Domů     Rodinná tragédie nás úplně změnila
Rodinná tragédie nás úplně změnila

Byla jsem v životě moc šťastná a spokojená, až do toho osudného dne.

Do svízelné situace se člověk dostane docela lehce. Jako každý den, i během onoho rána jsem se s manželem normálně rozloučila. On nasedl do auta a odjel do města. Já se vrátila domů a šla jsem uklízet.

Tou cestou jel muž nejméně stokrát, tak ji znal dobře a téměř zpaměti. Náhle mu zazvonil mobil a on se rozhodl hovor přijmout. To se mu stala osudným.

Jen vteřina nepozornosti bohužel zapříčinila, že muž narazil v plné rychlosti do elektrického betonového sloupu. Naše auto bylo naprosto zdemolované, ale na tom v tu strašlivou chvíli vůbec nezáleželo. Můj milovaný choť ale dopadl mnohem hůř.

V té době se ještě tolik neřešily pásy a on ho nevyužil. Kvůli tomu, že nebyl připoutaný narazil hlavou do předního skla a vyletěl ven. Svědci nehody přivolali pomoc a za pár minut dorazila sanitka, která ho odvezla na neurologii do naší nemocnice ve městě.

Lékaři mu zjistili krvácení do mozku, a tak musel okamžitě na sál, kde podstoupil operaci.

Pár týdnů

Musím říci, že v nemocnici ho lékaři díky veškeré snaze stabilizovali a manžel byl v docela dobrém stavu. Den za dnem se pomalu začal pohybovat pomocí berlí a sestřičky v nemocnici mu pomáhaly s osobní hygienou.

Pár týdnů si na oddělení poležel a jednoho dne, po rozhovoru s lékařem mi bylo doporučeno, abychom zvážili jeho přesun na LDN – tedy do léčebny dlouhodobě nemocných, kde by manžel podstoupil rehabilitace.

S tím jsem samozřejmě neměla problém, chtěla jsem vše, co by manželovi pomohlo. Po jeho nástupu na toto oddělení, ho pracovníci položili do postele, a jelikož potřeboval oporu při pohybu, dali mu raději pleny, aby si ušetřili námahu s jeho chůzí na toaletu.

V těchto dnech se manžel ještě dokázal samostatně posadit, slézt z postele, postavit se k oknu a zamávat nám na pozdrav, když jsme na parkovišti nastupovali do auta.

Ve chvíli, kdy jsem mu mávala, jsem doopravdy věřila, že brzy bude naprosto fit a že na tomto místě s ním udělají zázraky.

Převoz ze známosti

Jedna z mých dobrých kamarádek pracuje v jiné LDN. Ta mi řekla, že u nich na oddělení je více rehabilitačních sestřiček a tedy širšímožnosti k vyléčení. Požádala jsem tedy, aby manžel mohl být přeložen právě tam. Co se ale stalo?

Ani moje kamarádka nedokázala kolegy přesvědčit, aby se manželovi více věnovali. Nikdo s ním moc necvičil, žádné pořádné rehabilitace se nekonaly.

Více udělat nemohli

Když jsem se zeptala proč se mu nikdo dostatečně nevěnuje, tak jsem dostala vždy stejnou odpověď. Prý je moc těžký a pořád se mu točí hlava. Navíc mi začali tvrdit, že prý neustále křičí moje jméno a jméno mé kamarádky, která na oddělení pracuje. S nikým jiným prý nechce mluvit.

Navíc prý častým křikem rušil pohodlí dalších pacientů. Po čtyřiadvaceti dnech nám doma zazvonil telefon. Byl to pan doktor, který mi oznámil, že manžela propouští domů, neboť pro něj už více udělat nemohou.

Zvládne přemýšlet

Než nám manžela propustili, ještě mu lékař stihl naordinovat pročištění organismu. Následně jsem si tedy chotě přivezla domů. Měl samozřejmě velkou radost. Byl opět ve svém.

Mohl spát ve své posteli, sedět na oblíbeném místě na gauči, a hlavně mít domácí stravu.

Čas neskutečným způsobem utekl. Můj milovaný byl za tu dobu celkem ve třech zařízeních a konečně to měl za sebou. A jak je na tom teď? Je nepohyblivý. Nohy mu skoro vůbec neslouží, jen opravdu částečně.

