Domů     Konečně už mám lásku…
Konečně už mám lásku…

Když šel syn Honzík do první třídy, nebylo to zrovna jednoduché období. Byla jsem na něho sama, pracovala jsem do úmoru, aby měl všechno.

Bláhově jsem se domnívala, že mu fakt, že nejsme úplná rodina, dokážu uspokojivě vynahradit. Naivně jsem si předsevzala, že budu-li pracovat za dva, vydělám dost na to, abychom v ničem netrpěli nedostatkem. Byl to absolutní nesmysl.

Dřepěla jsem v kanceláři nad papíry do tmy, o kluka se mi mezitím starala sousedka, kterou jsem za to platila. Směl si zvát domů kamarády a rovněž měl povoleno je navštěvovat. Jednoho dne, to už chodil do druhé třídy, mi povídá:

„Mami, u Patrika doma to vypadá jako v zámku. Kdybys viděla ten nábytek! Nebo to nádobí! Mami, proč jsme tak chudí?“ Vytřeštila jsem oči. Zrovna jsem se přivlekla domů po dvanáctihodinové šichtě. Něco jsem zakoktala. „A kdybys viděla ty hračky,“ vydechl.

Pozvání do školy

O Patrikově otci jsem si nedělala žádné iluze. Patrně učebnicový případ zbohatlíka, který je jednou nohou v kriminále. Přinutila jsem se přestat na to myslet, netušila jsem ale, že se s panem podnikatelem brzy setkám. A za jakých příšerných okolností!

Jeho nevychovaný synek měl totiž na Honzíka zhoubný vliv. První pozvání do školy jsem ještě jakž takž přetrpěla a namluvila jsem si, že se tolik nestalo. Telefonovala Honzíkova paní učitelka.

Napochodovala jsem do ředitelny, kde jsem se poprvé tváří v tvář setkala s Patrikovým otcem.

Urazili starou paní

První dojem byl zdrcující. Arogantní, nesnesitelný, povýšený, pomyslela jsem si. Ředitelka školy seděla za stolem a tvářila se přísně. Paní učitelka pochodovala po místnosti sem a tam a usouženě vzdychala. „Posmívají se starým lidem! Ve druhé třídě!

To nemá obdoby,“ vrtěla hlavou. Nevěřila jsem vlastním uším. „Co se stalo?“ zachrčela jsem vyčerpaně. Ukázalo se, že při cestě do školní jídelny míjeli Honzík s Patrikem starou babičku s holí, belhala se po namrzlém chodníku.

Usmála se na oba chlapečky a povídá Patrikovi: „Copak že nemáš čepičku? Nastydneš a dostaneš rýmu.“ Na to měl oslovený odpovědět: „Kuš, babo.“ A Honzík údajně dodal: „Kdepak máš čepičku ty, stará ježibabo?“ Paní nelenila a šla si stěžovat do školy.

Nejraději bych ho praštila

„Co mi k tomu řeknete?“ unaveně se zeptala ředitelka. Dotaz byl určen jak mně, tak panu podnikateli. Protože zatvrzele mlčel, vysoukala jsem ze sebe: „Moc mě to mrzí. Syna vychovávám ke slušnosti. Nechápu to.

Napadá mě snad jen to, že na něj má určitý spolužák špatný vliv,“ významně jsem se zadívala na pana podnikatele. Ten se dle očekávání rozzuřil. „Nedělal bych z toho detektivku,“ zasyčel. „Tolik se zase nestalo, ne? Doma to s ním proberu.

A vy, dámo, příště raději mlčte. Plácáte nesmysly.“ V první vteřině mě napadlo, že ho zmlátím kabelkou.

Další předvolání

Plížila jsem se domů jako spráskaný pes. Něco mi říkalo, že tohle jen tak neskončí. V tom jsem se bohužel nemýlila. „Pokusili se vykolejit vlak!“ křičela do telefonu paní ředitelka. „Okamžitě se dostavte do školy!

Okamžitě!“ Když jsem tam přiletěla, kromě obvyklé staré sestavy tu stál ještě i policista. „Položili na koleje překážky, velké kusy dřeva, hromady kamení,“ vysvětlila ledově ředitelka. „Obecné ohrožení,“ dodal policista.

„Víte, jaká je za to sazba?“ Ozvala se i učitelka. „Ještě že si jich všiml důchodce venčící psa a přivolal policii. Protože kdyby ten vlak vykolejil…“

Přetekly mi nervy

Do hrozného ticha, které následovalo, jsem špitla: „Je mi to strašně líto. Obávám se, že syn je ve vleku spolužáka, sám by na něco takového v žádném případě nepřišel.“ To rozhořčilo pana zbohatlíka, který energicky prohlásil: „Tak moment.

To váš kluk navádí toho mého. To je úplně jasný. Roste z něj lotr. Kde vlastně má tátu, co?“ Přiznávám to nerada, ale i já jsem prudší povahy. Rozběhla jsem se k tomu agresivnímu blbci s cílem vyškrábat mu oči.

Více času se synem

Policista mi energicky zastoupil cestu. „Rvát se mi tady nebudete! Rodiče se perou, děti kladou překážky na koleje, je tohle možný?“ Zarazila jsem se. „Viděli jste to?“ vítězně se rozhlédl po všech přítomných pan podnikatel.

„Jde z ní strach.“ Dala jsem v práci výpověď a našla si něco menšího, jen na půl úvazku, na dopoledne, abych měla na syna konečně čas. Chodila jsem pro něj do školy, povídali jsme si, psali úkoly, četli si.

Důvěrný rozhovor

Překvapilo mě, že na mě jednoho dne zazvonil pan zbohatlík. Myslela jsem si, že mě přišel urážet, místo toho nás ale se synem pozval na čaj. Návštěva mě vyléčila z omylů. Milan nebyl zbohatlík jednou nohou v base, ale restituent, vrátili mu kdeco, i činžáky.

Manželka mu zemřela krátce poté, co porodila chlapečka. Patrika vychovávala babička a trestuhodně ho rozmazlovala. Když mi to Milan všechno pověděl, cítila jsem se trapně. Po krátké pauze jsem řekla: „Honza tátu nemá.

Zmizel bůhvíkam, asi někam do ciziny, ještě než se narodil. Jsem na něj odjakživa sama a neměla jsem na něj čas, ale to už jsem napravila.“

A bylo nás najednou pět

Zabrali jsme se do hovoru o výchově dětí a pokračovali v něm večer v restauraci, kam mě pozval. Když jsme o dva roky později stáli před oddávajícím úředníkem, napadlo mě, že chudoba mi teď už asi vážně nehrozí.

V té době už jsem čekala dceru, takže nás záhy po svatbě bylo pět. A k tomu ještě tchyně ostrá jako meč a nenažraný kokršpaněl. Ale už vím, že konečně mám lásku, kterou jsem vždycky hledala.

