SkutečnéPříběhy.cz
Domů     I léta po rozvodu mě stále obtěžuje
I léta po rozvodu mě stále obtěžuje

Věřila jsem, že naše manželství bude šťastné a plné lásky. Spletla jsem se. Dnes se svého bývalého manžela spíš bojím. Změnil se, je dotěrný a stále mi komplikuje život.

Vdávala jsem se o něco později, než bývalo dříve zvykem, ale bylo to z lásky a vůbec mi nevadilo, že můj nastávající Leoš nebyl žádný boháč. Peníze pro mě ve vztahu nehrály vůbec žádnou roli. Naivně jsem si myslela, že nám bude k životu stačit naše láska.

Až mnohem později jsem zjistila, že ani z té největší lásky se žít nedá. Z očí mi spadly růžové brýle a musela jsem čelit smutné realitě.

Byly to jen lži

Zpočátku byl náš vztah krásný, sice jsme si nemohli nijak vyskakovat, ale měli jsme jeden druhého. Bydleli jsme u mých rodičů a ti za nás téměř všechno platili. Často jsme se kvůli tomu s rodiči hádali.

reklama

Mrzelo mě to, věděla jsem, že mají pravdu, pořád jsem ale věřila, že se časem postavíme na vlastní nohy. Leoš si ale na finanční injekce mých rodičů evidentně zvykl.

Dokázal přesvědčivě líčit plány do budoucna, vykládal, jak si najde lepší práci, a když budeme oba dost vydělávat, brzy si budeme moci pořídit vlastní byt, auto… Bylo krásné to poslouchat, ale byly to jen takové pohádky.

Vše bylo na mně

Já byla v té době na mateřské, brzy jsem se ale vrátila do práce, abychom poplatili všechny náklady na domácnost. I když nebyly tak velké, táhla jsem je vlastně skoro sama. Začátkem devadesátých let se Leoš domluvil s kamarádem, že rozjedou vlastní podnikání.

reklama

V práci dal výpověď a tvrdil, že se přece nebude nikde dřít za pár korun, když je teď tolik skvělých příležitostí. Navíc se chtěl přestěhovat do vlastního. Našli jsme si tedy podnájem a osamostatnili se.

S mými rodiči si Leoš nikdy nerozuměl a pořád tvrdil, že to oni narušují naši rodinnou pohodu. Jenže „podnikání“ mu nešlo, jen se zadlužil a firma zkrachovala. Bylo štěstí, že já jsem měla zaměstnání. Ležel na mně i chod domácnosti.

Z práce jsem se vracela unavená a doma mě čekaly jen další povinnosti. Leoš se neuměl postarat ani o naši dceru. Celé dny jen vysedával u televize a doma nehnul prstem s tím, že přece nebude dělat ženskou práci. Můj muž byl zkrátka lenoch a nechtělo se mu pracovat.

Odešla jsem

Podnikání si nejspíš představoval tak, že nebude muset nic dělat a peníze se mu samy od sebe jen tak přikutálí. Takhle jsme žili několik dlouhých let. Pak už toho na mě bylo moc.

reklama

O podnájem jsme přišli, protože už jsme ho nedokázali jen z mého platu hradit, takže jsem se vrátila jen s dcerou ke svým rodičům a rozhodla se rozvést. Leoš mi ale řekl, že to nepřichází v úvahu.

Začal přespávat u svých pochybných kamarádů a příležitostných milenek. Párkrát se stalo, že stál před naším domem, vykřikoval do oken nadávky. Taky nám rozkopal plot. Pak ho to přestalo bavit a já si oddechla, že alespoň budeme mít klid.

Když moji rodiče zemřeli, zůstal mi jejich domek. Byla jsem sice papírově stále vdaná, ale manžel byl kdovíkde… bylo mi to jedno, žila jsem si svůj život. Pak mi přišel dopis. Z vězení. Manžel vylákal z nějaké ženy peníze, ukradl jí cennosti a utekl. Odseděl si pár měsíců.

Odpuštění

Psal mi pořád a vše omlouval tím, že byl beze mě a bez dcerky zoufalý, prý mu už na ničem nezáleželo.

Kál se a sliboval, že si najde práci, že zase budeme žít jako rodina, že bude všechno jako na začátku, že se změnil, že mě miluje… Nakonec jsem podlehla a odpustila mu. Když ho pustili na svobodu, skutečně se nějakou dobu snažil sekat latinu. Našel si i práci.

