Domů     Pan profesor mě zcela okouzlil
Pan profesor mě zcela okouzlil

První láska mou dceru úplně změnila. Přestala se učit a myslela jen na toho svého Kamila. Byl máj a moje dcera to neuvěřitelně prožívala.

Naopak já už jsem všechny iluze o lásce ztratila. Dceřin otec a můj bývalý manžel nás opustil už před několika lety. Dcera se k smrti zamilovala a nemluvila o ničem jiném. Chodila do třetího ročníku gymnázia a její prospěch, dříve slušný, směřoval strmě dolů.

Uvažovala jsem o tom, co budu dělat, když propadne z matiky. Ta holka si nic nepřipouštěla, vnímala jen to, jak moc je zamilovaná.

Co když propadne?

Její známky za druhé pololetí byly strašné a zhoršovaly se. Vzpomínám si, jak jsem se jednou k večeru plížila k pootevřeným dveřím do dětského pokoje, abych zkontrolovala, zda se skutečně učí na další písemnou práci z matematiky.

Seděla u nějaké knihy, jenomže ta neměla s čísly nic společného. Vypotácela jsem se na balkon a zapálila si cigaretu. Selhala jsem jako matka! Rozbrečela jsem se.

Telefonát

Když jsem otevřela uslzené oči, poprvé jsem si všimla, že je doopravdy máj. Před panelákem kvetly šeříky a třešně, zelenaly se břízky. Zasnila jsem se.

Připomněla jsem si, že jsem se také kdysi na střední škole v máji zamilovala, a rovněž mě začaly napadat verše.

Kdyby tehdy někdo sledoval dění v našem bytě, byl by nucen konstatovat, že dcera v dětském pokoji i matka na balkoně si nezávisle na sobě mumlají úryvky slavného díla Karla Hynka Máchy, a zatímco dcera vypadá šťastně, matka brečí.

Jedna pětka za druhou

Druhý den zazvonil telefon. Volali ze školy, prý se tam mám dostavit. „Pojďme se zamyslet nad tím, proč se Alice tolik zhoršila,“ vyzval mě příjemný mužský hlas. „Ještě na pololetním vysvědčení měla trojku, to ji klasifikovala kolegyně, která šla na mateřskou.

Třídu jsem převzal já a nechci nikomu ubližovat, jenomže Alice se neučí,“ smutně oznámil sympatický učitel a ukázal mi notýsek se známkami té nešťastnice. Byla to hrůza. Jedna pětka za druhou.

Snažil se pomoci

Hlavou mi divoce vířily myšlenky. Nový učitel nevypadal jako mistr popravčí. „Mějte s ní trpělivost, pane profesore,“ škemrala jsem. „To víte, je v tom kritickém věku a mydlí s ní puberta. Promluvím s ní,“ slibovala jsem kajícně. Rozesmál se:

„Myslíte si, že teď v máji dostane rozum? To ho spíš ztratí, ne?“ Překvapilo mě, že vtipkuje. Po dlouhé době jsem se usmála. Vytáhl ze zásuvky nějaké papíry a podal mi je. „Deset rovnic,“ řekl stručně.

„Ať si je přes víkend vypočítá, v pondělí ji vyvolám k tabuli na jednu z nich.“ Když Alice uviděla deset rovnic, rozplakala se. „Nehnu ani s jednou,“ oznámila mi. „Venku je tak krásně, a já se budu doma potit nad sešitem?

Vždyť mám rande!“ Namítla jsem zvýšeným hlasem: „Opravdu chceš propadnout? A co budeš dělat bez maturity? Zametat ulice?“ To ji trochu zarazilo. „Leda že by mi s tím pomohl Kamil.“ Zajímalo mě, kdo je Kamil. „To je ten můj kluk,“ prozradila mi.

„Chodí na průmyslovku a matice vážně rozumí.“ Zaúpěla jsem: „Tak proč tě nedoučuje?“ Pokárala mě: „Mami, měli jsme jiné starosti, chápeš?“

Udělal dojem

V sobotu dopoledne na nás zazvonil Kamil. Udělal na mě dobrý dojem. Nejenže té mé nešťastnici všechny rovnice bravurně vypočítal, ale ještě jí i vysvětlil, jak se to dělá. Za odměnu jsem usmažila řízky a udělala bramborový salát.

Oddechla jsem si a doufala, že snad holka nepropadne. V pondělí Alice dostala z matematiky jedničku. Už dlouho jsem neměla takovou radost. „Tak co říkáš Kamilovi? Ten je, viď?

Po maturitě se vezmeme, budeme bydlet v baráčku u jeho babičky a budeme mít kupu dětí.“ Tím mi pochopitelně radost trošku pokazila, protože jsem doufala, že po maturitě půjde na vysokou.

Nervy na pochodu

Ke konci května se konala třídní schůzka. Před půl pátou se rodiče studentů blížili ke strohé budově školy, mnozí vypadali velmi starostlivě. Také jsem měla nervy na pochodu, ale snažila jsem se nedat to na sobě znát.

Samotnou mě překvapilo, jak jsem se na schůzku vymódila. Na profesora matematiky se táhla fronta přes celou chodbu. Když jsem se k němu konečně dostala, připadal mi snad ještě hezčí, než když jsem ho spatřila poprvé.

Usmíval se a hned mi sdělil, že Alici dá na vysvědčení trojku, protože ze včerejší závěrečné písemné práce dostala velmi pěknou dvojku, a ze zkoušení z rovnic dokonce jedničku. Moc ji chválil, tvrdil, že je chytrá, jen musí víc pracovat.

Skončilo to svatbou

Když jsme se na sebe dívali, téměř to jiskřilo. Věděla jsem, že jsme přibližně stejně staří, oba rozvedení. Ale musela jsem se rychle rozloučit a zmizet, za mnou stál dlouhý zástup složený z netrpělivých rodičů. Večer mi telefonoval.

Pozval mě na rande a já pozvání s radostí přijala. O několik dnů později se stala humorná příhoda. Políbili jsme se s panem učitelem pod odkvétající třešní, když tu jsem si všimla, že o několik stromů dál se líbá moje dcera s Kamilem.

Ale zatímco tihle dva se zanedlouho rozešli, my s panem učitelem jsme se vzali a jsme spolu doteď.

Petra J. (56), Berounsko

reklama
Související články
18.4.2024
Byl zázrak, že jsme si vůbec dokázali naplánovat oddavky. Rodiny trvaly na tom, že musí být levné, aby se nevyhazovaly peníze oknem. Tak se nám zase už přiblížil máj, lásky čas, a to já pokaždé vzpomínám na naši dávnou svatbu. Nevím, jestli se mám smát, nebo plakat. Byl skoro zázrak, že jsme se do­opravdy vzali a že všechno dobře dopadlo. A že jsme spolu vydrželi takových let! Přitom to vypadal
11.4.2024
Každý masopust je pro mě dobou, kdy se kromě jídla oddávám vzpomínkám. Kdysi jsem totiž na masopustním průvodu poznala lásku svého života. Bylo mi něco přes dvacet, studovala jsem vysokou školu a měla spoustu plánů, jak vyrazím do světa a já nevím co ještě. Pak mě kamarádka Tamara pozvala na víkend k ní na vesnici. A můj život se úplně změnil. Víkend na venkově Byla jsem mladá holka a kou
11.4.2024
V těhotenství s první dcerkou jsem přibrala dvacet pět kilo, po porodu ještě víc. Ale ať jsem se snažila, jak jsem jen mohla, kila dolů nešla. Po narození druhé dcery jsem vážila rovný metrák. Můj muž mi často dával najevo, že jsem tlustá a nelíbím se mu. Sebevědomí mi tím pádem šlo dolů. I moje lékařka mě upozornila, že je nutné s tím začít něco dělat. Ještě horší to bylo, když jsem zjistila,
4.4.2024
V mládí jsem byla vzteklá. Už nejsem, s léty jsem pochopila, že rozčilovat se kvůli zbytečnostem je hloupé. Ale to víte, v osmnácti letech člověk ten svět vidí jinak a byl by schopen se poprat kvůli maličkosti. Byla jsem horká hlava. Zdědila jsem to po tátovi, cholerikovi jako hrom. Tehdy jsem byla mladá holka, ale už jsem coby čerstvě vyučená kadeřnice chodila do práce. Těšila jsem se na kv
3.4.2024
Byla jsem průměrná studentka. V matematice jsem, přiznávám, pokulhávala, český jazyk jsem měla naopak docela ráda. Na maturitu jsme se učili s předstihem, ale spoustu jsme si toho nechali na takzvaný svatý týden. Všichni jsme naivně věřili, že během těchto několika dní si toho nacpeme do hlavy pomalu víc než za celý rok. Platonicky zamilovaná V té době jsem byla platonicky zamilovaná do t
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vnučka se moc trápila kvůli lásce
skutecnepribehy.cz
Vnučka se moc trápila kvůli lásce
Je jí už třicet, ale máma s ní jedná jako s malou. Zakazuje jí chlapce a hlídá ji na každém kroku. Pořád dělá scény a vnučka chřadne před očima. Moje dcera bývala pěkné kvítko. Už na základce chodila s dvacetiletým a později těch chlapů vystřídala nepočítaně. Když se konečně vdala, ulevilo se mi, ale ne na dlouho. Stala se z ní taková
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
epochalnisvet.cz
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?   Rozlehlými prostorami
Opékané španělské papričky
tisicereceptu.cz
Opékané španělské papričky
Ve Španělsku se konzumují jako předkrm. Vy si je můžete vychutnat třeba jako přílohu k masu. Suroviny 250 g čestvých papriček Pimientos de Padrón hrubozrnná (uzená) sůl kvalitní olivový olej
Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře překonala nový milník
21stoleti.cz
Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře překonala nový milník
V roce 2023 stoupla globální hladina oxidu uhličitého na 419 částic na milion, což je přibližně o 50 % více než před průmyslovou revolucí. To znamená, že ve vzduchu je zhruba o 50 procent více molekul
Bronislav Poloczek už neměl chuť žít
nasehvezdy.cz
Bronislav Poloczek už neměl chuť žít
Herec Bronislav Poloczek (†72) připomínal medvěda. Postavou i chováním. Dětství a mládí prožil Bronislav Poloczek (†72) ve Slezsku a mluvil stejně dobře polsky jako česky. Původně chtěl studovat př
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
epochaplus.cz
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
Zámek jako z nejkrásnější pohádky je svědkem pohnutých dějin od doby, kdy se Francie stává významnou velmocí až po dramatický úpadek monarchie. Ve Versailles se však rozhoduje i o osudu jiných států. Impozantní sídlo ve Versailles je jednou z nejcennějších památek Francie, která je od roku 1979 zapsána na seznamu památek UNESCO. A také patří
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
epochanacestach.cz
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše, o tom se můžeme přesvědčit jen kilometr od poutního areálu ve Velehradě, v Archeoskanzenu Modrá. Představuje opevněné sídliště z dob Velké Moravy vybudované na základě skutečných archeologických nálezů přímo ze zdejší lokality. Prostor je členěn do několika tematických celků. Fortifikační část se věnuje typům dobových opevnění od hradeb ze dřeva a
4 neuskutečněné atentáty 2. světové války: Chtěli Britové zabít Hitlera podle románu?
historyplus.cz
4 neuskutečněné atentáty 2. světové války: Chtěli Britové zabít Hitlera podle románu?
Je to jedinečná šance, jak zlikvidovat prvního muže Třetí říše. Při svých pravidelných vycházkách po Obersalzbergu je totiž téměř nechráněn. Stačí vybrat vhodné stanoviště, zamířit a vystřelit. Pokud by britský odstřelovač přece jenom minul, jeho dva kolegové budou připraveni dokončit práci bazukou…   Usekni hadovi hlavu a vyřadíš celé tělo…Myšlenka s jasným poselstvím, že když
Proč jsem se nechala zlákat na seanci?
nejsemsama.cz
Proč jsem se nechala zlákat na seanci?
Byli jsme mladí a až příliš troufalí. Chtěli jsme si promluvit s duchy našich blízkých. Takovou zkušenost bych ale nikomu nedoporučovala. Tehdy mi bylo třináct let, když mi zemřela babička, kterou jsem měla velice ráda. Neměla jsem moc kamarádek, ráda jsem trávila čas sama. Ráda jsem si četla, malovala a vyšívala, vždy v klidu v tichosti domova. Ven jsem chodila
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zámek Vranov nad Dyjí: Rejdiště neklidných duchů?
enigmaplus.cz
Zámek Vranov nad Dyjí: Rejdiště neklidných duchů?
Zámek Vranov nad Dyjí, nacházející se na jihu Moravy nedaleko Vranovské přehrady, se může pochlubit velmi bohatou historií. Už okolo roku 1100 zde totiž údajně stával hrad, zmiňovaný rovněž v Kosmově
Mistrovský hodinář tvarů: Cartier odhaluje své novinky pro letošní rok
iluxus.cz
Mistrovský hodinář tvarů: Cartier odhaluje své novinky pro letošní rok
Cartier se vždy vyznačoval vytvářením jedinečných forem, od designu přes propracované siluety, které jsou na první pohled okamžitě rozpoznatelné. Hra s tvary, stírání hranic mezi skutečným a imaginárn