Domů     Konečně už mám lásku…
Konečně už mám lásku…

Když šel syn Honzík do první třídy, nebylo to zrovna jednoduché období. Byla jsem na něho sama, pracovala jsem do úmoru, aby měl všechno.

Bláhově jsem se domnívala, že mu fakt, že nejsme úplná rodina, dokážu uspokojivě vynahradit. Naivně jsem si předsevzala, že budu-li pracovat za dva, vydělám dost na to, abychom v ničem netrpěli nedostatkem. Byl to absolutní nesmysl.

Dřepěla jsem v kanceláři nad papíry do tmy, o kluka se mi mezitím starala sousedka, kterou jsem za to platila. Směl si zvát domů kamarády a rovněž měl povoleno je navštěvovat. Jednoho dne, to už chodil do druhé třídy, mi povídá:

„Mami, u Patrika doma to vypadá jako v zámku. Kdybys viděla ten nábytek! Nebo to nádobí! Mami, proč jsme tak chudí?“ Vytřeštila jsem oči. Zrovna jsem se přivlekla domů po dvanáctihodinové šichtě. Něco jsem zakoktala. „A kdybys viděla ty hračky,“ vydechl.

Pozvání do školy

O Patrikově otci jsem si nedělala žádné iluze. Patrně učebnicový případ zbohatlíka, který je jednou nohou v kriminále. Přinutila jsem se přestat na to myslet, netušila jsem ale, že se s panem podnikatelem brzy setkám. A za jakých příšerných okolností!

Jeho nevychovaný synek měl totiž na Honzíka zhoubný vliv. První pozvání do školy jsem ještě jakž takž přetrpěla a namluvila jsem si, že se tolik nestalo. Telefonovala Honzíkova paní učitelka.

Napochodovala jsem do ředitelny, kde jsem se poprvé tváří v tvář setkala s Patrikovým otcem.

Urazili starou paní

První dojem byl zdrcující. Arogantní, nesnesitelný, povýšený, pomyslela jsem si. Ředitelka školy seděla za stolem a tvářila se přísně. Paní učitelka pochodovala po místnosti sem a tam a usouženě vzdychala. „Posmívají se starým lidem! Ve druhé třídě!

To nemá obdoby,“ vrtěla hlavou. Nevěřila jsem vlastním uším. „Co se stalo?“ zachrčela jsem vyčerpaně. Ukázalo se, že při cestě do školní jídelny míjeli Honzík s Patrikem starou babičku s holí, belhala se po namrzlém chodníku.

Usmála se na oba chlapečky a povídá Patrikovi: „Copak že nemáš čepičku? Nastydneš a dostaneš rýmu.“ Na to měl oslovený odpovědět: „Kuš, babo.“ A Honzík údajně dodal: „Kdepak máš čepičku ty, stará ježibabo?“ Paní nelenila a šla si stěžovat do školy.

Nejraději bych ho praštila

„Co mi k tomu řeknete?“ unaveně se zeptala ředitelka. Dotaz byl určen jak mně, tak panu podnikateli. Protože zatvrzele mlčel, vysoukala jsem ze sebe: „Moc mě to mrzí. Syna vychovávám ke slušnosti. Nechápu to.

Napadá mě snad jen to, že na něj má určitý spolužák špatný vliv,“ významně jsem se zadívala na pana podnikatele. Ten se dle očekávání rozzuřil. „Nedělal bych z toho detektivku,“ zasyčel. „Tolik se zase nestalo, ne? Doma to s ním proberu.

A vy, dámo, příště raději mlčte. Plácáte nesmysly.“ V první vteřině mě napadlo, že ho zmlátím kabelkou.

Další předvolání

Plížila jsem se domů jako spráskaný pes. Něco mi říkalo, že tohle jen tak neskončí. V tom jsem se bohužel nemýlila. „Pokusili se vykolejit vlak!“ křičela do telefonu paní ředitelka. „Okamžitě se dostavte do školy!

