Domů     Toužila jsem užívat si svobody
Toužila jsem užívat si svobody

Každého potká štěstí někde jinde. Já jsem to své našla na dětském hřišti. Bylo mi tehdy přes dvacet a ocitla jsem se tam vlastně úplnou náhodou.

Měla jsem dokončenou vysokou školu a žila si svůj nevázaný život svobodné dvacítky. Práci jsem si našla na poloviční úvazek už na škole, abych si trochu přivydělala a nevisela rodičům na krku až do čtyřiadvaceti let, kdy jsem měla složit státní zkoušky.

Kromě toho, že jsem z vydělaných peněz pokryla všechny náklady, které jsem měla, jsem si ještě stačila nemalou sumu našetřit.

Když mě potom maminka s tatínkem požádali, jestli bych jim mohla něco přispět na domácnost, když už si taky vydělávám, brala jsem to jako naprostou samozřejmost. Měli mě totiž v dost pozdním věku, takže byli oba již v důchodu. Vlastně možná proto jsem ani já neplánovala děti příliš brzy.

Představy o bydlení

Nejdřív jsem si chtěla užít svobodného života. Sice jsem věděla, že budu muset hodně pracovat, abych dosáhla toho, co jsem si předsevzala, ale za to jsem se chtěla také pořádně odměnit. Toužila jsem koupit si hezké oblečení a pronajmout si velký byt.

Moji rodiče totiž žili v pronájmu, který měl pětačtyřicet metrů čtverečních. Oni sami byli v obývacím pokoji s kuchyňským koutem, jen abych já měla svůj pokoj, kde jsem se mohla v klidu učit.

Chtěla jsem si svůj nový domov vybavit hezkým moderním nábytkem, abych se nemusela stydět pozvat své nejbližší přátele na večírek.

Jednou jsem totiž vzala své kamarádky na oslavu mých narozenin domů k rodičům a ony pak po celé škole roznesly, jak uboze bydlíme. Tehdy jsem se dost styděla. Ale nikoli za náš domov, ale za ně. Od té doby jsem žádnou dobrou kamarádku neměla.

Práce smyslem života

Lidí jsem se spíš stranila a věnovala se studiu. Toužila jsem po tom, aby si mě lidé vážili, ctili a chovali se ke mně slušně. K tomu mi měly dopomoci právě mé vědomosti.

Ač jsem se lidem spíš vyhýbala, tedy kromě těch, které jsem potkávala v práci a s nimiž jsem musela uzavírat obchodní smlouvy, jednu kamarádku jsem si přesto našla. Stala se jí moje sousedka Simona, s níž mě dala dohromady její dcera Amálka.

Roztomilá holčička

„Mami, co je to za paní?“ ptala se své maminky Amálka, když jsme se náhodou potkaly všechny tři na chodbě našeho domu. „To je naše sousedka,“ vysvětlila jí maminka. „Ta je ale hezká, viď?“ polichotila mi Amálka a dodala:

„Já bych chtěla takovou panenku!“ „Půjdeme do obchodu a uvidíme, jestli tam nějakou podobnou najdeme, ano?“ slíbila dceři přede mnou sousedka.

„A nemohla bych si vzít rovnou tuhle?“ ukázala na mě Amálka. „Já bych si s ní hrála,“ představila mně i své mamince plány, které se mnou měla. Obě jsme se rozesmály a od té chvíle jsme byly přítelkyně.

Tetička na hlídání

Ač jsem sama na děti zatím nepomýšlela, vůbec mi nevadilo, když ke mně Simona s Amálkou občas zašla a svěřila se mi se svými problémy, zatímco já si s její dcerou vybarvovala omalovánky.

Proto mi ani nevadilo, když mě Simona jednou požádala, zda bych nemohla Amálku sama pohlídat.

Na obzoru velký pes

„Půjdeme spolu na dětské hřiště, teto?“ ptala se mě nadšeně Amálka. „Naučím tě, jak se dělají bábovičky!“ „To budu ráda,“ usmála jsem se na ni.Vyrazila jsem tedy s Amálkou na dětské hřiště.

Už když jsme se k němu blížily, Amálka se mi vytrhla z ruky a běžela se svým kyblíčkem do ohrádky s pískem, kde už plácaly bábovičky další dvě děti.

Žuchla do písku a začala nabírat na lopatku písek, aby ho pořádně napěchovala do formiček. Přitom si ani nevšimla, stejně jako já, že si ji vyhlídl v dálce německý ovčák, který aportoval svému páníčkovi klacek. Ten ho ale přestal zajímat okamžitě, jakmile spatřil Amálku.

Povyk na hřišti

Rozeběhl se k ní nesmírnou rychlostí, a ač jsem se k ní snažila dostat dřív než on, přesto byl rychlejší. Skočil na ni a udělal si z mé Amálky lízátko. „Teto, ten pejsek mě chce sníst!“ křičela Amálka a smála se na celé kolo.

To už jsem k ní doběhla i já spolu s majitelem toho psa a zatímco on tahal svého miláčka pryč z pískoviště, já chytila Amálku do rukou a vyzdvihla ji až nad hlavu. „Prosím vás, promiňte mi to!

Tohle mi Bořek ještě nikdy neudělal!“ omlouval se mi ten kluk a já, kdybych nedržela v rukou dceru své sousedky, asi bych ho ubila k smrti.

Nečekaná láska

Lukáš, jak se mi majitel psa představil, se však ukázal jako velmi milý a hodný kluk. Pozval mě dokonce na večeři a do kina, a vlastně jsem si ani nevšimla a začali jsme spolu chodit.

O rok a půl později se nám narodila naše dcerka Anežka a pak ještě syn Bedřich. Dodnes jsem moc vděčná osudu za to, že mě tehdy přivál na to dětské hřiště. Nebýt toho, neměla bych tak úžasného manžela a skvělé děti.

Ivana K. (45), Mikulov

Předchozí článek
reklama
Související články
11.6.2024
Na muže jsem štěstí neměla, a tak jsem se spíše ze zvědavosti přihlásila na seznamku. Lásku jsem ani nehledala, ale ona si mě stejně našla. Mnoho z nás dá na první dojem a věří v lásku na první pohled. V případě mě a Tondy byl průběh seznámení, vztahu i hledání společné cesty úplně jiný. Dá se říct, že opačný. Od rozčarování a neporozumění jsme se nakonec dostali až k lásce, která stále trvá. U
11.6.2024
Bylo mi devatenáct, pracovala jsem jako sekretářka v podnikovém časopise v našem městě a těšila jsem se z vážné známosti. S Milošem jsme spolu už bydleli. Všechno nasvědčovalo tomu, že mě brzy požádá o ruku. Skutečnost, že koupil zájezd do Jugoslávie, jsem uvítala. Bylo pravděpodobné, že Miloš mě na horké pláži při západu slunce požádá o ruku. Anebo to udělá v romantické hospůdce na břehu moře.
29.5.2024
Byl máj, a tak jsem se k smrti zamilovala. Dokonce tak, že jsme s Martinem plánovali tajnou svatbu v okresním městě. Byl máj. Vidím to jako dnes: blížila jsem se k venkovskému nádraží v letních šatech. K vlaku vedla cesta vroubená rozkvetlými třešněmi. Vlak měl jen patnáct minut zpoždění, to byla taky dobrá zpráva. Když přisupěl, Martin mával z otevřeného okýnka a vesele volal: „Máš občanku?“ V
25.5.2024
Byla jsem praktická holka z vesnice, uměla jsem podojit kozu, pokosit louku či postarat se o drůbež. Jenomže Petr byl úplně jiný. Táta byl na mě pyšný. „Naše holka je do hospodářství,“ říkával s dojetím v hlase. Měla jsem to ostatně po kom zdědit, předkové z matčiny i otcovy strany byli statkáři, a tak nám to kolovalo v krvi. Byla jsem praktická venkovská holka, která bez problémů podojila kozu
19.5.2024
Po letech jsem se setkala se svojí studentskou láskou. Z nespokojeného manželství jsem odešla a nelitovala. Dnes jsem opět šťastná. V sedmnácti letech jsem začala chodit s Jindrou, byl to nejhezčí kluk ze školy. Mé kamarádce se samozřejmě líbil taky. Když jsem strávila tři týdny po operaci slepáku v nemocnici, řekla mi Klára, že Jindra balil nějakou holku z prváku, prý je viděla, jak se líbají.
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kolem sebevraždy Perryho jsou nejasnosti…
nasehvezdy.cz
Kolem sebevraždy Perryho jsou nejasnosti…
Ani několik měsíců po smrti Matthewa Perryho (†54) ze seriálu Přátelé není jasné, co přesně se osudnou noc stalo. Herec zemřel ve svém domě v Los Angeles, kde se utopil ve vířivce. Toxikologický rozb
„Líné“ knedlíčky s jahodovou omáčkou
nejsemsama.cz
„Líné“ knedlíčky s jahodovou omáčkou
Milujete jahodové knedlíky, ale zdají se vám příliš pracné? Pak vyzkoušejte jednodušší recept. Potřebujete: ✿ 250 g polotučného tvarohu ✿ 1 vejce ✿ 20 g másla ✿ 50 g strouhanky ✿ 40 g dětské krupičky ✿ 1 lžíci moučkového cukru ✿ špetku soli Omáčka: ✿ 500 g jahod ✿ 1 lžíci třtinového cukru ✿ 2 lžíce 33% smetany ke šlehání 1. V míse promíchejte strouhanku, krupičku, cukr a
Karamelové řezy
tisicereceptu.cz
Karamelové řezy
Koláč můžete připravit s různými druhy pudinku, podle chuti. Ingredience: na 1 plech Na těsto 4 vejce 300 g hladké mouky 3 lžíce kakaa 1 prášek do pečiva 100 ml oleje 100 ml kefíru 150
Turecká invaze: Osud Kréty zpečetila hádka mezi obránci