Klára S. (55), Praha

reklama
Související články
3.6.2023
Seznámili jsme se na diskotéce. Tehdy mi každý prorokoval, že nám vztah nevydrží, protože je Pavel mladší, my se ale navzdory tomu vzali. Narodily se nám tři děti. Oba jsme chodili do práce a doma jsme měli středně velké hospodářství. A když jsme měli chvilku, rádi jsme ji strávili třeba na horách. Všichni podváděli? Vlastně mi nic nescházelo. Jen můj život pomalu zapadal do stereotypu. S
2.6.2023
Než jsme k sobě s mým současným partnerem našli cestu, trvalo to řadu let. Ale vyplatilo se nám počkat si. Když jsem Aleše poprvé spatřila po příchodu do kanceláře, netušila jsem, že jednou, za pár let, budeme žít v jednom bytě, na jedné adrese a s vidinou společné budoucnosti. Přátelsky se na mě usmíval a hned se mi líbil. Dlouho se pak nic nedělo, každému z nás ubíhal život vlastním směrem. P
26.5.2023
Prodavačkou jsem chtěla být už jako malá. Ovšem neměla jsem ani tušení, že mi má vysněná profese přinese i životní štěstí. Když jsem po škole dostala první místo v obchodě s textilem, byla jsem z toho v sedmém nebi. Ochotně jsem pomáhala lidem s výběrem oděvů a s velkým nadšením pro ně v našem krámku hledala ty nejvhodnější doplňky, jako kloboučky, rukavičky či kravaty. A právě jedna taková kra
23.5.2023
V noci se mi zdálo, že se za ním štrachám na vrchol skály s úmyslem vší silou do něj strčit, aby spadl do propasti. Příšerně mi lezl na nervy. Vyrůstali jsme vedle sebe, naše vilky spolu sousedily. Mám v živé paměti, jak se do vedlejšího domku, několik let opuštěného, přistěhovali. Lubošovi bylo šest, stejně jako mně, a brečel. Vylezl z bledě- modrého embéčka, v jedné ruce malý dětský kufřík, v
22.5.2023
Prožili jsme spolu spoustu krásných roků, které se nedaly jen tak zahodit. Naštěstí si to včas uvědomil i můj manžel Jakub. Byla jsem přesvědčená o tom, že jsme šťastní a že je všechno v pořádku. Žili jsme s Jakubem už mnoho let ve spokojeném manželství. Netrápily nás žádné problémy. Nehádali jsme se. Byli jsme spokojení, zajištění. Alespoň já jsem si to tedy myslela. Vůbec jsem netušila, co bu
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
POHÁDKA O JEZERNÍ KRÁLOVNĚ A VODNÍKU TUTÍNKOVI.
epochanacestach.cz
POHÁDKA O JEZERNÍ KRÁLOVNĚ A VODNÍKU TUTÍNKOVI.
Srdečně Vás zveme na veselou pohádku O Jezerní královně a vodníku Tutínkovi, která se odehraje v předsálí, zahradách v barokních Grottách ploskovického zámku. Barunka a princ Jan se mají tajně už dlouho rádi, ale Barunka je jen chudá schovanka. Pan král o jejich lásce neví a pozval na zámek bohatou, ale rozmazlenou nevěstu – princeznu Veronu.
Pověsti hradu Valečov
enigmaplus.cz
Pověsti hradu Valečov
Lidé na skalním hradě Valečov na pokraji Českého ráje využívali jak skalní prostory či pukliny hradu, tak kombinace zděné zástavby a dřevěných přístřešků. V pískovci byly vybudovány i sklepy, zásobárn
Daně ve starověku: Prodražil se rozvod i pohřeb
epochaplus.cz
Daně ve starověku: Prodražil se rozvod i pohřeb
Zvyšování daní, rostoucí inflace, zkrátka ekonomika je dnes ožehavé téma. Na přetřes ale přicházelo už od starověku – dokonce i ve 3. tisíciletí před naším letopočtem. Zřejmě k historicky první zaz
Fusilli s kuřecím prsíčkem
tisicereceptu.cz
Fusilli s kuřecím prsíčkem
Zdravý a lehký těstovinový pokrm rozhodně existuje. Vyzkoušejte fusilli s orestovaným prsíčkem. Suroviny 2 kuřecí prsíčka 1/2 nadrcené sušené chilli papričky (lze vynechat) 2 stroužky česneku
Voda nad zlato i ve střední Evropě
21stoleti.cz
Voda nad zlato i ve střední Evropě
Bez vody by to nešlo, tedy, alespoň co se týče pozemského života. Vodní koloběh je přitom na naší planetě jemně vyladěn a jakýkoliv zásah do něj může způsobit problém. Jenže probíhající klimatické změ
Certina zahalila své DS Action Diver do černé barvy
iluxus.cz
Certina zahalila své DS Action Diver do černé barvy
Hodinky DS Action Diver od značky Certina se vynořují z temných hlubin oceánu a jsou nyní k dostání v černém provedení. Jako pravé potápěčské hodinky mají voděodolnost 300 metrů a jsou ideálně vybaven
Prsten z Atlantidy: Jediný pozůstatek bájné civilizace?
epochalnisvet.cz
Prsten z Atlantidy: Jediný pozůstatek bájné civilizace?
V roce 1860 objeví francouzský egyptolog Marquis d’Agrain v Údolí králů v Egyptě záhadný prsten, který do této kultury vůbec nezapadá. Podle legendy jej tam zanechal kněz z legendární Atlantidy. Jasno
Ženský křik mě paralyzoval
skutecnepribehy.cz
Ženský křik mě paralyzoval
Během studií jsem bydlela s kamarádkou v pronájmu. Když jsem tam jednou zůstala sama, zažila jsem něco, na co bych ráda zapomněla. Společně s kamarádkou Mirkou jsem bydlela v pronajatém bytě. V poklidu jsme tam žily asi dva roky. Majitelem bytu byl starší pán, kterého bych v klidu nazvala podivínem. Za tu dobu, co nám byt pronajímal, s námi prohodil sotva pět
Po svatbě s ním Rolins netouží
nasehvezdy.cz
Po svatbě s ním Rolins netouží
Rok a půl je zpěvačka Dara Rolins (50) šťastná po boku fotbalisty Pavla Nedvěda (50), otázky na svatbu jí už ale nejspíš lezou krkem. Nedávno se totiž nechala slyšet, že po svatbě s fotbalovou lege
Přijde Lucie Polišenská o chlapa?
nasehvezdy.cz
Přijde Lucie Polišenská o chlapa?
Vdala se! Ale odmítá ukázat manžela. Lucie Polišenská (37) , o níž se ještě donedávna psalo, že je sama jako kůl v plotě, je pěkná tajnůstkářka. Hvězda seriálu ZOO se v tichosti provdala, a navíc
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Kapr pečený v alobalu
tisicereceptu.cz
Kapr pečený v alobalu
Zkuste si rybu tentokrát upéct v alobalu. Příprava je sice trochu náročnější, ale výsledek vás potěší a na obal ze strouhanky si nejspíš ani nevzpomenete. Ingredience 4 porce kapra 100 g másla