Domů     Se sestrou nás spojila její dcera
Se sestrou nás spojila její dcera

Moje sestra Renata byla vymodlené dítě, narodila se, když mně bylo 14 let. Neměly jsme k sobě vztah, ačkoli jsem se musela postarat.

Byla divoká, někdy i zlá. Stále to ale omlouvám tím, že se narodila rodičům později a moc si je, bohužel, neužila. Proč jsem si to ale měla odtrpět já? Když mi bylo osmnáct let, odstěhovala jsem se od rodiny.

Chodila jsem tehdy s Markem, který bydlel ve větším rodinném domě s rodiči, takže jsme tam měli více soukromí. S rodiči jsem měla stále hezký vztah, jen mi tehdy úplně nevyhovovalo být v jedné domácnosti s malým dítětem.

Rodiče si Renatku ale moc přáli, dlouho se snažili o dítě a nevzdávali to. Podařilo se, i když na tehdejší dobu byli jako čtyřicetiletí už staří. Bohužel osud pak krutě zasáhl.

Potratila jsem, pak dostala dítě

Když bylo Renatce pět let, maminka nám onemocněla rakovinou. Bohužel to bylo rychlé a tatínek se rázem ocitl sám s Renatou. Bylo logické, že se o rodinu postarám, takže jsem tak trochu žila ve dvou domácnostech.

Možná i proto, že jsem byla ve stresu, jsem měla problém s otěhotněním. S Markem jsme se snažili, ale nešlo to. A když se zadařilo, o miminko jsme bohužel přišli. Mezitím přicházela Renata do puberty.

Tatínka bohužel postihla stejná nemoc jako maminku a také nás opustil. Bylo jasné, že se o sestru postarám. Jenže byla v tom nejhorším věku. V pubertě, a navíc přišla o oba rodiče. Někdy byla vážně nezvladatelná. Přece jen ale byla ta nejbližší, která mi zbyla.

Takže jsem spoustu věcí přehlížela. Nevím, jestli její vzdor pramenil z toho, že z nás neměla respekt, protože nás brala v podstatě jako vrstevníky, když jsem byla její sestra.

Vůbec si nás nevážila

Netuším, zda to byla revolta vůči celému světu a osudu, který jí připravil takovou bolest. Renata zkrátka nedokázala respektovat jakákoli pravidla našeho soužití. Chytla se nějaké party, chodila pozdě domů, výsledky ve škole nestály za nic.

Dokonce si nás do školy i pozvali, že je to s ní na pováženou. Promlouvaly mi do duše i tety, sestry mámy. Jenže já to nechtěla vidět.

Chtěla nás rozdělit?

Chování mé sestry se samozřejmě nezamlouvalo mému muži. Ten vládl v domácnosti pevnou rukou, takže s ním se Renata dost často hádala. A jednou ho obvinila z obtěžování. Tomu jsem ale nevěřila, protože jsem Marka znala, a zase jsem viděla, jaká Renata je.

Tak jsme se pohádaly i my dvě. Ráno, když jsem přišla do jejího pokoje, jsem našla dopis na rozloučenou. Renata v něm psala, že jí nerozumíme a že jde někam, kde ji chápou. Hledali jsme ji, samozřejmě. Našla se po týdnu u kamaráda.

Její útěkové eskapády se opakovaly. Už jsem neměla sílu. Nedařilo se nám stále počít, dávala jsem to za vinu Renatě. Už jsem chtěla žít svůj život. Takže šla do nápravného zařízení. Nechtěla nás vídat. Když jsem věděla, že je o ni někde postaráno, tak jsem za ní tedy nechodila.

Ztratila se mi ze života

Když byla Renata plnoletá, odešla z onoho zařízení. Nedala nám vědět, kam jde, co plánuje. Nemohli jsme nic dělat, manžel říkal, že můžeme doufat, že někdy dostane rozum. Za rok a půl se nám ale připomněla.

Byli jsme tehdy pryč z domu, rodiče Marka ale v domě zůstali. Dveře byly tedy otevřené. Najednou slyšeli dětský pláč. Šli po zvuku a na chodbě na ně čekal uzlíček. Malá holčička v zavinovačce se vzkazem. Byl od Renaty.

Psala nám, že se nemůže o malou postarat, což asi chápeme. A že jí bude u nás lépe než v děcáku. Nedala vědět, kde bydlí, jak plánuje naložit se životem.

Naše nové miminko

Řešili jsme, co budeme dělat. Nebylo to jen tak. Nakonec se nám ale podařilo mít dívenku, která měla jméno Linduška, dostat do péče. Renata nám ale dlužila vysvětlení, takže jsme ji hledali. Zjistili jsme, že je v podstatě bezdomovkyně.

Netušila prý, kdo je otec, přivydělávala si i vlastním tělem. Měla jsem tendence s ní udržovat kontakt, aby viděla, jak malá prospívá, ovšem i Marek tvrdil, že to nebude dobré, že by měla Linda v hlavě jen zmatek.

Neměla jsem sílu

Jak Linda rostla, samozřejmě jsem řešila dilema, jestli jí říct pravdu. Ale jakou? Její maminka ji nechtěla a ani nevíme, kdo je její otec. To je velmi těžké, protože nevíte, koho dítě potká. Kdo jí řekne, jak se věci mají.

Netušila jsem, jestli se nestane zázrak a Renata se nezmění a nevrátí. Jenže to se nedělo. Žila střídavě na ulici, občas v nějakém podnájmu. Dost pila. Než měla Linda nastoupit do školy, řekli jsme jí pravdu. Ptala se, kde je maminka. Chtěla ji vidět.

Ale já neměla tu sílu ukázat jí tu trosku. A Renata? Její nálady se měnily. Jednou chtěla dceru hrozně vidět, pak jí to bylo jedno.

Jejich setkání bylo dojemné

Když přišla Linda do puberty, úporně se snažila zjistit o mámě něco víc. Trošku se jí začala podobat. Nakonec se nám podařilo domluvit setkání. Bylo klidné, obě byly rozumné. Pěkně si popovídaly. Myslím, že Linda tehdy pochopila, že s mámou opravdu nemohla být.

Na konci mi poděkovala

Rodiče jsme pro Lindu byli já s Markem, Renata byla taková starší ségra. Když jí bylo 49 let, zemřela. Její nezřízený způsob života si vybrat svoji daň. Neměly jsme jednoduchý vztah. Ale na konci mi poděkovala. Že jsme jí nahradili rodiče.

A že nám to snad oplatila Linduškou. Škoda že jsme k sobě neměly blíž.

