Domů     Neodpustí mi to asi nikdy
Neodpustí mi to asi nikdy

Vím, že jsou věci, které se nedají odpustit a zapomenout. Ale moc bych si to přála. Moc by se mi ulevilo.

Je mi tak strašně smutno, že se to vůbec ani nedá vypovědět. Sedím tu celé hodiny úplně sama. Povídat si můžu jedině s rádiem a televizí. Sama v bytě, kde jsme kdysi, celá naše rodina, byli šťastní.

Vidím tu své rodiče, jak přicházejí z práce domů, svou věčně se hihňající mladší sestru. A především naši babičku. Tichou, skromnou ženu, která naprosto nenápadně řídila chod celé domácnosti. A o nás, o své dvě vnučky, se starala s velkou láskou.

Také jsem chtěla být taková skvělá babička. Bohužel, všechno je dneska jinak.

Chtěla mít velkou rodinu

Moje dcera Irenka byla moje velké sluníčko. A především manželovo. I když jsme měli ještě syna, na svou dceru byl moc pyšný a také ji dost rozmazloval. Také já měla s Irenkou moc hezký vztah. Trochu to zaskřípalo v pubertě.

Ale pak, když dospěla, se z nás staly opravdu dobré kamarádky. Nebylo nic, co by přede mnou tajila. Mohly jsme si říct naprosto všechno. Bylo to krásné spojenectví. Znala jsem všechny její lásky, ty skutečné i platonické. Znala jsem také její tajná přání. Jedním z nich bylo mít velkou rodinu.

Byla to strašná tragédie

Bohužel plány na rodinu plnou dětí se Irence nedařily. I když ona a její muž si to ze srdce přáli. Stále nemohla otěhotnět. Dost se tím trápili. Po několika letech se to konečně podařilo. Byli jsme všichni štěstím bez sebe. Jenže pak se stalo něco hrozného.

Moje sestra se na dovolené v Chorvatsku utopila. Byla to strašná tragédie. Irenka svou tetu měla moc ráda a brala ji za svou druhou mámu. Proto ji ta zpráva strašně rozrušila. A tak, aby toho nebylo málo, týden po pohřbu o miminko přišla.

Byla to hned dvě neštěstí najednou a chvíli trvalo, než jsme se alespoň trochu vyhrabali z té nejhorší krize. Přes to všechno má dcera svůj boj o velkou rodinu nevzdávala.

Konečně jsem byla babi

Trpělivost se nakonec vyplatila. Irence se narodila krásná zdravá holčička Anička. Všichni jsme jásali a já už jsem se nemohla dočkat, až ze mě bude hlídací babička. A hned jsem se také ochotně své role ujala. Irenka byla ráda, že jí s miminkem pomáhám.

Rodiče jejího manžela bydleli dost daleko, ale my s mužem jsme to měli kousek. Můj muž byl také pyšný děda, co se naučil řídit kočárek. A já si vzpomněla na svoji babičku. Jak ta všechno zvládala a mým rodičům pomáhala. Chtěla jsem být také taková dokonalá hlídací a milující babička.

Moc dobře jsme si rozuměly

Malá Anička rostla jako z vody a byla to dost čiperná holčička. Moc dobře jsme si rozuměly a ona k babi a dědovi chodila moc ráda. Brzy měla oslavit čtvrté narozeniny. Já jsem se snažila svou babičkovskou roli zvládat co nejlépe.

A byla jsem docela pyšná na to, jak mi to jde. Hlídala jsem, jak jen to šlo, a tak byla spokojená i moje dcera, která měla více času na sebe a na manžela. Jednou jsme zase šly spolu s vnučkou, jen my dvě samy, nakupovat.

Byl to docela malý okamžik

Nákupy s babičkou, ty Anička doslova a do písmene milovala. Věděla, že jí z toho vždy něco kápne. Kdyby šel i děda, bylo by to trochu horší. Ten nerad kupoval nějaké zbytečnosti. My dvě jsme si povídaly o tom, co budeme vařit.

Blížily jsme se k přechodu, kde byla červená na semaforu. Anička najednou uviděla na druhé straně silnice naši sousedku s novým pejskem, roztomilým štěnětem, které Anička milovala. A se kterým si často hrávala u nás před domem.

Ačkoli jsem ji pevně držela za ruku, než jsem stačila cokoli udělat, vytrhla se mi, zavolala na psa a skočila do silnice. Přímo pod jedoucí auto. Anička srážku s jedoucím vozem neměla šanci přežít.

