Domů     Bojím se, že ztrácím dceru!
Bojím se, že ztrácím dceru!
4 minuty čtení

S mojí jedinou dcerou jsme nikdy neměly ideální vztah, ani nevím proč. Musela jsem ale uznat, že odmala byla ve všem moc šikovná.

Moje Markéta je prostě takový všeuměl. Je dobrá trochu v tom a trochu v onom. Umí trochu na klavír, trochu na kytaru, trochu tenis, trochu volejbal. Ale nic nedotáhla do konce, nebo tedy na nějakou lepší úroveň, ve které by dosáhla nějakých úspěchů.

A mě to štve! Vždyť nedodělala ani vysokou školu, a to studovala na práva!

Chybí jí vytrvalost

Vydržela tam jen dva roky. „Vůbec mě to nezajímá. Ta škola není nic pro mě! Vystudujte si ji sami, když ji tak obdivujete,“ sdělila nám s manželem, a bylo to. Celé její dětství a dospívání ji všichni obdivovali.

Na co sáhla, to jí šlo, kam přišla, tam ji chválili. Jenže jak každý, kdo něčeho dosáhl ví, pokud chcete něco dělat na špičkové úrovni, jen šikovnost a talent nestačí! Potřebujete píli, vytrvalost, dravost a chuť se prosadit.

To mé dceři bohužel chybí, v tom je po svém otci flegmatik a „pohodář“. Ten od života vlastně nikdy nic nechtěl, a to také má.

S titulem dělá kováře

Před rokem se nám vdala. Její manžel je o deset let starší. A brali se „z lásky“, jak nám řekli, ne že by museli. A právě kvůli vdavkám opustila školu, protože se spolu odstěhovali na vesnici a Markétě se nechtělo dojíždět.

Se svým Tondou rekonstruují starou kovárnu po jeho prababičce. Její manžel má alespoň vystudovanou ekonomii, ale během studií se navíc vyučil kovářem. Myslím, že je v Česku jediným kovářem s titulem „Ing.“, který ale zásadně nepoužívá.

Naše dcera tak teď má pouze maturitu z gymnázia a rozhodla se, že dálkově bude studovat vyšší odbornou zahradnickou, či co? „Mami, přestaň. Tahle škola mi dává větší smysl než nějaká práva,“ usadila mě.

Tchyně jí je bližší!

A tak jsem se s tím vším musela nějak smířit. Je to jejich život, jak často opakují. S čím se ale smiřuji nesmírně těžce, je to, jak dcera vychází s Tondovou matkou Zdenou. Ano, přiznávám se, že na kontra tchyni žárlím.

S mužem máme jen Markétu a já si tak jako každá máma vždy přála mít s dcerou hezký a kamarádský vztah, ten jsem já se svou matkou nikdy neměla.

Viděla jsem se, jak spolu nakupujeme oblečení, jak si povídáme o prvních láskách, chodíme na kosmetiku, manikúru nebo si zaplavat. Dceru nic takového ale nebaví a nezajímá, natož aby se mi někdy svěřovala.

To mě zaskočilo

Už několikrát se jen tak mimochodem zmínila, že cosi probrala se Zdenou a ta jí poradila to či ono. Nedávno z dcery navíc vypadlo, že byly s tchyní ve městě nakupovat látky na závěsy, a dokonce si koupily i nějaké látky na oblečení.

Myslím, že moje dcera s matkou svého muže tráví víc času než s ním samotným. Zdena totiž Markétu učí spoustu věcí, které se hodí především k životu na venkově, a to já neumím. Učí ji šít a také péci, a to já nikdy nedělala.

Je mi líto, že to nechápe

Neměla jsem a nemám na tyto věci čas, jsem dětská lékařka, pracuji v nemocnici a bohužel jsem si to v této náročné profesi nikdy nemohla dovolit. A je mi líto, že věci, které jsem tak toužila s ní prožívat, prožívá jiná žena. Zdena je srdečná a veselá žena.

A můj pravý opak. Celý život byla v domácnosti a starala se o svou velkou rodinu a hospodářství, o tři syny a nyní i čtyři vnoučata od Tondových mladších bratrů. Nevím, proč si tolik oblíbila právě mou dceru, a ne ostatní snachy.

Nemohu to snést

Myslím, že musí jako matka vnímat, jak se cítím, když si na rodinné oslavě s mou dcerou stále cosi špitají a já sedím kdesi opodál jako kůl v plotě. Zdá se mi to vůči mé osobě dosti necitlivé a možná i trochu neslušné.

Domnívám se, že Zdena musí chápat, že když mi dá dcera k narozeninám neosobní kytku v květináči a bonboniéru, a ona dostane mou dcerou malovaný hedvábný šátek, je mi to prostě úplně obyčejně líto. Nevím, proč bych měla takové zklamání skrývat!

Snad mi dcera bude jednou půjčovat alespoň vnoučata, jako dětská lékařka na to kvalifikaci snad mám.

Milena T. (60), Jičín

Předchozí článek
Související články
5 minut čtení
Nedávno se u mě stavil zcela nečekaně můj syn. Bylo mi hned jasné, že to nevěstí nic dobrého. Takhle přijde jen v případě, že je nějaký průšvih. Seděla jsem v kuchyni a míchala čaj, když se z ničeho nic ozval zvonek. Za dveřmi stál syn, na kterém hned bylo vidět, že není ve své kůži. Bylo to v úterý večer a venku lilo. Doma se to hroutí Posadil se a řekl: „Mami, už to nevydržím. S Martino
5 minut čtení
Možná to také znáte. Děti odrostou, vnoučata začnou chodit do školy, kde mají své zájmy, a my, babičky, se najednou ocitneme na vedlejší koleji. Co pak s námi, že?! Přesně v té podivné etapě, kdy mi chybělo, že po mně nikdo nic nechce, jsem se najednou ocitla. To prázdno bylo divné a dusivé. Když mi pak zavolalo jedno z mých dětí a navrhlo, že bych mohla s celou rodinou na výlet, souhlasila jse
3 minuty čtení
Švagrová nepotřebovala křičet, aby dosáhla svého, uměla se dopracovat k cíli za pomoci zcela jiných zbraní. A byla nezastavitelná... Když si můj bratr přivedl Martu domů, působila mile. Nenápadná, hezky oblečená dívka, která věděla, co se sluší. Mamince nosila květiny, mně chválila koláče, bratra obdivovala před ostatními. Zdálo se, že je s ní můj sourozenec šťastný, tedy aspoň zpočátku. Zlo
5 minut čtení
Vnučka Klára byla vždycky jiná než ostatní děvčata z naší vesnice. Zatímco jiné řešily plesy, kluky a nové šaty, ona seděla zabořená v knížkách. Ne že by mi to vadilo, byla jsem na ni pyšná. Jenže čím víc se blížila ke svým pětadvaceti letům, tím častěji jsem přemýšlela, jestli jí něco důležitého neutíká. Vždyť život není jen o studiu a kariéře. Jako malá přitom bývala úplně jiná. Nosila šatičk
4 minuty čtení
Každý rok se u nás na Velikonoce sejde celá rodina. Každý rok doufám, že se nám letos ten chaos let předminulých vyhne. Marně... Všichni se sjeli už v pátek večer, jeden po druhém. Nejstarší syn Milan s Evou a dcerami Terezou a Luckou. Dcera Hana přijela s partnerem Tomášem a jejich dětmi, s Jakubem a Eliškou. Nejmladší Klára přivezla malého Péťu a svého nového přítele Radka. Všechny samozřejmě
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Svatební tanec jepic je starší než dinosauři! Proč tento rituál hmyzí samci provádějí?
21stoleti.cz
Svatební tanec jepic je starší než dinosauři! Proč tento rituál hmyzí samci provádějí?
Když se řekne, že něco má „život jepičí“, znamená to, že to nemá dlouhého trvání. Stejně jako život tohoto prvohorního hmyzu. Zatímco larva jepice žije pod vodou 2 až 3 roky, dospělá okřídlená forma j
Zuzana Zlatohlávková jde vstříc svému štěstí
nasehvezdy.cz
Zuzana Zlatohlávková jde vstříc svému štěstí
Oblíbená herečka Zuzana Zlatohlávková (44), která nyní září v seriálu Bratři a sestry, prožívá období, kdy se jí plní všechny sny, a to nejen v kariéře. Místo luxusu ve městě si totiž vybrala úplně ji
Kouzla a magie na čarodějnice
nejsemsama.cz
Kouzla a magie na čarodějnice
Právě 30. dubna vypukne pálení čarodějnic čili filipojakubská noc, jež je plná magie. Dle pověstí čarodějnice tropí naschvály a před jejich kouzly je třeba se bránit. Využijte magickou sílu noci a přivolejte si štěstí. Noc čarodějnic v sobě ukrývá mnohem víc než jen pálení figurín a sklenku vína u ohně. Soumrak otevírá cestu temným silám, které je třeba světlem z ohně
Loewe otevírá parfémový chrám v Soulu
epochalnisvet.cz
Loewe otevírá parfémový chrám v Soulu