Okamžitě!“ Když jsem tam přiletěla, kromě obvyklé staré sestavy tu stál ještě i policista. „Položili na koleje překážky, velké kusy dřeva, hromady kamení,“ vysvětlila ledově ředitelka. „Obecné ohrožení,“ dodal policista.

„Víte, jaká je za to sazba?“ Ozvala se i učitelka. „Ještě že si jich všiml důchodce venčící psa a přivolal policii. Protože kdyby ten vlak vykolejil…“

Přetekly mi nervy

Do hrozného ticha, které následovalo, jsem špitla: „Je mi to strašně líto. Obávám se, že syn je ve vleku spolužáka, sám by na něco takového v žádném případě nepřišel.“ To rozhořčilo pana zbohatlíka, který energicky prohlásil: „Tak moment.

To váš kluk navádí toho mého. To je úplně jasný. Roste z něj lotr. Kde vlastně má tátu, co?“ Přiznávám to nerada, ale i já jsem prudší povahy. Rozběhla jsem se k tomu agresivnímu blbci s cílem vyškrábat mu oči.

Více času se synem

Policista mi energicky zastoupil cestu. „Rvát se mi tady nebudete! Rodiče se perou, děti kladou překážky na koleje, je tohle možný?“ Zarazila jsem se. „Viděli jste to?“ vítězně se rozhlédl po všech přítomných pan podnikatel.

„Jde z ní strach.“ Dala jsem v práci výpověď a našla si něco menšího, jen na půl úvazku, na dopoledne, abych měla na syna konečně čas. Chodila jsem pro něj do školy, povídali jsme si, psali úkoly, četli si.

Důvěrný rozhovor

Překvapilo mě, že na mě jednoho dne zazvonil pan zbohatlík. Myslela jsem si, že mě přišel urážet, místo toho nás ale se synem pozval na čaj. Návštěva mě vyléčila z omylů. Milan nebyl zbohatlík jednou nohou v base, ale restituent, vrátili mu kdeco, i činžáky.

Manželka mu zemřela krátce poté, co porodila chlapečka. Patrika vychovávala babička a trestuhodně ho rozmazlovala. Když mi to Milan všechno pověděl, cítila jsem se trapně. Po krátké pauze jsem řekla: „Honza tátu nemá.

Zmizel bůhvíkam, asi někam do ciziny, ještě než se narodil. Jsem na něj odjakživa sama a neměla jsem na něj čas, ale to už jsem napravila.“

A bylo nás najednou pět

Zabrali jsme se do hovoru o výchově dětí a pokračovali v něm večer v restauraci, kam mě pozval. Když jsme o dva roky později stáli před oddávajícím úředníkem, napadlo mě, že chudoba mi teď už asi vážně nehrozí.

V té době už jsem čekala dceru, takže nás záhy po svatbě bylo pět. A k tomu ještě tchyně ostrá jako meč a nenažraný kokršpaněl. Ale už vím, že konečně mám lásku, kterou jsem vždycky hledala.

