Domů     Pořád se už jenom hádáme!
Pořád se už jenom hádáme!
5 minut čtení

Žili jsme v rodinném domě pohromadě s mými rodiči, synem a pak i jeho novou ženou. Naše rodina vždy táhla za jeden provaz. Ona vše změnila.

Dům postavili moji rodiče. Mám ještě bratra a ten tu bydlel s námi do vojny. Tam si ale našel ženu, oženil se a přestěhoval se za ní na druhou stranu republiky. Dohodli jsme se a já od něho jeho polovinu odkoupila a napsala ji na syna.

Popravdě jsme tím s mužem chtěli docílit toho, že nám náš Martin zůstane nablízku a jednou, až budeme staří, nám s domem pomůže. Stejně bude jednou celý jeho.

Napřed se nám líbila

Pak se náš syn zamiloval do holky z vedlejší vesnice. Jmenovala se Jitka. A nám se s manželem moc líbila. Chodila k nám často. Někdy i přespala, protože náš Martin si sám rekonstruoval půdu a už se tam dalo i přebývat.

Líbilo se nám, že mu s chutí o víkendech pomáhá, a zdálo se, že se spolu i hodně nasmějí. Jednoho dne přišli slavnostně oblečení a s potutelným úsměvem nám řekli: „Mami, tati, budeme se brát!“ My s mužem měli velkou radost. Jitka byla pracovitá a milá, co lepšího si přát.

Po svatbě se změnila

Zpočátku byly naše vztahy úplně v pořádku. Zpočátku jsme se v péči o dům i zahradu ve všem shodli. Problémy začaly, až když naše začalo zlobit zdraví. Samozřejmě jsem se o rodiče starala především já, ale ani já, ani manžel neřídíme.

Když tedy bylo potřeba jet do nemocnice do města, pomáhal nám Martin. Je pravdou, že návštěvy odborníků byly čím dál častější, a my tudíž žádali syna čím dál víc. „Prosím tě, mohl bys zítra vzít naše k doktorce?“ zašla jsem zase jednou za synem.

V tu chvíli na mě vystartovala Jitka: „Martin jezdí pořád a bere si kvůli tomu dovolenou! Vezměte si taxi, my vám na něj přidáme!“ Tohle jsem nečekala. Syn jen přikývl. A tak jsem si to skutečně zařídila a s rodiči jela sama.

Byla těhotná

Po pár dnech nám mladí oznámili, že čekají miminko. V tu chvíli jsem snachu za poslední exces omluvila. Hormony… Ona ale vyjížděla čím dál častěji! Napřed to byly jen připomínky typu:

„Už jsem zase musela vytřít celý dům, to to nevidíte, že po sobě nic neuklidíte?“ utrousila. Potom mi nasázela do květináčů nějaké pro mě neznámé kytky, ačkoliv věděla, že máme ve sklepě naše oblíbené pelargonie.

„Kam teď zasadím naše pelargonie?“ zeptala jsem se jí. „Kam chceš!“ odsekla a zmizela. Přestala jsem naši snachu poznávat. Jindy poslala syna, že musíme udělat novou fasádu, že tahle barva je nemožná.

Vůbec jsme nechápali, co se děje a co udělala s naším Martinem. „Dokud žijí rodiče, nic se měnit nebude!“ zmohla jsem se na odpor. Neuměla jsem si představit binec kolem domu s čím dál horším zdravím rodičů.

Snacha mi to neodpustila

Začaly jsme se vzájemně vyhýbat, což není snadné, pokud žijete pod jednou střechou. Na chvíli se vše uklidnilo, když snacha porodila a velmi záhy poté odešli moji rodiče. Měli se moc rádi, tak zemřeli krátce po sobě.

Měli jsme spoustu zařizování s pohřbem a vše jsme objížděli sami. Syn se ani nenabídl, že by nás někam dovezl. Už jsme ho o to ani nežádali. Nechtěli jsme zase vzbudit Jitčinu zlobu. Vlastně se na nás utrhovala už úplně kvůli všemu.

Dům nám totiž se synem zůstal napůl a atmosféra v domě výrazně zhoustla. Dokonce ani vnouče nám snacha nepůjčovala ani na procházku. Když jsem houpala kočárek na zahradě, jen mě odehnala: „Vzbudíš ji! Nech toho, nechci ji mít rozmazlenou!“

Zůstali jsme v šoku

Jednou večer na nás syn se snachou nastoupili. „Říkali jsme si, že byste se mohli přestěhovat do přízemí do těch pokojů po babičce s dědou,“ navrhli.

„Chceme začít s tou rekonstrukcí a při té příležitosti bychom si spojili první patro s podkrovím,“ začali líčit své plány s tím, že podkroví by bylo pro děti. „Máte jen jedno!“ zkonstatovala jsem a v tu chvíli na mě snacha začala řvát.

Takovou zlobu jsem snad nikdy nezažila! Že se oni o vše starají, že máme být rádi, protože my už stejně nemáme na nic sílu, a že jim stále a naschvál jen házíme klacky pod nohy! Byli jsme s manželem úplně v šoku, a něco takového zřejmě nečekal ani syn. I on sledoval svoji ženu s údivem na tváři.

Chce nás vyštípat

„Chce se nás zbavit. To je jasné,“ řekl po jejich odchodu manžel. Mně ale bytostně vadí ustupovat přistěhovalci, tím myslím snachu. Navíc ji začínám nenávidět za to, jak zničila mé dobré vztahy se synem.

Dokonce jsme už s manželem začali přemýšlet i o tom, jestli by snad pro nás opravdu nebylo lepší odstěhovat se do domova důchodců. Zatím se stěhujeme jen do přízemí a vyklízíme prostor mladým, jak nám naplánovali. Třeba to bude stačit ke zklidnění vztahů.

Jenže včera zase přišla Jitka, že očekávají, že přispějeme polovinou financí na chystanou rekonstrukci. Takže nás vytlačí na vejminek a my si to budeme ještě platit? Tak to teda ne! Tolik peněz ani nemáme…

Zuzana T. (66), Sušice

Související články
5 minut čtení
Být matkou není nikdy snadné. Ale co když se z vašich dětí stanou dospělí lidé, kteří se nesnáší? To je situace, se kterou si teď nevím rady. I když jsem si vždycky přála, aby byli sourozenci oporou jeden druhému, realita je úplně jiná. Mám dvě děti, dceru a syna, a jsou to dvojčata. V dětství byli nerozluční. Hráli si spolu, tajně si šeptali do ucha, smáli se stejným hloupostem. Když jeden dos
5 minut čtení
Po padesátce jsem měla pocit, že už mě v životě nic nečeká a že už mě nemůže nic překvapit. Život mi začal připadat poněkud šedý. Děti byly dospělé a měly své rodiny, s manželem jsme si vytvořili zajetou rutinu a po letech tvrdé práce jsem konečně měla čas i na sebe. Neměla jsem si nač stěžovat, ale ani nač se těšit. Život nám ale občas připraví zvraty, na které se nemůžeme nijak připravit. Ten
5 minut čtení
V životě každého člověka nastanou chvíle, které se vám zaryjí do paměti tak hluboko, že je nikdy nezapomenete. Často jsou to okamžiky mezi životem a smrtí. Jedním z takových okamžiků, který si budu pamatovat navždy, byl ten, kdy můj manžel, otec našich dětí a dědeček našich vnuků, zachránil život našemu sedmiletému Jakubovi. Byl to obyčejný den, nic nenasvědčovalo tomu, že by měl být něčím výji
2 minuty čtení
Bojím se o zdraví své vnučky Anetky. Je jako posedlá. Každý den je v posilovně a také jí a pije různé preparáty na posílení svalů a získání energie. Je jí sedmnáct let, vždycky to byla šikovná, sportovně nadaná dívenka po svém otci, mém synovi. Vždycky měla z tělocviku jedničku. Chodila na různé sporty, včetně tancování, plavání a tenisu. Co mi ale dělá poslední roky starosti, je její posedlost
3 minuty čtení
Děda byl něco jako šíleně smutná princezna. Neusmál se, jak byl den dlouhý, nic ho nebavilo. A tak se sešla rodinná rada, aby rozhodla, co s tím. Když zemřela máma, přemítali jsme, jak tátu rozveselit. Byl to nesplnitelný úkol. Táta byl nerudný mrzout, jezevec ze všeho nejraději zalezlý v noře. Mámu ale miloval celý život, ač to neuměl dávat najevo, a život bez ní byl pro něj nepředstavitelný.
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Koněpruské jeskyně a javoříčští netopýři už se probouzí
epochanacestach.cz
Koněpruské jeskyně a javoříčští netopýři už se probouzí
Hlavní sezóna zpřístupněných jeskyní sice začne až další víkend, ale už tuto sobotu 29. března 2025 zvou Koněpruské jeskyně na Berounsku na Jarní probouzení domu přírody Českého krasu. Javoříčské jeskyně na Olomoucku zase v sobotu chystají oblíbené Probouzení netopýrů. Program Zahájení sezóny v Koněpruských jeskyních na Zlatém koni v Českém krasu je naplánován v sobotu od 9:00
Velikonoční menu v restauraci The Artisan
iluxus.cz
Velikonoční menu v restauraci The Artisan
Jaro přináší nejen probouzející se život do přírody, ale i do kuchyně restaurace The Artisan v pražském hotelu Marriott. Pro letošní Velikonoce připravil šéfkuchař David Rejhon speciální menu, které s