Naštěstí alespoň souvisle mluví a musím uznat, že mu to i myslí. Zvládne tedy přemýšlet. To nejdůležitější si tedy řekneme a může mi říct i nějaká hezká slůvka, která potřebuji v této situaci slyšet.

To nejhorší

Co ale sám nezvládá, je osobní hygiena. Nejhorší byly ty první dny po propuštění z LDN. Začala doba, na kterou jsme nikdo z nás nebyl připravený. Během dne jsem ho totiž celkem sedmkrát a v noci čtyřikrát přebalovala. A toto se opakovalo každý den a trvá to dodnes.

Je mi z toho velmi smutno, když vím, že nedostal pořádnou péči, a také proto, že teď je doma naprosto všechno jiné. Manžel je z toho samozřejmě velmi smutný, protože si připadá, že je na obtíž. Miluji ho, tak proč bych to pro něj neudělala, když to skutečně potřebuje.

Táhnout to dál

Snažím se vyhledávat radost a smích, ale tohoto „zboží“ je opravdu málo. Dále samozřejmě manželovi co nejvíce pomáhám, aby v tom nebyl sám. Zdravotní potíže ale bohužel nakonec zasáhly i mě.

Oslepla jsem na jedno oko, a tím druhým vidím jen trochu, ale i tak se snažím, co to jde.

Máme naštěstí perfektní děti, které nám vracejí všechnu lásku, kterou jsme jim od narození dávali. Hodně nám oběma pomáhají a snaží se nám všechna realistická přání splnit.

Nevím, co nám osud ještě připravuje, ale říká se, že všechno špatné jednou skončí a potom bude zase líp.

Tuhle větu mi říkával jako malé tatínek a já na ni nikdy nezapomenu, protože nepřestávám doufat, že je to pravda. A pamatuji si ještě na další přísloví z dětství:

„Jednou jsi nic a jednou král, zbývá jen jediné – táhnout to dál.“ A já se snažím nehroutit a s nepřízní osudu dál bojovat. Vypsat se vám mi velmi pomohlo.

