Domů     Požádal mě o ruku básničkou
Požádal mě o ruku básničkou

První láska pro mě byla velkým zklamáním. Nikdy bych ale nevěřila, že právě díky tomu najdu své opravdové štěstí.

Říká se, že velká láska přijde, když to člověk nejméně čeká. A to byl přesně můj případ. Bylo mi sedmnáct a byla jsem ve druhém ročníku na střední škole. Tehdy jsem se poprvé zamilovala. Jmenoval se Karel, chodil o ročník výš a vůbec nevěděl, že existuji.

Každou přestávku jsem nenápadně stála před jeho třídou a doufala, že alespoň projde kolem mě. Po škole jsme ho s holkami, opět nenápadně, sledovaly, někdy až domů. Asi po roce mého vytrvalého snažení se to konečně povedlo!

Pozval mě na svůj fotbalový zápas. Týden nato už jsme spolu chodili a já jsem nemohla být šťastnější. Všechno ostatní šlo v tu chvíli stranou, škola, kamarádi, rodina, chtěla jsem být jen s ním.

Až na posledním místě

On to ale měl nastavené úplně jinak. Na prvním místě pro něj byli kamarádi, potom fotbal, potom škola a pak asi já. Byla jsem ale tak zamilovaná, že jsem si to vůbec neuvědomovala. Dnes, s odstupem tolika let, už vím, že se ke mně nechoval nejlépe.

Pravidlem se stávalo, že jsem na zábavách zůstávala u stolu sama, zatímco Karel trávil spoustu času s kamarády ve výčepu. Mým parťákem tak často byl jeho nejlepší kamarád Mirek. Hodný kluk, který mě nikdy nenechal sedět v koutě dlouho samotnou.

Nechal ostatní u baru a šel si se mnou povídat, koupil mi pití nebo mě vzal tancovat. Měla jsem radost, že mě nejlepší kamarád mého přítele tak mile přijal do party, ale víc jsem v tom nehledala.

Na moje narozeniny byl s jinou

S Karlem jsme spolu chodili už půl roku, přišlo léto a blížily se mé narozeniny. Byla jsem tak zvědavá, nemohla jsem se dočkat toho, co od něj dostanu. V den mých narozenin ale volal, že nemá čas, a tak se dnes neuvidíme.

Byla jsem smutná, ale pak jsem si začala říkat, že to je určitě jen zastírací manévr a on pro mě chystá velké překvapení. Jak naivní jsem byla! Celý den jsem strávila čekáním na zvonek, věřila jsem, že se objeví s velkým pugétem růží. Nestalo se.

Navečer zazvonil telefon, nebyl to on, ale kamarádky. Volaly mi, že Karla viděly na zábavě. Okamžitě jsem vyrazila do kulturáku. Opravdu tam byl. Opíral se s kamarády o barový pult a bavil se s nějakou slečnou. Běžela jsem domů a přes slzy sem tam zakopla. Doma ale na mě čekalo opravdové překvapení.

Napsal mi básničku

Na schodech seděl Mirek. Zeptal se mě, co se děje, a já jsem mu to řekla. Když jsem vyslovila nahlas, že jsme se rozešli, spustilo to novou vlnu slz a já jsem se s téměř hysterickým pláčem zhroutila na schody. Seděla jsem tam a usedavě brečela, on stál nade mnou a nic neříkal.

Co by taky měl říkat? Když jsem se konečně trošku uklidnila, došlo mi, že vlastně vůbec nevím, kde se tam vzal. „Co tady vlastně děláš?“ zeptala jsem se ho. Řekl, že mi chtěl popřát k narozeninám a dát mi dárek. Podal mi malou dřevěnou krabičku.

Když jsem ji otevřela, byly v ní krásné stříbrné náušnice s pomněnkami a u toho malý papírek. Na něm byla básnička, sám ji složil. Byla krásná a byla o mně. Nevěděla jsem, co na to říct, jen jsem na něj zírala. Mlčel a pak dodal, že kdybych potřebovala, je tu pro mě.

Důvěrný přítel

Další dny a týdny pro mě byly hrozné. Odmítala jsem chodit ven, nechtěla jsem nikoho vidět, jen jsem ležela ve svém pokoji a brečela do polštáře. Rodiče ze mě byli nešťastní a kamarádky už nevěděly, jak mě utěšit. Jediný, s kým jsem dokázala mluvit, byl překvapivě Mirek.

