Domů     Najdeme k sobě cestu?
Najdeme k sobě cestu?

Už nikdy jsem ho nechtěla potkat. Toho původce všeho zla a neštěstí, které mě v životě potkalo. Vše ale bylo nakonec jinak. Jako kdyby mě osud chtěl zkoušet, co vydržím.

Dnes by bylo Adamovi čtyřicet. Snažím se představit si, jak by vypadal. Měl by už prořídlé vlasy, nebo dokonce první šediny. Určitě by byl štíhlý, vždy si na svá kila dával pozor. Jakou ženu by si byl nakonec vybral.

Tu věčně rozesmátou zrzku, co k nám jezdívala na chalupu? Nebo Adélku od nás z domu, která ho tajně milovala od dětství? Už bych asi také byla babička. Jenže k tomu nikdy nedojde.

Vypadal vážně moc dobře

Milan, můj bývalý manžel, mě kdysi okouzlil svým šarmem i svým vypracovaným tělem. Tehdy mi nevadilo, že je v armádě. Když si oblékl uniformu, byl velmi sexy. Chodili jsme spolu přes rok a pak jsme se rozhodli, že se vezmeme. I když jsme chtěli mít více dětí, dlouho se nám žádné nedařilo.

Konečně mám kluka!

Když se nám pak přece jen, po delší době, narodil Adam, byl manžel nadšený. Mít v rodině „chlapa“ byl jeho sen. Netušila jsem, že už tehdy, když držel to bezbranné miminko v náručí, se mu v hlavě usídlil šílený plán. Plán, jak udělat z kluka tvrdého supermana, dokonalého vojáka.

Adámek se snažil

Syn rostl a Milan nasadil tvrdou výchovu. Byla to vojna jako řemen. Doopravdy. Kluk musel cvičit, sportovat, dodržovat striktně režim. Když něco nevyšlo, jak mělo, přišly na řadu facky a další fyzické tresty. Neměla jsem šanci to zastavit.

Nebo možná měla, ale byla jsem příliš zbabělá. Manžel dokázal být opravdu tvrdý a já i Adam jsme se ho dost báli.

Jen samé ponižování

Můj syn byl nadaný student. Ze všeho nejvíc ho bavila biologie. Snil o tom, jak bude jednou zkoumat v laboratoři, jak se mu podaří vynalézt nějaký nový lék. Já si to dokázala představit.

Ale Milan se Adamovi jen vysmíval, že je fantasta. Dokázal ho zesměšňovat a ponižovat i před Adamovou slečnou, kterou si přivedl k nám na chalupu. Shazoval ho i před našimi známými i docela cizími lidmi.

Byl to jeho projekt

Snažila jsem se s Milanem promluvit, dohodnout se, ať z té své drezury trochu povolí. Ať nechá Adama aspoň volně dýchat a radovat se ze života. Bylo to zcela marné. Milan, průměrný řadový voják, si usmyslel, že jeho syn bude supervoják.

Právě Adam zachrání čest naší rodiny. A Adam neměl dost síly, aby tomu vzdoroval. Po maturitě otec Adama přinutil, aby podal přihlášku na vojenskou školu.

Malý pokus o vzpouru

Adam si ovšem tajně podal přihlášku i na přírodovědeckou fakultu v městě na druhém konci republiky. Že ho tam přijali, nikomu, ani mně, neřekl. A jednoho dne zmizel. Milan zuřil. Rozhodil však sítě svých známých a Adama našel.

Vytáhl ho z vysokoškolských kolejí a přinutil svými osvědčenými metodami, aby nastoupil do armády. A tehdy nastal ten zlom, kdy Adam rezignoval a stáhl se do sebe. Manžel měl konečně, co chtěl, a doma nastalo příměří.

Nebylo to nic pro něj

Adam byl chytrý a také zdatný sportovec, proto i mezi vojáky celkem vynikal. Nebyl ale šťastný. Plnil si své povinnosti, aby byl doma klid. A snad doufal, že se jednou stane zázrak a on se toho břemene zbaví.

Místo toho byl povýšen a dostal se do speciální jednotky. Milan jen zářil. Konečně začal být na syna pyšný a přestal ho ponižovat a zesměšňovat. Tedy jen na veřejnosti, kde se s ním chlubil. Ale i tak to byl pokrok.

Nechtěla jsem ho pustit

Když Adama vybrali do zahraniční mise, nechtěla jsem ho pustit. Strašně jsme se tehdy pohádali s Milanem. Jenže tentokrát se proti mně postavil i Adam. Snad ho lákala vidina, že bude někde daleko, bez věčného dohledu svého despotického otce. Nastoupil tedy na intenzivní výcvik.

