Domů     Dcera je paranoidní, bojí se, že ji táta opustí
Dcera je paranoidní, bojí se, že ji táta opustí
3 minuty čtení

Léta jsme si žili v pohodě. Náš život se ale zničehonic zvrátil do napjatých emocí. Dcera nevydýchala, že její táta zaměstnal svou bývalou ženu.

S Petrem jsme manželé už mnoho let. Zamilovali jsme se do sebe v době, kdy byl ještě ženatý a já byla sama s malou dcerou. Petrova bývalá žena Věra nenesla rozvod dobře a dlouho se snažila, aby se k ní vrátil. Měli společně syna Radka, který mě nemusel.

Tatínka nikomu nedá

Viděl mě jako tu, co mu odvedla tátu. Nemám mu to za zlé, protože ono to tak v podstatě bylo. Porozvodový humbuk trval tři roky, pak nastal klid.Věra to vzdala, když jsem s Petrem otěhotněla.

Narodila se mi druhá dcera Soňa, věci si sedly a my jsme s Petrem vedli spokojený život.

Sonička byla jiná než moje první dcera. Na tátovi lpěla, už odmalička roztomile říkala, že tatínka nikomu nedá. A to jí zůstalo. Naši rodinnou idylu nám naboural až manželův nápad, že se pustí do podnikání. Petr je velmi šikovný zahradník.

Proto se před pěti lety rozhodl, že si založí firmu a bude si přivydělávat zahradničením. Lidem ze sousedství stříhal keře, prořezával stromky, stavěl skalku na zahradě. Nebylo divu, že ho napadl takový přivýdělek. Podnik se rozjel rychle.

Přišlo jaro a nabídky na úpravu zahrad se hrnuly. Manželovi se dařilo. Radovali jsme se, že dopřejeme rodině dovolenou u moře, uděláme novou fasádu, nakoupíme nový nábytek… Také jsem mu nabídla, že si udělám zahradnický kurz a budu mu pomáhat. To odmítl se slovy, že si poradí.

Proč ona?

A pak začalo najednou peklo! V létě, když zájem kulminoval, oslovil manžel svou bývalou ženu Věru, aby mu ve firmě pomáhala. Byla to totiž vyučená zahradnice! Vzala jsem to v pohodě, vlastně to bylo logické, že ji oslovil. A věděla jsem, že v tom nic víc není.

Hrozně se to ale dotklo naší dcery Soni. Když manžel řekl, že pro něj pracuje jeho exmanželka, Soňu to rozpálilo. „Nepřijde ti to divné? Bývalá žena pracuje ve tvé firmě?“ ječela na tátu hystericky.

„A ty si to necháš líbit?“ pustila se do mě. Vůbec jsem ji nepoznávala. Petr ji začal uklidňovat, že to je pouze výpomoc v práci. To ji ale neuklidnilo. A když zjistila, že jim občas chodí pomáhat i jejich syn Radek, byl oheň na střeše.

Jako by se začala bát, že se její táta vrací ke své staré rodině. Dokonce mi donášela, že byla svědkem několika jejich hovorů a táta je k bývalé ženě až nezvykle milý.

Hlavně klid a pohodu

„Musíš to zarazit!“ křičela na mě zoufale. A já jí jen marně vysvětlovala, že si dělá zbytečné starosti. Vůbec mi z toho, jaká atmosféra doma zavládla, není dobře. S tátou už Soňa vůbec nemluví, urazila se. Dokonce mu vyčetla, že naši rodinu podvádí. Poslouchám to celé dny a nemá to konce.

„Když jsi mu pomocnou ruku nabízela, tak nechtěl. A pak osloví svoji bývalou ženu? Třeba si táta řekne, jakou udělal chybu a bude se k ní chtít vrátit!“ opakuje Soňa jako kolovrátek a já toho mám už dost!

Snažím se být klidná, říkám si, že už mi bylo padesát a nemám to zapotřebí. Jak o tom ale přesvědčit dceru? Já chci mít doma klid!

