Domů     Záhada rodinné chaty
Záhada rodinné chaty

V mládí jsem zažila na naší chatě opravdu hrozivé věci, které jsem si nedovedla vysvětlit. Odpovědi na moje otázky přinesl až čas.

Jako dívka z Prahy jsem si uměla vychutnat víkendy na naší chatě. Oproti panelákovému bytu to byla vždycky vítaná změna. Přírodu a čerstvý vzduch jsem milovala odmalička. Měli jsme chatu kousek od jednoho rybníka, kolem byly lesy.

Vždy tam bylo ticho a klid

Působilo to tam jako balzám na nervy. Užívala jsem si tam volnost společně se svojí mladší sestrou Alenou. Později, když jsem studovala, jsem na chatu jezdívala i během týdne, protože jsem tam měla klid na učení.

K obavám jsem neměla důvod

Nikdy jsem nepatřila zrovna k bázlivým dívkám, takže mi nevadilo trávit na chatě čas sama. Zdejší okolí jsem moc dobře znala a nikdy jsem se tam nebála.

A vlastně nikdy jsem v těch končinách, kde lišky dávají dobrou noc, úplně sama nebyla, protože na některé z okolních chat vždycky někdo byl. Jedni manželé tam dokonce bydleli celoročně.

Někdo zašeptal moje jméno

Jednoho večera se mi ale na mém oblíbeném místě začaly dít strašidelné věci. Pamatuji si to tak dobře, jako by se to stalo včera. Seděla jsem tehdy na pohovce u krbu a snažila jsem se dostat do hlavy učení ke zkoušce.

Byla jsem ponořená do učebnic a papírů plných poznámek, když se mi najednou zdálo, že někdo tiše volá moje jméno. Zpozorněla jsem.

Přede dveřmi nikdo nestál

Chvíli pak bylo ticho, ale vzápětí se hlas ozval znovu. To už jsem si byla jistá, že se nejedná o nějaký smyslový klam nebo fantazírování. Hlas patřil nějaké mladé ženě. Netušila jsem, odkud přichází.

Předpokládala jsem, že někdo stojí před chalupou, a napadlo mě, jestli za mnou nepřijela nějaká kamarádka. Vyšla jsem ven, ale tam nikdo nestál. Rozhlížela jsem se kolem dokola, ale po živé osobě ani vidu, ani slechu.

Z kuchyně se ozvala rána

Rychle se stmívalo, nebe bylo zatažené a foukal ledový vítr, takže jsem měla tísnivý pocit. Trochu jsem se začala bát. Rozsvítila jsem v celé chatě světla a prohledala všechny místnosti. Nikde jsem ale nic zvláštního neobjevila. Všechno bylo na svém místě.

Ještě třikrát mě ten hlas oslovil, pokaždé z jiného místa. Na učení už jsem se nedokázala soustředit a ke spánku jsem také ztratila odvahu. Potom se ozvala velká rána z kuchyně.

Opatrně jsem se tam připlížila a zjistila jsem, že dolů spadla polička s kořením, které se rozsypalo. Hned nato vypadly z kredence dva hrnky, jen tak, samy od sebe!

Bála jsem se na chatu jet

Byla jsem jako na trní. Čekala jsem ještě dlouho do noci, jestli se něco bude dít. Nic už se však nestalo. Váhala jsem, jestli se mám se svým zážitkem někomu svěřit. Sama pro sebe jsem si ho zkoušela vysvětlit tím, že jsem si učením přetížila mozek.

Pravdou ale bylo, že jsem se po tom večeru bála na chatu jet. Stejně jsem to ale riskla. Při dalších třech návštěvách se už nic nestalo. O to horší byl zážitek při čtvrté návštěvě.

Místo vody vytekla krev

Tehdy jsem přijela na chatu uklízet. Drhla jsem podlahu, a když jsem si stoupla, nechtěně jsem převrhla kbelík s vodou. Hned nato jsem vykřikla, protože místo vody jsem na podlaze spatřila roztékající se kaluž krve.

Vyskočila jsem na nohy a vyděšeně jsem utekla před chatu. Dlouho mi pak trvalo, než jsem znovu našla odvahu se vrátit dovnitř.

Svědka jsem nikdy neměla

Podlaha byla ještě mokrá, ale po krvi už nebylo ani památky. Vůbec jsem tomu nerozuměla! Že bych měla vidiny? Nebo už začínám bláznit? Podobné příhody se mi však poté staly ještě několikrát. Ovšem pokaždé jen tehdy, když jsem byla na chatě sama.

