Domů     Duch ubohé ženy bloudí lesem
Duch ubohé ženy bloudí lesem

To, že některé osoby vidíme pouze my, neznamená, že neexistují. Na procházkách lesem se mi zjevoval přízrak staré ženy!

ředloni jsme si s manželem Radimem půjčili chatu od známých, kteří odjeli dlouhodobě do zahraničí. Oba dva jsme měli přírodu moc rádi a tamní lesy přímo vybízely k několikahodinovým procházkám. Známí nebyli proti.

Lesy hned za domem

Souhlasili a my jsme jim na oplátku slíbili, že se o chatu budeme pravidelně starat, což jsme také každý víkend dodržovali. Jezdili jsme tam nejprve s manželem sami.

Chodili jsme na výlety, večer jsme si udělali občas táborák a ve volných chvílích manžel na chalupě opravoval nějaké maličkosti.

Procházky s milovanou vnučkou

Po nějaké době nás tam jednou navštívila i naše dcera Renata s vnučkou Gábinkou.

Pro pětiletou holčičku to bylo ideální místo, a tak jsem Renatě slíbila, že si vnučku k sobě na týden na chatu vezmeme, aby si mohla trochu odpočinout a Gábinka bude na čerstvém vzduchu.

Jak už jsem zmínila, ráda jsem chodila na procházky do okolí. Byla tam krásná příroda, hluboké lesy, rybníky. Doufala jsem, že Gábinka není natolik rozmazlená, aby se bránila vyšlapovat si se mnou.

Znala jsem ji jako snaživou a aktivní holčičku, a to se také potvrdilo. Gábinka byla skoro k neutahání a nakonec jsem nestíhala spíš já ji.

Na kraji pěšiny stála žena

Pouštěly jsme se společně na výpravy do stále širšího okolí, zatímco manžel prováděl na chatě většinou různé udržovací práce. Při jedné z našich cest jsme se s vnučkou dostaly do poměrně hlubokého a temného lesa.

Panoval tam chlad a skoro posvátné ticho. Jindy tak živá Gábinka ztichla a pevně se mě držela za ruku. Najednou jsem si všimla, že na kraji pěšiny někdo stojí. Byla to stará paní a vypadala dosti utrápeně.

Neviděla ji!

Nejprve jsem se ženy trochu polekala a zastavila jsem se, ale potom jsem ji automaticky pozdravila. Vnučka se na mě udiveně podívala a zeptala se, komu říkám dobrý den. „Přece té paní,“ odpověděla jsem a ukázala na ženu.

Gábinka zavrtěla hlavou a řekla, že tam nikdo není. Věděla jsem, že Gábinka na podobné žertíky není, takže si ze mě srandu určitě nedělala. S údivem jsem zjistila, že vnučka tu starou ženu skutečně nevidí.

Měla v očích smutek

Málem se mi podlomila kolena. Rychle jsem to nějak zamluvila a přidaly jsme do kroku. Po té staré ženě, která byla, jak to tak vypadalo, tajemným přízrakem, jsem se ještě jednou podívala. Měla v očích nekonečný smutek, ale na mě se lehce usmála. To mě ale vůbec neuklidnilo.

Pouze přelud?

Celý zbytek dne jsem přemýšlela, jestli mám o té zvláštní vidině říct manželovi. Možná by se mi nevysmál, ale stejně by si myslel, že se mi něco zdálo nebo si jen vymýšlím.

Ostatně, kdyby se zeptal vnučky, ta by mu potvrdila, že jsme žádnou starší paní nepotkaly.

A navíc by prozradila, že jsem pozdravila, i když v lese nikdo nebyl. Rozhodla jsem se nakonec, že to pustím z hlavy, možná to byl opravdu jenom přelud. Jenže druhý den jsem tu ženu spatřila znovu, na jiném místě.

Strach jsem neměla

Ani tentokrát ji Gábinka neviděla, zjevila se pouze mně. Tentokrát se žena dívala starostlivě a láskyplně a její pohled nejvíc ulpěl na mojí vnučce.

Protože stála na místě a nehýbala se směrem k nám, neměla jsem strach. Chtěla jsem té záhadě ale přijít na kloub. Tím spíš, že stará žena se objevila během mojí procházky s Gábinkou i další den.