Tajemný Klášterec nad Orlicí: Ďáblové pod omítkou svatostánku?
epochalnisvet.cz
Tajemný Klášterec nad Orlicí: Ďáblové pod omítkou svatostánku?
Kostel Nejsvětější Trojice najdeme v podhůří Orlických hor, v obci Klášterec nad Orlicí. Historie tohoto původně gotického kostela sahá hluboko do minulosti. Uvnitř kostela, v oblouku mezi kněžištěm a chrámovou lodí, nacházejí restaurátoři nápis: ,,Chrám tento Nejsv. a nerozdílné Trojice Boží vystavěn jest v Létu 453 od Narození Božího“. Je tedy možné, že se může jednat o
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
epochaplus.cz
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu. Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se
Záhada Terakotové armády: Působili na čínském císařském dvoře sochaři z antického Řecka?
enigmaplus.cz
Záhada Terakotové armády: Působili na čínském císařském dvoře sochaři z antického Řecka?
Když byl v roce 1974 v Číně objeven soubor osmi tisíc keramických soch, zpráva o tomto neuvěřitelném nálezu se rozletěla do světa. Dnes tuto unikátní kolekci známe pod označením Terakotová armáda. Byl
Bernášková utekla manželovi za kamarádem?
nasehvezdy.cz
Bernášková utekla manželovi za kamarádem?
Sotva skončilo patnáctileté manželství herečky Jany Bernáškové (44) ze seriálu ZOO Nové začátky, už začínají vyplouvat na povrch pikantní detaily. A povídá se, že režiséra a scenáristu Rudolfa Merkn
Nikdy jí tu faleš neodpustíme!
skutecnepribehy.cz
Nikdy jí tu faleš neodpustíme!
Kolegyni jsem považovala za svůj vzor. Nakonec jsem zjistila, že za líbivou fasádou se skrývá zlá a zákeřná osoba, která se ničeho neštítí. Anna byla sociální pracovnice, stejně jako já. Pracovaly jsme společně na oddělení péče o seniory. Na začátku naší spolupráce jsme si rozuměly skvěle. Byla vnímavá, empatie z ní přímo sršela, a především měla vždy dobré rady, jak se postarat o pacienty.
5 vyvrácených mýtů o čaji: Jeho domovinou není Čína
historyplus.cz
5 vyvrácených mýtů o čaji: Jeho domovinou není Čína
„Čajovník je zřejmě nejstarší kulturní rostlinou světa. Pochází z Číny, kde se pěstuje asi 2500 let,“ uvádí současná autorka Viola von Wachendorfová. I další knihy, popisující dějiny pěstování čaje, začínají podobnými příběhy. Bylo to ale tak doopravdy?   Některé legendy kladou počátky pěstování čaje dokonce ještě mnohem dál do minulosti. „Louis Lewin (německý farmakolog, žijící
Měsíční Grand Canyon? Obří kaňony vznikly během několika minut
21stoleti.cz
Měsíční Grand Canyon? Obří kaňony vznikly během několika minut
Při pohledu na Grand Canyon v Arizoně si snadno představíme, jak jej po miliony let vyřezávala voda, pomalu formující tuto dechberoucí krajinu. Ale co kdyby podobné kaňony vznikly během několika minut
Dům roku, který se zrodil ve sklepě
rezidenceonline.cz
Dům roku, který se zrodil ve sklepě
Když tato zajímavá rezidence získala celosvětové prvenství ve světové soutěži International Architecture Award 2008, bylo to pro její tvůrce velké překvapení. Návrh totiž vznikl v nevytápěném suterénním ateliéru, kde tehdy tříčlenný tým dnes slavného architekta Roberta Konieczného skončil po své nepříliš úspěšné předchozí kariéře. Měl za sebou osm let chudoby, spaní v autě na staveništích, pouze
Všechno jsme spolu zvládli
nejsemsama.cz
Všechno jsme spolu zvládli
Když už jsem myslela, že se budu soustředit na sebe a budu si užívat klidný život po všech trápeních, syn mi zaklepal na dveře s tím, že se dostal do obrovských potíží a jde mu o život. Celý život jsem si přála jen to, aby se moje děti měly dobře. Po dramatickém rozvodu s manželem, který nás
Kroupové rizoto s houbami
tisicereceptu.cz
Kroupové rizoto s houbami
Pokud chcete použít sušené hříbky, namočte je asi hodinu předem. Suroviny 300 g čerstvých hub 300 g ječných krup 2 stroužky česneku 2 lžíce másla 2 lžíce olivového oleje 50 ml bílého vína