Klára S. (55), Praha

reklama
Související články
11.6.2024
Na muže jsem štěstí neměla, a tak jsem se spíše ze zvědavosti přihlásila na seznamku. Lásku jsem ani nehledala, ale ona si mě stejně našla. Mnoho z nás dá na první dojem a věří v lásku na první pohled. V případě mě a Tondy byl průběh seznámení, vztahu i hledání společné cesty úplně jiný. Dá se říct, že opačný. Od rozčarování a neporozumění jsme se nakonec dostali až k lásce, která stále trvá. U
11.6.2024
Bylo mi devatenáct, pracovala jsem jako sekretářka v podnikovém časopise v našem městě a těšila jsem se z vážné známosti. S Milošem jsme spolu už bydleli. Všechno nasvědčovalo tomu, že mě brzy požádá o ruku. Skutečnost, že koupil zájezd do Jugoslávie, jsem uvítala. Bylo pravděpodobné, že Miloš mě na horké pláži při západu slunce požádá o ruku. Anebo to udělá v romantické hospůdce na břehu moře.
29.5.2024
Byl máj, a tak jsem se k smrti zamilovala. Dokonce tak, že jsme s Martinem plánovali tajnou svatbu v okresním městě. Byl máj. Vidím to jako dnes: blížila jsem se k venkovskému nádraží v letních šatech. K vlaku vedla cesta vroubená rozkvetlými třešněmi. Vlak měl jen patnáct minut zpoždění, to byla taky dobrá zpráva. Když přisupěl, Martin mával z otevřeného okýnka a vesele volal: „Máš občanku?“ V
25.5.2024
Byla jsem praktická holka z vesnice, uměla jsem podojit kozu, pokosit louku či postarat se o drůbež. Jenomže Petr byl úplně jiný. Táta byl na mě pyšný. „Naše holka je do hospodářství,“ říkával s dojetím v hlase. Měla jsem to ostatně po kom zdědit, předkové z matčiny i otcovy strany byli statkáři, a tak nám to kolovalo v krvi. Byla jsem praktická venkovská holka, která bez problémů podojila kozu
19.5.2024
Po letech jsem se setkala se svojí studentskou láskou. Z nespokojeného manželství jsem odešla a nelitovala. Dnes jsem opět šťastná. V sedmnácti letech jsem začala chodit s Jindrou, byl to nejhezčí kluk ze školy. Mé kamarádce se samozřejmě líbil taky. Když jsem strávila tři týdny po operaci slepáku v nemocnici, řekla mi Klára, že Jindra balil nějakou holku z prváku, prý je viděla, jak se líbají.
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kolem sebevraždy Perryho jsou nejasnosti…
nasehvezdy.cz
Kolem sebevraždy Perryho jsou nejasnosti…
Ani několik měsíců po smrti Matthewa Perryho (†54) ze seriálu Přátelé není jasné, co přesně se osudnou noc stalo. Herec zemřel ve svém domě v Los Angeles, kde se utopil ve vířivce. Toxikologický rozb
„Líné“ knedlíčky s jahodovou omáčkou
nejsemsama.cz
„Líné“ knedlíčky s jahodovou omáčkou
Milujete jahodové knedlíky, ale zdají se vám příliš pracné? Pak vyzkoušejte jednodušší recept. Potřebujete: ✿ 250 g polotučného tvarohu ✿ 1 vejce ✿ 20 g másla ✿ 50 g strouhanky ✿ 40 g dětské krupičky ✿ 1 lžíci moučkového cukru ✿ špetku soli Omáčka: ✿ 500 g jahod ✿ 1 lžíci třtinového cukru ✿ 2 lžíce 33% smetany ke šlehání 1. V míse promíchejte strouhanku, krupičku, cukr a
Karamelové řezy
tisicereceptu.cz
Karamelové řezy
Koláč můžete připravit s různými druhy pudinku, podle chuti. Ingredience: na 1 plech Na těsto 4 vejce 300 g hladké mouky 3 lžíce kakaa 1 prášek do pečiva 100 ml oleje 100 ml kefíru 150
Turecká invaze: Osud Kréty zpečetila hádka mezi obránci
historyplus.cz
Turecká invaze: Osud Kréty zpečetila hádka mezi obránci
Situace v obléhané Kandii je neúnosná. Demoralizované obránce trápí nemoci i nedostatek zásob. Francesco Morosini se rozhádá s Francouzi, kteří těžce zkoušenou pevnost záhy opouštějí. „Bez nich nemá další odpor smysl,“ napíše velitel krétského města do Benátek a vzdá se Turkům… Krétu na počátku 13. století ovládli Benátčané, když odtud vyhnali janovské piráty. Středomořský ostrov
Z dějin vesmírného závodu: Proč nikdo nestál o obyčejnou tužku?
21stoleti.cz
Z dějin vesmírného závodu: Proč nikdo nestál o obyčejnou tužku?
Tuto notoricky známou anekdotu slyšel už někdy každý: Američané měli v 60. letech utratit miliony dolarů za vývoj pera schopného psát ve vesmíru, zatímco Sověti použili tužku. Vesmírné pero skutečně e
Strašidelný sen znamenal kupodivu štěstí
skutecnepribehy.cz
Strašidelný sen znamenal kupodivu štěstí
Týdny mě mučila děsivá noční můra, útočily na mě dravé ryby a já jim unikala. Bála jsem se, že je to znamení, že se blíží strašné nebezpečí. Bylo to v době, kdy se mi narodila dvojčátka a já byla na mateřské. Kromě obrovského štěstí jsem tehdy prožívala i velký smutek, zemřela mi totiž maminka. Byla jsem smutná a vyčerpaná, což
„Vrhněte se do náručí pohodlí a zdravého spánku,“ radí Ivana Gutová
iluxus.cz
„Vrhněte se do náručí pohodlí a zdravého spánku,“ radí Ivana Gutová
Nespavost a nekvalitní spánek se staly charakteristickými rysy moderní éry. Zeptali jsme se tedy paní Ivany Gutové, majitelky oblíbeného showroomu LUXURY SLEEPING, na pár rad, jak docílit opravdu kval
Červnový festival Pivo na Náplavce představí 40 minipivovarů
epochanacestach.cz
Červnový festival Pivo na Náplavce představí 40 minipivovarů
Pivo na Náplavce – oblíbený degustační festival zlatavého moku, na kterém nebude chybět ani redakce Epochy na cestách, se v letošním roce bude konat 14. a 15. června na Rašínově nábřeží. Účastnit se ho budou stálice i nováčci, na pravém břehu Vltavy se představí 40 zástupců českých minipivovarů. Součástí festivalu budou i stánky s jídlem,
Posezení v kontextu se současnými trendy
rezidenceonline.cz
Posezení v kontextu se současnými trendy
V segmentu bydlení se projevují modifikace související nejen s proměnami architektury, ale rovněž s vývojem technologií. Průběžné aktualizace nabídky pak zasahují jak do materiálové, tak do barevné škály nábytkového portfolia a interiérových doplňků, a to včetně sedacích prvků. K zásadním trendům rozhodně patří multifunkčnost a flexibilita, umožňující přizpůsobit sestavy proměnlivým potřebám v průběhu dne s
Drosoulité, duchové mrtvých válečníků: Kde se zjevují?
enigmaplus.cz
Drosoulité, duchové mrtvých válečníků: Kde se zjevují?
S ostrovem Kréta je spojena pověst o přízracích skupiny statečných bojovníků za řeckou nezávislost, takzvaných Drosoulitů. Tato legenda se však čas od času zhmotní a místní lidé a turisté skutečně poz
16. ročník soutěže o prestižní značku Česká chuťovka!
epochalnisvet.cz
16. ročník soutěže o prestižní značku Česká chuťovka!
RADOST Z JÍDLA JE KLÍČOVOU SOUČÁSTÍ STRAVOVACÍHO NÁVYKU České potravinářství je pod stále větším tlakem nejen veřejnosti, ale i byrokratických struktur, přičemž zejména to druhé výrobcům příliš nepomáhá. Pokud například průměrná spotřeba piva na obyvatele loni klesla dokonce na historické minimum, něco to asi signalizuje. Čeští potravináři nejsou vlivem nejrůznějších vnitropolitických i vnějších okolností v
Harvey Weinstein: hlavní poražený kauzy MeToo se odmítá vzdát
epochaplus.cz
Harvey Weinstein: hlavní poražený kauzy MeToo se odmítá vzdát
Harvey Weinstein, někdejší mocný filmový producent, se snaží zvrátit své odsouzení za znásilnění a sexuální obtěžování. Jeho šance na očištění jsou však mizivé. Skandál, který začal v roce 2017, odhalil dekády zneužívání moci, kdy Weinstein nutil herečky k sexuálním službám výměnou za kariérní příležitosti. Navzdory pokusům vše zamést pod koberec a dohodám s oběťmi byl