Domů     Sestra si chce užívat života
Sestra si chce užívat života
3 minuty čtení

Byla to seriózní dáma, chytrá a vzdělaná. Mávnutím kouzelného proutku se z ní stala rozpustilá adolescentka s vlasy nazeleno!

Nemohla jsem ji vůbec poznat, když mi otevřela dveře svého bytu. Oblečená v plandavé dlouhé košili, džínách s takovými těmi uměleckými dírami na stehnech a kolenou. To by nebylo to nejhorší, myslela bych si, že tyhle hadry našla někde u kontejneru.

Vlasy měla rozčepýřené jako vrabčí hnízdo a obarvené nazeleno! V té zelené měla ještě občas nějaký ten modrý a červený proužek, aby toho nebylo málo. Vypadala dost příšerně, až jsem polkla nasucho. Tohle jsem nečekala.

Pořídila si milence

Když mě přešel šok z jejího vzhledu, dovolila jsem se zeptat, co se jí stalo. „Jdeš na maškarní?“ zajímalo mě. Ona nehnula ani brvou. „Chci si užívat, dokud ještě mohu. Ve svých sedmdesáti na to mám nárok, ne?

Chlapi v mém věku ještě zakládají nové rodiny a plodí děti. Já se chci jen bavit,“ vysvětlovala mi, ale bylo zřejmé, že ji můj názor naprosto nezajímá. Mohlo by mi to být jedno, co Hanka dělá, ale nebylo.

Před necelým rokem jsme totiž zdědily docela pěkný obnos peněz, a tak jsem byla zvědavá, zda se nestala obětí nějakého podvodníka. „No jasně, to jsi celá ty. Zajímají tě jen a jen peníze!“ vyčetla mi a s vítězným úsměvem mi podala fotku. Byl na ní takový kluk.

Určitě mu nebylo víc než třicet! „Tak to je on. René. Můj milenec!“

Kamarád jí dal za pravdu

Nezmohla jsem se na slovo. Šok byl slabým slovem pro to, co jsem cítila. Ani mi nic nenabídla, prý není jídlo moderní. In je hladovění! Asi mi nelhala, že nejí, byla notně pohublá. Vlastně jí to, nebýt těch šílených barev na vlasech, docela slušelo.

Od sestry jsem šla za dlouholetým kamarádem. Občas jsme se vídali a vzpomínali na staré dobré časy. A taky probrali nemoci, ceny a samozřejmě politiku. Asi jako všichni v našem věku.

Se zájmem mě vyslechl a oči mu zasvítily jako nějakému starému, mlsnému kocourovi. „Pane jo, ta si umí užít života,“ konstatoval závistivě. Zůstala jsem na něho koukat, jako by spadl právě z višně. Co to povídá? Je snad na její straně?

Myslel na její věk, který určitě má nějaké meze? „Asi bych do toho nešel takhle po hlavě, ale klobouk dolů před ní!

Užívám si taky!

Bylo to vlastně, jako by mi četl myšlenky, a hned ještě odpověděl: „Trochu té naší Hance závidím. My se tady jen litujeme, a ona na to přišla. Užívá si! Je přece jedno, jaké má vlasy. Prostě se nenudí a o to jde!“ Musela jsem uznat, že má pravdu.

Že si ani ve starších letech nemusíme odpírat radosti života. A tak jsem si taky začala užívat. Vlasy jsem si neobarvila, to možná až někdy jindy, ale koupila jsem si dovolenou. A potom druhou a třetí. A taky vytouženou Babetu, takovou žlutou, krásnou!

Sestra mi otevřela oči. Čím větší bláznivost, tím lépe!

