Domů     Hlavní je, že je vnučka šťastná!
Hlavní je, že je vnučka šťastná!
4 minuty čtení

Dnes je skutečně jiná doba, než jsem zažila já. Za co by kdysi člověka lidé odsoudili, dnes nikomu nepřijde jako podivné.

Dcera Kačenka je vychovatelka v mateřské školce, dětí má kolem sebe plno, ale vlastní jen jedno. Manžel od ní odešel, když byly Haničce tři roky. Nebylo mi jasné, co ten člověk v životě chce, když má takovou hodnou ženu a krásnou dceru. Jako babička jsem se snažila hlídat a pomáhat, co to jen šlo.

Sen o velké rodině

Můj dávný sen o velké rodině s nejméně pěti vnoučátky se však brzy rozplynul. Syn se nikdy neoženil, zemřel v dvaačtyřiceti letech na rakovinu stejně jako jeho otec, můj manžel Pavel.

A dcera se bála Haničce přivést náhradního tátu a po špatné zkušenosti s bývalým manželem už ani nestála o další zklamání. Léta jí ubíhala, až bylo jasné, že už ani žádné další vnouče nebude.

Proto jsem se tak těšila, až mi Hanička představí nějakou vážnější známost, a snila jsem o pravnoučatech. Že se jich ještě dožiji. Vždyť já si to také nějak zasloužím, říkala jsem si. Chtěla jsem být hrdou prababičkou.

Vnučka má známost

Haničce bylo devatenáct a blížila se jí magická dvacítka. Ten večer za mnou dcera přiběhla z práce a měla oči na samém vrcholu hlavy, že má Hanička vážnou známost a už ho pozvala v neděli na oběd.

Mám prý přijít taky, víc hlav víc ví, toho kluka společně proklepneme. Spiklenecky jsme na sebe mrkaly a bylo jasné, že se na tu chvíli těšíme, třebaže dcera se mi zdála trochu zaskočená. To přece ale muselo přijít, tak co se děsit. Takový je přece život.

Snažila jsem se ji uklidnit, ale byla napnutá jako kdysi, když vyrážela na své první rande. Trochu jsem se tomu musela smát. My dvě si přece štěstí Haničky přejeme.

Byl skoro jednou tak starý

V neděli jsem přijela už na ranní kávu. Když se blížila dvanáctá, netrpělivě jsme čekaly, kdo se objeví ve dveřích. Když zarachotil v zámku klíč, rychle jsme běžely do chodby.

„Mami, babi,“ zvolala Hanka, „ráda bych vám představila Tomáše.“ „Dobrý den, moc rád vás poznávám,“ vycenil na nás svůj vybělený chrup vnučky vyvolený. Zkoprněla jsem. Nebyl to žádný kluk! Naše mladičká Hanička se držela za ruku s pětačtyřicetiletým chlapem.

Zatímco já se nezmohla na slovo, dcera zablekotala, ať jdou dál. Tomáš podal kytku nejprve mně, a pak Kačce.

Zůstal na celé odpoledne

Byly to nádherné květiny. V životě jsem takovou kytici nedostala. „Asi jste si představovaly mladšího,“ začal ten muž. „No, prostě se máme rádi,“ vyhrkla vnučka. „Moje máma ani babička nemají předsudky.

Říkaly vždycky, že chtějí hlavně, abych byla šťastná!“ Návštěva proběhla trochu rozpačitě, ale hlavně díky šarmu a výřečnosti Tomáše jsme zdvořilostně konverzovali celé odpoledne. Když Tomáš odešel, vrhly jsme se na Hanku.

Nebyl zrovna podle našich představ

Vnučka nám vyprávěla, že se potkali na služební cestě a chodí spolu už dva roky. A že se budou brát. „Hanko, přece si nechceš vzít tak starého chlapa? Mohl by to být tvůj táta!“ zaútočila dcera. „Miluji ho a chci si ho vzít.

A to i v případě, že s tím nebudete souhlasit,“ stála si vnučka za svým. Dozvěděly jsme se ještě, že je Tomáš rozvedený a má dítě. Zatímco dcera kvílela, já už raději nic neříkala.

Skvělý manžel i otec

Uplynulo několik měsíců. Ledy se prolomily na Vánoce. Svatba byla do roka. Dnes, po deseti letech, nedáme na Tomáše dopustit. Naše Hanička se s ním má jako princezna. A dvě princezničky se jim narodily – Verunka a Markétka.

