Domů     Toužila jsem užívat si svobody
Toužila jsem užívat si svobody

Každého potká štěstí někde jinde. Já jsem to své našla na dětském hřišti. Bylo mi tehdy přes dvacet a ocitla jsem se tam vlastně úplnou náhodou.

Měla jsem dokončenou vysokou školu a žila si svůj nevázaný život svobodné dvacítky. Práci jsem si našla na poloviční úvazek už na škole, abych si trochu přivydělala a nevisela rodičům na krku až do čtyřiadvaceti let, kdy jsem měla složit státní zkoušky.

Kromě toho, že jsem z vydělaných peněz pokryla všechny náklady, které jsem měla, jsem si ještě stačila nemalou sumu našetřit.

Když mě potom maminka s tatínkem požádali, jestli bych jim mohla něco přispět na domácnost, když už si taky vydělávám, brala jsem to jako naprostou samozřejmost. Měli mě totiž v dost pozdním věku, takže byli oba již v důchodu. Vlastně možná proto jsem ani já neplánovala děti příliš brzy.

Představy o bydlení

Nejdřív jsem si chtěla užít svobodného života. Sice jsem věděla, že budu muset hodně pracovat, abych dosáhla toho, co jsem si předsevzala, ale za to jsem se chtěla také pořádně odměnit. Toužila jsem koupit si hezké oblečení a pronajmout si velký byt.

Moji rodiče totiž žili v pronájmu, který měl pětačtyřicet metrů čtverečních. Oni sami byli v obývacím pokoji s kuchyňským koutem, jen abych já měla svůj pokoj, kde jsem se mohla v klidu učit.

Chtěla jsem si svůj nový domov vybavit hezkým moderním nábytkem, abych se nemusela stydět pozvat své nejbližší přátele na večírek.

Jednou jsem totiž vzala své kamarádky na oslavu mých narozenin domů k rodičům a ony pak po celé škole roznesly, jak uboze bydlíme. Tehdy jsem se dost styděla. Ale nikoli za náš domov, ale za ně. Od té doby jsem žádnou dobrou kamarádku neměla.

Práce smyslem života

Lidí jsem se spíš stranila a věnovala se studiu. Toužila jsem po tom, aby si mě lidé vážili, ctili a chovali se ke mně slušně. K tomu mi měly dopomoci právě mé vědomosti.

Ač jsem se lidem spíš vyhýbala, tedy kromě těch, které jsem potkávala v práci a s nimiž jsem musela uzavírat obchodní smlouvy, jednu kamarádku jsem si přesto našla. Stala se jí moje sousedka Simona, s níž mě dala dohromady její dcera Amálka.

Roztomilá holčička

„Mami, co je to za paní?“ ptala se své maminky Amálka, když jsme se náhodou potkaly všechny tři na chodbě našeho domu. „To je naše sousedka,“ vysvětlila jí maminka. „Ta je ale hezká, viď?“ polichotila mi Amálka a dodala:

„Já bych chtěla takovou panenku!“ „Půjdeme do obchodu a uvidíme, jestli tam nějakou podobnou najdeme, ano?“ slíbila dceři přede mnou sousedka.

„A nemohla bych si vzít rovnou tuhle?“ ukázala na mě Amálka. „Já bych si s ní hrála,“ představila mně i své mamince plány, které se mnou měla. Obě jsme se rozesmály a od té chvíle jsme byly přítelkyně.

Tetička na hlídání

Ač jsem sama na děti zatím nepomýšlela, vůbec mi nevadilo, když ke mně Simona s Amálkou občas zašla a svěřila se mi se svými problémy, zatímco já si s její dcerou vybarvovala omalovánky.

Proto mi ani nevadilo, když mě Simona jednou požádala, zda bych nemohla Amálku sama pohlídat.

Na obzoru velký pes

„Půjdeme spolu na dětské hřiště, teto?“ ptala se mě nadšeně Amálka. „Naučím tě, jak se dělají bábovičky!“ „To budu ráda,“ usmála jsem se na ni.Vyrazila jsem tedy s Amálkou na dětské hřiště.

Už když jsme se k němu blížily, Amálka se mi vytrhla z ruky a běžela se svým kyblíčkem do ohrádky s pískem, kde už plácaly bábovičky další dvě děti.

Žuchla do písku a začala nabírat na lopatku písek, aby ho pořádně napěchovala do formiček. Přitom si ani nevšimla, stejně jako já, že si ji vyhlídl v dálce německý ovčák, který aportoval svému páníčkovi klacek. Ten ho ale přestal zajímat okamžitě, jakmile spatřil Amálku.

Povyk na hřišti

Rozeběhl se k ní nesmírnou rychlostí, a ač jsem se k ní snažila dostat dřív než on, přesto byl rychlejší. Skočil na ni a udělal si z mé Amálky lízátko. „Teto, ten pejsek mě chce sníst!“ křičela Amálka a smála se na celé kolo.

To už jsem k ní doběhla i já spolu s majitelem toho psa a zatímco on tahal svého miláčka pryč z pískoviště, já chytila Amálku do rukou a vyzdvihla ji až nad hlavu. „Prosím vás, promiňte mi to!

Tohle mi Bořek ještě nikdy neudělal!“ omlouval se mi ten kluk a já, kdybych nedržela v rukou dceru své sousedky, asi bych ho ubila k smrti.

Nečekaná láska

Lukáš, jak se mi majitel psa představil, se však ukázal jako velmi milý a hodný kluk. Pozval mě dokonce na večeři a do kina, a vlastně jsem si ani nevšimla a začali jsme spolu chodit.

O rok a půl později se nám narodila naše dcerka Anežka a pak ještě syn Bedřich. Dodnes jsem moc vděčná osudu za to, že mě tehdy přivál na to dětské hřiště. Nebýt toho, neměla bych tak úžasného manžela a skvělé děti.

