Domů     I léta po rozvodu mě stále obtěžuje
I léta po rozvodu mě stále obtěžuje

Věřila jsem, že naše manželství bude šťastné a plné lásky. Spletla jsem se. Dnes se svého bývalého manžela spíš bojím. Změnil se, je dotěrný a stále mi komplikuje život.

Vdávala jsem se o něco později, než bývalo dříve zvykem, ale bylo to z lásky a vůbec mi nevadilo, že můj nastávající Leoš nebyl žádný boháč. Peníze pro mě ve vztahu nehrály vůbec žádnou roli. Naivně jsem si myslela, že nám bude k životu stačit naše láska.

Až mnohem později jsem zjistila, že ani z té největší lásky se žít nedá. Z očí mi spadly růžové brýle a musela jsem čelit smutné realitě.

Byly to jen lži

Zpočátku byl náš vztah krásný, sice jsme si nemohli nijak vyskakovat, ale měli jsme jeden druhého. Bydleli jsme u mých rodičů a ti za nás téměř všechno platili. Často jsme se kvůli tomu s rodiči hádali.

Mrzelo mě to, věděla jsem, že mají pravdu, pořád jsem ale věřila, že se časem postavíme na vlastní nohy. Leoš si ale na finanční injekce mých rodičů evidentně zvykl.

Dokázal přesvědčivě líčit plány do budoucna, vykládal, jak si najde lepší práci, a když budeme oba dost vydělávat, brzy si budeme moci pořídit vlastní byt, auto… Bylo krásné to poslouchat, ale byly to jen takové pohádky.

Vše bylo na mně

Já byla v té době na mateřské, brzy jsem se ale vrátila do práce, abychom poplatili všechny náklady na domácnost. I když nebyly tak velké, táhla jsem je vlastně skoro sama. Začátkem devadesátých let se Leoš domluvil s kamarádem, že rozjedou vlastní podnikání.

V práci dal výpověď a tvrdil, že se přece nebude nikde dřít za pár korun, když je teď tolik skvělých příležitostí. Navíc se chtěl přestěhovat do vlastního. Našli jsme si tedy podnájem a osamostatnili se.

S mými rodiči si Leoš nikdy nerozuměl a pořád tvrdil, že to oni narušují naši rodinnou pohodu. Jenže „podnikání“ mu nešlo, jen se zadlužil a firma zkrachovala. Bylo štěstí, že já jsem měla zaměstnání. Ležel na mně i chod domácnosti.

Z práce jsem se vracela unavená a doma mě čekaly jen další povinnosti. Leoš se neuměl postarat ani o naši dceru. Celé dny jen vysedával u televize a doma nehnul prstem s tím, že přece nebude dělat ženskou práci. Můj muž byl zkrátka lenoch a nechtělo se mu pracovat.

Odešla jsem

Podnikání si nejspíš představoval tak, že nebude muset nic dělat a peníze se mu samy od sebe jen tak přikutálí. Takhle jsme žili několik dlouhých let. Pak už toho na mě bylo moc.

O podnájem jsme přišli, protože už jsme ho nedokázali jen z mého platu hradit, takže jsem se vrátila jen s dcerou ke svým rodičům a rozhodla se rozvést. Leoš mi ale řekl, že to nepřichází v úvahu.

Začal přespávat u svých pochybných kamarádů a příležitostných milenek. Párkrát se stalo, že stál před naším domem, vykřikoval do oken nadávky. Taky nám rozkopal plot. Pak ho to přestalo bavit a já si oddechla, že alespoň budeme mít klid.

Když moji rodiče zemřeli, zůstal mi jejich domek. Byla jsem sice papírově stále vdaná, ale manžel byl kdovíkde… bylo mi to jedno, žila jsem si svůj život. Pak mi přišel dopis. Z vězení. Manžel vylákal z nějaké ženy peníze, ukradl jí cennosti a utekl. Odseděl si pár měsíců.

Odpuštění

Psal mi pořád a vše omlouval tím, že byl beze mě a bez dcerky zoufalý, prý mu už na ničem nezáleželo.

Kál se a sliboval, že si najde práci, že zase budeme žít jako rodina, že bude všechno jako na začátku, že se změnil, že mě miluje… Nakonec jsem podlehla a odpustila mu. Když ho pustili na svobodu, skutečně se nějakou dobu snažil sekat latinu. Našel si i práci.

Sice ne moc dobře placenou, ale alespoň nějakou. Naše dcera s ním ale odmítala žít pod jednou střechou. Jakmile jí bylo osmnáct, odešla z domu. Našla si práci s ubytovnou v jiném městě a mně řekla, ať se otce co nejdřív zbavím, nebo špatně dopadnu.

Já si ale myslela, že se změnil. Samozřejmě to dlouho nevydržel. Jen jak to bylo trochu možné, z práce se v podstatě nechal vyhodit. Nějakou dobu jsem to ani nevěděla, protože přede mnou předstíral, že do práce pořád chodí.