Nešťastný pád

Týden před odjezdem při výcviku měl Adam ošklivý pád. Zprvu to nevypadalo až tak fatálně. Bohužel poranění míchy nakonec znamenalo, že Adam skončil na vozíku. Byla to strašná rána. Pro něj i pro nás. Na rozdíl ode mne se ale můj manžel nesnažil syna nějak podpořit.

Pro něj to byl najednou mrzák, se kterým už nemá smysl pracovat na jeho projektu supervojáka. A Adam to opovržení dobře cítil. Stáhl se do sebe a odmítal s námi komunikovat. Otec ho k tomu ani nepřemlouval. Ale já jsem s ním moc chtěla mluvit.

Konec všemu

V takové dusné atmosféře jsme žili necelý rok. Jednoho dne přiběhli sousedé, že náš syn je mrtvý. V parku před naším domem se zastřelil. To byl konec všeho a všemu.

Odešla jsem od Milana, podala žádost o rozvod a po pohřbu syna se zapřisáhla, že už ho nechci v životě vidět.

Byla jsem totálně vyřízená a pronásledoval mě pocit viny, že jsem nechala Milana, aby tak našeho syna týral. Měla jsem zakročit a Adama bránit.

Nenadálé setkání

Už je to patnáct let, co nás Adam opustil. Milana jsem od té doby neviděla. A ve shrbené, hubené postavě, která stála nad hrobem syna, bych ho byla vůbec nepoznala. Místo onoho tvrdého despoty tam stál naprosto zlomený člověk.

Když mě uviděl, lekl se a pak se mu začaly řinout slzy po tvářích. Byl to úplně někdo jiný, než koho jsem znala. Dokonce jsem se přistihla, že mi ho je docela líto.

Už se neobviňujeme

A tehdy na tom hřbitově jsem konečně pochopila, že nemá smysl se dál obviňovat, ani sebe navzájem. Co se stalo, stalo se a nejde to vzít zpátky. A každý z nás se s tím musí vypořádat po svém. Kamarádi z nás už nikdy určitě nebudou. Ale to, že jsme si nad hrobem syna dokázali podat ruku, považuju za úspěch.