Zdena S. (70), Kutná Hora

Předchozí článek
Související články
3 minuty čtení
Manžela mám úžasného a děti taky. Žila jsem šťastný život. Všichni mě zahrnovali láskou. Nemohla jsem jim říct tu smutnou zprávu. Pamatuji si ten den, jako by to bylo včera. Lékař v nemocnici mi s vážnou tváří oznamoval, že mám nádor. Věděla jsem, jak moc tou zprávou ublížím těm, kteří mě milují. Netrápila jsem se tolik svou nemocí, jako tím, jak moc budou trpět moji blízcí. Několik dnů jsem ne
3 minuty čtení
Moje dětství bylo těžké. Naše maminka zemřela. Táta byl despota. Jedinou mojí spřízněnou duší se stal toulavý pejsek Bobi. Doma jsem jako dítě měla peklo. Maminka zemřela, když jsem byla ještě malá. Otec hodně pil a často dokázal propít skoro celou výplatu. Čtyři roky jsem chodila do školy u nás na vesnici. Měli mě tam rádi, protože se tam všichni znali a učitelé věděli, jak těžké dětství mám.
2 minuty čtení
Už se vám stalo, že vám vykradli byt? Se vším jsem se smířila, jen ten čajový servis, jedinou památku na babičku, jsem nedokázala oželet. Stalo se to, když jsme jeli v létě na dovolenou. Vyrazila jsem s manželem a dětmi do Turecka, byla to nejspíš naše poslední dovolená, protože naše dcery už byly plnoleté a to člověk neví, jestli za rok s rodiči ještě někam pojedou. Turecko byla země, která ná
5 minut čtení
Když moje bývalá švagrová Petra oznámila, že začne pořádat „dámské večery“, připadalo mi to jako neškodná zábava. Šeredně jsem se spletla. Bylo jí přes padesát, děti měla dospělé, rozvedená byla roky a najednou objevila potřebu ženské sounáležitosti. Vždycky totiž sčetla knihy o seberozvoji a sledovala taková podivná videa, která mi v dobách, kdy ještě žila s mým bratrem, hojně přeposílala. Já
3 minuty čtení
Léta jsme budovali s manželem penzion, na který jsem nakonec zůstala sama. Chtěla jsem to vzdát, ale neudělala to. Naštěstí! Když jsme s Karlem před třiceti lety koupili starý dům na okraji Českého ráje, všichni si ťukali na čelo. Do střechy zatékala, okna netěsnila a kolem rostlo víc kopřiv než květin. Jenže já jsem v té ruině viděla něco úplně jiného. Malý rodinný penzion, kam se lidé budou r
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kufr, který se konečně rozjede. Proč lidé čekají na kolečka téměř pět tisíc let?
epochaplus.cz
Kufr, který se konečně rozjede. Proč lidé čekají na kolečka téměř pět tisíc let?
Kolo patří k nejstarším vynálezům lidstva, ale kufr na kolečkách se objevuje až ve 20. století. Po tisíce let lidé vláčejí těžká zavazadla v rukou, na zádech nebo je nakládají na povozy. Stačí přitom jediný nápad, připevnit ke kufru kolečka. Jenže právě ten nikdo dlouho nedostane. Až jednou se na letišti ozve věta, která změní
Kletba Tamerlánovy hrobky: Otevřeli hrob a za dva dny začala invaze do SSSR. Náhoda, nebo varování?
enigmaplus.cz
Kletba Tamerlánovy hrobky: Otevřeli hrob a za dva dny začala invaze do SSSR. Náhoda, nebo varování?
V červnu 1941 sovětští vědci otevírají hrobku slavného dobyvatele Tamerlána v uzbeckém Samarkandu. O dva dny později nacistické Německo zahajuje operaci Barbarossa a napadá Sovětský svaz. Shoda dat je
Prostor, který roste s dítětem
rezidenceonline.cz
Prostor, který roste s dítětem
Je to svět, který se vyvíjí a proměňuje od prvních dětských krůčků až po dospívání. Správně navržený pokoj podporuje bezpečí, kreativitu, soustředění i odpočinek a reaguje na každou etapu života a specifické potřeby dítěte. Pro nejmenší je klíčová jednoduchost, měkkost a bezpečí, proto by pokoj miminka měl působit především klidně a útulně. Předškolní věk je
