Domů     I léta po rozvodu mě stále obtěžuje
I léta po rozvodu mě stále obtěžuje

Věřila jsem, že naše manželství bude šťastné a plné lásky. Spletla jsem se. Dnes se svého bývalého manžela spíš bojím. Změnil se, je dotěrný a stále mi komplikuje život.

Vdávala jsem se o něco později, než bývalo dříve zvykem, ale bylo to z lásky a vůbec mi nevadilo, že můj nastávající Leoš nebyl žádný boháč. Peníze pro mě ve vztahu nehrály vůbec žádnou roli. Naivně jsem si myslela, že nám bude k životu stačit naše láska.

Až mnohem později jsem zjistila, že ani z té největší lásky se žít nedá. Z očí mi spadly růžové brýle a musela jsem čelit smutné realitě.

Byly to jen lži

Zpočátku byl náš vztah krásný, sice jsme si nemohli nijak vyskakovat, ale měli jsme jeden druhého. Bydleli jsme u mých rodičů a ti za nás téměř všechno platili. Často jsme se kvůli tomu s rodiči hádali.

Mrzelo mě to, věděla jsem, že mají pravdu, pořád jsem ale věřila, že se časem postavíme na vlastní nohy. Leoš si ale na finanční injekce mých rodičů evidentně zvykl.

Dokázal přesvědčivě líčit plány do budoucna, vykládal, jak si najde lepší práci, a když budeme oba dost vydělávat, brzy si budeme moci pořídit vlastní byt, auto… Bylo krásné to poslouchat, ale byly to jen takové pohádky.

Vše bylo na mně

Já byla v té době na mateřské, brzy jsem se ale vrátila do práce, abychom poplatili všechny náklady na domácnost. I když nebyly tak velké, táhla jsem je vlastně skoro sama. Začátkem devadesátých let se Leoš domluvil s kamarádem, že rozjedou vlastní podnikání.

V práci dal výpověď a tvrdil, že se přece nebude nikde dřít za pár korun, když je teď tolik skvělých příležitostí. Navíc se chtěl přestěhovat do vlastního. Našli jsme si tedy podnájem a osamostatnili se.

S mými rodiči si Leoš nikdy nerozuměl a pořád tvrdil, že to oni narušují naši rodinnou pohodu. Jenže „podnikání“ mu nešlo, jen se zadlužil a firma zkrachovala. Bylo štěstí, že já jsem měla zaměstnání. Ležel na mně i chod domácnosti.

Z práce jsem se vracela unavená a doma mě čekaly jen další povinnosti. Leoš se neuměl postarat ani o naši dceru. Celé dny jen vysedával u televize a doma nehnul prstem s tím, že přece nebude dělat ženskou práci. Můj muž byl zkrátka lenoch a nechtělo se mu pracovat.

Odešla jsem

Podnikání si nejspíš představoval tak, že nebude muset nic dělat a peníze se mu samy od sebe jen tak přikutálí. Takhle jsme žili několik dlouhých let. Pak už toho na mě bylo moc.

O podnájem jsme přišli, protože už jsme ho nedokázali jen z mého platu hradit, takže jsem se vrátila jen s dcerou ke svým rodičům a rozhodla se rozvést. Leoš mi ale řekl, že to nepřichází v úvahu.

Začal přespávat u svých pochybných kamarádů a příležitostných milenek. Párkrát se stalo, že stál před naším domem, vykřikoval do oken nadávky. Taky nám rozkopal plot. Pak ho to přestalo bavit a já si oddechla, že alespoň budeme mít klid.

Když moji rodiče zemřeli, zůstal mi jejich domek. Byla jsem sice papírově stále vdaná, ale manžel byl kdovíkde… bylo mi to jedno, žila jsem si svůj život. Pak mi přišel dopis. Z vězení. Manžel vylákal z nějaké ženy peníze, ukradl jí cennosti a utekl. Odseděl si pár měsíců.

Odpuštění

Psal mi pořád a vše omlouval tím, že byl beze mě a bez dcerky zoufalý, prý mu už na ničem nezáleželo.

Kál se a sliboval, že si najde práci, že zase budeme žít jako rodina, že bude všechno jako na začátku, že se změnil, že mě miluje… Nakonec jsem podlehla a odpustila mu. Když ho pustili na svobodu, skutečně se nějakou dobu snažil sekat latinu. Našel si i práci.

Sice ne moc dobře placenou, ale alespoň nějakou. Naše dcera s ním ale odmítala žít pod jednou střechou. Jakmile jí bylo osmnáct, odešla z domu. Našla si práci s ubytovnou v jiném městě a mně řekla, ať se otce co nejdřív zbavím, nebo špatně dopadnu.