Osud nás zkoušel dál

Mě odvezli do nemocnice, protože jsem se úplně zhroutila. Nevěděla jsem, jestli je den, nebo noc. Jen mi bylo divné, že za mnou nikdo nepřišel. Nikdo mi nic neřekl. Vše jsem se dozvěděla až doma.

Moje dcera řekla mému muži, že už mě nechce ani vidět, že je to moje vina, že Anička nežije. Ani na pohřeb jsem nesměla jít. Sama jsem cítila velkou vinu, že jsem nedokázala tříleté dítě uhlídat. Ale doufala jsem, že dcera se tolik nezatvrdí.

Myslela jsem si, že je to jen dočasné, že je z té tragédie stále ještě v šoku. Že všechno bude mezi námi zase aspoň trochu jako dřív.

Definitivně sama

Tím, jak jsem se trápila, trpěl i můj manžel. Jeho srdíčko to nevydrželo. Doufala jsem, jak by si to on jistě přál, že se na jeho pohřbu s dcerou usmíříme. Bohužel se tak nestalo. Vůbec se se mnou nebavila. Všimla jsem si jen jejího zvětšujícího se bříška.

Ještě se dočkáme miminka, napadlo mě hned. To by děda koukal. Jenže radost rázem vystřídal smutek. Mne už žádné miminko přece nečeká. Já už svoji roli babičky dohrála. A vlastně už pro nikoho nejsem ani máma. Jsem definitivně sama.

