Domů     Chtěli jsme být dobrými rodiči
Chtěli jsme být dobrými rodiči
5 minut čtení

Všude čtu dojemné příběhy o tom, jak si bezdětní rodiče adoptovali dítě a našli nový smysl života. Mně adoptovaný syn ale rozbil manželství.

S Honzou jsme všechno plánovali. Napřed jsme chtěli vystudovat, potom trochu cestovat, najít si dobré místo a věnovat se kariéře, postavit dům a pak si pořídit rodinu. Všechno šlo jako po másle, až na tu rodinu.

Plánovali jsme dvě děti

Měli jsme oba dobře placená zaměstnání a dobře našlápnutou kariéru, procestovali půl světa a nakonec se přestěhovali do vlastního domu na okraji Prahy. Ten jsme plánovali velkoryse, nechyběly dva prostorné dětské pokoje.

Bylo mi skoro čtyřicet a konečně jsem si připadala připravená na mateřství. Uběhl rok, uběhly dva, tři a stále se mi nedařilo otěhotnět. Lékařka mě uklidňovala, že po pětatřicítce je to bohužel normální, a doporučila zkusit umělé oplodnění.

„Někdy je to v hlavě,“ usmála se na mě, „mám totiž spoustu případů žen, které se rozhodly pro umělé oplodnění a ještě před začátkem léčby otěhotněly.“ Tři cykly umělého oplodnění nevyšly. Třikrát naděje, která po pár týdnech skončila. Bylo nám skoro pětačtyřicet a já jsem začala propadat zoufalství.

To nebyl náš případ

Navíc jsem už v té době začínala pociťovat příznaky menopauzy, zřejmě jako důsledek hormonální léčby před umělým oplodněním. Byla jsem psychicky na dně a opravdu zoufalá. Poprvé v životě jsem neměla svůj život vůbec pod kontrolou.

„Dito, vyřešíme to jinak. Vždyť je tolik dětí, které nemají rodinu. Zkusíme adopci,“ překvapil mě Honza.

Sice jsem o tom přemýšlela, ale pro tak důležitý životní krok musí být stoprocentně rozhodnutí oba a já si do té doby myslela, že Honza není ten typ, který by chtěl vychovávat cizí dítě.

Dostali jsme tříletého

Prošli jsme dlouhým procesem, kdy nás zkoumali psychologové. Bylo nám jasné, že vzhledem k věku máme šanci už jen na starší dítě. Požadavky jsme si nedali žádné. „Kdo na nás vyjde, toho budeme mít rádi,“ usmál se Honza.

Dva dny po mých dalších narozeninách jsme se dočkali! Čekal na nás skoro tříletý chlapeček Tomášek, a to byla výhra. Nejdřív jsme za ním jezdili do kojeňáku, pak u nás několikrát zůstal přes noc. Bylo jasné, že Tomášek je zanedbaný a trochu opožděný.

Matka se ho zřekla až v jeho dvou letech, po dětských domovech měla další čtyři děti, každé s jiným otcem. Řekli nám, že je alkoholička a příležitostná prostitutka a že Tomáška porodila doma.

Chtěli jsme začít znova

My si z toho nic nedělali a nebrali to vážně. Tady je nová startovní čára pro nás i pro Tomíka, od této chvíle patří k nám! Kdyby to ale bylo tak jednoduché, jak jsme si představovali. Tomášek celé noci proplakal.

Naučit ho chodit na záchod nebo na nočník trvalo půl roku. Skoro nemluvil, občas byl agresivní.

Ostatních dětí na dětském hřišti se bál nebo je bil. Věnovala jsem se mu celé dny. Honza se z práce vracel pozdě a unavený, už také nebyl nejmladší, přesto se snažil si s Tomáškem hrát. Po nějaké době jsme se dokonce objednali k dětské psycholožce. Ta diagnostikovala těžké ADHD a sklony k agresivnímu chování.

Nic jsme netušili

„Musíte být důslední, zároveň z vás váš syn musí cítit lásku a oporu.“ To se lehce řekne, ale jak to udělat? Teprve teď jsme si uvědomili, že netušíme, jakou genetickou zátěž si Tomík nese.

Na doporučení psycholožky jsme ho dali do školky, když mu byly čtyři a půl roku.

Každé odpoledne jsem ho vyzvedávala se sevřeným žaludkem, co se zase dozvím. Ostatní děti se ho prý bály, protože je pořád něčím mlátil po hlavě. Do žádné činnosti ve školce se nezapojil.

Jen náhodou mu učitelka sebrala pastelku těsně předtím, než s ní stihl píchnout Aničku do oka. Na Ondráška vylil teplý čaj, Terezku kousl do nohy. Co když má biologického otce násilníka, nebo dokonce vraha? „Vždyť my o tom dítěti nic nevíme!“ zkonstatoval s hrůzou manžel.