Tomáš je skvělý manžel i báječný a starostlivý táta. Umí se postarat. Je úžasné vidět, že může být žena v manželství šťastná a spokojená. Já to nepoznala a dcera už vůbec ne. Inu, dnes je jiná doba a věk je opravdu jenom číslo.

Alena M. (73), Znojmo

Související články
2 minuty čtení
Dcera měla z prvního vztahu nemanželské dítě a posléze se jí narodila další nemanželská holčička. Musela jsem zasáhnout a najít dětem tatínka! Otce svého prvního dítěte poznala naše Hanka na horách. S kamarádkami se vypravily na Slovensko si zalyžovat. Moje dcera Hana se tam zapletla se Slovákem, který na horské chatě pracoval. Když zjistila, že je s ním těhotná, dozvěděla se, že je ženatý a má
3 minuty čtení
Moje jediná dcera zakotvila v cizině. Mrzelo mě to, stýskalo se mi, pak ale přišla změna, tak velká, že ji doteď nedokážu rozdýchat. Mojí dceři už je třiatřicet a v zahraničí žije deset let. Navykla jsem si za ty roky na svůj klid a na to, že si spolu jen voláme. Jistě, ten každodenní kontakt mi samozřejmě zpočátku chyběl, ale brala jsem to tak, že už je dospělá a že si funguje po svém. Tak jse
5 minut čtení
Můj tchán byl velmi zvláštní muž. Všichni jsme ho respektovali, obdivovali, ale také jsme z něj měli strach. Možná pro jeho zvláštní nepřístupnost… Manžel bral svého otce jako autoritu. Nepamatuju si, že by se spolu někdy bavili o něčem jiném než o práci nebo o tom, co je potřeba udělat na domě. Těžko se s tím vyrovnával Tchyně se těchto diskusí moc neúčastnila. Byla v pozadí, taková tich
3 minuty čtení
Měla jsem dědu ráda, bohužel jsem ho vídala málokdy. Táta se s ním kdysi pohádal, a tak jsme dědečka nenavštěvovali zrovna často. Když umřel děda, vyplakala jsem moře. Měla jsem ho moc ráda, ale vídali jsme se málokdy, protože táta se s ním nejdřív nebavil vůbec a později velmi málo. Před lety se kvůli něčemu pohádali, kdoví, jestli už nezapomněli, kvůli čemu, a od té doby se skoro nestýkali. J
5 minut čtení
Měla jsem být obezřetnější. Ale Petr to nemyslel nijak zle, když mi „zapomněl“ při seznámení prozradit, že je otcem. Tvořili jsme zamilovaný pár už více než tři roky a náš vztah byl hezký, to nemůžu popřít. Vlastně jsem lepšího chlapa ani do té doby nepoznala. Malovala jsem si naši budoucnost v růžových barvách... Pořád nic Tři roky chození, tři roky od svatby a já jsem stále nepřicházela
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dopřejte si chvíle plné romantiky v Česku – nejen na Valentýna
nejsemsama.cz
Dopřejte si chvíle plné romantiky v Česku – nejen na Valentýna
Prožijte svátek zamilovaných, ať už jste v páru, či ne. Mezi valentýnskými akcemi najdete zajímavé příležitosti i pro nezadané. Nastupte na historickou loď nebo vystoupejte na věž! Víkend v Chateau Herálec Chvíle přímo napěchované romantikou prožijete v Chateau Herálec 24 kilometrů od Jihlavy. Užijete si zde relax ve vířivce působivě umístěné v zámecké věži. Prostory vás okouzlí. K úplné dokonalosti to dovede lahev růžového šampaňského
Sklo jako působivý architektonický materiál
rezidenceonline.cz
Sklo jako působivý architektonický materiál
Velkoplošné prvky ze živého transparentního materiálu stavbu osvěžují, propouštějí do jejího nitra spoustu světla, a tím zlepšují kvalitu vnitřního prostředí. Navíc významně ovlivňují vzhled budovy. Tak jako dřevo a kámen v konstrukčních řešeních zdařile zastupuje ocel, výplně z cihelného či jiného zdiva zase velmi působivě nahrazuje sklo. Jeho vizuálního benefitu v podobě zrcadlení oblohy i
Tajuplné zjevení Panny Marie v Litmanové: Buďte jako děti!
enigmaplus.cz
Tajuplné zjevení Panny Marie v Litmanové: Buďte jako děti!
Zázrak téměř za našimi humny se údajně stal 5. srpna 1990 na východním Slovensku nedaleko vesnice Litmanové. Právě zde se mělo několika mladým lidem zjevit nadpřirozené poselství, které brzy přilákalo