Bratři Kleinové: Stavbu železnic v monarchii ovládli samouci
historyplus.cz
Bratři Kleinové: Stavbu železnic v monarchii ovládli samouci
Na začátku je jich šest a začínají poměrně skromně, úpravami zahrad, rybníků a parků. Postupně si ale troufnou i na stavbu železnic. Během 40 let vybudují na území monarchie třetinu všech tratí, tedy asi 3500 kilometrů! Ohromně na tom zbohatnou… Podnikavého ducha zdědí bratři Kleinové po otci Johannovi (1756–1835), který má malý statek na Jesenicku
Synagoga, která znovu promlouvá
epochanacestach.cz
Synagoga, která znovu promlouvá
Na rohu dnešních ulic Spálená a Přízova v Brně se už více než osmdesát let nachází prázdná parcela. Jen málokdo z kolemjdoucích tuší, že právě zde stála jedna z největších synagog v českých zemích – monumentální stavba, která byla po desetiletí symbolem sebevědomé a prosperující židovské komunity. Brněnská Velká synagoga byla slavnostně otevřena v roce
Hit zdravého stravování: Konzervované sardinky!
21stoleti.cz
Hit zdravého stravování: Konzervované sardinky!
Odborníci na výživu nabádají k tomu, abychom alespoň dvakrát týdně konzumovali mořské ryby, což ovšem může být zatěžující pro peněženku. Dobrou zprávou je, že hvězdou doporučení se nyní staly konzervo
Sardinie: Karibik uprostřed Středomoří, který vás okouzlí
nejsemsama.cz
Sardinie: Karibik uprostřed Středomoří, který vás okouzlí
Italský ostrov je nejen místem překrásných pláží, které se vyrovnají těm exotickým. Najdete na něm i spousty zajímavostí k objevování. Fascinující stará malebná městečka či třeba dechberoucí útesy. Druhý největší italský ostrov o velikosti přibližně jedné třetiny České republiky vás ohromí nejen svými plážemi s bílým pískem jako v Karibiku, ale i divokou krajinou, také bohatou historií i luxusem.Zjistěte,
Mikroskopičtí predátoři v mozku si vodí oběť jako loutku
epochalnisvet.cz
Mikroskopičtí predátoři v mozku si vodí oběť jako loutku
Připomíná to námět apokalyptického seriálu The Last of Us. A skoro mrazí při představě, že podobné horory probíhají v přírodě běžně – s tím rozdílem, že nejde pouze o infekce parazitickou houbou a že predátor dokáže ovládat jen vývojově nesrovnatelně jednodušší živočichy, než je člověk.   Najít skutečné zombie není nic nemožného ani v naší přírodě.
CMF představuje Clip Pro: Svá první otevřená sluchátka
iluxus.cz
CMF představuje Clip Pro: Svá první otevřená sluchátka
Společnost CMF dnes představila CMF Clip Pro – svá první otevřená sluchátka, vytvořená s cílem nabídnout zážitek z poslechu, který působí stejně přirozeně, jako zní. CMF Clip Pro jsou navržena pro lid
Návrat Krejčíka k bývalému? Ne! Randí už s jiným!
nasehvezdy.cz
Návrat Krejčíka k bývalému? Ne! Randí už s jiným!
Už se v tom začínáme ztrácet. Nejprve vše nasvědčovalo tomu, že herec ze seriálu Kamarádi, Daniel Krejčík (32), se po krachu manželství s ředitelem školy Jiřím Vymětalem (43) vrátí ke svému bývalému p
Grilovaný lilek s česnekem
tisicereceptu.cz
Grilovaný lilek s česnekem
Suroviny na 4 porce 1 lilek 3 stroužky česneku snítka oregana 100 ml olivového oleje sůl Postup Na mírně rozpálený gril nebo do grilovací hliníkové misky narovnejte nasucho kolečka lilku.
Svěřila jsem své trápení toulavému psovi Bobimu
skutecnepribehy.cz
Svěřila jsem své trápení toulavému psovi Bobimu
Moje dětství bylo těžké. Naše maminka zemřela. Táta byl despota. Jedinou mojí spřízněnou duší se stal toulavý pejsek Bobi. Doma jsem jako dítě měla peklo. Maminka zemřela, když jsem byla ještě malá. Otec hodně pil a často dokázal propít skoro celou výplatu. Čtyři roky jsem chodila do školy u nás na vesnici. Měli mě tam rádi, protože