Já si ale myslela, že se změnil. Samozřejmě to dlouho nevydržel. Jen jak to bylo trochu možné, z práce se v podstatě nechal vyhodit. Nějakou dobu jsem to ani nevěděla, protože přede mnou předstíral, že do práce pořád chodí.

Odešel z domu, počkal, až odejdu i já a pak se tam zase vrátil. Zjistila jsem to, když jsem přišla z práce domů dřív, a našla ho spát na sedačce. Tehdy jsme se hrozně pohádali a já nakonec opravdu podala žádost o rozvod.

Bojím se

Rozvedli nás celkem rychle, a Leoš se dokonce z našeho domu záhy odstěhoval. Hned jsem nechala vyměnit zámky, protože jsem se bála, že tam bude tajně chodit dál. Bohužel historie se opět opakuje.

Leoš se totiž po letech vrátil do našeho města a začal mi vyhrožovat. Stydím se za to, že jsem s ním žila tolik let a nechala se od něj finančně využívat, to už se zpátky vzít nedá.

Můj bývalý už mi několikrát volal, chtěl peníze a sliboval, že pokud mu je nedám, udělá mi ze života peklo. Nejraději bych se odstěhovala do jiného města, ale nechci prodat dům po rodičích, navíc tu mám práci. Dcera je daleko a těžko by s tím mohla něco udělat. Vůbec nevím, co mám dělat, a bojím se, co bude.

