Domů     Manžel mě dost šokoval dárkem
Manžel mě dost šokoval dárkem
5 minut čtení

Blížilo se naše čtyřicáté výročí sňatku a já čekala, jaký dárek od manžela dostanu. Ani se nezeptal, po čem toužím! Byla jsem napjatá a zvědavá. A bála jsem se, že zase zapomene.

Když se blížilo naše velké jubileum, byla jsem čím dál nervóznější. S manželem nás čekala oslava čtyřiceti let od svatby. Známe se ale snad od pravěku. Chodili jsme spolu na základku a potom i do učiliště. Každý na jiný obor, ale stále spolu. Tvořili jsme nerozlučný pár.

Dohodli jsme se vždycky

Považovali jsme za samozřejmé, že se jednou vezmeme. Na některých věcech jsme se neshodli. Třeba na tanečních. Já moc toužila kroužit po parketě, ale Petr nechtěl ani slyšet!

Přizpůsobila jsem se, protože bez něho se mi chodit nechtělo, co mi také jiného zbývalo… On zase vyhověl mně, když jsem si prosadila, že budeme bydlet v domku, a ne v nějakém neosobním paneláku. Trochu to trvalo, ale povedlo se.

Bydleli jsme ve svém

Neměli jsme ani korunu, ale přesto jsme se pustili do stavby. Skoro všechno jsme si vybudovali svépomocí. Dneska už to zní neuvěřitelně, ale obyčejné kachlíčky do koupelny jsem tenkrát sháněla skoro rok a ani tak nebyly moc hezké.

Ale radost z vlastního bydlení vyvážila všechny útrapy. Uměli jsme si s Petrem vážit každé vlastnoručně vypěstované mrkve a každého vajíčka, co nám slepičky snesly.

Děti si užívaly

Naše dvě dcery prožily krásné dětství i dospívání. Když jsme se dočkali vnoučat, zhotovil jim Petr domek na stromě a taky velké pískoviště. Nic jim nechybělo. Později si dokonce vnoučata začala k nám zvát kamarády a všichni u nás stanovali.

Opékali jsme buřty a popíjeli domácí jablečný mošt. Nic mi nechybělo a nic jsem nepotřebovala.

Připomenula jsem se

O to víc mi vrtalo hlavou, co k našemu výročí dostanu. Petr se tvářil, jako kdyby se nic nedělo a já se tvářila, že mě to nezajímá. Občas sice odešel někam do města a já netušila proč, ale nechtěla jsem vyzvídat.

Představovala jsem si, že obhlíží výlohy, aby načerpal nějakou inspiraci, čím mě obdarovat. Vyptávala jsem se i dcer, zda se na ně jejich otec neobrátil s žádostí o pomoc a radu. Ale nic jsem se nedozvěděla.

Pro jistotu jsem si pořídila nové šaty i botky, abych vypadal co nejlépe. „Připomeň se,“ nabádala mě dcera a hned mi dala tip. „Ukaž mu fotky ze svatby nebo z narozenin. Aby se mu rozsvítilo v hlavě!“ Dceřin nápad se mi líbil. Večer u televize jsem jen tak mimochodem vytáhla album s našimi fotografiemi.

Výročí se blížilo

Postupovala jsem odzadu dopředu a komentovala. Manžel ke mně zvědavě přisedl na gauč a společně jsme vzpomínali. Naše holky v první třídě, naše vnučka coby miminko v kočárku. Vánoce, dovolená. Konečně jsme se dobrali našich svatebních fotografií.

Jak jsme byli tehdy mladí! Hezcí a bezstarostní! Úplně se mi zamlžily oči. I manžel byl dojatý! O výročí ale nepadlo ani slovo. Blížil se den D a moje nervozita stoupala. Pekla jsem a vařila jako o život. Vždyť se nás mělo sejít rovných dvacet.

Dcery s rodinami a další příbuzní, i pár přátel. Pro jistotu jsem počítala s víc lidmi a také nějakou tou výslužkou. Přece nepůjdou od nás s prázdnou!

Překvapil mě už ráno

Ráno jsem vstávala s žaludkem jako na vodě, dokonce jsem si musela uvařit oblíbený meduňkový čaj. Na stole na mě čekala nádherná kytice mých oblíbených frézií. Měla jsem je i ve svatební kytici. Milovala jsem drobné bílé kvítky a opojnou vůni.

Na stole byla připravená snídaně včetně pomerančového džusu a opečených toustů. Připadala jsem si jako někde na dovolené! Usedla jsem v županu k prostřenému stolu, když vtom vstoupil můj manžel. Nemohla jsem ho poznat!

Žasla jsem

Byl v obleku, novém obleku! Kdy si ho pořídil, netuším. Krk mu zdobila krásná kravata. V ruce svíral jednu rudou růži a jakousi zlatou obálku. „Všechno nejlepší k našemu výročí!“ řekl a pokračoval: „Jsi to nejlepší, co mě v životě potkalo.

Moc tě miluji a děkuji osudu, že nám dopřál tak krásný život,“ políbil mě a předal mi obálku. Zvědavě jsem do ní nahlédla a rozplakala se dojetím. Byl v ní poukaz do tanečních pro dospělé! Půlroční kurz v kulturním domě pod vedením profesionálních tanečních mistrů.

Dárek mě doslova nadchl

Zatímco jsem plakala, manžel mě vzal do náruče. „Chci ti vynahradit ta taneční, která jsem ti kdysi nedopřál,“ řekl láskyplně. Teprve nyní jsem si uvědomila, že mám jen župan. Odběhla jsem se převléct do nových šatů.

O chvíli později jsme se už pokoušeli o náš první valčík. Bylo to hodně nedokonalé, ale nádherné.

Nejkrásnější den

Byla jsem v náruči milovaného muže a těšila se na svoje první taneční. Krk jsem si mohla ozdobit zlatým řetízkem, který mi darovaly dcery. A vnoučata se mi složila na malý foťáček, prý abych mohla vše, jak se patří, zdokumentovat! Oslava našeho výročí byla tím nejkrásnějším dnem v mém životě.

Lenka P. (60 ), Liberec

Předchozí článek
Další článek
Související články
5 minut čtení
Když jsem svůj příběh poprvé vyprávěla lidem, mnozí nevěřili, že se něco takového může stát v reálném životě. Ale ano, a já to nyní píšu. Ostatní si mysleli, že takové situace se dějí jen ve filmech, kde je vše přehnané a dramatické, a že běžný život je mnohem jednodušší. Přesto je to pravda. Po letech hledání a nespočtu neúspěchů jsem konečně našla svého bratra, kterého jsem ztratila už jako m
4 minuty čtení
Miluji ticho. V tom tichu jsem si uvědomila, že můj život se nezlomil v jediné chvíli, ale skládal se z drobných pádů, kdy jsem zase dokázala vstát. Nedávno jsem se rozhodla přebrat staré fotky. Chtěla jsem je dát do pořádku, nejen proto, že jsem trochu pedant, a stará alba byla restem, který mě tížil, ale také jsem si chtěla připomenout vše, co časem tak trochu zavál prach. Výchova se neučí
5 minut čtení
Naše snacha Petra nám přinesla dárek, který se nedá zabalit do stříbrného papíru ani schovat pod stromeček. Přinesla nám radost. Naši první vnučku. Všechno začalo před dvěma lety, kdy si náš syn Tomáš přivedl domů poprvé novou známost Petru. Do té doby měl různé „lásky“, ale ani jedna z nich k nám nikdy nezapadla. Když tedy pozval svůj nejnovější objev na nedělní oběd, pochopitelně jsme s manže
3 minuty čtení
Byla by plnoletá. Moje vnučka. Co by asi dělala? Čím by se chtěla stát? Měla by život před sebou. Ani nevíme, jestli vůbec žije. Když se vám stane něco takového, smíříte se s tím, že dítě už není mezi živými. Jinak by vás ta nejistota zničila. Stejně si ale občas řeknete: „Ona určitě někde je a je moc spokojená.“ Byla naše rodinné sluníčko Alence bylo tehdy osm let. Bydleli jsme v menším
3 minuty čtení
Pro své dítě jsem chtěla jen to nejlepší. Podle jejího otce jsem ale nebyla dobrá matka. U mě bude mít dcera otevřené dveře, ať je jakákoli. Nemohla jsem se dočkat, až se vdám, pořídím si děti a stane se ze mě žena v domácnosti. Pracovala jsem jako prodavačka. Pavel, můj budoucí muž, tam chodil nakupovat tak často, až si mě vzal. Těšila jsem se, že brzy přijdou děti a já zůstanu doma. Nějak
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Ledové hlubiny u Antarktidy odhalily svá tajemství: 30 dosud neznámých hlubokomořských druhů
21stoleti.cz
Ledové hlubiny u Antarktidy odhalily svá tajemství: 30 dosud neznámých hlubokomořských druhů
Mezi lednem až březnem loňského roku byly uskutečněny dvě námořní expedice, jejichž cílem bylo zkoumání hlubokomořského prostředí u břehů Antarktidy. Toto málo prozkoumané území v sobě ukrývá obrovsko
Konstantinovy Lázně nabízejí úlevu i odpočinek
epochanacestach.cz
Konstantinovy Lázně nabízejí úlevu i odpočinek
Konstantinovy Lázně uprostřed západočeských lesů jsou možná nenápadné, ale také výjimečné především svou rodinnou atmosférou. Srdce vám zde pookřeje. Patří mezi nejmenší české lázně a rozhodně na tom nechtějí nic měnit. Právě proto tady totiž nikdy nenarazíte na davy lidí a i čas tady ubíhá tak nějak pomaleji a beze stresu. Právě proto jsou Konstantinovy Lázně ideálním místem pro
Sklo jako působivý architektonický materiál
rezidenceonline.cz
Sklo jako působivý architektonický materiál