Odešel z domu, počkal, až odejdu i já a pak se tam zase vrátil. Zjistila jsem to, když jsem přišla z práce domů dřív, a našla ho spát na sedačce. Tehdy jsme se hrozně pohádali a já nakonec opravdu podala žádost o rozvod.

Bojím se

Rozvedli nás celkem rychle, a Leoš se dokonce z našeho domu záhy odstěhoval. Hned jsem nechala vyměnit zámky, protože jsem se bála, že tam bude tajně chodit dál. Bohužel historie se opět opakuje.

Leoš se totiž po letech vrátil do našeho města a začal mi vyhrožovat. Stydím se za to, že jsem s ním žila tolik let a nechala se od něj finančně využívat, to už se zpátky vzít nedá.

Můj bývalý už mi několikrát volal, chtěl peníze a sliboval, že pokud mu je nedám, udělá mi ze života peklo. Nejraději bych se odstěhovala do jiného města, ale nechci prodat dům po rodičích, navíc tu mám práci. Dcera je daleko a těžko by s tím mohla něco udělat. Vůbec nevím, co mám dělat, a bojím se, co bude.

Radka (65), severní Morava

reklama
Související články
23.5.2024
Odstěhoval se do staré hájovny na kraji lesa, s nikým se nebavil, zamračený, zanedbaný a mrzutý. Byl to velice záhadný muž. Byl to místní podivín. Odstěhoval se z vesnice, která mu připadala asi příliš rušná, ač to byl zapadákov, do staré hájovny na kraji lesa. S nikým se nebavil, a když, tak jednoslabičně. Bylo mi jasné, že je to chlapík s tajemstvím, a babička mi to tajemství prozradila. B
22.5.2024
Můj první muž byl omyl. Ostýchám se to přiznat jen proto, že máme děti. Musela jsem si ho vzít z vděku. On byl vyučený, já jsem měla vysokou školu. Nijak neopovrhuji lidmi s nižším vzděláním, leč s mužem jsme měli jiné zájmy, byli jsme jiné povahy. On byl výbušný, já klidná. Proč jsme se tedy brali, říkáte si? Nebýt jeho, nebyl by tu Gustav kdysi jel kolem vážné nehody. Auto narazilo do m
22.5.2024
Moje dcera Hanička se ocitla v nelehké životní situaci. Je nemocná, a navíc ji trápí manžel. Jak já jako máma mohu pomoct? Vždy byla statečná a nechtěla od nikoho pomáhat. Bylo jedno, jestli šlo o vystřihovánky v dětství, nebo vymalování bytu v dospělosti. Teď mi to dochází. I za manželství si musela obstarat spoustu věcí, které spíš náleží mužům. „Mami, přestaň si už konečně dělat zbytečné sta
21.5.2024
Nedávno jsme oslavili pětadvacáté výročí svatby. V té chvíli by mě ani nenapadlo, že budu podávat žádost o rozvod a láska se promění v prach. Bylo to fantastické. Uspořádali jsme večírek pro naše blízké přátele. A protože bylo pěkné počasí, konal se na zahradě. Nechyběly květiny a nádherné dárky, úžasný dort, momenty plné emocí, úsměvů a přání. Láska na první pohled Potkali jsme se v posl
12.5.2024
Můžete se rozhádat, na řadu let ztratit. Pravé přátelství však vydrží. To naše s Danou však mělo velké šrámy. Bylo to ve školce. Pamatuji, jak jsem měla lakovky a ta copatá blondýnka mi je záviděla. Schválně mi šlapala na nohu zablácenou botou. Tehdy jsme se pohádaly. Ale pak jsme se potkaly i ve škole, a jelikož jsme se znaly, nějak jsme se skamarádily. Nerozlučné kámošky od školy V prvn
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vaječné muffiny se sýrem
tisicereceptu.cz
Vaječné muffiny se sýrem
Hledáte inspiraci pro netradiční snídani? Připravte své rodině vejce, samozřejmě s pořádnou dávkou slaniny. Suroviny 10 plátků anglické slaniny 1 červená paprika 2 hrsti jarní cibulky 10 vaje
Rezidence pro jedenáct veteránů
rezidenceonline.cz
Rezidence pro jedenáct veteránů
Dům postavený v šedesátých letech minulého století prošel rozsáhlou rekonstrukcí a dočkal se i velkorysého rozšíření. Nyní tahle moderní a elegantní rezidence, nacházející se v regionu Eastern Townships v kanadském Quebecu, nabízí komfort svým obyvatelům i reprezentativní prostor unikátní sbírce. Prvním záměrem majitelů, vášnivých sběratelů, bylo upravit stárnoucí nemovitost tak, aby v ní mohli parkovat
Povaha člověka podle barvy aury
nejsemsama.cz
Povaha člověka podle barvy aury