Setkání se šumavskými bylinkami může uzdravovat
epochanacestach.cz
Setkání se šumavskými bylinkami může uzdravovat
Šumavské bylinné lázně v Kašperských Horách jsou vzácné. Tradice zdejšího léčitelství se tu pojí s moderním pojetím wellness. A u toho nesmíte chybět. Jsou naprosto výjimečné a přitom vlastně totálně obyčejné. Na nic speciálního si nehrají a právě proto lidi okouzlují. Bylinné lázně leží přímo v historickém centru městečka nedaleko řeky Otavy, pod dohledem majestátního hradu Kašperk. Jejich jedinečnost spočívá v tom, že využívají
Velké dobrodružství Karla II.: Ukrýval se král před nepřáteli na stromě?
historyplus.cz
Velké dobrodružství Karla II.: Ukrýval se král před nepřáteli na stromě?
Mladý muž, oděný do prostých šatů a umazaný od sazí z komína, stojí u plotny a na pánvi smaží skotské řízečky. Málokdo by v něm hádal právoplatného anglického krále. Karel II. Stuart však při snaze zachránit si holý život zažije nejedno dobrodružství…   Znepokojivé zprávy přicházejí po vánočních oslavách roku 1648 z Anglie do nizozemského
I v době největšího hladu se kuchař vždycky nají, říká herec Dušan Sitek
nasehvezdy.cz
I v době největšího hladu se kuchař vždycky nají, říká herec Dušan Sitek
Herec s nezaměnitelným hlasem, charismatem a talentem, díky němuž je častým hostem nejen na divadelních jevištích, ale v posledních letech je také nezřídka vídán v nejrůznějších televizních seriálech,
Česnekové žampiony s bylinkami
tisicereceptu.cz
Česnekové žampiony s bylinkami
Bylinkovou marinádu můžete použít také na brambory či zeleninu na grilu, chutná i s kuřecím masem. Sušené bylinky můžete zaměnit za čerstvé ze zahrady. Ingredience 10 středně velkých žampionů o
Očkování: Dlouhá cesta ke zdraví
epochaplus.cz
Očkování: Dlouhá cesta ke zdraví
Dopis s popisem nového způsobu léčby skončí v koši. Britská Královská společnost novou metodu nazvanou vakcinace neuzná vůbec za hodnou publikace. Odmítači očkování se tak vyskytují už v okamžiku jeho objevení. Přesto věda a zdravý rozum nakonec zvítězí, i když si objevitel musí publikaci zaplatit z vlastní kapsy. Zatímco v Evropě v hlubokém dávnověku naši předci teprve objevují, že by
Ztrapnila mě, tím jsme skončily
skutecnepribehy.cz
Ztrapnila mě, tím jsme skončily
Když se probírám starými vzpomínkami, vždy se mi sevře srdce nad svatební fotografií. Právě na této fotce jsme s Marií byly ještě jako dvě sestry. Seděly jsme spolu od první třídy a hned se z nás staly nejlepší kamarádky. Když se Marie poprvé zamilovala, prožívala jsem to s ní, jako bych vzplála sama. Protože měla přísné rodiče, kteří ji
Společně a nerozdílně: Evropské projekty světového významu
21stoleti.cz
Společně a nerozdílně: Evropské projekty světového významu
Evropské země nepatří mezi největší na světě, dokáží se však často spojit v úsilí o zlepšení znalostí a dovedností na poli vesmírného či kvantového výzkumu, letectví, zelené energie či robotiky. Díky
Couleur Vivante: Dokonalá harmonie barev
epochalnisvet.cz
Couleur Vivante: Dokonalá harmonie barev
Italský módní dům Prada rozšiřuje své šperkařské portfolio o kolekci Couleur Vivante, která staví na odvážném využití barev a nečekaných kombinacích drahých kamenů. Šperky navržené Miucciou Prada a Rafem Simonsem pracují s kontrastem a intenzitou odstínů, které dávají klasickému šperkařství současný a svěží výraz. Když Prada v roce 2022 představila svou první kolekci šperků, okamžitě vzbudila
Chcete vzdušnější a světlejší bydlení? Sklo-hliníkové dveře to zvládnou okamžitě
iluxus.cz
Chcete vzdušnější a světlejší bydlení? Sklo-hliníkové dveře to zvládnou okamžitě
Kombinace skla a hliníku vytváří dveře s moderním, vzdušným vzhledem, které ale bez problému vydrží desítky let každodenního používání. Do interiéru navíc přidávají světlo a vizuální čistotu, kterou b