Jarmila (67), Teplice

reklama
Související články
19.9.2023
Rodiče si prý nevybíráme, ovšem děti si můžeme vychovat. Říká se to. Realita je ovšem jiná, někdy krutá. Je to těžké přiznat. Možná si i já sama nechci připustit, že jsem zklamala, něco podcenila ve výchově. Znáte to. K vlastním dětem je člověk shovívavý. A já to nechala dojít až moc daleko. S mužem jsme měli hezké manželství a naší dceři Peťulce jsme chtěli dopřát. Takže jsme byli hodně času v
18.9.2023
Okolí si myslí, že mám šťastný život, protože se stále usmívám. Ale i mne potkala zklamání, o kterých nemluvím… Jsem taková povaha, přiznávám. Možná je to tím, že nechci svým smutkem obtěžovat. Možná si vážím toho, že i když mi život také přinesl nelehké chvíle, stále jsou na tom mnozí hůře. Ale i já mám momenty, kdy si o samotě popláču, někdy nevím, jak dál, dostala jsem spoustu ran od lidí, k
15.9.2023
Musela jsem si vyzkoušet všechno a dostala se rychle na šikmou plochu. Klesala jsem stále hlouběji. Ničily mě drogy. Už jsem vzdávala život. Pak přišel zásah shůry. Moje výchova byla problematická. Byla jsem nezvladatelná a chodila za školu. Tehdy jsem si přečetla knihu „My děti ze stanice ZOO“, ale od drog mě to rozhodně neodradilo, spíše naopak. Příběh Christine mi připadal úžasný a já zat
15.9.2023
Myslela jsem si, že dělám dobře, když upozorním úřady na kamarádčiny potíže s dcerou. Otočilo se to proti mně. Vysloužila jsem si pár facek. Děti vychovávala sama. Když bylo jejímu synovi devatenáct, přestěhoval se k přítelkyni a Mirka zůstala sama s dcerou Viky. V tu dobu potkala muže, který ji po letech samoty oslovil. Začali spolu bydlet. Mirka ale netušila, jaký problém tím nastane. Její
7.9.2023
Miluji svoji vnučku Terezku. Ovšem snad bych sama dala svůj život za to, aby mohla být se svým tatínkem, o kterého přišla velmi brzy. Filip byl můj zeť. Už když mi ho dcera Klárka představila poprvé, jevil se jako slušný chlapec. Byla jsem ráda, že si našla takového parťáka pro život. Brali se, když jim bylo 22 let, o rok později se narodila Terezka. Byli šťastná rodina. Milovali jeden druhého,
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Příběh Bludného Holanďana se opakuje?
enigmaplus.cz
Příběh Bludného Holanďana se opakuje?
Tajemných zmizení v tzv. Bermudském trojúhelníku bylo popsáno již mnoho. Některá z nich se už stala téměř legendárními. Je však rovněž znám také i případ potopené lodi, jež ale následně opět vyplula n
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Dotlačila ho manželka k oltáři?
nasehvezdy.cz
Dotlačila ho manželka k oltáři?
Do svatby se herec Filip Blažek (50) z Jedné rodiny moc nehrnul. Trvalo mu dlouhých 18 let, než došel s krásnou partnerkou a matkou svých dvou dcer Jolanou (43) k oltáři. A i když už jsou to tři rok
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Celebrity s nejvyšším IQ: Jak využívají své fenomenální schopnosti v kasinech
epochaplus.cz
Celebrity s nejvyšším IQ: Jak využívají své fenomenální schopnosti v kasinech
Vědomosti a inteligence jsou bezesporu silnými nástroji pro úspěch, ať už v kariéře, v osobním životě nebo třeba při návštěvě kasina. V tomto článku se podíváme na to, jak některé slavné osobnosti využívají své nejvyšší IQ k tomu, aby se stali úspěšnými hráči v kasinech. Zjistíme, jaký vliv má vysoké IQ na jejich schopnost vyhrávat
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo
Babí léto v Hliněné Baště
iluxus.cz
Babí léto v Hliněné Baště
Každé roční období přináší návštěvníkům průhonické restaurace Hliněná Bašta jinak chuťově zabarvené dobroty. Proto netřeba „smutnit“, že léto tak rychle uteklo, neboť poklidné posezení na romantické t
Bylo to za všechny peníze
skutecnepribehy.cz
Bylo to za všechny peníze
Já to mám, a vždycky měla, tak trochu zamotané. Nevím proč se to vždycky nějak zašmodrchalo a já pak koukala, co se to děje. A za všechno platila. S Robertem jsme se poznali, když mi bylo třiatřicet. Vlastně byl stejně starý, a to se mojí mámě tenkrát nelíbilo. Prý má být chlap starší, tak jako
Přichází podzimní rovnodennost. Je pravda, že den bude stejně dlouhý jako noc?
21stoleti.cz
Přichází podzimní rovnodennost. Je pravda, že den bude stejně dlouhý jako noc?
V sobotu 23. září 2023 v 8 hodin a 50 minut našeho času nastane podzimní rovnodennost. Z astronomického pohledu jde o okamžik, kdy se střed slunečního kotouče ocitne na světovém rovníku v souhvězdí Pa
Grafitový důl Český Krumlov: Za doprovodu skutečných horníků
epochanacestach.cz
Grafitový důl Český Krumlov: Za doprovodu skutečných horníků
O grafitu víme, že se používá k výrobě tužek, ale naši dávní předkové ho znali především jako přísadu do keramiky. Proto také na Českokrumlovsku kvalitní grafit těžili už Keltové a po nich se v tom pokračovalo i v dalších staletích. Posledním z otevřených dolů byl v 70. letech minulého století Městský vrch spojený překopem s nedalekým dolem Lazec. A právě v těchto
Kde je pravda o indiánech a kovbojích?
epochalnisvet.cz
Kde je pravda o indiánech a kovbojích?
"Kovbojové na koních v záři zapadajícího slunce, drsní muži s vůlí dobývat a přežít. Na druhé straně indiáni, tajemní a zvláštní obyvatelé divočiny s mystickými rituály." To jsou obrazy, které nás fas
Žije jen pro prachy
nasehvezdy.cz
Žije jen pro prachy
Zdá se, že smyslem jejího života je blahobyt a luxus. Ale není to málo?  Interpretka dávného hitu Zvonky štěstí dává v podstatě neustále najevo, že žije jen pro peníze, které ráda rozhazuje a že je