Sice ne moc dobře placenou, ale alespoň nějakou. Naše dcera s ním ale odmítala žít pod jednou střechou. Jakmile jí bylo osmnáct, odešla z domu. Našla si práci s ubytovnou v jiném městě a mně řekla, ať se otce co nejdřív zbavím, nebo špatně dopadnu.

Já si ale myslela, že se změnil. Samozřejmě to dlouho nevydržel. Jen jak to bylo trochu možné, z práce se v podstatě nechal vyhodit. Nějakou dobu jsem to ani nevěděla, protože přede mnou předstíral, že do práce pořád chodí.

Odešel z domu, počkal, až odejdu i já a pak se tam zase vrátil. Zjistila jsem to, když jsem přišla z práce domů dřív, a našla ho spát na sedačce. Tehdy jsme se hrozně pohádali a já nakonec opravdu podala žádost o rozvod.

Bojím se

Rozvedli nás celkem rychle, a Leoš se dokonce z našeho domu záhy odstěhoval. Hned jsem nechala vyměnit zámky, protože jsem se bála, že tam bude tajně chodit dál. Bohužel historie se opět opakuje.

Leoš se totiž po letech vrátil do našeho města a začal mi vyhrožovat. Stydím se za to, že jsem s ním žila tolik let a nechala se od něj finančně využívat, to už se zpátky vzít nedá.

Můj bývalý už mi několikrát volal, chtěl peníze a sliboval, že pokud mu je nedám, udělá mi ze života peklo. Nejraději bych se odstěhovala do jiného města, ale nechci prodat dům po rodičích, navíc tu mám práci. Dcera je daleko a těžko by s tím mohla něco udělat. Vůbec nevím, co mám dělat, a bojím se, co bude.

