Domů     Záhada rodinné chaty
Záhada rodinné chaty

V mládí jsem zažila na naší chatě opravdu hrozivé věci, které jsem si nedovedla vysvětlit. Odpovědi na moje otázky přinesl až čas.

Jako dívka z Prahy jsem si uměla vychutnat víkendy na naší chatě. Oproti panelákovému bytu to byla vždycky vítaná změna. Přírodu a čerstvý vzduch jsem milovala odmalička. Měli jsme chatu kousek od jednoho rybníka, kolem byly lesy.

Vždy tam bylo ticho a klid

Působilo to tam jako balzám na nervy. Užívala jsem si tam volnost společně se svojí mladší sestrou Alenou. Později, když jsem studovala, jsem na chatu jezdívala i během týdne, protože jsem tam měla klid na učení.

K obavám jsem neměla důvod

Nikdy jsem nepatřila zrovna k bázlivým dívkám, takže mi nevadilo trávit na chatě čas sama. Zdejší okolí jsem moc dobře znala a nikdy jsem se tam nebála.

A vlastně nikdy jsem v těch končinách, kde lišky dávají dobrou noc, úplně sama nebyla, protože na některé z okolních chat vždycky někdo byl. Jedni manželé tam dokonce bydleli celoročně.

Někdo zašeptal moje jméno

Jednoho večera se mi ale na mém oblíbeném místě začaly dít strašidelné věci. Pamatuji si to tak dobře, jako by se to stalo včera. Seděla jsem tehdy na pohovce u krbu a snažila jsem se dostat do hlavy učení ke zkoušce.

Byla jsem ponořená do učebnic a papírů plných poznámek, když se mi najednou zdálo, že někdo tiše volá moje jméno. Zpozorněla jsem.

Přede dveřmi nikdo nestál

Chvíli pak bylo ticho, ale vzápětí se hlas ozval znovu. To už jsem si byla jistá, že se nejedná o nějaký smyslový klam nebo fantazírování. Hlas patřil nějaké mladé ženě. Netušila jsem, odkud přichází.

Předpokládala jsem, že někdo stojí před chalupou, a napadlo mě, jestli za mnou nepřijela nějaká kamarádka. Vyšla jsem ven, ale tam nikdo nestál. Rozhlížela jsem se kolem dokola, ale po živé osobě ani vidu, ani slechu.

Z kuchyně se ozvala rána

Rychle se stmívalo, nebe bylo zatažené a foukal ledový vítr, takže jsem měla tísnivý pocit. Trochu jsem se začala bát. Rozsvítila jsem v celé chatě světla a prohledala všechny místnosti. Nikde jsem ale nic zvláštního neobjevila. Všechno bylo na svém místě.

Ještě třikrát mě ten hlas oslovil, pokaždé z jiného místa. Na učení už jsem se nedokázala soustředit a ke spánku jsem také ztratila odvahu. Potom se ozvala velká rána z kuchyně.

Opatrně jsem se tam připlížila a zjistila jsem, že dolů spadla polička s kořením, které se rozsypalo. Hned nato vypadly z kredence dva hrnky, jen tak, samy od sebe!

Bála jsem se na chatu jet

Byla jsem jako na trní. Čekala jsem ještě dlouho do noci, jestli se něco bude dít. Nic už se však nestalo. Váhala jsem, jestli se mám se svým zážitkem někomu svěřit. Sama pro sebe jsem si ho zkoušela vysvětlit tím, že jsem si učením přetížila mozek.

Pravdou ale bylo, že jsem se po tom večeru bála na chatu jet. Stejně jsem to ale riskla. Při dalších třech návštěvách se už nic nestalo. O to horší byl zážitek při čtvrté návštěvě.

Místo vody vytekla krev

Tehdy jsem přijela na chatu uklízet. Drhla jsem podlahu, a když jsem si stoupla, nechtěně jsem převrhla kbelík s vodou. Hned nato jsem vykřikla, protože místo vody jsem na podlaze spatřila roztékající se kaluž krve.

Vyskočila jsem na nohy a vyděšeně jsem utekla před chatu. Dlouho mi pak trvalo, než jsem znovu našla odvahu se vrátit dovnitř.

Svědka jsem nikdy neměla

Podlaha byla ještě mokrá, ale po krvi už nebylo ani památky. Vůbec jsem tomu nerozuměla! Že bych měla vidiny? Nebo už začínám bláznit? Podobné příhody se mi však poté staly ještě několikrát. Ovšem pokaždé jen tehdy, když jsem byla na chatě sama.

Rozhovor s tetou

Tyto události, které jsem vám právě popsala, se staly před více než třiceti lety. Finanční situace totiž donutila rodiče v devadesátých letech chatu prodat, takže jsem se tam pak už nikdy nevypravila.

Jen občas jsem si vzpomněla na prožité chvíle hrůzy a nejistoty. Pak jsem se jednoho dne bavila s tetou o minulosti, v době, kdy už moji rodiče byli po smrti. A teta z otcovy strany mi prozradila jedno strašlivé rodinné tajemství.

Velké rodinné tajemství

Dozvěděla jsem se, že moje matka měla starší sestru, o které jsem neměla vůbec tušení. Byla duševně nemocná a dobrovolně ukončila svůj život. Podřezala si žíly právě na té chatě. Já jsem tetě následně řekla, co se mi tenkrát na chatě stalo. Shodly jsme se na tom, že mě tam tehdy vystrašil právě duch té nešťastnice.

Pravdu už asi nikdy nezjistím

Jaký k tomu měl ale důvod, to nemám tušení. Chtěl mi dát o sobě vědět? Něco mi sdělit? Možná jen ona tajemná bytost nechtěla, aby se zapomnělo na její život, nebo trpěla výčitkami za svůj dobrovolný odchod a nemohla dojít klidu. Těžko říct. Pravdu už se ale nikdy nedozvím.

Nikola J. (57), Praha

reklama
Související články
3.3.2024
Nikdy jsem nevěřila na pověry ani na zázraky. Přesto jsem jeden zažila na vlastní kůži. To když mi po těžkém úrazu pomohla tajemná energie svatého místa. Mám tetu, která je velmi zbožná. Celý život chodí do kostela a modlí se. Věří na zázraky a za všechno, co se jí v životě povedlo, děkuje Bohu a andělům. Já se tomu vždy posmívala a říkala jsem jí, že je blázínek. Teta Anežka ale pokaždé zdvihl
2.3.2024
Tajně jsme se chodili dívat do márnice. Tolik jsme toužili po dobrodružství, že jsme vymysleli sázku. Když padla noc, sešli jsme se na hřbitově... Když jsem byla malá, hřbitov v naší vesnici měl úžasné kouzlo. Patřil mezi staré sudetské hřbitovy, a tak byly jeho součástí i opuštěné polorozpadlé hrobky. Nás děti to místo děsilo a fascinovalo zároveň. Dveře do staré márnice byly rozbité, jako
2.3.2024
Byl to žertík, kterým jsem všechny zaskočila. Nakonec jsem ale byla překvapená hlavně já. Vyplnil snad kamínek, který jsem nosila na krku, to, co jsem si tolik přála? Ten přívěsek jsem si koupila na jarmarku. Okouzlil mě na první pohled. Miluju modrou barvu a tahle, kterou měl zvláštní kamínek zasazený v přívěsku, byla pro mě jako dělaná. V obci, kde se jarmark konal, jsme se ocitli s přítelem
29.2.2024
Když jsem se narodila, děda vysadil břízku. Byla to moje ochránkyně. Jednoho dne jsem poznala, jak velké spojení mezi námi bylo. Nejen mezi zvířaty a lidmi existuje zvláštní spojení. Podobnou moc mají také stromy a jiné rostliny. Možná tomu nevěříte, ale já vím, o čem mluvím, protože jsem před lety prožila na vlastní kůži něco neuvěřitelného. Chránila mě už od dětství Přitažlivost mezi na
28.2.2024
Babička Jarmila mi vždycky říkala, že jsem jako ona. Význam těchto slov jsem pochopila až ve chvíli, kdy zemřela. Když jsem byla malá, babička Jarmila mi často opakovala, že jsem jako ona. Tehdy jsem to nechápala. Dneska mi to už dává větší smysl. Vnitřní hlas Po smrti milované babičky jsem totiž okamžitě poznala, že se něco změnilo. Když babička zemřela, pocítila jsem, že ve svém těle ne
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Analýzou DNA ke stanovení průměrné délky života…
21stoleti.cz
Analýzou DNA ke stanovení průměrné délky života…
Pod mikroskopem vypadá DNA jako zkroucený žebřík. Pro vědce ale znamená mnohem víc. Je jakousi nepsanou učebnicí lidstva, která i 71 let po odhalení svého potenciálu stále pomáhá přepisovat dějiny.
Tajemný sarmatismus: Proč se polská šlechta domnívala, že jejími předky  jsou příslušníci íránského kočovného kmene?
enigmaplus.cz
Tajemný sarmatismus: Proč se polská šlechta domnívala, že jejími předky jsou příslušníci íránského kočovného kmene?
V období baroka se v kruzích polské šlechty objevila teorie takzvaného sarmatismu. Tvrdila, že polská aristokratická elita má svoje kořeny v prostředí starověkého národa Sarmatů, o kterém se zmiňoval
Hrad Švihov: Prohlídku můžeme absolvovat i na lodičce
epochanacestach.cz
Hrad Švihov: Prohlídku můžeme absolvovat i na lodičce
Hrad Švihov v okrese Klatovy se na své vodní opevnění mohl vždy spolehnout s výjimkou husitských válek, kdy husité dokázali vodní příkop vypustit. Hrad pak v pozdější době ale úspěšně odolal i švédským vojskům. Císař Ferdinand III. se jeho nedobytnosti dokonce tak obával, že po třicetileté válce nařídil Švihov zbořit, aby se nemohl stát baštou protihabsburského odporu. Tento
Všichni nám závidí, jaký jsme krásný pár
skutecnepribehy.cz
Všichni nám závidí, jaký jsme krásný pár
Chudák soused žil celá desetiletí se zlou ženou. Říkala jsem si, že se něco musí stát, že si ten muž přece také zaslouží být šťastný. Studené předjaří odhalilo, jaký mám na zahradě binec. Slezl sníh a ukázala se spousta neshrabaného listí. Šla jsem tu spoušť obhlédnout a všimla jsem si za plotem černých pichlavých očí, rentgenujících můj
Zapomenutý mcelský zázrak: Zjevila se dětem Panna Marie?
epochalnisvet.cz
Zapomenutý mcelský zázrak: Zjevila se dětem Panna Marie?
Dne 4. července 1849 se dvěma dětem zjevila ve vsi Mcely překrásná paní v zeleném dlouhém rouchu. Následně s nimi dokonce rozmlouvala a prohlásila se za matku Božího syna. Viděly snad děti Pannu Marii
Čtvrtá kapitola exkluzivní kolekce irské whiskey Midleton Very Rare Silent Distillery
iluxus.cz
Čtvrtá kapitola exkluzivní kolekce irské whiskey Midleton Very Rare Silent Distillery
V pořadí čtvrtá edice z celkových šesti, které jsou každoročně až do roku 2025 vydávány, 48letá ultraprémiová whiskey Midleton Very Rare Silent Distillery Collection Chapter Four z původní irské palír
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
V otci má velkou oporu
nasehvezdy.cz
V otci má velkou oporu
Saxofonista Felix Slováček (80) by udělal cokoli proto, aby jeho dcera Anna Slováčková (28) byla znovu zdravá. Herečka se minulý rok v říjnu svěřila, že se jí vrátila rakovina, a znovu tak svádí nerov
Boleslav III. Ryšavý: Vládl Čechům ničema?
epochaplus.cz
Boleslav III. Ryšavý: Vládl Čechům ničema?
„Panoval samovládně jako zlostný králík,“ líčí saský kronikář Dětmar z Merseburku Přemyslovce Boleslava III. Ryšavého, který roku 999 usedl na český knížecí trůn. Během tříleté vlády proti sobě stihne) poštvat každého v zemi a lidé proti němu v létě roku 1002 povstanou. Kníže Boleslav III. Ryšavý (kolem r. 965–1037prchá do Bavorska k vévodovi Jindřichovi ze Schweinfurtu (asi 970–1017), který
Smažené mozzarellové kuličky
tisicereceptu.cz
Smažené mozzarellové kuličky
Sýrové kuličky ochucené česnekem a tymiánem jsou voňavé a lehce pikantní. Potřebujete 300 mozzarelly třešniček 2–3 stroužky česneku 1 větvičku tymiánu olej sůl, pepř 2 vejce strouhanku hl
Skončili spolu v posteli?
nasehvezdy.cz
Skončili spolu v posteli?
Sympatickému herci ze seriálu Smysl pro tumor Filipu Březinovi (28) jeho role změnila život. Stal se prakticky ze dne na den slavným a poznávají ho lidé na každém rohu. Bohužel to ale na jeho soukr
Jednohubky se salámem
tisicereceptu.cz
Jednohubky se salámem
Tady se fantazii žádné meze nekladou. Můžete použít klasickou česnekovou pomazánku a různé varianty uzenin, v časové tísni lze využít třeba i jen roztíratelný tavený sýr, ať s příchutí, či bez příchut