Podle aury jednoduše poznáte, zda je člověk uvnitř dobrý, nebo skrývá lži a tajemství! Stačí, když se zaměříte na to, co kolem dotyčného, kterého se snažíte přečíst, vidíte. Zvládne to i úplný laik. Aura se skládá ze sedmi vrstev: éterického těla, emocionálního, mentálního, astrálního, éterického negativního, karmického a andělského. Její barva vám o člověku řekne takřka všechno.
Večer se značkou Norqain v hodinářství Koscom
iluxus.cz
Večer se značkou Norqain v hodinářství Koscom
Ve středu 22. května uspořádalo renomované hodinářství Koscom večer věnovaný švýcarské značce Norqain. Ta je úzce spojená s hokejem, a tak měla akce návaznost na aktuálně probíhající Mistrovství světa
Pohřbili kancléře zaživa?
epochalnisvet.cz
Pohřbili kancléře zaživa?
„To ne! Proboha ne!“ vykřikne kancléř a celý vyděšený se posadí na posteli. Ten příšerný sen se mu zdál už potřetí! Je v něm pohřben do rakve, v níž ovšem po pár dnech obživne!   Svého času je prakticky nejmocnějším mužem v zemi. Je mu něco málo přes 40 let, a už má za sebou funkci diplomata, císařského
VIDEO: Natočeno jezerní monstrum?
enigmaplus.cz
VIDEO: Natočeno jezerní monstrum?
Ačkoliv titul nejslavnějšího jezerního monstra si pro sebe zabrala lochneska ze skotského jezera Loch Ness, v Kanadě k tomu rozhodně také mají co říci. V tamní provincii Britská Kolumbie se totiž nach
Míří DiCaprio do chomoutu, nebo „ji zařízne“?
nasehvezdy.cz
Míří DiCaprio do chomoutu, nebo „ji zařízne“?
Má snad Hollywood většího hřebce, než je Leonardo DiCaprio (49)? Ten všechny své partnerky obvykle opouští poté, co krásky dovrší 25 let, protože starší ženu vedle sebe nesnese. Že by to s jeho stáv
Karlovarský kraj: Bujná příroda, tajuplné podzemí a dech beroucí kulturní památky
epochanacestach.cz
Karlovarský kraj: Bujná příroda, tajuplné podzemí a dech beroucí kulturní památky
Karlovarský kraj, to nejsou jen světoznámé lázně na seznamu UNESCO. Jeho ráz utváří i bujná příroda, tajuplné podzemí a dechberoucí kulturní památky. Vydejte se s námi do historických měst, odkud můžete podnikat výlety za poznáním dalších magických míst. Cheb – po stopách středověkých kupců Ve městě Cheb najdete nevídanou koncentraci památek. Prohlédnete si unikátní komplex hrázděných
3 vrazi mezi umělci: Probodl Caravaggio soka při souboji?
historyplus.cz
3 vrazi mezi umělci: Probodl Caravaggio soka při souboji?
V tratolišti krve leží na „tenisovém dvorci“ v centru Říma 28. května 1606 bezvládné tělo. Patří mladému hejskovi Ranucciu Tomassonimu. O život ho na neobvyklém místě připravil známý malíř. Je pravda, že se umělec pokusil Tomassoniho před smrtí i vykastrovat? Potemnělé vězení v Andělském hradě v srdci Říma má nového „nájemníka“. Je jím Benvenuto Cellini, zřejmě nejzkaženější umělec
Stařenka rozřezala a spálila manžela
epochaplus.cz
Stařenka rozřezala a spálila manžela
Před justiční budovu přiveze taxík jakousi ženu. Když vystoupí, z obličeje jí mnoho vidět není. Na hlavě má šátek a tvář zakrytou rouškou. Co lze ale spatřit dobře, jsou potíže, které jí působí chůze. Z auta se dostane za pomoci příslušníků justiční stráže. To bude jistě oběť! Anebo ne? Na Českolipsku v severních Čechách mají
Muž mého života za mnou připlul na bílé loďce
skutecnepribehy.cz
Muž mého života za mnou připlul na bílé loďce
Byla jsem praktická holka z vesnice, uměla jsem podojit kozu, pokosit louku či postarat se o drůbež. Jenomže Petr byl úplně jiný. Táta byl na mě pyšný. „Naše holka je do hospodářství,“ říkával s dojetím v hlase. Měla jsem to ostatně po kom zdědit, předkové z matčiny i otcovy strany byli statkáři, a tak nám to kolovalo v krvi. Byla jsem praktická venkovská
ChatGPT v byznysu: V něčem pomáhá, v něčem dělá starosti
21stoleti.cz
ChatGPT v byznysu: V něčem pomáhá, v něčem dělá starosti
Podle nové studie nástroj umělé inteligence nejvíce pomohl s kreativními úkoly. Naopak při analytičtější práci zaznamenal spoustu chyb. Když vloni na jaře začal profesor z Harvard Business School Kar