Žádné řešení nevidím

Místo do normální školy nastoupil Tom do speciální, jak se dřív říkalo, do zvláštní. I tam ale od začátku „vynikal“, bohužel agresivitou. Teď chodí do šesté třídy a je téměř nezvladatelný. V jednom záchvatu vzteku shodil ze schodů Honzův tablet a můj fén.

Manžel se doma objevuje čím dál méně. Doneslo se ke mně, že se kolem něj točí mladičká asistentka. Je jen otázkou času, než přijde se žádostí o rozvod. A co já? To mám zůstat sama se zlým klukem, který mě prokazatelně nemá rád?

Dita R. (54), Plzeň

Předchozí článek
Související články
3 minuty čtení
Dlouho jsem nemohla pochopit, proč neteře chodí do zvláštní školy. Bála jsem se, že se jedná o nějakou dědičnou dispozici. Vina byla ale jinde. Sestřiny děti pobývaly často u nás na venkově. Snad proto, že ve městě, kde bydlely se svou matkou a otcem, nebylo tolik přírody. Bývaly často nemocné, pořád nějaké chřipky, angíny a nepříjemné rýmy. Tak jezdily za mnou do jižních Čech, kde je vzduch či
2 minuty čtení
Jsme vysílení z našeho Martínka. Je to s ním o nervy. Doufali jsme, že ho změní sourozenec. Opak je ale pravdou. Teď je navíc ještě zlý a agresivní! Na vnoučata jsme se s manželem moc těšili. Říkali jsme si, že s nimi budeme trávit co nejvíce času, počítali jsme s tím, že je budeme často hlídat. Ve svých představách jsme viděli klidně vnoučky tři. To zvládneme! Když byl náš nejstarší vnouček
5 minut čtení
Romana, má jediná dcera, uměla hodně věcí, ale najít si muže, který by ji skutečně miloval, nedokázala. Spokojila se s takovým, který se nám dnes snaží zničit život. Nikdy jsem se nechtěla plést dceři do života, ale když jsem viděla, jaké typy mužů si Romana vybírá, měla jsem pocit, že jí musím pomoct. Už její první kluk byl šlápnutím vedle, nepoznala, že jí lže, ani to, že nevěra je jeho denní
5 minut čtení
Loni na podzim jsme se rozhodli vyklidit podkroví v domě, který mi kdysi odkázal můj děda. Podkroví nám nakonec odkrylo jeden poklad. Ten dům postavil můj děda, a když jsme s manželem převzali hospodářství, nikdy jsme neměli čas prohrabat všechny ty krabice a truhly, co tam po mých předcích zůstaly. Teď, když už jsou děti dospělé a vnoučata dorůstají, jsme si řekli, že je čas udělat pořádek. Ne
4 minuty čtení
Moje snacha je na první pohled ztělesněná křehkost. S těmi plavými vlasy a útlou postavou vypadá jako anděl. Ale zdání klame! Můj syn Šimon býval veselý kluk. Smál se tak nahlas, že se otřásaly tabulky v oknech. Dnes sedí u večeře, hledí do talíře a čeká na svolení, aby mohl promluvit. Změnila ho jeho žena Edita. S ní a Šimonem bydlím v jednom domě a Editě se to zjevně nelíbí. A ani mně ne. „Ši
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Plevel ovládl váš trávník? Možná děláte tuhle zásadní chybu
rezidenceonline.cz
Plevel ovládl váš trávník? Možná děláte tuhle zásadní chybu
Pokud váš trávník po zimě připomíná spíš flekatý koberec než lákavý zelený porost, není to náhoda. Jaro vždy nemilosrdně odhalí místa, kde plevel využil náskok, který získal ještě před začátkem sezóny. Dobrou zprávou je, že právě teď máte šanci změnit pravidla hry. Když půda volá o pomoc Důvod, proč se plevele na jaře chovají životaschopněji
Děsíme se vnuka, zlo s ním roste
skutecnepribehy.cz
Děsíme se vnuka, zlo s ním roste
Jsme vysílení z našeho Martínka. Je to s ním o nervy. Doufali jsme, že ho změní sourozenec. Opak je ale pravdou. Teď je navíc ještě zlý a agresivní! Na vnoučata jsme se s manželem moc těšili. Říkali jsme si, že s nimi budeme trávit co nejvíce času, počítali jsme s tím, že je budeme často hlídat. Ve svých představách jsme viděli
Lahodný meruňkový koláč s tvarohem
tisicereceptu.cz
Lahodný meruňkový koláč s tvarohem
Snadný recept na přípravu. Podávejte jako moučník ke kávě nebo čaji. Ingredience 1 vejce 100 g másla 120 g hladké mouky 80 g třtin. cukru Náplň 2 vejce 1 balíček vanilkového cukru 1 z
Užijte si jaro v plném zdraví
epochalnisvet.cz
Užijte si jaro v plném zdraví
Již 4 hodiny svižných procházek za týden nás chrání před osteoporózou a tím i před zlomeninami kyčlí. Navíc dochází díky působení slunečního svitu i k povzbuzení organismu k produkci vitaminu D.   Co potřebují vaše kosti a klouby… Trpělivě nás nosí po celý život. Umožňují nám vyskočit radostí, doběhnout autobus nebo jezdit na lyžích. Můžeme něco udělat
Na povrchu přes 800 stupňů. Webb přiblížil jeden z nejdrsnějších známých světů
21stoleti.cz
Na povrchu přes 800 stupňů. Webb přiblížil jeden z nejdrsnějších známých světů
Pomocí Webbova teleskopu astronomové pořídili dosud nejdetailnější snímky planety mimo naši Sluneční soustavu. Exoplaneta LHS 3844 b obíhá kolem červeného trpaslíka asi 49 světelných let od Země a čer
Champagne jako životní styl: v Praze vzniklo místo, které mění pohled na bublinky
iluxus.cz
Champagne jako životní styl: v Praze vzniklo místo, které mění pohled na bublinky
Praha získala podnik, který na domácí gastronomické scéně dosud chyběl. V samém srdci metropole vznikl první Champagne bar v České republice – prostor zasvěcený výhradně vínům z oblasti Champagne. Bez
4 podivná úmrtí kolem Lucemburků: Zabil plyn Jana Zhořeleckého?
historyplus.cz
4 podivná úmrtí kolem Lucemburků: Zabil plyn Jana Zhořeleckého?
Karel IV. jede zachmuřeně v čele svých oddílů podzimní krajinou. Směřuje k západním hranicím království. Někde mezi Tachovem a Domažlicemi jej však zastihne rychlý posel se zprávou, že jeho úhlavní rival Ludvík Bavor, proti němuž vytáhl do boje, zemřel. Při lovu medvěda ho ranila mrtvice.   Za dílo šťastné náhody lze označit náhlý skon císaře
Hodlá Pazderková sbalit zadaného  kolegu ze seriálu?
nasehvezdy.cz
Hodlá Pazderková sbalit zadaného kolegu ze seriálu?
Cesty lásky jsou věru nevyzpytatelné. To dokládají i zákulisní drby, které se k nám donesly. Herečka Iva Pazderková (46) má mít údajně mimořádné sympatie ke kolegovi ze seriálu Sex O’Clock Viktoru D
Nové Dokumentační centrum v Norimberku otevře začátkem léta
epochanacestach.cz
Nové Dokumentační centrum v Norimberku otevře začátkem léta
Německo upevňuje svou pozici jedné z nejvyhledávanějších evropských turistických destinací. Nejnovější kulturní projekty, otevření inovativních muzeí a velkolepé rekonstrukce historických památek přitahují návštěvníky z celého světa. V nadcházejících měsících se zde propojí kultura, historie i moderní zážitky do jedinečné nabídky turistických míst – přinášíme jejich výběr. Po přibližně pětileté přestavbě se koncem května nebo začátkem
Zapečený losos s fenyklem
nejsemsama.cz
Zapečený losos s fenyklem
Pokud nemáte k dispozici čerstvý fenykl, použijte celer, petržel nebo černý kořen. Bylinky použijte podle chuti. Ingredience: ● 600 lososovitého pstruha ● 1 čerstvý fenykl ● 1 lžíce nasekaného kopru ● 1 snítka tymiánu ● špetka citronové kůry ● 150 ml smetany ● 2 stroužky česneku ● hrst cherry rajčátek ● 1 vejce ● sůl ● pepř ● citronová šťáva ● máslo na vymazání Postup: Ryby osolte, opepřete a pokapejte citronovou šťávou.
Tužka jako symbol nadčasovosti: přežila impéria i digitální svět
epochaplus.cz
Tužka jako symbol nadčasovosti: přežila impéria i digitální svět
Na první pohled obyčejná věc. Kousek dřeva a černé „cosi“ uvnitř. Jenže tužka je jedním z nejdokonalejších vynálezů historie, jednoduchá, levná a téměř nezničitelná. Jak se z náhodně nalezeného kamene stal nástroj, který používáme dodnes? Příběh tužky začíná skoro pohádkově. Píše se 16. století a někde v anglickém Borrowdale se po bouři vyvrátí strom. Pod
Záhada jménem Edgar Cayce: Kde se vzala jeho moc?
enigmaplus.cz
Záhada jménem Edgar Cayce: Kde se vzala jeho moc?
Chlapec, kterému jeho rodiče dávají jméno Edgar, přichází na svět v roce 1877. Je vychováván v tvrdé práci a k víře v Boha, které v té době byla stále ještě prakticky samozřejmá. Jenže v šestém roc