Rozhovor s tetou

Tyto události, které jsem vám právě popsala, se staly před více než třiceti lety. Finanční situace totiž donutila rodiče v devadesátých letech chatu prodat, takže jsem se tam pak už nikdy nevypravila.

Jen občas jsem si vzpomněla na prožité chvíle hrůzy a nejistoty. Pak jsem se jednoho dne bavila s tetou o minulosti, v době, kdy už moji rodiče byli po smrti. A teta z otcovy strany mi prozradila jedno strašlivé rodinné tajemství.

Velké rodinné tajemství

Dozvěděla jsem se, že moje matka měla starší sestru, o které jsem neměla vůbec tušení. Byla duševně nemocná a dobrovolně ukončila svůj život. Podřezala si žíly právě na té chatě. Já jsem tetě následně řekla, co se mi tenkrát na chatě stalo. Shodly jsme se na tom, že mě tam tehdy vystrašil právě duch té nešťastnice.

Pravdu už asi nikdy nezjistím

Jaký k tomu měl ale důvod, to nemám tušení. Chtěl mi dát o sobě vědět? Něco mi sdělit? Možná jen ona tajemná bytost nechtěla, aby se zapomnělo na její život, nebo trpěla výčitkami za svůj dobrovolný odchod a nemohla dojít klidu. Těžko říct. Pravdu už se ale nikdy nedozvím.