Daniela H. (71), Liberec

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
18.5.2024
Krásně jsme si žili, v klidu a pohodě. Vůbec by mě nenapadlo, že se můj život najednou zvrátí do nejistoty a emocí. Můj manžel Petr je velmi šikovný zahradník. Proto se před pěti lety rozhodl, že si založí firmu, aby měl ještě nějaké peníze ke klasickému platu navíc. Jsme manželé už mnoho let. Zamilovali jsme se do sebe v době, kdy byl ještě ženatý a já byla sama s malou dcerou Danou. Měla jsem
17.5.2024
Můj syn byl vždycky samotář, seznamování s lidmi nebylo nic pro něj. Už jsem se bála, že si žádnou nevěstu nenajde. Tu pravou potkal až ve čtyřiceti. Náš syn Fanoušek byl vymodlené dítě. Dlouho jsem nemohla přijít do jiného stavu a už jsme se s manželem báli, že se potomka snad nikdy nedočkáme. Když se František narodil, byli jsme nejšťastnější pod sluncem. Viděli jsme se v něm a zahrnovali ho
15.5.2024
Chodí nafintěná a jen se tahá s chlapy. Bere vše! Je jí to jedno. Stydím se za ni a pomluvy už ani nevnímám. Takovou potupu jsem si od vlastní dcery nezasloužila! Už je to pár let, co jsem vzdala marné pokusy jí nějak domluvit. Nebo zjistit příčinu jejího, pro mě naprosto nepochopitelného chování. Občas mám pocit, že se ta nešťastná holka snad zbláznila. Začalo to úplně nevinně, rozchodem s jej
14.5.2024
Mám snad tu nejhorší švagrovou na světě! Je na mě vysazená už od začátku. Nejhorší na celé situaci je fakt, že se mě můj muž nezastane. Když jsem potkala Martina, byla jsem už vdova s dcerou na studiích. Můj manžel tragicky zahynul na cestě z práce. Prostě jednoho rána odjel a už se nám nikdy nevrátil. Naší Kačence bylo v té době osm let. Žily jsme pak mnoho let jen jedna pro druhou a vlastně n
10.5.2024
Moje sestra sbírala úspěchy po celém světě, pro svou zářnou kariéru se vzdala i rodinného života. Pozdě toho litovala. Když se její opona úspěchu zatáhla, neměla už pro co žít. Zuzana byla moje starší sestra, úžasná a talentovaná. Všichni k ní od jejího dětství pohlíželi jako na budoucí hvězdu a já byla její stín. Byla skvělá ve všem, v baletu i ve zpěvu, na rozdíl ode mne. A na který hudebn
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
historyplus.cz
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
Bývaly doby, kdy architekti dokázali i obyčejným funkčním továrnám vtisknout eleganci výstavných zámků. Pardubice jeden takový skvost mají, a dokonce si ho v posledních letech vycizelovaly k dokonalosti. Umění, které mele Na břehu řeky Chrudimky v Pardubicích stával mlýn už v roce 1586. Na počátku 20. století však mlynářské konkurenci v oblasti vládnou bratři Egon (1871–1932) a Karel (1879–1944) Winternitzovi,
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
iluxus.cz
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
Právě probíhající „Perlový týden“ překvapil fantastickým náhrdelníkem značky Mikimoto. Ten bude možné vidět až do neděle v pražském butiku v ulici Na Příkopě, následně se všemi ostatními šperky poputu
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
nejsemsama.cz
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
Bolí vás svaly a klouby, ládujete do sebe pilulky tišící bolest, a nic nezabírá? Chce to změnu… Vyčleňte si jen pár minut denně na protažení celého těla, a budete se cítit jako znovuzrozená. Protažení trapéz Tento cvik můžete provádět vsedě i vestoje, dodržet musíte jen zcela rovná záda. Jednou rukou přitáhněte hlavu k rameni, druhé rameno se
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
enigmaplus.cz
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
Jonaguni je ostrov náležející do japonské prefektury Okinawa. Poblíž něj leží pod mořskou hladinou gigantické kamenné bloky, které připomínají obrovské terasy se schodišti vytesanými do kamene. Odhadu
Když může Prachař, koketuje i ona
nasehvezdy.cz
Když může Prachař, koketuje i ona
Herečka Sara Sandeva (26) ze seriálu Jedna rodina to s Jakubem Prachařem (40) zřejmě nemá jednoduché! Že by jí už docházela trpělivost? Ještě než se dali dohromady, říkalo se, že není krásné ženy, k
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Tagliatelle s bazalkovým pestem
tisicereceptu.cz
Tagliatelle s bazalkovým pestem
Tagliatelle představují dlouhé široké nudle. Seženete je v každém supermarketu. A nejlépe chutnají právě s pestem. Ingredience 1 balení těstovin tagliatelle dvě hrsti čerstvé bazalky 6 lžic ol
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
21stoleti.cz
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
Země a jejích sedm sestřiček se od svého zrodu drží pomyslných máminých sukní. Možná se jejich orbity v minulosti měnily, možná pohltily některé ze svých sourozenců, ale z dálky Sluneční soustava půso
Musím zachránit manželství!
skutecnepribehy.cz
Musím zachránit manželství!
Krásně jsme si žili, v klidu a pohodě. Vůbec by mě nenapadlo, že se můj život najednou zvrátí do nejistoty a emocí. Můj manžel Petr je velmi šikovný zahradník. Proto se před pěti lety rozhodl, že si založí firmu, aby měl ještě nějaké peníze ke klasickému platu navíc. Jsme manželé už mnoho let. Zamilovali jsme
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
epochaplus.cz
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
Bylo jednou jedno Slunce a mělo osm dětí. Jejich jména všichni známe. Mají ale něco společného s lidmi? I když už jsou to dnes dospělé planety, životem si nesou následky svého divokého dětství. Příběh se začíná psát před 4,6 miliardami let. Okolo právě vznikající hvězdy se vytvoří rotující prachoplynný disk. Částice v něm se začnou srážet