Pavla U. (70), Vysočina

Předchozí článek
reklama
Související články
29.2.2024
Byly jsme velké kamarádky už od první třídy. Bohužel pak se stalo něco, co nás rozdělilo. Mohu za to já. Chtěla bych to napravit. Ale jak? S Hankou jsme se poznaly na základní škole, když se přistěhovala v polovině roku. Třída měla už své skupinky kamarádů a ona byla osamělá. Bylo mi to líto a nějak víc jsem se s ní bavila. Sice to znamenalo, že budu také vyvrhel, ale nějak jsem to přežila. Byl
29.2.2024
Neměla jsem štěstí na muže, proto jsem si myslela, že zůstanu na stáří sama. Ale ne. Mám parťáka. I když důvod je smutný. Lenka se narodila pět let po mně, přesto tu už není. Osud to někdy takhle zařídí. Byla to tragická nehoda, smutná náhoda. Když tu zůstal Radek sám, našli jsme k sobě cestu. On totiž nebyl zrovna mluvný, takže jsme nebyli vyloženě semknutí přátelé. Přesto jsme k sobě cestu na
28.2.2024
Oblíbený herec Václav Vydra byl opět hostem zábavné talk show Hovory W, s níž už několik let baví své diváky jeho protagonisté Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros, kteří svůj pořad nejen moderují, ale rádi si i zazpívají za pravidelného doprovodu klavíristy a skladatele Karla Štolby. „A za to Husovo osvobození tehdy mohli pánové Voskovec a Werich“, vzpomínal na svého slavného hereckého př
27.2.2024
Čekala jsem na svého milého řadu let, až do listopadové revoluce. Doufala jsem, že přiletí prvním letadlem, kterým to půjde. Bylo nám patnáct, chodili jsme do prváku, ale znali jsme se už předtím ze základky a taky jsme bydleli jen kousek od sebe. Psala jsem si deníček, a když ho dnes čtu, pojednává prakticky jen o něm, o Alešovi. Byli jsme děti, ale pevně přesvědčené, že se, jakmile to půjde,
24.2.2024
Byla by plnoletá. Moje vnučka. Co by asi dělala? Čím by se chtěla stát? Měla by život před sebou. Když se vám stane něco takového, smíříte se s tím, že dítě už není mezi živými. Jinak by vás ta nejistota zničila. Stejně si ale občas řeknete: „Ona určitě někde je a je moc spokojená.“ Byla naše sluníčko Gábince bylo tehdy osm let. Bydleli jsme v menším městečku, tehdy děti chodily do školy
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tolik zklamání! Zůstane raději sama?
nasehvezdy.cz
Tolik zklamání! Zůstane raději sama?
Dramatický osobní život a marné čekání na lásku, to je problém hvězdy seriálu Na vlnách Jadranu Anny Šiškové (63). Blondýnka ze Slovenska to nemá jednoduché. Vdala se za režiséra Juraje Nvotu (69)
Legenda v novém kabátě: Prim Orlík 2024
iluxus.cz
Legenda v novém kabátě: Prim Orlík 2024
Rok 2024 se ponese v duchu hodinářských legend. Po vyprodané exkluzivní zlaté edici SPARTAK RESPEKT LE, přichází novoměstský výrobce hodinek s další novinkou. Ikonický PRIM ORLÍK se každé dva roky pře
Masové koule s pikantní omáčkou
tisicereceptu.cz
Masové koule s pikantní omáčkou
Koule jednoduše napíchněte na párátko a servírujte s pálivou červenou omáčkou. Ingredience 500 g hovězího mletého masa 2 větší cibule 200 ml ostrého kečupu 4 stroužky česneku 2 nakládané kap
Kdy se velryby přesunuly do moře a ztratily nohy?
epochalnisvet.cz
Kdy se velryby přesunuly do moře a ztratily nohy?
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyp
Domácí piškotová roláda
tisicereceptu.cz
Domácí piškotová roláda
Než nanesete na těsto krém, potřete ho vrstvou malinového džemu. Roládu dotáhnete k dokonalosti čokoládovou polevou. Ingredience Na těsto 3 vejce 80 g krupicového cukru 1 lžíce kakaa 100 g
Skandální odhalení: Napsala Bachova slavná díla jeho manželka?
enigmaplus.cz
Skandální odhalení: Napsala Bachova slavná díla jeho manželka?
Německý hudební skladatel Johann Sebastian Bach prý nebyl až takový génius, jak se dodnes věří. Jeho proslulá díla za něj totiž údajně napsala jeho druhá žena Anna Magdalena! Přijdou vám podobná prohl
Ztráta velkého přátelství
skutecnepribehy.cz
Ztráta velkého přátelství
Byly jsme velké kamarádky už od první třídy. Bohužel pak se stalo něco, co nás rozdělilo. Mohu za to já. Chtěla bych to napravit. Ale jak? S Hankou jsme se poznaly na základní škole, když se přistěhovala v polovině roku. Třída měla už své skupinky kamarádů a ona byla osamělá. Bylo mi to líto a nějak víc jsem se
Šli si pro lup v desítkách milionů. Odnesli si ale zlato v hodnotě přes 2,5 miliardy korun…
epochaplus.cz
Šli si pro lup v desítkách milionů. Odnesli si ale zlato v hodnotě přes 2,5 miliardy korun…
I zločinci potřebují mít ke své práci štěstí. V nenápadném transportním sejfu, v němž zlato čeká pár hodin, než ho přeloží na jiné letadlo, tak místo milionů najdou zlatý kov za miliardy. Jako pachatelé slavné loupeže z Brinks-Mat. Je sobota, 26. listopadu 1983. Do opevněného skladiště Brinks-Mat, které leží v blízkosti slavného londýnského letiště Heathrow, se snaží dostat skupina
Kdy se velryby přesunuly do moře a ztratily nohy?
21stoleti.cz
Kdy se velryby přesunuly do moře a ztratily nohy?
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyp
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Kraj Vysočina: Hvězdné území hejkala a Karafiátových broučků
epochanacestach.cz
Kraj Vysočina: Hvězdné území hejkala a Karafiátových broučků
Zvlněné kopce Českomoravské vrchoviny okouzlují v každém ročním období malebnou přírodou, čistými studánkami a množstvím historicky významných míst. Města Třebíč, Telč a Žďár nad Sázavou se dokonce pyšní zápisem na Seznamu světového dědictví UNESCO. Není divu, že kopcovitá Vysočina už po staletí inspiruje skladatele, malíře i spisovatele k vytvoření jejich nejznámějších děl. Ať už to byla poetická
Kdo se chce na ní přiživit?
nasehvezdy.cz
Kdo se chce na ní přiživit?
Má to těžké, problémy s manželem a teď ještě zprávy, že ji chce nahradit mladší blondýna. Dáda Patrasová (67) však tvrdí, že o ničem neví. Nová Dáda! Tak zněla tisková zpráva, kterou nedávno rozesíla