Magda B. (59), Blansko

Předchozí článek
reklama
Související články
16.4.2024
Když jsem slavila šedesáté narozeniny, číšník mi přinesl obálku. Ale nebyly tam peníze. Uvnitř se skrýval můj nejkrásnější narozeninový dárek. Celý život jsem neměla kamarádku. Tedy když nepočítám Bohunku, ale o tu jsem přišla. S Bohunkou jsme byly spřízněné duše. Než ta první něco dořekla, ta druhá se tomu už smála, až se za břicho popadala. Bohunku nikdy nikdo nenahradil. Všechny ty úžasné
16.4.2024
Stala se ze mě matka samoživitelka, na kterou se začaly dluhy hrnout ze všech stran, a já je nedokázala řešit. Bojím se kvůli tomu znovu vdát. Pokud je žena dobrá máma, tak nedopustí, aby její děti někdo šikanoval a bil. Život s mým manželem bylo peklo. Byl to tyran. Tak jsem sbalila tašky, nasedla s dětmi do auta a odjela. První tři měsíce jsem žila z úspor. Moje práce byla špatně placená. Dět
16.4.2024
Byl tak vlezlý a trapný! Nakonec jsem se ale do něj zamilovala. Dokázal totiž, že je to muž, o kterého se může žena v nouzi pevně opřít. Měl a jsem o muži svého života přesnou představu a od té jsem se nehodlala vzdálit. Jakmile to nebyl pan Dokonalý, neměl šanci. A tak to bylo i s Ivanem. Potkala jsem ho v době, kdy jsem chodila s Láďou. Toho jsem nekriticky milovala. Byl to krasavec, vysporto
15.4.2024
S mužem jsme 40 let snili o Karibiku. Když jsme na něj našetřili a vyrazili jsme, vrátili jsme se do domova, který byl zcela zničen. Jako náš život. S Karlem nemáme děti. Chtěli jsme, ale nepovedlo se. O to víc jsme si chtěli užít život, abychom si řekli, že jsme jej spolu naplnili. Jezdili jsme na výlety a dopřávali si, avšak nebyli jsme tak bohatí, abychom si jen tak dovolili Karibik, o němž
14.4.2024
Rodina je základem všeho, ovšem co když ty kořeny nepoznáte už v dětství? To byl totiž přesně můj případ a tehdy se začal psát můj katastrofický životní osud. Celý život a stále je to ve mně. Je mi 81 let a lituji, že jsem prožila tolik let v bolesti. Přitom stačilo být tvrdší. Jenže zkušenosti získáváme postupně, a proto dnes kroutíme hlavou nad tím, co jsme kdysi udělali a jak jsme si život z
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vnučka se moc trápila kvůli lásce
skutecnepribehy.cz
Vnučka se moc trápila kvůli lásce
Je jí už třicet, ale máma s ní jedná jako s malou. Zakazuje jí chlapce a hlídá ji na každém kroku. Pořád dělá scény a vnučka chřadne před očima. Moje dcera bývala pěkné kvítko. Už na základce chodila s dvacetiletým a později těch chlapů vystřídala nepočítaně. Když se konečně vdala, ulevilo se mi, ale ne na dlouho. Stala se z ní taková
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
epochalnisvet.cz
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?   Rozlehlými prostorami
Opékané španělské papričky
tisicereceptu.cz
Opékané španělské papričky
Ve Španělsku se konzumují jako předkrm. Vy si je můžete vychutnat třeba jako přílohu k masu. Suroviny 250 g čestvých papriček Pimientos de Padrón hrubozrnná (uzená) sůl kvalitní olivový olej
Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře překonala nový milník
21stoleti.cz
Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře překonala nový milník
V roce 2023 stoupla globální hladina oxidu uhličitého na 419 částic na milion, což je přibližně o 50 % více než před průmyslovou revolucí. To znamená, že ve vzduchu je zhruba o 50 procent více molekul
Bronislav Poloczek už neměl chuť žít
nasehvezdy.cz
Bronislav Poloczek už neměl chuť žít
Herec Bronislav Poloczek (†72) připomínal medvěda. Postavou i chováním. Dětství a mládí prožil Bronislav Poloczek (†72) ve Slezsku a mluvil stejně dobře polsky jako česky. Původně chtěl studovat př
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
epochaplus.cz
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
Zámek jako z nejkrásnější pohádky je svědkem pohnutých dějin od doby, kdy se Francie stává významnou velmocí až po dramatický úpadek monarchie. Ve Versailles se však rozhoduje i o osudu jiných států. Impozantní sídlo ve Versailles je jednou z nejcennějších památek Francie, která je od roku 1979 zapsána na seznamu památek UNESCO. A také patří
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
epochanacestach.cz
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše, o tom se můžeme přesvědčit jen kilometr od poutního areálu ve Velehradě, v Archeoskanzenu Modrá. Představuje opevněné sídliště z dob Velké Moravy vybudované na základě skutečných archeologických nálezů přímo ze zdejší lokality. Prostor je členěn do několika tematických celků. Fortifikační část se věnuje typům dobových opevnění od hradeb ze dřeva a
4 neuskutečněné atentáty 2. světové války: Chtěli Britové zabít Hitlera podle románu?
historyplus.cz
4 neuskutečněné atentáty 2. světové války: Chtěli Britové zabít Hitlera podle románu?
Je to jedinečná šance, jak zlikvidovat prvního muže Třetí říše. Při svých pravidelných vycházkách po Obersalzbergu je totiž téměř nechráněn. Stačí vybrat vhodné stanoviště, zamířit a vystřelit. Pokud by britský odstřelovač přece jenom minul, jeho dva kolegové budou připraveni dokončit práci bazukou…   Usekni hadovi hlavu a vyřadíš celé tělo…Myšlenka s jasným poselstvím, že když
Proč jsem se nechala zlákat na seanci?
nejsemsama.cz
Proč jsem se nechala zlákat na seanci?
Byli jsme mladí a až příliš troufalí. Chtěli jsme si promluvit s duchy našich blízkých. Takovou zkušenost bych ale nikomu nedoporučovala. Tehdy mi bylo třináct let, když mi zemřela babička, kterou jsem měla velice ráda. Neměla jsem moc kamarádek, ráda jsem trávila čas sama. Ráda jsem si četla, malovala a vyšívala, vždy v klidu v tichosti domova. Ven jsem chodila
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zámek Vranov nad Dyjí: Rejdiště neklidných duchů?
enigmaplus.cz
Zámek Vranov nad Dyjí: Rejdiště neklidných duchů?
Zámek Vranov nad Dyjí, nacházející se na jihu Moravy nedaleko Vranovské přehrady, se může pochlubit velmi bohatou historií. Už okolo roku 1100 zde totiž údajně stával hrad, zmiňovaný rovněž v Kosmově
Mistrovský hodinář tvarů: Cartier odhaluje své novinky pro letošní rok
iluxus.cz
Mistrovský hodinář tvarů: Cartier odhaluje své novinky pro letošní rok
Cartier se vždy vyznačoval vytvářením jedinečných forem, od designu přes propracované siluety, které jsou na první pohled okamžitě rozpoznatelné. Hra s tvary, stírání hranic mezi skutečným a imaginárn