozitivní energie i záhadnou symboliku?
Středověký templářský řád je považován za jeden z nejznámějších i nejzáhadnějších v dějinách. Účast templářů na křížových výpravách tvoří legendy o jejich bohatství a znalostech. Pozdější úpadek řá
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Masové koule s pikantní omáčkou
tisicereceptu.cz
Masové koule s pikantní omáčkou
Koule jednoduše napíchněte na párátko a servírujte s pálivou červenou omáčkou. Ingredience 500 g hovězího mletého masa 2 větší cibule 200 ml ostrého kečupu 4 stroužky česneku 2 nakládané kap
Ústup ledovců způsobuje podle českých vědců hlubokou změnu ekosystémů
21stoleti.cz
Ústup ledovců způsobuje podle českých vědců hlubokou změnu ekosystémů
Mizení pevninských ledovců je jedním z průvodních jevů globální klimatické změny. Důsledkem jsou změny v hydrologickém cyklu nebo ztráta biodiverzity. Na druhé straně se tím otevírají nové možnosti pr
Deprese jí znovu ničí život
nasehvezdy.cz
Deprese jí znovu ničí život
Ačkoli si herečka ze seriálu Ulice Anna Fixová (39) myslela, že se jí deprese do života nevrátí, bohužel se spletla. Nedávno sdílela na sociálních sítích, že si znovu musela říct o pomoct lékařům. Z
Leopold I.: Ze dne na den se mladík stává nejvyšší postavou v celé říši
epochaplus.cz
Leopold I.: Ze dne na den se mladík stává nejvyšší postavou v celé říši
Je jedním z nejdéle panujících králů a císařů u nás. Vládne takřka padesát let. Jeho armády zahánějí Turky dál od Vídně a zahajuji expanzi proti Osmanské říši. Korunu římské říše má ale nejistou. Pochovává příbuzné, jež díky vysokému věku přežívá, a během vlády se potýká i s morem a selskou vzpourou. Leopold (1640-1705) nemůže zpočátku
Kauza Licoricie z Winchesteru: Záhada smrti ženy, které dlužil i král
enigmaplus.cz
Kauza Licoricie z Winchesteru: Záhada smrti ženy, které dlužil i král
V Anglii třináctého století byla tato žena známou a respektovanou osobou i navzdory tomu, že byla židovského původu. Licoricia z Winchesteru se zabývala vysokými financemi, půjčovala peníze královské