Adéla (55), Liberecko

Související články
5 minut čtení
Nedávno se u mě stavil zcela nečekaně můj syn. Bylo mi hned jasné, že to nevěstí nic dobrého. Takhle přijde jen v případě, že je nějaký průšvih. Seděla jsem v kuchyni a míchala čaj, když se z ničeho nic ozval zvonek. Za dveřmi stál syn, na kterém hned bylo vidět, že není ve své kůži. Bylo to v úterý večer a venku lilo. Doma se to hroutí Posadil se a řekl: „Mami, už to nevydržím. S Martino
5 minut čtení
Možná to také znáte. Děti odrostou, vnoučata začnou chodit do školy, kde mají své zájmy, a my, babičky, se najednou ocitneme na vedlejší koleji. Co pak s námi, že?! Přesně v té podivné etapě, kdy mi chybělo, že po mně nikdo nic nechce, jsem se najednou ocitla. To prázdno bylo divné a dusivé. Když mi pak zavolalo jedno z mých dětí a navrhlo, že bych mohla s celou rodinou na výlet, souhlasila jse
3 minuty čtení
Švagrová nepotřebovala křičet, aby dosáhla svého, uměla se dopracovat k cíli za pomoci zcela jiných zbraní. A byla nezastavitelná... Když si můj bratr přivedl Martu domů, působila mile. Nenápadná, hezky oblečená dívka, která věděla, co se sluší. Mamince nosila květiny, mně chválila koláče, bratra obdivovala před ostatními. Zdálo se, že je s ní můj sourozenec šťastný, tedy aspoň zpočátku. Zlo
5 minut čtení
Vnučka Klára byla vždycky jiná než ostatní děvčata z naší vesnice. Zatímco jiné řešily plesy, kluky a nové šaty, ona seděla zabořená v knížkách. Ne že by mi to vadilo, byla jsem na ni pyšná. Jenže čím víc se blížila ke svým pětadvaceti letům, tím častěji jsem přemýšlela, jestli jí něco důležitého neutíká. Vždyť život není jen o studiu a kariéře. Jako malá přitom bývala úplně jiná. Nosila šatičk
4 minuty čtení
Každý rok se u nás na Velikonoce sejde celá rodina. Každý rok doufám, že se nám letos ten chaos let předminulých vyhne. Marně... Všichni se sjeli už v pátek večer, jeden po druhém. Nejstarší syn Milan s Evou a dcerami Terezou a Luckou. Dcera Hana přijela s partnerem Tomášem a jejich dětmi, s Jakubem a Eliškou. Nejmladší Klára přivezla malého Péťu a svého nového přítele Radka. Všechny samozřejmě
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Plevel ovládl váš trávník? Možná děláte tuhle zásadní chybu
rezidenceonline.cz
Plevel ovládl váš trávník? Možná děláte tuhle zásadní chybu
Pokud váš trávník po zimě připomíná spíš flekatý koberec než lákavý zelený porost, není to náhoda. Jaro vždy nemilosrdně odhalí místa, kde plevel využil náskok, který získal ještě před začátkem sezóny. Dobrou zprávou je, že právě teď máte šanci změnit pravidla hry. Když půda volá o pomoc Důvod, proč se plevele na jaře chovají životaschopněji
Nové Dokumentační centrum v Norimberku otevře začátkem léta
epochanacestach.cz
Nové Dokumentační centrum v Norimberku otevře začátkem léta
Německo upevňuje svou pozici jedné z nejvyhledávanějších evropských turistických destinací. Nejnovější kulturní projekty, otevření inovativních muzeí a velkolepé rekonstrukce historických památek přitahují návštěvníky z celého světa. V nadcházejících měsících se zde propojí kultura, historie i moderní zážitky do jedinečné nabídky turistických míst – přinášíme jejich výběr. Po přibližně pětileté přestavbě se koncem května nebo začátkem
Frankfurt otevřel novou kapitolu Terminálem 3
iluxus.cz
Frankfurt otevřel novou kapitolu Terminálem 3
Letiště Frankfurt zažilo moment, který přesahuje běžný provozní milník. Ráno 23. dubna v 5:25 dosedlo na ranvej letadlo letu CZ8021 společnosti China Southern Airlines ze Shenyangu – první stroj, kter
Když je chatbot až moc milý: jak se z ochoty stává problém
21stoleti.cz
Když je chatbot až moc milý: jak se z ochoty stává problém
Umělá inteligence se učí být příjemná, leckdy je až podlézavá. Nová studie naznačuje, že právě tahle snaha může mít vedlejší efekt: čím milejší chatbot, tím ochotněji přikyvuje i naprostým nesmyslům.
Obestavěli dávní lidé Sardinii kamennými věžemi?
historyplus.cz
Obestavěli dávní lidé Sardinii kamennými věžemi?
Výzkum poblíž vesnice Barumini na Sardinii se táhne už řadu měsíců. Teprve na jaře 1951 ale italský archeolog Giovanni Lilliu narazí pod nánosy hlíny na zbytky prastaré kamenné stavby. „Je to ono,“ zaraduje se vědec. Právě objevil největší dochovanou stavbu nuragu! Malebný ostrov Sardinie, ležící poblíž západních břehů Itálie, je dodnes obestřen rouškou tajemství. A
Loewe otevírá parfémový chrám v Soulu
epochalnisvet.cz
Loewe otevírá parfémový chrám v Soulu
Španělský módní dům Loewe otevírá svůj první vlajkový boutique v jihokorejském Soulu. Dvoupatrový prostor v designové čtvrti Seongsu propojuje španělskou tradici s korejskou estetikou a funguje i jako zážitkový prostor.   Interiér soulského butiku Loewe je rozprostřený do dvou podlaží. Jeho design působí jako harmonický dialog mezi středomořskou tradicí a současnou korejskou vizuální kulturou. Prostor
Broskvovobazalkový koktejl
tisicereceptu.cz
Broskvovobazalkový koktejl
Suroviny 2 broskve 1 limetka 1 zelená okurka 1 hrst bazalkových listů 10 kostek ledu Postup Broskve oloupeme, zbavíme pecky a nakrájíme na menší kousky. Okurku také oloupeme a nakrájíme.
Z ulice na světový trůn: Placka z Neapole dobyla planetu
epochaplus.cz
Z ulice na světový trůn: Placka z Neapole dobyla planetu
Z placky pro chudé servírované v rušných ulicích Neapole se stává jedno z nejoblíbenějších jídel planety. Pizza dnes spojuje kontinenty, chutě i kultury a její příběh je překvapivě živý a plný vůní. Kde a jak vlastně přišla na svět? „Dej mi něco rychlého a levného,“ zaznívá v 19. století v přístavních uličkách staré Neapole. A
Focaccia podle Emanuela Ridiho
nejsemsama.cz
Focaccia podle Emanuela Ridiho
Italský rychlý chleba si můžete připravit denně čerstvý a je překvapením i pro nenadálou návštěvu. Ingredience: ● 500 g hladké mouky ● 400 ml vody ● ½ droždí ● 1 lžíce mořské soli ● 50 ml oleje extra virgin ● 100 g černých oliv ● 1 lžíce sušeného rozmarýnu Postup: V míse smíchejte vlažnou vodu a droždí. Postupně přisypávejte mouku, až vznikne hladké těsto. Mísu přikryjte utěrkou a nechte odstát
Ohniví muži: Varování pro chamtivé?
enigmaplus.cz
Ohniví muži: Varování pro chamtivé?
Značnou část českého území kdysi pokrývaly hluboké lesy. Číhala v nich četná nebezpečí. Neopatrný poutník snadno mohl skončit jako potrava divé zvěře, padnout do léčky lapků nebo navždy zabloudit. A
Heidi Janků je krásná a plná humoru
nasehvezdy.cz
Heidi Janků je krásná a plná humoru
Zpěvačka Heidi Janků (63) opět dokázala, že jí Bůh nadělil nejen krásu, ale i zdravý nadhled. Přestože zvažovala estetický zákrok, nakonec si to na poslední chvíli rozmyslela. A její důvod? Naprost
Můj muž se mi zjevil ve snu a poslal mi novou lásku
skutecnepribehy.cz
Můj muž se mi zjevil ve snu a poslal mi novou lásku
Nastoupila jsem do důchodu, byla bez manžela a bez dětí. Deprese a smutek se mi usadily v duši. Cítila jsem, že bez zázraku se už nevzpamatuju. Když můj manžel nastupoval do důchodu, udělali jsme na naší chalupě velkou oslavu. Můj Venca vypadal skvěle, byl plný energie, vyprávěl, co všechno udělá, když bude mít nyní spoustu času. Až jsem