historyplus.cz
Turecká invaze: Osud Kréty zpečetila hádka mezi obránci
Situace v obléhané Kandii je neúnosná. Demoralizované obránce trápí nemoci i nedostatek zásob. Francesco Morosini se rozhádá s Francouzi, kteří těžce zkoušenou pevnost záhy opouštějí. „Bez nich nemá další odpor smysl,“ napíše velitel krétského města do Benátek a vzdá se Turkům… Krétu na počátku 13. století ovládli Benátčané, když odtud vyhnali janovské piráty. Středomořský ostrov
Z dějin vesmírného závodu: Proč nikdo nestál o obyčejnou tužku?
21stoleti.cz
Z dějin vesmírného závodu: Proč nikdo nestál o obyčejnou tužku?
Tuto notoricky známou anekdotu slyšel už někdy každý: Američané měli v 60. letech utratit miliony dolarů za vývoj pera schopného psát ve vesmíru, zatímco Sověti použili tužku. Vesmírné pero skutečně e
Strašidelný sen znamenal kupodivu štěstí
skutecnepribehy.cz
Strašidelný sen znamenal kupodivu štěstí
Týdny mě mučila děsivá noční můra, útočily na mě dravé ryby a já jim unikala. Bála jsem se, že je to znamení, že se blíží strašné nebezpečí. Bylo to v době, kdy se mi narodila dvojčátka a já byla na mateřské. Kromě obrovského štěstí jsem tehdy prožívala i velký smutek, zemřela mi totiž maminka. Byla jsem smutná a vyčerpaná, což
„Vrhněte se do náručí pohodlí a zdravého spánku,“ radí Ivana Gutová
iluxus.cz
„Vrhněte se do náručí pohodlí a zdravého spánku,“ radí Ivana Gutová
Nespavost a nekvalitní spánek se staly charakteristickými rysy moderní éry. Zeptali jsme se tedy paní Ivany Gutové, majitelky oblíbeného showroomu LUXURY SLEEPING, na pár rad, jak docílit opravdu kval
Červnový festival Pivo na Náplavce představí 40 minipivovarů
epochanacestach.cz
Červnový festival Pivo na Náplavce představí 40 minipivovarů
Pivo na Náplavce – oblíbený degustační festival zlatavého moku, na kterém nebude chybět ani redakce Epochy na cestách, se v letošním roce bude konat 14. a 15. června na Rašínově nábřeží. Účastnit se ho budou stálice i nováčci, na pravém břehu Vltavy se představí 40 zástupců českých minipivovarů. Součástí festivalu budou i stánky s jídlem,
Posezení v kontextu se současnými trendy
rezidenceonline.cz
Posezení v kontextu se současnými trendy
V segmentu bydlení se projevují modifikace související nejen s proměnami architektury, ale rovněž s vývojem technologií. Průběžné aktualizace nabídky pak zasahují jak do materiálové, tak do barevné škály nábytkového portfolia a interiérových doplňků, a to včetně sedacích prvků. K zásadním trendům rozhodně patří multifunkčnost a flexibilita, umožňující přizpůsobit sestavy proměnlivým potřebám v průběhu dne s
Drosoulité, duchové mrtvých válečníků: Kde se zjevují?
enigmaplus.cz
Drosoulité, duchové mrtvých válečníků: Kde se zjevují?
S ostrovem Kréta je spojena pověst o přízracích skupiny statečných bojovníků za řeckou nezávislost, takzvaných Drosoulitů. Tato legenda se však čas od času zhmotní a místní lidé a turisté skutečně poz
16. ročník soutěže o prestižní značku Česká chuťovka!
epochalnisvet.cz
16. ročník soutěže o prestižní značku Česká chuťovka!
RADOST Z JÍDLA JE KLÍČOVOU SOUČÁSTÍ STRAVOVACÍHO NÁVYKU České potravinářství je pod stále větším tlakem nejen veřejnosti, ale i byrokratických struktur, přičemž zejména to druhé výrobcům příliš nepomáhá. Pokud například průměrná spotřeba piva na obyvatele loni klesla dokonce na historické minimum, něco to asi signalizuje. Čeští potravináři nejsou vlivem nejrůznějších vnitropolitických i vnějších okolností v
Harvey Weinstein: hlavní poražený kauzy MeToo se odmítá vzdát
epochaplus.cz
Harvey Weinstein: hlavní poražený kauzy MeToo se odmítá vzdát
Harvey Weinstein, někdejší mocný filmový producent, se snaží zvrátit své odsouzení za znásilnění a sexuální obtěžování. Jeho šance na očištění jsou však mizivé. Skandál, který začal v roce 2017, odhalil dekády zneužívání moci, kdy Weinstein nutil herečky k sexuálním službám výměnou za kariérní příležitosti. Navzdory pokusům vše zamést pod koberec a dohodám s oběťmi byl