Nikde nebyla

Druhý den chtěla vnučka místo příští procházky v lese zůstat na chatě s manželem. Tak jsem se rozhodla, že toho využiji. Chodila jsem dlouhé hodiny po lesích a čekala, jestli se ta žena objeví. Ale nestalo se tak. Cesta mě zavedla až do vzdálené vesnice. Dala jsem se tam do řeči s jednou místní paní.

Úmyslně jsem zavedla řeč na to, co se mi přihodilo, ale ne přímo. Uvedla jsem, že jsem slyšela nějakou pověst o přízraku staré ženy, který se v lesích zjevuje. Nečekala jsem, že by o tom ta vesničanka mohla něco vědět, ale kupodivu hned zareagovala.

Vyprávěla mi tragický příběh

Ani jsem na ni nemusela nijak naléhat, sama od sebe mi řekla, že to je přece stará paní Borková, která zde straší už dlouhá léta. Nikomu ale prý nic neudělá a objevuje se pouze těm, kteří mají malé dítě.

Sama totiž kdysi dávno prý šla se svojí dcerkou kolem rybníka, maličká jí tam spadla a Borková jí nemohla pomoci, protože neuměla plavat. Dívenka se utopila.

Žena z toho zešílela a dlouho byla v blázinci, ale ve stáří se vrátila a zemřela v rodné vsi. Zjevuje se prý jen proto, aby varovala rodiče nebo prarodiče s dětmi, ať na ně dávají pozor.

Usmála jsem se na ni

Poděkovala jsem paní za výklad a vydala jsem se zpátky na chatu za manželem a vnučkou. Tu starou nešťastnou ženu jsem pak s Gábinkou potkala ještě jednou, ale tentokrát jsem se na ni jen tiše usmála. A žena mi na pozdrav pokynula hlavou.