Šli jsme se spolu projít a dlouho jsme si povídali. Bylo mi konečně po tolika probrečených dnech lépe, věděla jsem, že on je opravdu upřímný kamarád. Za pár dní ale nastupoval na vysokou, kterou měl v jiném městě, a tak jsme se museli rozloučit.

Nečekaná láska

Nikdy bych nevěřila tomu, jak smutno mi po něm bude. Domů jezdil vždy alespoň jednou měsíčně, a když jsme se neviděli, psali jsme si dopisy.

Každý z nich pak zakončil krátkou básničkou, většinou bývaly veselé a vtipné, ale postupem času se změnily na zamilované.

Nebylo pochyb o tom, že mě má rád. A já jsem si po několika měsících uvědomila, že jsem zamilovaná až po uši.

Jiného už nechci

Mirek byl skromný, rozumný, starostlivý, se srdcem na pravém místě. Po jeho boku jsem byla opravdu šťastná.

Konečně jsem si nepřipadala jako páté kolo u vozu, naopak, dělal to, co mi na očích viděl, a já už po pár měsících věděla, že zbytek života chci strávit jenom s ním.

A byla jsem ráda, že to cítíme stejně. Chodili jsme spolu tři roky a na naše výročí jsme vyrazili na výlet do Českého ráje.

Prstýnek k výročí

Zrovna, když jsme se kochali panoramaty na jedné z vyhlídek, podal mi do ruky papírek s tím, že mi přeje hezké výročí. Byl to náš pravidelný zvyk, vždycky mi k výročí složil nějakou vtipnou básničku.

Tahle ale byla jiná, bylo v ní všechno, popsal tam celý náš vztah. Dojalo mě to a poslední slova jsem četla snad stokrát.

Pak mi řekl, ať papírek otočím. Když jsem ho obrátila, už jsem prostě nemohla udržet slzy, bylo tam napsáno „Vezmeš si mě?“. Ten moment nikdy v životě nezapomenu.

Určitě mi to trvalo dobrou minutu, než jsem to zpracovala, otočila jsem se na něj, a on celou tu dobu, chudák, klečel na té skále s prstýnkem v ruce.

Koleno ho pak bolelo ještě dlouho. Svatba byla překrásná, jako z pohádky, a vlastně takový je i náš vztah. Loni jsme oslavili už rubínovou svatbu. A věřte, nebo ne, dodnes mi k výročí píše básničky.

Jitka S. (61), Hodonín

reklama
Související články
13.5.2024
Z platonické lásky mě rázem vyléčila ta opravdová. A našla jsem ji tam, kde bych ji nikdy předtím nehledala. Byl to takový velikonoční zázrak. Naši rodinu v okolí každý dobře znal. Babička s maminkou pracovaly v samoobsluze a snad žádný jejich zákazník neopomenul o Velikonocích na naše stavení s pomlázkou zazvonit. Stejně to bylo i v případě tatínka, který v nedaleké obci vedl fotbalové mužstvo
7.5.2024
Byla jsem odhodlaná pro lásku udělat cokoliv, ale zjistila jsem, že jenom to zkrátka nestačí. Na tu pravou lásku je třeba dvou. Zamilovaných příběhů jsem za svůj život přečetla mnoho. Nořila jsem se do smyšlených románů a snila o tom, že i já jednou najdu pravou lásku. A udělám pro to všechno na světě. V patnácti letech se to zdálo jako krásná a jednoduchá představa. Postupem let jsem ale zjišť
6.5.2024
Znali jsme se s Mirkem krátce a museli jsme se brát. Ve svatební den bylo ještě ke všemu příšerné počasí. Už jako holka jsem toužila mít letní svatbu. Před spaním jsem si představovala, jak kráčím rozkvetlou loukou v nádherných krajkových šatech ruku v ruce s urostlým ženichem, i když jsem neměla ponětí, kdo to je a kam vlastně jdeme. A mimochodem, kdo to je a kam vlastně jdeme, jsem přesně nev
2.5.2024
Byla jsem zamilovaná do pohledného spolužáka Lišky, který si mě nevšímal. Přesto jsem doufala, že se během pálení čarodějnic sblížíme. K čarodějnicím neboli třicátému dubnu se upínaly veškeré mé naděje. O té magické noci jsem věděla nemnoho, neboť jsme se o takových věcech ve škole neučili, ale babička říkávala, že je to noc zázraků. Filipojakubská nebo také Valpuržina noc proslula kouzly, ve v
28.4.2024
Byla jsem rozmazlená až hrůza. Přitom moji rodiče nebyli nijak bohatí, nemohli si dovolit bůhvíco, ale mně by snesli modré z nebe. Už ve školce jsem mívala nejkrásnější oblečky ze všech a nejvíc hraček i obrázkových knížek. A protože moje knihovna praskala ve švech, hodně jsem četla, nejraději romantické příběhy o lásce. Snila jsem o tom, že se seznámím s anglickým hrabětem, který si mě odveze
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Pho Bo polévka
tisicereceptu.cz
Pho Bo polévka
Suroviny 2 l vody 200 g šalotky 80 ml sójové omáčky 60 ml rýžového octa 4 vaničky hovězího bujónu 30 g sušených hub shiitake 5 stroužků česneku 3 cm čerstvého zázvoru 4 hvězdičky anýzu 5 g
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,
Vyhladil první ministr rod královy milenky?
historyplus.cz
Vyhladil první ministr rod královy milenky?
Třeskne několik výstřelů a Josef I. ucítí ostrou bolest v paži. Instinktivně se v kočáru přikrčí a křikne na kočího. I on je zraněný, a to vážněji než portugalský král. Přesto v sobě najde poslední zbytky sil a atentátníkům ujede.   Portugalský Lisabon zasáhlo 1. listopadu 1755 zemětřesení, při němž zemřelo přes 100 000 lidí. U krále Josefa
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
iluxus.cz
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
Právě probíhající „Perlový týden“ překvapil fantastickým náhrdelníkem značky Mikimoto. Ten bude možné vidět až do neděle v pražském butiku v ulici Na Příkopě, následně se všemi ostatními šperky poputu
Manžel Švandovou rozmazluje
nasehvezdy.cz
Manžel Švandovou rozmazluje
Nestárnoucí herečka ze seriálu ZOO Jana Švandová (76) má v manželovi, jímž je podnikatel Pavel Satorie (74), hotový poklad. Nejenže je do ní stále vášnivě zamilovaný, ale navíc ji rád rozmazluje. He
Obyvatele Papuy-Nové Guineje chrání geny zděděné po denisovanech
21stoleti.cz
Obyvatele Papuy-Nové Guineje chrání geny zděděné po denisovanech
Geny zděděné od denisovanů, vyhynulých příslušníků rodu Homo, pomáhají obyvatelům Papuy-Nové Guineje bojovat s infekcemi v nížinách i žít ve vysokých nadmořských výškách. První kosterní pozůstatky
Leží na dně Bermudského trojúhelníku teleport do cizích realit?
enigmaplus.cz
Leží na dně Bermudského trojúhelníku teleport do cizích realit?
Známý Bermudský trojúhelník, též řečený ďáblův. To je oblast, rozprostírající se mezi jižním cípem americké Floridy, Portorikem a Bermudskými ostrovy na pomezí Mexického zálivu a západního Atlantiku.
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Bála jsem se, že zůstane starým mládencem
skutecnepribehy.cz
Bála jsem se, že zůstane starým mládencem
Můj syn byl vždycky samotář, seznamování s lidmi nebylo nic pro něj. Už jsem se bála, že si žádnou nevěstu nenajde. Tu pravou potkal až ve čtyřiceti. Náš syn Fanoušek byl vymodlené dítě. Dlouho jsem nemohla přijít do jiného stavu a už jsme se s manželem báli, že se potomka snad nikdy nedočkáme. Když se František narodil, byli
Jak si zlepšit rovnováhu
nejsemsama.cz
Jak si zlepšit rovnováhu
Pamatujete, jak jste jako malá skákala po jedné noze nebo panáka? Šlo to snadno. Dnes možná máte problém se udržet na obou a nespadnout. Co s tím? Rovnováha je v životě velmi důležitá. Pomáhá nám pohybovat se bezpečně, chrání nás před pády. Někdy se ale naruší, například nízkým tlakem, své udělá i zablokovaná krční páteř. Jak navrátit stabilitu Nejčastěji
Rodiče Elona Muska: Nenáviděný otec a dobrodružná máma
epochaplus.cz
Rodiče Elona Muska: Nenáviděný otec a dobrodružná máma
Otec Elona Muska se jmenuje Errol Graham Musk (*1946). Errolův otec Walter Musk (1917–1986) je Jihoafričan, matka Cora Amelia za svobodna Robinsonová (1923–2011) pro změnu Britka.   Zůstanou v africké Pretorii. Errol je inteligentní student s nevídaným talentem na fyziku a matematiku. Na střední škole pomrkává po krásné spolužačce Maye. Stane se vyhledávaným inženýrem elektromechaniky
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř