Domů     Přítele jsem pořádně vyděsila
Přítele jsem pořádně vyděsila

Jak přimět mého přítele Jaroslava, aby přestal vyhledávat hřbitovy? Jak mu zabránit v neustálém hledání poničených náhrobků? Prosby nepomohly. Co s tím?

S přítelem Jarouškem jsem žila mnoho let. Byli jsme jako manželé, jen jsme na to neměli papír. Oba jsme za sebou měli v mládí krušná manželství, a tak jsme se dohodli, že podruhé riskovat nebudeme.

Ostatně děti jsem mít nemohla, a Jarouš už jedno dítě měl – syna z prvního vztahu. Víc už prý opravdu nechtěl, jak mi řekl krátce po seznámení, a tak nám ve šťastném životě vlastně nic nebránilo.

Byl to snílek

Dobře jsme si rozuměli, Jarda byl pracovitý chlap, co uměl vydělat peníze, a nebyl žádný škrt. Postavili jsme si spolu domek a chystali se na hezké a pokojné stáří. „V důchodu budeme cestovat,“ sliboval. Pak ale vždy přišel s nějakým dalším nápadem.

Jednou to byla koupě zahrádky, potom zase chtěl pořídit posilovnu a naposled začal toužit po domácí sauně a venkovním bazénku s ledovou vodou. S tímto nápadem jsem naprosto souzněla a podporovala ho v něm.

Jenže Jarouš byl tak trochu bláznivý snílek a většinou dřív, než stihl svůj poslední bohulibý nápad zrealizovat, dostal jiný.

Jeho koníček byl nesnesitelný

Ovšem ten poslední byl naprosto šílený! A mě nenadchl ani v nejmenším! Jarda rád a hodně četl. Někdy mi po večerech dokonce předčítal nahlas a já to milovala. Přitulili jsme se k sobě a já si vychutnávala jeho medový hlas. Jednou mě ale zaskočil informací, o kterou jsem opravdu nestála:

„Víš, Kačko, četl jsem teď takovou knížku o hřbitovech. Samá tajemná místa! Hned v sobotu se na jedno takové pojedeme podívat!

Založím si kroniku tajemných míst…“ líčil mi nadšeně a já si v duchu říkala, zda se nezbláznil a že ho to snad pustí stejně, jako většina ostatních nápadů!

Operu bych přežila

Hned o víkendu jsme ale skutečně vyrazili! Nadšená jsem nebyla, moc se mi nechtělo. Venku byla navíc strašná zima a nevlídně. Vůbec mě nelákala představa brodit se sněhem nebo listím po hřbitově a hledat něco, co vlastně ani nevíme, co je?

Ach jo, proč se ten můj Jaroslav nemůže pro změnu zamilovat třeba do návštěv divadla nebo kina, povzdychla jsem si. I nějakou tu operu bych přežila. Ale tohle? To přece nemůže být normální.

Kamarádky mě nepodpořily

Pravidelný čtvrteční sraz s kamarádkami jsem zasvětila sebelítosti. Bylo mi celkem jedno, že má moje nejbližší kamarádka nevěrného muže a ta druhá zase nemocnou maminku. Viděla jsem jen svůj obrovský problém a dožadovala se nějaké pořádné rady.

Tak pořádné, aby by mi pomohla a Jardu přinutila přestat bláznit! „Ty toho naděláš. Párkrát s ním půjdeš a jeho to přestane bavit. Jako všechno předtím!“ konstatovala trochu znechuceně Petra a já musela uznat, že má pravdu.

Přeháním

Musela jsem si přiznat, že přeháním, a ještě se chovám sobecky! Na usmířenou jsem poručila všem děvčatům skleničku vaječného koňaku a v míru odešla domů. Smířená s osudem! Musím se s tím prostě nějak naučit žít, když nechci svého přítele ztratit. A doufat, že ho to jednoho dne pustí a najde si jinou zálibu.

Uvažovala jsem o rozchodu

Jarouše ale jeho hřbitovní blouznění nepřešlo. Naopak, začalo ho náramně bavit! O víkendech jsme pravidelně vyjížděli do čím dál vzdálenějších lokalit. On fotil a já musela vše řádně zadokumentovat.

Lidé po nás koukali jako po bláznech a já jim dávala v duchu za pravdu. Byla jsem stále nastydlá a čím dál otrávenější.

Začala jsem dokonce uvažovat o rozchodu. „Neblázni, proč bys měla opouštět tak skvělého mužského. Vymysli lest!“ radila opět Petra, ale já jen vrtěla smutně hlavou. Jakoupak lest. Nic mě nenapadalo a ji samozřejmě také ne. Tak co to je, sakra, za radu?

Ten nápad mě nadchl

Cestou ze srazu jsem potkala jinou kamarádku, Moniku. Našich pravidelných srazů se nikdy neúčastnila, protože měla jiné zájmy. Hrála ochotnicky divadlo! Na vysedávání u kafe tudíž neměla čas.

Přesto ale o můj problém projevila zájem, a tak jsem jí vše dopodrobna vypověděla. Trpělivě mě vyslechla a potom mi navrhla něco, co by mě nenapadlo ani ve snu.

Vůbec jsem netušila, že by tak nenápadná ženská mohla mít tak naprosto šílené nápady! Ale měla. „Víš, my teď hrajeme takovou morbidní hru. Část se odehrává na hřbitově. Co kdybychom si na tvého přítele počíhali a trochu ho mezi těmi hroby vystrašili?

V kostýmech, samozřejmě… Pro nás by to byla zábava a pro něho poučení. Hrozba. Noční můra!“

Možná něco tušil

Oči jí svítily a tváře zrůžověly nadšením. Najednou se stala úplně někým jiným! Koukala jsem na ni nevěřícně a potom, ke svému údivu, přikývla. Její nadšení bylo asi nakažlivé, či co! Zbývalo jen vše naplánovat do sebemenších detailů. Muselo se jednat o místní hřbitov a v přijatelnou dobu.

Aby byla tma, ale nikdo nemusel čekat až do pozdní noci. Půlnoc byla tím pravým časem, ale nakonec stačila desátá večer.

Mně připadl nejtěžší úkol, vymyslet důvod, abych Jardu nalákala na místní hřbitov, kde už tolikrát byl a kde už podle něj nebylo nic, co by ještě mohl objevit!

„Ty, Jaroušku, víš, co jsem slyšela? Na zdejším hřbitově objevili nějakou novou hrobku a je otevřená. Co kdybychom se tam šli o víkendu podívat!“ navrhla jsem a on si mě podezíravě změřil. Jako kdyby něco tušil!

Asi ho ale překvapila má nenadálá vstřícnost vůči jeho zálibě. Ale zvědavost mu nedala. V očích mu jen zajiskřilo.

Bylo to děsivé představení

Vyrazili jsme už za světla, jak se nemohl dočkat. A já měla co dělat, abych ho brzdila. Nakonec jsem musela předstírat pád, následně vyvrtnutý kotník, lehkou nevolnost a hrozící mdlobu. Konečně se přiblížila desátá.

Stáli jsme na jakémsi rozcestí a hledali domnělou hrobku. Vtom se ozvaly kroky. Hrozivé a těžké. Potom světlo. A postava. Opravdu vypadala, že se vznáší nad hroby! Kdybych nevěděla, že je to trik, asi bych omdlela strachy. I Jarda byl v šoku.

Popadl mě za ruku a já jasně ucítila, že se zapotácel. V tu chvíli jsem zalitovala, že takto riskuji jeho zdraví.

Co kdyby dostal infarkt? Asi jsem sázela na to, že Jarda byl vždy nebojácný a navíc realista. Potom se ozvalo: „Nerušte mrtvé!“ Odpovědí mi byl jen tichý slib pronesený vedle mě: „Už nikdy nebudu. Na hřbitov už nejdu. Nikdy!“

Na hřbitov už nepáchne!

Ze hřbitova jsme téměř utíkali… A mě stálo velké přemáhání se úlevou nezačít smát. Jarda skutečně naletěl! Až se mi tomu nechtělo věřit. A skutečně dodržel svůj slib a svého podivného koníčka opustil.

Jen díky své lsti jsem se konečně dočkala zájezdu, sauny, a dokonce i nového autíčka. To abychom prý mohli jezdit na hezké výlety! Snad už jej tedy žádný další zcestný nápad nepotká. Snažím se ho prohánět, aby snad zase nezačal mít nějaké roupy!

Kateřina T. (57), Ostrava

reklama
Související články
21.9.2023
Já to mám, a vždycky měla, tak trochu zamotané. Nevím proč se to vždycky nějak zašmodrchalo a já pak koukala, co se to děje. A za všechno platila. S Robertem jsme se poznali, když mi bylo třiatřicet. Vlastně byl stejně starý, a to se mojí mámě tenkrát nelíbilo. Prý má být chlap starší, tak jako to měla ona. Dobrých deset let, to je prý optimální. Sprcha Robert byl zábavný chlap, pořád se
20.9.2023
Moje kamarádka drtí svoji dceru a já myslím, že bych měla něco udělat. Nevím ale, jestli na to mám vůbec právo, a bojím se, že se to obrátí proti mně. Danina Eliška má za dva týdny termín porodu. Ale místo toho, aby se těšila, pláče. Moje kamarádka ji ničí. „Máš malý prsa, pochybuji, že budeš mít vůbec nějaké mléko,“ řekla jí i přede mnou. Úplně jsem se lekla. „To nemůžeš vědět,“ opáčila jsem a
19.9.2023
Vždy jsem si užívala život plnými doušky. Po rodině a dětech jsem nikdy netoužila. Najednou jsem ale zjistila, že mě všichni opustili a jsem sama. Mládí mi uteklo jako voda. Užívala jsem si každičký den naplno, měla jsem spoustu kamarádů, neřešila jsem budoucnost, manžela ani rodinu a děti. Všichni byli pryč A než jsem se nadála, zjistila jsem, že jsem najednou sama. Bez chlapa a bez dětí
18.9.2023
Zlí lidé dokážou udělat druhým ze života peklo. Můžeme se utěšovat leda tím, že existují i slušní lidé. Tím se to vyváží. Ta ženská byla zlá. Jako by to měla napsáno i v obličeji, bledém, úzkém. Když se usmála, což nebylo často, odhalila zlověstnou mezírku mezi předními zuby. Rozježené černé vlasy spadaly až na ramena. Nosila oblečení strohého pánského střihu. V létě si občas dovolila halenku s
15.9.2023
Prasata jsou nejen šikovná, ale dokonce pořádně mazaná. Jeden takový malý čuník si nás doslova ochočil. Prarodiče měli velký dům na vesnici, a já tam prožívala kaž­dé letní prázdniny. Měli vždycky plno zvířat, chovali je na maso. Vedle slepic, kachen, králíků i krocanů tam žila také prasátka. Zabijačka bývala častým důvodem veselých rodinných sešlostí. Prarodiče si vystačili s chovem sami a 
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Příběh Bludného Holanďana se opakuje?
enigmaplus.cz
Příběh Bludného Holanďana se opakuje?
Tajemných zmizení v tzv. Bermudském trojúhelníku bylo popsáno již mnoho. Některá z nich se už stala téměř legendárními. Je však rovněž znám také i případ potopené lodi, jež ale následně opět vyplula n
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Dotlačila ho manželka k oltáři?
nasehvezdy.cz
Dotlačila ho manželka k oltáři?
Do svatby se herec Filip Blažek (50) z Jedné rodiny moc nehrnul. Trvalo mu dlouhých 18 let, než došel s krásnou partnerkou a matkou svých dvou dcer Jolanou (43) k oltáři. A i když už jsou to tři rok
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Celebrity s nejvyšším IQ: Jak využívají své fenomenální schopnosti v kasinech
epochaplus.cz
Celebrity s nejvyšším IQ: Jak využívají své fenomenální schopnosti v kasinech
Vědomosti a inteligence jsou bezesporu silnými nástroji pro úspěch, ať už v kariéře, v osobním životě nebo třeba při návštěvě kasina. V tomto článku se podíváme na to, jak některé slavné osobnosti využívají své nejvyšší IQ k tomu, aby se stali úspěšnými hráči v kasinech. Zjistíme, jaký vliv má vysoké IQ na jejich schopnost vyhrávat
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo
Babí léto v Hliněné Baště
iluxus.cz
Babí léto v Hliněné Baště
Každé roční období přináší návštěvníkům průhonické restaurace Hliněná Bašta jinak chuťově zabarvené dobroty. Proto netřeba „smutnit“, že léto tak rychle uteklo, neboť poklidné posezení na romantické t
Bylo to za všechny peníze
skutecnepribehy.cz
Bylo to za všechny peníze
Já to mám, a vždycky měla, tak trochu zamotané. Nevím proč se to vždycky nějak zašmodrchalo a já pak koukala, co se to děje. A za všechno platila. S Robertem jsme se poznali, když mi bylo třiatřicet. Vlastně byl stejně starý, a to se mojí mámě tenkrát nelíbilo. Prý má být chlap starší, tak jako
Přichází podzimní rovnodennost. Je pravda, že den bude stejně dlouhý jako noc?
21stoleti.cz
Přichází podzimní rovnodennost. Je pravda, že den bude stejně dlouhý jako noc?
V sobotu 23. září 2023 v 8 hodin a 50 minut našeho času nastane podzimní rovnodennost. Z astronomického pohledu jde o okamžik, kdy se střed slunečního kotouče ocitne na světovém rovníku v souhvězdí Pa
Grafitový důl Český Krumlov: Za doprovodu skutečných horníků
epochanacestach.cz
Grafitový důl Český Krumlov: Za doprovodu skutečných horníků
O grafitu víme, že se používá k výrobě tužek, ale naši dávní předkové ho znali především jako přísadu do keramiky. Proto také na Českokrumlovsku kvalitní grafit těžili už Keltové a po nich se v tom pokračovalo i v dalších staletích. Posledním z otevřených dolů byl v 70. letech minulého století Městský vrch spojený překopem s nedalekým dolem Lazec. A právě v těchto
Kde je pravda o indiánech a kovbojích?
epochalnisvet.cz
Kde je pravda o indiánech a kovbojích?
"Kovbojové na koních v záři zapadajícího slunce, drsní muži s vůlí dobývat a přežít. Na druhé straně indiáni, tajemní a zvláštní obyvatelé divočiny s mystickými rituály." To jsou obrazy, které nás fas
Žije jen pro prachy
nasehvezdy.cz
Žije jen pro prachy
Zdá se, že smyslem jejího života je blahobyt a luxus. Ale není to málo?  Interpretka dávného hitu Zvonky štěstí dává v podstatě neustále najevo, že žije jen pro peníze, které ráda rozhazuje a že je