Radka (65), severní Morava

reklama
Související články
4.3.2024
Vnuk se o mě krásně staral, navštěvoval mě a pomáhal mi. Já jsem mu ale ublížila, když jsem dala na hloupé pomluvy svých lstivých sousedů. Pokud byl můj muž naživu, zvládali jsme stáří statečně, v našem domku jsme si vystačili a nikdy se moc nebavili ani se sousedy. Neměli jsme k tomu důvod, byli to hašteřiví lidé, na nikom nenechali nit suchou. Po smrti manžela jsem ale byla najednou sama.
3.3.2024
Marie byla dvakrát rozvedená a na svoje bývalé partnery raději ani nevzpomínala. Často a se smutkem však myslela na Pavla, svou první lásku ze střední školy. Moje kamarádka Marie často vzpomínala na první lásku. Byla dvakrát rozvedená, obě manželství byla, jak popisovala, katastrofa, lepší na ně nemyslet. Zato na prvního kluka myslela často, říkávala, že ty časy s ním patřily k tomu nejkrásnějš
29.2.2024
Byly jsme velké kamarádky už od první třídy. Bohužel pak se stalo něco, co nás rozdělilo. Mohu za to já. Chtěla bych to napravit. Ale jak? S Hankou jsme se poznaly na základní škole, když se přistěhovala v polovině roku. Třída měla už své skupinky kamarádů a ona byla osamělá. Bylo mi to líto a nějak víc jsem se s ní bavila. Sice to znamenalo, že budu také vyvrhel, ale nějak jsem to přežila. Byl
29.2.2024
Neměla jsem štěstí na muže, proto jsem si myslela, že zůstanu na stáří sama. Ale ne. Mám parťáka. I když důvod je smutný. Lenka se narodila pět let po mně, přesto tu už není. Osud to někdy takhle zařídí. Byla to tragická nehoda, smutná náhoda. Když tu zůstal Radek sám, našli jsme k sobě cestu. On totiž nebyl zrovna mluvný, takže jsme nebyli vyloženě semknutí přátelé. Přesto jsme k sobě cestu na
28.2.2024
Oblíbený herec Václav Vydra byl opět hostem zábavné talk show Hovory W, s níž už několik let baví své diváky jeho protagonisté Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros, kteří svůj pořad nejen moderují, ale rádi si i zazpívají za pravidelného doprovodu klavíristy a skladatele Karla Štolby. „A za to Husovo osvobození tehdy mohli pánové Voskovec a Werich“, vzpomínal na svého slavného hereckého př
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Analýzou DNA ke stanovení průměrné délky života…
21stoleti.cz
Analýzou DNA ke stanovení průměrné délky života…
Pod mikroskopem vypadá DNA jako zkroucený žebřík. Pro vědce ale znamená mnohem víc. Je jakousi nepsanou učebnicí lidstva, která i 71 let po odhalení svého potenciálu stále pomáhá přepisovat dějiny.
Tajemný sarmatismus: Proč se polská šlechta domnívala, že jejími předky  jsou příslušníci íránského kočovného kmene?
enigmaplus.cz
Tajemný sarmatismus: Proč se polská šlechta domnívala, že jejími předky jsou příslušníci íránského kočovného kmene?
V období baroka se v kruzích polské šlechty objevila teorie takzvaného sarmatismu. Tvrdila, že polská aristokratická elita má svoje kořeny v prostředí starověkého národa Sarmatů, o kterém se zmiňoval
Hrad Švihov: Prohlídku můžeme absolvovat i na lodičce
epochanacestach.cz
Hrad Švihov: Prohlídku můžeme absolvovat i na lodičce
Hrad Švihov v okrese Klatovy se na své vodní opevnění mohl vždy spolehnout s výjimkou husitských válek, kdy husité dokázali vodní příkop vypustit. Hrad pak v pozdější době ale úspěšně odolal i švédským vojskům. Císař Ferdinand III. se jeho nedobytnosti dokonce tak obával, že po třicetileté válce nařídil Švihov zbořit, aby se nemohl stát baštou protihabsburského odporu. Tento
Všichni nám závidí, jaký jsme krásný pár
skutecnepribehy.cz
Všichni nám závidí, jaký jsme krásný pár
Chudák soused žil celá desetiletí se zlou ženou. Říkala jsem si, že se něco musí stát, že si ten muž přece také zaslouží být šťastný. Studené předjaří odhalilo, jaký mám na zahradě binec. Slezl sníh a ukázala se spousta neshrabaného listí. Šla jsem tu spoušť obhlédnout a všimla jsem si za plotem černých pichlavých očí, rentgenujících můj
Zapomenutý mcelský zázrak: Zjevila se dětem Panna Marie?
epochalnisvet.cz
Zapomenutý mcelský zázrak: Zjevila se dětem Panna Marie?
Dne 4. července 1849 se dvěma dětem zjevila ve vsi Mcely překrásná paní v zeleném dlouhém rouchu. Následně s nimi dokonce rozmlouvala a prohlásila se za matku Božího syna. Viděly snad děti Pannu Marii
Čtvrtá kapitola exkluzivní kolekce irské whiskey Midleton Very Rare Silent Distillery
iluxus.cz
Čtvrtá kapitola exkluzivní kolekce irské whiskey Midleton Very Rare Silent Distillery
V pořadí čtvrtá edice z celkových šesti, které jsou každoročně až do roku 2025 vydávány, 48letá ultraprémiová whiskey Midleton Very Rare Silent Distillery Collection Chapter Four z původní irské palír
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
V otci má velkou oporu
nasehvezdy.cz
V otci má velkou oporu
Saxofonista Felix Slováček (80) by udělal cokoli proto, aby jeho dcera Anna Slováčková (28) byla znovu zdravá. Herečka se minulý rok v říjnu svěřila, že se jí vrátila rakovina, a znovu tak svádí nerov
Boleslav III. Ryšavý: Vládl Čechům ničema?
epochaplus.cz
Boleslav III. Ryšavý: Vládl Čechům ničema?
„Panoval samovládně jako zlostný králík,“ líčí saský kronikář Dětmar z Merseburku Přemyslovce Boleslava III. Ryšavého, který roku 999 usedl na český knížecí trůn. Během tříleté vlády proti sobě stihne) poštvat každého v zemi a lidé proti němu v létě roku 1002 povstanou. Kníže Boleslav III. Ryšavý (kolem r. 965–1037prchá do Bavorska k vévodovi Jindřichovi ze Schweinfurtu (asi 970–1017), který
Smažené mozzarellové kuličky
tisicereceptu.cz
Smažené mozzarellové kuličky
Sýrové kuličky ochucené česnekem a tymiánem jsou voňavé a lehce pikantní. Potřebujete 300 mozzarelly třešniček 2–3 stroužky česneku 1 větvičku tymiánu olej sůl, pepř 2 vejce strouhanku hl
Skončili spolu v posteli?
nasehvezdy.cz
Skončili spolu v posteli?
Sympatickému herci ze seriálu Smysl pro tumor Filipu Březinovi (28) jeho role změnila život. Stal se prakticky ze dne na den slavným a poznávají ho lidé na každém rohu. Bohužel to ale na jeho soukr
Jednohubky se salámem
tisicereceptu.cz
Jednohubky se salámem
Tady se fantazii žádné meze nekladou. Můžete použít klasickou česnekovou pomazánku a různé varianty uzenin, v časové tísni lze využít třeba i jen roztíratelný tavený sýr, ať s příchutí, či bez příchut