Markéta O. (70), Karlovarsko

reklama
Související články
21.9.2023
Její tragická smrt mnou otřásla. Když mi bylo nejhůř, přišla za mnou ve snu, aby mi řekla tu úžasnou novinu, že se vrátí mezi nás. Měla jsem úžasnou sestru, kterou jsem moc milovala. Jmenovala se Jana. Byla starší o šest let. Po smrti maminky se o mě hodně starala. Díky ní jsem překonala nelehkou pubertu a rozchod se svou první láskou. Byly jsme zkrátka jedna duše. Na lásku štěstí neměla
21.9.2023
Říká se, že boží mlýny melou, někdy to ale dlouho trvá. A cenu pak zaplatí i nevinní lidé. Kamarádka ve svých snech odhalila dávný zločin! Moje kamarádka Petra je hodně citlivou ženou. Má to tak odjakživa. Znám ji od svého mládí, byly jsme spolužačkami na gymnáziu. Tam se z nás staly nerozlučné kamarádky. A i když se pak naše cesty po střední škole rozešly, dál jsme se pravidelně vídaly a často
17.9.2023
V těch místech jsem nikdy nebyla, dovedl mě tam můj pes na procházce. Najednou se z mlhy vynořil starý kříž a po něm těžce zraněný voják. Plazivá nenápadná cestička to vzdala a brzy se ztratila v lese. Kousek dál byl malý železný most a pod ním se třpytila stuha napůl vyschlého potoka. Bylo tu ticho jako v hrobě, nikde nikdo. Už jsem se chtěla zastavit a obrátit se na zpáteční cestu, když v tom
17.9.2023
Byla to kouzelná skála, kde se děly zázraky vždycky. Dodnes v to místní lidé věří. Žil v ní poustevník, který léčil lidi. Ta energie tam asi zůstala dodnes. Onemocněla jsem, však už jsem nebyla nejmladší. Přesto jsem doufala, že si paní s kosou dá ještě načas. Přichystala si na mě rakovinu. Můj zdravotní stav se rychle horšil. Nemohla jsem si dovolit odejít, moji staří rodiče stále ještě žil
16.9.2023
Odjeli jsme se ženou na dovolenou, i když byla nemocná. Na schodišti hotelu jsem objevil vzácnou vázu. Za její záchranu jsem si přál zázrak. Měli jsme smůlu! Týden před dovolenou si manželka hnula se zády. Pracovala jako rehabilitační sestra v lázních, když se pokusila jednoho z pacientů, který padal ze stolu, zachránit. Plánovaná dovolená na Azorských ostrovech byla v ohrožení. Chtěli jsme
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
epochalnisvet.cz
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
Rodina chudého pražského krejčího Josefa Steinitze žije na okraji židovského ghetta a v květnu 1836 do ní přibude další z mnoha dětí. Wilhelm přichází na svět s tělesnou vadou, v důsledku níž bude po
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Prozradila svůj recept na mládí
nasehvezdy.cz
Prozradila svůj recept na mládí
Zpěvačka, herečka a máma dvou synů Lucie Vondráčková (43) prozradila, díky čemu vypadá sotva na třicet. Za celý svůj život nejenže nikdy nekouřila, ale nedotkla se prý ani kapky alkoholu. „Ano, nud
Oplácím mu stejnou mincí
skutecnepribehy.cz
Oplácím mu stejnou mincí
Jeho lži mi zprvu přišly jako nevinné bláboly. Až pozdě jsem si uvědomila, jak jsou kruté. Netušila jsem, že mi zničí celý život! Už zamlada vynikal svým sarkasmem a ironií. Právě to se mi na něm tehdy líbilo. Byl prostě jiný než ostatní kluci. Zamilovala jsem se a byla svatba. Lásku mi ale nikdy nevyznal.
Zrekonstruovaný rodokmen neolitické rodiny
21stoleti.cz
Zrekonstruovaný rodokmen neolitické rodiny
V severní Francii v oblasti Pařížské pánve bylo už v roce 2000 objeveno rozsáhlé neolitické pohřebiště. Díky pokrokům v analýze dávné DNA se nyní vědcům podařilo získat genomy 94 jedinců, kteří, jak s
Grafitový důl Český Krumlov: Za doprovodu skutečných horníků
epochanacestach.cz
Grafitový důl Český Krumlov: Za doprovodu skutečných horníků
O grafitu víme, že se používá k výrobě tužek, ale naši dávní předkové ho znali především jako přísadu do keramiky. Proto také na Českokrumlovsku kvalitní grafit těžili už Keltové a po nich se v tom pokračovalo i v dalších staletích. Posledním z otevřených dolů byl v 70. letech minulého století Městský vrch spojený překopem s nedalekým dolem Lazec. A právě v těchto
Spřízněná duše ji láká
nasehvezdy.cz
Spřízněná duše ji láká
Znají se hodně dlouho. Netají se tím, že jsou skvělí kamarádi. Povídá se ale, že mezi Janou Paulovou (68) a Petrem Rychlým (58) bylo i něco víc. Herečka ze seriálu Jedna rodina je přitom vdaná. S
Nejslavnější česká bratrovražda. Ale kdy se stala?
epochaplus.cz
Nejslavnější česká bratrovražda. Ale kdy se stala?
Měla to být oslava, při které v Boleslavi zasednou za masivními stoly dva bratři: kníže Václav (asi 907–935/929) a Boleslav (asi 915–967/972), který si později získá přízvisko Ukrutný. Svátek svatých Kosmy a Damiána však naservíruje krvavou dohru. Nejznámější vraždu české historie.     Co o ní lze s jistotou říct? Téměř nic – snad kromě
Babí léto v Hliněné Baště
iluxus.cz
Babí léto v Hliněné Baště
Každé roční období přináší návštěvníkům průhonické restaurace Hliněná Bašta jinak chuťově zabarvené dobroty. Proto netřeba „smutnit“, že léto tak rychle uteklo, neboť poklidné posezení na romantické t
Letecká bitva UFO: Co viděli rybáři na obloze nad Baltským mořem?
enigmaplus.cz
Letecká bitva UFO: Co viděli rybáři na obloze nad Baltským mořem?
Bylo 8. dubna 1665 odpoledne. Skupina šesti rybářů se právě v pobřežních vodách Baltského moře u města Stralsund věnovala lovu sleďů. V dalších minutách se však stalo něco, pro co nemá ani současná vě