Ivana K. (45), Mikulov

Předchozí článek
reklama
Související články
22.9.2023
Se Štěpánem jsme měli krátce před svatbou, než se všechno zhroutilo. Jedno falešné nařčení stačilo k tomu, aby se nám změnily životní plány. V yrůstala jsem v době, kdy bylo běžné, že se dívky vdávaly i v osmnácti letech. Často to bylo proto, že „musely“, pro většinu z nich ale dávalo založení rodiny v takhle mladém věku smysl. Ne všechna manželství pak vydržela, i když se o to ovšem tenkrát li
20.9.2023
Jako školačka jsem nosila vlasy „na kluka“. Maminka s tatínkem mi nikdy nevysvětlili, proč jsem nemohla mít dlouhé vlasy jako moje ségra. Je fakt, že já byla vždycky taková dračice, skoro jako kluk. Přesto jsem se hned v první třídě zamilovala do modrookého blonďáčka. Netuším proč, ale modré oči ve mně odmalinka vyvolávají mírné závratě, prostě se mi na klucích, teď už na mužích, strašně líbí.
19.9.2023
Moje první, a já pevně doufám, že i poslední, svatba proběhla, až když mi bylo čtyřicet let. Na svou první lásku jsem si musela počkat. Již od základní školy jsem nenáviděla otázku: „Jsi do někoho zamilovaná?“ S oblibou mi ji pokládali nejen rodiče, ale už od dob dětských lásek se takhle hloupě ptala i každá kamarádka. Nechápala jsem, proč zrovna já bych se musela do někoho zamilovávat. Je to s
11.9.2023
Láska si nevybírá a přichází i tam, kde to není společensky vhodné. Nedá se ale zastavit. Před svými blízkými musím nový vztah tajit! Bylo mi padesát dva let, když jsem nečekaně přišla o svého manžela. Stala se mu osudnou jedna služební cesta. Při cestě domů měl autonehodu, jejíž následky byly tak vážné, že ani přes zásah záchranářů můj Antonín nepřežil. I když jsem si manžela nadevše vážila a 
4.9.2023
Bylo mi patnáct a rodiče se rozcházeli. Ne­uměla jsem si představit, že odteď budu žít bez táty. Končilo léto, končily prázdniny. Končící léto bývá smutné. Tamto bylo zvlášť melancholické. Courala jsem se zlatou pšenicí s máminými slunečními brýlemi na nose. Přivezla si je z dovolené v NDR, kde už ovšem byla nikoli s tátou, ale s panem K. Bylo mi sotva patnáct a musela jsem se vyrovnat se sk
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Komunisté oslavovali osvobození spartakiádou
epochaplus.cz
Komunisté oslavovali osvobození spartakiádou
Boj proti třídnímu nepříteli u nás v 50. letech 20. století vrcholí politickými procesy. „Nejdřív bylo třeba si vyřídit účty s předúnorovými politickými partnery komunistů… Pak přišli na řadu potenciální odpůrci nového režimu,“ píše publicista Pavel Tigrid (1917–2003). V rámci procesu s poslankyní za národně socialistickou stranu Miladou Horákovou (1901–1950) padnou v červnu 1950 čtyři rozsudky smrti. Jenže bezpečnostnímu
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Prokletí zámku Miramare: Jeho vlastníci neumírají doma v posteli!
enigmaplus.cz
Prokletí zámku Miramare: Jeho vlastníci neumírají doma v posteli!
Italský Terst je považován za jedno z hlavních evropských měst okultismu. Vděčí za to dlouhé zednářské tradici i spiritualitě, která je pečlivě ukrytá za fasádou oficiální historie. Řada míst v Terstu
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
epochanacestach.cz
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
S podtitulem pocta Marii Terezii a pevnosti samotné připomíná akce založení pevnosti Terezín 10. října 1780. Již tradičně jsou situovány především do období 18. století. Jejich cílem je připomenout jedinečnou terezínskou pevnost a události, která předcházeli její výstavbě. Jde o jedny z největších slavností zaměřených na toto období v Evropě. Každoročně je navštěvují z Čech,
Kapsle se vzorky z asteroidu úspěšně přistála v Utahu
21stoleti.cz
Kapsle se vzorky z asteroidu úspěšně přistála v Utahu
Sonda OSIRIX-REx se na svou pouť vydala v září 2016. Jejím primárním cílem byla planetka Bennu patřící do Apollonovy skupiny. Zde měla sonda získat vzorky, naložit je do speciální kapsle a tu pak dopr
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
epochalnisvet.cz
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
Rodina chudého pražského krejčího Josefa Steinitze žije na okraji židovského ghetta a v květnu 1836 do ní přibude další z mnoha dětí. Wilhelm přichází na svět s tělesnou vadou, v důsledku níž bude po
Duch psa běhal domem
skutecnepribehy.cz
Duch psa běhal domem
Jela jsem s přítelem na návštěvu k jeho pratetě. Petr mě varoval, že je teta trochu šílená, protože tvrdí, že po nocích v jejím domě běhá černý pes. Před lety jsem zažila něco hodně zvláštního. S přítelem jsme navštívili jeho tetu z pátého kolene. Petr mi dopředu říkal, že je teta trochu vyšinutá, tak ať její slova neberu vážně. Tvrdila
Nečekaný konec v seriálu Ulice?
nasehvezdy.cz
Nečekaný konec v seriálu Ulice?
Splnila si dívčí sen. ANEŽKA RUSEVOVÁ (36) se stala princeznou. Je ovšem otázka, za jakou cenu. Nahlas se hovoří o jejím konci v Ulici, protože dala přednost konkurenci. Většinou hraje zhrzené utrápe
Podaří se mu teď vysekat z dluhů?
nasehvezdy.cz
Podaří se mu teď vysekat z dluhů?
Populární Marek Taclík (50) si snad už oddychne. Pokud soud vydá konečné rozhodnutí, zavře za jeho dluhy dveře. V roce 2018 vyhlásil osobní bankrot poté, co měl nepravidelné příjmy a nebyl schopen
Babí léto v Hliněné Baště
iluxus.cz
Babí léto v Hliněné Baště
Každé roční období přináší návštěvníkům průhonické restaurace Hliněná Bašta jinak chuťově zabarvené dobroty. Proto netřeba „smutnit“, že léto tak rychle uteklo, neboť poklidné posezení na romantické t
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo