Domů     Tajemný strážce domova
Tajemný strážce domova
5 minut čtení

Staré legendy a pověsti říkají, že každé obydlí má svého ochránce. Já jsem kdysi takovou bytost viděla na vlastní oči.

Vzpomínám moc ráda na svoje dětství na venkově. Než jsme se s rodiči v mých patnácti letech přestěhovali do Prahy, bydleli jsme v malé vesnici na Šumavě. Bylo tam krásně. A také tam byla spousta zvláštních a magických míst.

Nejvíce mě a mého bratra Jirku přitahoval osamělý dům na kraji vsi, kde celou dobu nikdo nebydlel. Říkalo se o něm, že v něm straší, a lidé se mu většinou vyhýbali velikým obloukem.

Bratrův nápad

Jirka byl o dva roky starší než já. Můj bratr měl rád dobrodružství a byl velkým pokušitelem, takže když mi jednoho dne navrhl, abychom se do onoho domu vydali, nemusel mě moc dlouho přemlouvat.

I já jsem měla pro strach uděláno a rozhodně jsem nechtěla před bráchou vypadat jako ustrašená malá holka.

Noční výprava

Naši výpravu jsme naplánovali na večerní hodiny. Byl podzim a už se brzy stmívalo, o to měla být celá akce strašidelnější. Na přízraky jsme ale ani já, ani bratr nevěřili. O svém úmyslu jsme samozřejmě nikomu nic neřekli.

Tajně jsme se vypravili z domova a s baterkami v ruce postupně došli až k tomu opuštěnému domu.

Začal se nás zmocňovat strach

Bylo znát, že i Jirka není úplně ve své kůži. Když jsme pak stáli před tím domem, tak dokonce navrhl, že bychom se měli vrátit. Tvrdil mi, že v rozbitých oknech zahlédl jakési světlo.

Já jsem se také necítila úplně bezpečně, ale nechtěla jsem být tou, kdo to vzdá. Řekla jsem, že se mu jen něco zdálo, že v domě není ani živáčka. Vyhecovali jsme se navzájem a pokračovali dál.

Podivný tvor se vydal k nám

Mezitím se temné večerní nebe ještě více zatáhlo a přišla bouřka. Ve chvíli, kdy se zablýsklo, jsme s bratrem spatřili ve dveřích domu jakousi malou postavu. Vypadala opravdu příšerně, jako nějaký netvor z pohádky. Byl to malý mužíček porostlý srstí.

Vykřikli jsme hrůzou, ale nebyli jsme schopni utéct. Strnule jsme stáli na místě a dívali se, jak ten tvor zamířil k místu, kde jsme stáli.

Chtěl, abychom šli dovnitř

Ještě větší strach se nás obou zmocnil, když nás ten mužíček oslovil. Sdělil nám, že je strážcem domu a že je mu smutno, protože odtud všichni dávno odešli. Najednou už nebudil jenom hrůzu, ale trochu i lítost. Vyzýval nás, abychom vstoupili dovnitř.

Naše děsivé tajemství

Bratr zadrmolil něco v tom smyslu, že už se musíme vrátit domů. Mně k tomu rozhodně přemlouvat nemusel. Oba jsme se otočili a utíkali rychle pryč. To už se dalo do docela hustého deště.

Když jsme pak konečně byli v bezpečí našich pokojů, zaplavila mě velká úleva. Doma jsme nikomu nic neřekli. S bratrem jsme však dospěli k závěru, že k onomu opuštěnému domu se už ani jeden z nás znovu vydat nechce.

Musela jsem se tam vrátit

O tom, co jsme v domě prožili, jsme se pak s Jirkou ještě několikrát bavili i v dospělosti, když jsme oba dva měli své rodiny. Do rodné vesnice nás to nijak netáhlo. Až po padesátce mě náhle přepadl stesk po místech, kde jsem vyrůstala.

Chtěla jsem vidět, jak moc se ta místa změnila. Dalším důvodem bylo i to, že můj bratr měl vážnou autonehodu, po které zůstal delší čas na přístrojích.

Vynořily se mi vzpomínky

Za půl roku to pak jeho vyčerpaný organismus vzdal. Smrt bratra mě velmi zasáhla a i kvůli Jirkovi jsem se nakonec rozhodna podniknout jednoho dne výlet na Šumavu. Jela jsem sama, nechtěla jsem do toho zatahovat manžela ani děti.

Srdce se mi rozbušilo, když jsem viděla, jak vypadá náš bývalý dům. Moc se nezměnil, jako by se tam zastavil čas. Chvíli jsem tam postávala a hlavou mi vířily vzpomínky.

Potom jsem se vydala k opuštěné budově, kde jsme kdysi s bratrem prožili hrůzné večerní dobrodružství.

Sebrala jsem všechnu odvahu

Dům vypadal mnohem zaostalejší a zanedbanější, skoro jako před zbořením. Pochopitelně že v takové ruině nikdo ani nyní nebydlel. Tentokrát jsem opatrně vešla i dovnitř. Musela jsem se tam prodrat neudržovanou zahradou a křovím.

Působil smutně

Sotva jsem vstoupila dovnitř, znovu jsem spatřila stejný přízrak jako tehdy před téměř čtyřiceti lety. Teď už jsem se ho ale nebála. Malý mužík působil opravdu smutně a opuštěně.

Raději jsem však, jakmile to stvoření vykročilo směrem ke mně, znovu zvolila ústup. K večeru jsem pak odjížděla z mé rodné vesnice se smíšenými pocity.

Zůstane tam napořád?

Od mého výletu uplynulo už více než pět let, ale myslím si, že to tam vypadá pořád stejně, včetně toho strašidelného domu. Doslechla jsem se, že tam nejsou léta vyřešena vlastnická práva, a tak to obydlí chátrá a bude chátrat dál. A jeho tajemný a děsivý strážce tam zůstane asi osamělý už napořád.

Radka M. (58), Praha

Související články
2 minuty čtení
Zříceniny i jeskyně mě vždycky lákaly. Musí v nich být ukryto tolik úžasných pokladů, které čekají na své nalezení! Někdo je ale hlídá. Kdo by nechtěl najít opravdový poklad? Každý o tom sní alespoň jako dítě. Mně to vydrželo celý život, a někdy na to myslím i dnes, když se v noci probudím. Vždyť musí existovat tolik dosud nenalezených pokladů, že z toho nemůžu spát! Jednou jsem byla pokladu ho
3 minuty čtení
Před problémy jsem ujela do hor, abych si vyčistila hlavu. Procházela jsem se sama krajinou, až jsem potkala dvě staré ženy bylinkářky. Můj rozchod s přítelem byl krutý. nebyl to sice můj první kluk, zato jsem ho milovala nejvíce ze všech. Nejhorší na tom ovšem bylo, že mi ho přebrala vlastní sestra. To člověk nejenže nečeká, ale považuje to za ošklivý podraz. Nebyla jsem schopná se soustředit
3 minuty čtení
Před těžkým životním rozhodnutím jsem se procházela po parku, kde byly sochy koček. To místo mě zvláštním způsobem uklidňovalo, jako by mělo magickou moc. Tahle část parku byla vždycky moc pěkná, ráda jsem tu sedávala na lavičce a dívala se, jak si hrají děti na hřišti, po trávníku běhají psi a lidé se tu procházejí. Vodila jsem sem své děti a nakonec do těchto míst občas přivedla i své vnuky.
2 minuty čtení
Pozor na talismany, které si vezmete bez souhlasu majitele. Dokážou se mstít. To se stalo mé známé, když mi je vzala z kabelky bez mého vědomí. Pověry by se měly brát vážně. Vypráví většinou o dlouholeté zkušenosti našich předků. Jedna z nich říká, že největší sílu má talisman, který věnujete, a pokud je to z lásky, dokáže zlomit i mocné prokletí. A na straně druhé se drží údajně jen svého maji
3 minuty čtení
Iva byla dlouho nemocná. Nezajímala jsem se o to, jak zemřela. Když jsem to zjistila, došlo mi, proč nemůžu v noci spát. Půl roku po smrti sestřenice Ivy mi teta, její matka, nabídla, abych šla bydlet do bytu, který po ní zůstal. Obracela jsem tehdy každou korunu, takže jsem na výhodnou nabídku kývla, přestože mi nebylo příjemné bydlet v bytě po někom, kdo nedávno zemřel. Nemoc se vrátila
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tradiční vánoční španělské polvorones
tisicereceptu.cz
Tradiční vánoční španělské polvorones
Vůní připomínají perníčky, ale jejich struktura je odlišná. Polvo ve španělština znamená prach. Na těsto 160 g pšeničné mouky 40 g pražených mandlí 80 g vepřového sádla 60 g moučkového cukru
Hra kontrastů a barevných protikladů
rezidenceonline.cz
Hra kontrastů a barevných protikladů
Tak by bylo možné výstižně charakterizovat okouzlující výsledek rekonstrukce obytných prostor v secesním domě, jejichž půdorys má netradiční podobu trojúhelníku. Někdejší velkorysé dispozice, které byly za dob normalizace necitlivě rozděleny na dvě samostatné bytové jednotky, se podařilo znovu spojit. Než však projekt dospěl ke své současné podobě a dokonalé souhře, bylo nutné zdevastovaný prostor rozsáhle zrekonstruovat. Cíl byl jasný: Propojit secesních
Čeští vědci varují: Vitamin E v náplních do elektronických cigaret poškozuje plíce
21stoleti.cz
Čeští vědci varují: Vitamin E v náplních do elektronických cigaret poškozuje plíce
Náplně do elektronických cigaret dříve obsahovaly acetát vitaminu E. Jeho škodlivost popsali vědci ze Spojených států amerických už v roce 2019. Českým vědcům z Akademie věd ČR se nyní podařilo zjisti
Slunečná zimní dovolená na jižní straně Alp
iluxus.cz
Slunečná zimní dovolená na jižní straně Alp
Na jižní straně rakouských Alp je na sjezdovkách obzvlášť slunečno. To je jeden důvod, proč jsou Korutany jako lyžařská destinace stále oblíbenější, a to především u rodin s dětmi. Prosluněné svahy
Proč prezident Jefferson neslavil Den díkůvzdání?
historyplus.cz
Proč prezident Jefferson neslavil Den díkůvzdání?
Pokud letos nevyklíčí, jsou veškeré naděje anglických kolonistů v Novém světě zmařeny. „V čem je chyba?“ drbou si zmateně hlavy. Do roka jich umírá celá polovina. Až díky jednomu z místních indiánů pochopí, že ve zdejších podmínkách nelze pěstovat stejně jako v rodné Anglii. Poučí se a bohatá sklizeň znamená příslib přežití kolonie.   Vděční
Kouzlo zimního lesa: Co nevíte o českých zvířatech?
epochaplus.cz
Kouzlo zimního lesa: Co nevíte o českých zvířatech?
Jezevec nervózně pobíhá po své noře. Jaký strašný puch! Tohle mu byl čert dlužen. Do jeho slovutného podzemního skvostu zvířecí architektury se drze nastěhovala liška!   To jelen může vážit až úctyhodných 500 kilogramů, hopkat umí až 78kilometrovou rychlostí a některé jeho poddruhy překvapí pozorovatele hřívou. Stejně tak nejde univerzálně říct, že mláďata jelena evropského
Lstí jsem udělala z kamarádky šedou myš
skutecnepribehy.cz
Lstí jsem udělala z kamarádky šedou myš
V mládí jsme byly nejlepší kamarádky, pak se ale ona skvěle provdala, zatímco já zažila pád dolů. Musela také okusit, jaké to je být šedou myší, padat ke dnu. Když jsme končily základní školu, slibovaly jsme si, že naše přátelství nikdy neskončí. Budeme se pravidelně vídat a vyprávět si dál svá dívčí tajemství. Tak tomu bylo po
Kam na výlet do muzea v zimě?
epochanacestach.cz
Kam na výlet do muzea v zimě?
Zima klepe na dveře a slibuje spousty zábavy. Ale když vás zimní radovánky unaví, útočiště najdete v muzeích, galeriích a na výstavách. Zima je ideální období pro kulturní zážitky a poznávání! Jan Becher muzeum Karlovy Vary Muzeum se nachází na místě původní továrny na výrobu Becherovky, kterou tu roku 1867 založil Jan Becher. Kromě expozice
Unavuje Gondíková Langmajera stále fňukáním?
nasehvezdy.cz
Unavuje Gondíková Langmajera stále fňukáním?
Na první pohled je plná energie a pozitivního pohledu na svět. Jenže zdání možná klame. Herečka Adéla Gondíková (51) si prý umí postěžovat, což logicky nejvíc odnáší její manžel Jiří Langmajer (58).
Blaničtí rytíři: Pouhá legenda, nebo potvrzená skutečnost?
enigmaplus.cz
Blaničtí rytíři: Pouhá legenda, nebo potvrzená skutečnost?
O proslulé hoře Blaník je všeobecně známo, že zde odpočívá bájné vojsko knížete svatého Václava, které v nouzi nejvyšší přijde naší zemi na pomoc. Ve skutečnosti je Blaník přímo protkán celou řadou da
Čeští vědci pomáhají tlumit invazi sumce v Portugalsku. Dosud největší úlovek měl 228 centimetrů a 91,5 kilogramů.
epochalnisvet.cz
Čeští vědci pomáhají tlumit invazi sumce v Portugalsku. Dosud největší úlovek měl 228 centimetrů a 91,5 kilogramů.
Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR společně s portugalskými odborníky odlovili dvě dosud největší ryby, které byly kdy uloveny ve sladkých vodách Portugalska…Jednalo se o sumce velké, z nichž jeden měřil 222 cm a vážil 76,5 kg a druhý měl 228 cm a 91,5 kg. Sumec velký (Silurus glanis) je přitom ve vodách jižní
Božské souostroví – Seychely
nejsemsama.cz
Božské souostroví – Seychely
Pojďte se s námi na chvilku zasnít. Co kdyby opravdu existoval Ježíšek a nadělil by vám letos pod stromeček dovolenou na Seychelách? Jednou z destinací snů je pro mnohé souostroví Seychely, které leží v modrozelených vodách Indického oceánu. Mnoho turistů si sem celoročně najde cestu za rozmanitou přírodou, dlouhými bílými plážemi a křišťálově čistým mořem. Krásné koupání, ale také poznávání