Velkoplošné prvky ze živého transparentního materiálu stavbu osvěžují, propouštějí do jejího nitra spoustu světla, a tím zlepšují kvalitu vnitřního prostředí. Navíc významně ovlivňují vzhled budovy. Tak jako dřevo a kámen v konstrukčních řešeních zdařile zastupuje ocel, výplně z cihelného či jiného zdiva zase velmi působivě nahrazuje sklo. Jeho vizuálního benefitu v podobě zrcadlení oblohy i
Šperk probudil moje schopnosti
skutecnepribehy.cz
Šperk probudil moje schopnosti
Ten šperk probudil moje věštecké schopnosti. Ve snách jsem se vracela do minulých životů a dokázala věštit i dalekou budoucnost. Před několika lety jsem dostala od přátel k narozeninám náhrdelník z drobných kousků křišťálu. Měla jsem z něj náramnou radost, ale to jsem ještě netušila, že je to nejen hezký šperk, ale i dobrý kamarád a věrný pomocník. Nová chuť do života Od chvíle, kdy jsem jej
Lidská fyziologie při vytrvalostním lovu poprvé změřena v terénu
epochalnisvet.cz
Lidská fyziologie při vytrvalostním lovu poprvé změřena v terénu
Mezinárodní tým vedený antropology z Univerzity Karlovy provedl výzkum, který přináší první přímá fyziologická měření během tzv. vytrvalostního lovu, prastaré lovecké strategie, při níž člověk uštve kořist pěším pronásledováním. Výsledky, publikované v časopise Journal of Human Evolution, ukazují, že tato forma lovu je energeticky výhodná a zvládnutelná i pro moderního, neaklimatizovaného člověka. Vytrvalostní lov je
Sdílím, sdílíš, sdílíme…  Jak nás ovlivňují sociální sítě?
epochaplus.cz
Sdílím, sdílíš, sdílíme… Jak nás ovlivňují sociální sítě?
„Píp.“ Nová notifikace. Ruka automaticky sáhne po mobilu. Scan palce a displej se naplno rozzáří. Koutky úst je jí automaticky vytáhnou do jemného úsměvu. Nová fotka už sklidila přes 200 lajků. Co z toho, když na reklamě nic netrhne? Dopamin! Je to jeden z nejdůležitějších neuropřenašečů. A také se zahrnuje do škatulky „hormonů štěstí“. S maličkým okořeněním
Jak UFO přišlo k názvu svému
enigmaplus.cz
Jak UFO přišlo k názvu svému
Vždycky je hodně důležité si věci pojmenovat. Zejména ty neznámé. Když dokážeme věc pojmenovat, už tím k ní zaujímáme nějaký postoj. Teprve pak jí můžeme zkoumat a přemýšlet o ní. Když lidé na obloze
Šest důvodů, proč si zamilujete Bali
nejsemsama.cz
Šest důvodů, proč si zamilujete Bali
Kaskádovité rýžové terasy, chrámy, sopky, džungle, ale i tradiční vesničky a četné kavárny i restaurace s voňavými lahůdkami. To vše, a ještě mnohem víc je Bali, nejkrásnější z indonéských ostrovů. Co tady nevynechat? Kuta Beach Na Bali se to jenom hemží plážemi lákajícími ke koupání. A to jak těmi rušnými s bohatým nočním životem, tak těmi klidnými a luxusními. Jedna z těch živějších je právě Kuta Beach
Masakr v Thiaroye: Zlikvidovali Francouzi záměrně africké vojáky?
historyplus.cz
Masakr v Thiaroye: Zlikvidovali Francouzi záměrně africké vojáky?
Senegalec M’bap Senghor pracuje jako pěstitel prosa, dokud mu v roce 1939 nepřijde povolávací rozkaz. Bude ve Francii bojovat proti nacistům. Neví, kde přesně, ani jak dlouho. Nemá ale na výběr. Pokud chce přežít, musí plnit koloniální příkazy. Během druhé světové války povolá Francie do boje přibližně 200 000 Afričanů, pro něž se vžije označení „Senegalští střelci“.
Krémová cuketová polévka
tisicereceptu.cz
Krémová cuketová polévka
Lahodná polévka s modrým sýrem dokáže pořádně zasytit. Ingredience 2 lžíce olivového oleje 1 lžíce másla 1 velká cibule 900 g cuket 3 lžičky sušeného oregana sůl a pepř 500–600 ml kuřecího
Idylka? Doma je prý Zach na vše docela sám!
nasehvezdy.cz
Idylka? Doma je prý Zach na vše docela sám!
Manželství herce ze seriálu Bratři a sestry Romana Zacha (52) a kostýmní výtvarnice Andrey Králové (54) navenek působí jako dokonalost sama. Když ale šaramantní dlouhán poodkryje roušku svého soukro
Oris se připojuje k oslavám Roku koně
iluxus.cz
Oris se připojuje k oslavám Roku koně
Limitovaná edice The Year of the Horse se odhaluje jako výrazné sběratelské gesto – hodinky, které okamžitě zaujmou svou barevností, technickou hloubkou i symbolikou. Karmínově červený číselník, ohniv