Nikola J. (57), Praha

reklama
Související články
4.6.2023
Během studií jsem bydlela s kamarádkou v pronájmu. Když jsem tam jednou zůstala sama, zažila jsem něco, na co bych ráda zapomněla. Společně s kamarádkou Mirkou jsem bydlela v pronajatém bytě. V poklidu jsme tam žily asi dva roky. Majitelem bytu byl starší pán, kterého bych v klidu nazvala podivínem. Za tu dobu, co nám byt pronajímal, s námi prohodil sotva pět vět. Když přišel na kontrolu, jen m
4.6.2023
Teprve osobní zážitek nám pomůže pochopit to, čemu jinak nevěříme. Dočasně jsem získala schopnosti, o kterých jsem nevěděla, že existují. Kdysi jsem patřila mezi ty typy lidí, kteří se posmívají druhým za některé názory na věci mezi nebem a zemí. Nikdy jsem na žádná kouzla, přízraky nebo nadpřirozené jevy nevěřila. Dokonce i jako malá holčička jsem se nerada dívala na pohádky, kde se nadpřiroze
3.6.2023
Jednu pěknou chalupu jsme před lety s manželem koupili. Není nadto se v pátek sebrat a vyrazit na víkend do klidu přírody. Vždy jsem se na chalupě cítila absolutně bezpečně, i když jsme neměli moc sousedů. Pak ovšem přišel jarní podvečer, který to změnil. Na chalupu jsem onoho osudného dne zamířila bez manžela, který onemocněl. Původně jsem myslela, že zůstanu s ním, ale nabádal mě, ať jedu a u
1.6.2023
Které dítě by si nepřálo najít poklad?! I my jsme se o to kdysi snažili. Dávné poklady ale bývají přísně střeženy. Zřícenina poblíž rodné vesnice − to bylo přesně to, na co jsme jako děti zálibně zíraly a snily o tom, že tam musí zaručeně být hned několik pokladů, které musíme objevit. A jen u snění nezůstalo, několikrát jsme se s kamarády snažili do prastarého podzemí hradu dostat. Všechny pří
31.5.2023
Musela jsem si zkusit ten zajímavý magický rituál, a to bez ohledu na varování mé známé. To, co se poté dělo, mě upřímně děsí dodnes. Stalo se to před dvanácti lety. Tehdy jsem se na jednom večírku ocitla ve společnosti podivných lidí, byly to samé nadšené fanynky všeho magického. Já byla těmi věcmi nepolíbená. Jedna z nich začala hovořit o zrcadlové magii, o které jsem nevěděla vůbec nic. A
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
POHÁDKA O JEZERNÍ KRÁLOVNĚ A VODNÍKU TUTÍNKOVI.
epochanacestach.cz
POHÁDKA O JEZERNÍ KRÁLOVNĚ A VODNÍKU TUTÍNKOVI.
Srdečně Vás zveme na veselou pohádku O Jezerní královně a vodníku Tutínkovi, která se odehraje v předsálí, zahradách v barokních Grottách ploskovického zámku. Barunka a princ Jan se mají tajně už dlouho rádi, ale Barunka je jen chudá schovanka. Pan král o jejich lásce neví a pozval na zámek bohatou, ale rozmazlenou nevěstu – princeznu Veronu.
Pověsti hradu Valečov
enigmaplus.cz
Pověsti hradu Valečov
Lidé na skalním hradě Valečov na pokraji Českého ráje využívali jak skalní prostory či pukliny hradu, tak kombinace zděné zástavby a dřevěných přístřešků. V pískovci byly vybudovány i sklepy, zásobárn
Daně ve starověku: Prodražil se rozvod i pohřeb
epochaplus.cz
Daně ve starověku: Prodražil se rozvod i pohřeb
Zvyšování daní, rostoucí inflace, zkrátka ekonomika je dnes ožehavé téma. Na přetřes ale přicházelo už od starověku – dokonce i ve 3. tisíciletí před naším letopočtem. Zřejmě k historicky první zaz
Fusilli s kuřecím prsíčkem
tisicereceptu.cz
Fusilli s kuřecím prsíčkem
Zdravý a lehký těstovinový pokrm rozhodně existuje. Vyzkoušejte fusilli s orestovaným prsíčkem. Suroviny 2 kuřecí prsíčka 1/2 nadrcené sušené chilli papričky (lze vynechat) 2 stroužky česneku
Voda nad zlato i ve střední Evropě
21stoleti.cz
Voda nad zlato i ve střední Evropě
Bez vody by to nešlo, tedy, alespoň co se týče pozemského života. Vodní koloběh je přitom na naší planetě jemně vyladěn a jakýkoliv zásah do něj může způsobit problém. Jenže probíhající klimatické změ
Certina zahalila své DS Action Diver do černé barvy
iluxus.cz
Certina zahalila své DS Action Diver do černé barvy
Hodinky DS Action Diver od značky Certina se vynořují z temných hlubin oceánu a jsou nyní k dostání v černém provedení. Jako pravé potápěčské hodinky mají voděodolnost 300 metrů a jsou ideálně vybaven
Prsten z Atlantidy: Jediný pozůstatek bájné civilizace?
epochalnisvet.cz
Prsten z Atlantidy: Jediný pozůstatek bájné civilizace?
V roce 1860 objeví francouzský egyptolog Marquis d’Agrain v Údolí králů v Egyptě záhadný prsten, který do této kultury vůbec nezapadá. Podle legendy jej tam zanechal kněz z legendární Atlantidy. Jasno
Ženský křik mě paralyzoval
skutecnepribehy.cz
Ženský křik mě paralyzoval
Během studií jsem bydlela s kamarádkou v pronájmu. Když jsem tam jednou zůstala sama, zažila jsem něco, na co bych ráda zapomněla. Společně s kamarádkou Mirkou jsem bydlela v pronajatém bytě. V poklidu jsme tam žily asi dva roky. Majitelem bytu byl starší pán, kterého bych v klidu nazvala podivínem. Za tu dobu, co nám byt pronajímal, s námi prohodil sotva pět
Po svatbě s ním Rolins netouží
nasehvezdy.cz
Po svatbě s ním Rolins netouží
Rok a půl je zpěvačka Dara Rolins (50) šťastná po boku fotbalisty Pavla Nedvěda (50), otázky na svatbu jí už ale nejspíš lezou krkem. Nedávno se totiž nechala slyšet, že po svatbě s fotbalovou lege
Přijde Lucie Polišenská o chlapa?
nasehvezdy.cz
Přijde Lucie Polišenská o chlapa?
Vdala se! Ale odmítá ukázat manžela. Lucie Polišenská (37) , o níž se ještě donedávna psalo, že je sama jako kůl v plotě, je pěkná tajnůstkářka. Hvězda seriálu ZOO se v tichosti provdala, a navíc
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Kapr pečený v alobalu
tisicereceptu.cz
Kapr pečený v alobalu
Zkuste si rybu tentokrát upéct v alobalu. Příprava je sice trochu náročnější, ale výsledek vás potěší a na obal ze strouhanky si nejspíš ani nevzpomenete. Ingredience 4 porce kapra 100 g másla