Španělský módní dům Loewe otevírá svůj první vlajkový boutique v jihokorejském Soulu. Dvoupatrový prostor v designové čtvrti Seongsu propojuje španělskou tradici s korejskou estetikou a funguje i jako zážitkový prostor.   Interiér soulského butiku Loewe je rozprostřený do dvou podlaží. Jeho design působí jako harmonický dialog mezi středomořskou tradicí a současnou korejskou vizuální kulturou. Prostor
Běží pod Moskvou tajné linky metra?
enigmaplus.cz
Běží pod Moskvou tajné linky metra?
Moskevské metro. Koleje o délce 339 km, které propojují přes 200 stanic! Samo o sobě jde o úctyhodnou spleť tunelů, nástupišť a celé řady menších spojovacích chodeb. Jenže na veřejnost stále častěji p
Vlad III. Dracula šokoval své soky krutostí
historyplus.cz
Vlad III. Dracula šokoval své soky krutostí
„Nařizuji vám, abyste smekli své turbany,“ obrátí se Vlad III. ke členům osmanského poselstva. Muži se po sobě nedůvěřivě podívají. „Je nám líto, pane, naše víra nám to bohužel zakazuje,“ odvětí omluvně. Kníže svraští čelo a přejede si prsty po knírku. „Je-li tomu tak,“ rozhodí rukama, „pak bude nejlepší, když vám je nechám na hlavu
Nové Dokumentační centrum v Norimberku otevře začátkem léta
epochanacestach.cz
Nové Dokumentační centrum v Norimberku otevře začátkem léta
Německo upevňuje svou pozici jedné z nejvyhledávanějších evropských turistických destinací. Nejnovější kulturní projekty, otevření inovativních muzeí a velkolepé rekonstrukce historických památek přitahují návštěvníky z celého světa. V nadcházejících měsících se zde propojí kultura, historie i moderní zážitky do jedinečné nabídky turistických míst – přinášíme jejich výběr. Po přibližně pětileté přestavbě se koncem května nebo začátkem
Kamarádovi jsme našli dítě i ženu
skutecnepribehy.cz
Kamarádovi jsme našli dítě i ženu
Svět je malý a o náhody tu není nouze. A právě jedna taková náhoda úplně změnila našemu příteli Karlovi život, a určitě k lepšímu. Už je to dávno, ale nikdy na to nezapomenu. Byli jsme ještě docela mladí, šli jsme s manželem na procházku a potkali jsme jednu známou s kočárkem. Znali jsme ji jen trochu, ale i tak jsme se s ní zastavili, abychom se
Frankfurt otevřel novou kapitolu novým Terminálem 3
iluxus.cz
Frankfurt otevřel novou kapitolu novým Terminálem 3
Letiště Frankfurt zažilo moment, který přesahuje běžný provozní milník. Ráno 23. dubna v 5:25 dosedlo na ranvej letadlo letu CZ8021 společnosti China Southern Airlines ze Shenyangu – první stroj, kter
První máj, lásky čas: Vyjadřují ženy své city jako první?
epochaplus.cz
První máj, lásky čas: Vyjadřují ženy své city jako první?
Sklenka vína, večer při svíčkách, romantika, že by se dala krájet. „Miluji tě,“ řekne poprvé. Kdo? Že spíše ta citlivější bytost ve vztahu, kterou bývá obvykle žena? Massachusettský technologický institut (MIT) sídlící v Cambridge realizuje kupodivu i zajímavý výzkum o lásce. A ten tvrdí pravý opak! Vyznání lásky statisticky první učiní muž. A co víc,
Plevel ovládl váš trávník? Možná děláte tuhle zásadní chybu
rezidenceonline.cz
Plevel ovládl váš trávník? Možná děláte tuhle zásadní chybu
Pokud váš trávník po zimě připomíná spíš flekatý koberec než lákavý zelený porost, není to náhoda. Jaro vždy nemilosrdně odhalí místa, kde plevel využil náskok, který získal ještě před začátkem sezóny. Dobrou zprávou je, že právě teď máte šanci změnit pravidla hry. Když půda volá o pomoc Důvod, proč se plevele na jaře chovají životaschopněji
Brokolicový salát se zeleninou a žampiony
tisicereceptu.cz
Brokolicový salát se zeleninou a žampiony
Tento salát můžete podávat jako hlavní chod i jako bohatou přílohu k masitým pokrmům. Potřebujete 1 brokolici 100 g žampionů 3 stroužky česneku sůl, pepř olivový olej hrst fazolových lusků