Radka (65), severní Morava

reklama
Související články
26.3.2023
Vždy jsem si zakládala na dobrých sousedských vztazích. Už moje babička mi říkala, že je to důležité pro klidný život. Prudce jsem se posadila na posteli. „Co to bylo?“ Probudila mě totiž strašná rána. A teď přišla další a hrozný křik. Jejich hodinka Pak chvíli ticho. Vzápětí hysterický smích a neopakovatelná sprška velmi peprných nadávek. Podívala jsem se na radiobudík. No jistě, jsou tř
26.3.2023
Moje maminka byla naivní a důvěřivá. Když jsme jí se sestrou říkaly, že nesmí hned každému věřit, že jsou na světě jen darebáci, smála se nám. Z maminčina pohřbu jsme se sestrou zamířily do jejího bytu. Moc se nám tam nechtělo. Naše emoce byly hodně rozjitřené a věděly jsme moc dobře, že v jejím bytě, mezi jejími věcmi, ji uvidíme na každém kroku. Co bude dál? Chtěly jsme se na místě doml
20.3.2023
Čtyři dny se ty dvě trmácely vlakem, od hranic je jakýsi dobrodinec odvezl do Prahy. Pak přišlo to nejhorší: Ola a kočka se musely rozloučit. Domnívala jsem se, že vedu obyčejný život, místy až trochu nudný, ale po loňském 24. únoru jsem došla k závěru, že jsem vlastně šťastná žena. Pracuji jako servírka v malé, příjemné restauraci, mám devětadvacetiletou dceru, která vylétla z hnízda a žije s 
20.3.2023
Byla jsem v „telecích letech“, puberťačka jako hrom. Když jsem zjistila, že se do mého milovaného pokojíčku přistěhuje jakási Helena, byla jsem nešťastná. Bylo mi čtrnáct. Puberťačka se vším všudy. Přemýšlela jsem, zda jsem hezká (připadalo mi, že ne) a jestli by se ve třídě našel aspoň jeden kluk, třeba i menší než já, kterému bych se líbila (připadalo mi, že ne). Topila jsem se v citových
14.3.2023
To, že můj milovaný manžel slepne, je samo o sobě dost hrozná tragédie. Ještě horší ale je, co to udělalo s naším vztahem, jak moc ho to změnilo. Rána a další. A pak už jen manželův křik a nadávky. Ty patří mně. Muž mě snad už potisící obviňuje, že jsem v předsíni schválně narafičila nějaké věci na jeho cestě do koupelny. O něco zakopl a teď se vzteká, křičí a zlostně kope do dveří. Snažím se m
Nenechte si ujít další zajímavé články
Partner Melíškové odhalen?
nasehvezdy.cz
Partner Melíškové odhalen?
Sympatická herečka ze seriálů Podezření či Božena Klára Melíšková (51) nejenže před pár týdny získala Českého lva za nejlepší ženský výkon, ale nejspíš je i šťastně zamilovaná. Na předávání cen to
Udělali mi ze života peklo
skutecnepribehy.cz
Udělali mi ze života peklo
Vždy jsem si zakládala na dobrých sousedských vztazích. Už moje babička mi říkala, že je to důležité pro klidný život. Prudce jsem se posadila na posteli. „Co to bylo?“ Probudila mě totiž strašná rána. A teď přišla další a hrozný křik. Jejich hodinka Pak chvíli ticho. Vzápětí hysterický smích a neopakovatelná sprška velmi peprných nadávek. Podívala
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
epochalnisvet.cz
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
Skotsko je neuvěřitelně pestrá země s bohatou a bohužel také pořádně komplikovanou a krvavou minulostí. Tu připomíná i množství historických staveb, mezi které patří i slavný chrám stojící v zeleni ma
Excentrická svatyně klasického designu
rezidenceonline.cz
Excentrická svatyně klasického designu
Sebevědomá kombinace témat, materiálů a textur, směs paradoxů, tvořená moderními formami v kombinaci s nadčasovým nábytkem – to vše stojí za výsledným jemným leskem luxusního interiéru, jehož vyznění
Snoubenec Avril Lavigne omrzel, tak ho prostě vyměnila!
nasehvezdy.cz
Snoubenec Avril Lavigne omrzel, tak ho prostě vyměnila!
Dvě nevydařená manželství zpěvačce Avril Lavigne (38) nejspíš stačila. Více než dva roky byla šťastná po boku rappera Mod Suna (36), s nímž se vloni zasnoubila přímo pod Eiffelovkou. Jeden druhého
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
iluxus.cz
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
Lifestylový hotel Andaz Prague, unikátní místo čerpající z bohatých lokálních tradic, kultury, umění a architektury, poskytl své prostory a záštitu kosmetické značce Klara Rott, která zde vytvořila un
Slavkov otevírá brány. Město zažije přes stovku akcí
epochanacestach.cz
Slavkov otevírá brány. Město zažije přes stovku akcí
Barokní areál ve Slavkově u Brna se připravuje na další vlnu akcí a velkých koncertů. Zámek Slavkov – Austerlitz otevířel již tuto sobotu (25. března). Návštěvníky chce přilákat nejen na zvučná jmé
Přežil žralok megalodon do našich časů?
enigmaplus.cz
Přežil žralok megalodon do našich časů?
Naše planeta procházela mnoha epochami, kdy zuby cenil takřka celý svět. Jedním z nejstrašnějších predátorů, který kdy na Zemi žil, byl dozajista žralok megalodon. Jsme si však skutečně jistí, že vyhy
Zeleninový kuskus s krevetami
tisicereceptu.cz
Zeleninový kuskus s krevetami
Suroviny 250 g mražených krevet 2 hrnky kuskusu 1 l zeleninového vývaru 2 velké cukety 2 pórky 2 lžíce olivového oleje hrubozrnná mořská sůl pepř čerstvá bazalka Postup Suchý kuskus n
Špagety se zeleninou
tisicereceptu.cz
Špagety se zeleninou
Jídlo, se kterým si poradíte, i když vás na vaření zrovna moc neužije. Ingredience 500 g špaget 500 g mletého masa 250 g rajčatového pyré 1 větší cibule 3 velká rajčata 1 červená paprika 2
Voda, metan, prachové bouře. Webbův teleskop prozkoumal nedalekou planetu
21stoleti.cz
Voda, metan, prachové bouře. Webbův teleskop prozkoumal nedalekou planetu
Od vesmírného teleskopu Jamese Webba si vědci slibovali mnohé. A výkonný teleskop umístěný 1,5 milionu kilometrů od naší planety tyto naděje naplňuje. Nyní prozkoumal planetu, která se nachází v podst
Dárcovství krevní plazmy: 10 odpovědí na otázky, které se vám mohou honit hlavou
epochaplus.cz
Dárcovství krevní plazmy: 10 odpovědí na otázky, které se vám mohou honit hlavou
Krevní plazma je složka krve, která koluje v cévách každému z nás. Jde o velmi vzácnou tekutinu, jelikož obsahuje drahocenné plazmatické bílkoviny, jež každý den pomáhají statisícům nemocných zachráni