Domů     Málem jsem přišla o dceru i vnuky
Málem jsem přišla o dceru i vnuky

Mám dvě dcery. Vědí, že se mnou mohou mluvit o čemkoli a že jsem tu vždycky pro ně, ať už s radou, nebo pomocí. Vždy jsme věc probraly a společně jsme se snažily najít to nejlepší řešení.

Velmi jsem si vážila vztahu, který mezi sebou s dcerami máme, a myslím, že i ony to cítily stejně. Měla jsem respekt jako rodič, ale přitom jsme byly i přítelkyně. Netušila jsem však, co dokáže slepá zamilovanost ve vyšším věku.

Našla si milence

Dnes už je to pět let, co za mnou mladší Alena přišla a jen tak mezi řečí mi oznámila, že se chce dát rozvést. Byl to pro mě šok, protože jejího Karla jsem měla ráda, navíc mají dva kluky a do té doby to vypadalo, že jejich manželství je spokojené.

Popravdě řečeno mě jako první napadlo, že si snad Karel našel milenku. Ale Alena mi řekla, že v manželství už dlouho není šťastná a zamilovala se do někoho jiného.

Svého přítele potkala na služební cestě a už nějakou dobu se spolu scházejí v jeho bytě a plánují i další společné služební cesty.

Zatím prý manželovi ještě nic neřekla, ale už je rozhodnutá tento krok udělat. Přišlo mi to tak nemožné, že jsem se neudržela a pustila se do ní, jak si to představuje.

Vždyť už není žádná puberťačka, aby takhle lehkovážně chtěla zničit hezký vztah s manželem – a jak k tomu přijdou děti?

Něco takového by svým dětem správná máma nikdy nemohla udělat. Se slzami v očích jsem se ji snažila přesvědčit, aby hned nepálila mosty a pokusila se své problémy s manželem urovnat. Vždyť on ani neví, že nějaké má!

Prý jí nerozumím

Řekla jsem jí také, že se klidně může stát, že nová láska pomine, a ona pak bude pozdě litovat. Řekla jsem toho ještě mnohem víc, a po celou dobu přede mnou Alena seděla a jen mlčela.

Když jsem skončila, pustila se zase ona do mě, prý jí nerozumím a ani nechci rozumět, nevím, co všechno musí snášet…

Nakonec jsme se pohádaly, Alena práskla dveřmi a odešla. To se nám ještě nikdy nestalo. Když jsem trochu vychladla, začala jsem pociťovat výčitky, že jsem s ní vše nejdřív jako vždycky v klidu nerozebrala.

Vždyť při tom bychom mohly dojít k nějakému schůdnému řešení, třeba bych ji přemluvila k tomu, aby dala celé věci ještě čas.

Ale když jsem na ni takhle vyjela, nemohla být její reakce asi jiná. Bylo mi to moc líto. Když jsem jí ale pak volala, nebrala mi telefon nebo se nechala zapírat. Přestala se mnou úplně komunikovat, celé týdny se u nás neobjevila. Vypravila jsem se tedy k nim, ale nikdo nebyl doma.

Po celou tu dobu jsme neviděla ani vnoučata, to mě trápilo snad ještě víc. Pak mi jednoho dne zavolal Karel a řekl mi, že se Alena s dětmi odstěhovala k tomu jejímu příteli. Od něj i ode mě se absolutně odřízla. Byla jsem z toho všeho strašně nešťastná.

Nešťastné období

Pořád jsem přemýšlela, co mám dělat, celá ta situace mě velmi trápila. Můj muž mi říkal, ať to nechám být, že časem se vše nějak srovná, ale i na něm bylo vidět, že ho to, že nevídáme vnoučata, trápí stejně jako mě. Stejně jsem na nic rozumného nepřišla.

V tom období jsem se ještě víc sblížila se zetěm. S ním sice Alena komunikovat začala, ale bylo to spíš proto, že občas potřebovala, aby děti ohlídal. Žádost o rozvod prý podala. V dalších týdnech jsem aspoň mohla vidět vnoučata, když byla na víkend u Karla.

Držela jsem se zpátky, a když se děti ptaly, proč za nimi nechodím k mamince, snažila jsem se jim to vysvětlit nějak ve smyslu, že maminka má teď spoustu práce a starostí a potřebuje klid. Nebylo mi z toho ale moc dobře.

Pomalu jsme se všichni smiřovali s tím, že k rozvodu dojde a nikdy už nic nebude jako dřív, a snažili se smířit s faktem, že Alena rozbila rodinu a hlava nehlava šla za svým milencem. Musela jsem to brát jako fakt, se kterým já nic neudělám.

Cesta zpátky?

Pořád jsem o tom všem hodně přemýšlela a snažila se vymyslet, jak bych za této situace mohla zase upevnit vztah mezi mnou a dcerou, jak bychom k sobě zase mohly najít cestu. Asi po třech měsících mi Alena sama zavolala a navrhla se sejít. Pozvala jsem ji k nám a celá rozechvělá čekala, co se dozvím.

Po počátečních rozpacích mi u kávy řekla, že jsem měla pravdu. S přítelem se rozešla, protože neměl dobrý vztah k jejím dětem. S Karlem se prý usmířili, žádost o rozvod stáhla, ale jejich vztah je na bod mrazu. Prý by byla ráda, abychom na všechno zlé zapomněly a zkusily začít znovu.

Objala jsem ji a řekla, že je to přece samozřejmé, a nevyčetla jsem jí její chování ani slůvkem. Ona jistě věděla, jakou chybu udělala, a bylo by zbytečné jí to připomínat. Navíc je mi jasné, že to teď bude mít těžké zase jinak.

Bude se muset snažit dát nějak dohromady svůj vztah s Karlem. A já jen doufám, že jí taky odpustí.

Chybu přece může udělat každý. Zatím se zdá, že největší radost z návratu domů mají děti. Snad Karel taky pochopí, že pro ně bude nejlepší, když zůstanou spolu.

Jejich manželství se už asi nevrátí do starých kolejí, ale třeba oba získají sílu vybudovat vztah na jiném základě. Jediné, co vím, je to, že je před námi všemi ještě velký kus cesty.

Zdena (67), Kroměříž

Související články
17.6.2024
Vdávala jsem se před třiceti lety. Vlado pochází z Bratislavy, po mamince je částečně Maďar, po otci má polskou a rakouskou krev. Já jsem se narodila v Praze ve vinohradské nemocnici, na Vinohradech jsem chodila do jazykové školy i na gympl, jen na vysokou jsem se posunula do jiného pražského obvodu, na lékařskou fakultu blízko Karlova náměstí. Tam jsem také potkala Vlada, který chodil o dva ro
15.6.2024
Nikdy bych si nemyslela, že se rozhádáme kvůli něčemu, co se vlastně ani nebude týkat přímo nás. Už několik měsíců spolu nemluvíme. Naše rodina držela vždycky pospolu, nebylo nic, co by nás postavilo proti sobě. Prošla i hodně těžkou zkouškou, když zahynul dědeček během občanské války ve Španělsku a babička zůstala sama s pěti dětmi. Rodina se tehdy semkla a pomohla jí překonat těžké období. Ří
14.6.2024
Moje kulinářské umění je vyhlášené. Těším se pověsti nejlepší kuchařky široko daleko. Nemohu připustit, aby byla moje snacha lepší! Tohle je moje parketa. A tu si nenechám vzít! Myslím, že si kaž­dý zakládá na tom, co umí nejlépe. V mém případě to je vaření. Toto umění jsem určitě podědila po své babičce, která byla vyhlášená kuchařka. Také moje teta vařila ve školní jídelně, a dodnes si pamatu
11.6.2024
Moje dětství bylo příšerné. Nerada jsem chodila domů, nerada jsem zůstávala s kýmkoli z naší rodiny. Máma s tátou se neustále hádali a prali. Moje o šest let mladší sestra Jitka si vůči tomu vytvořila jakousi imunitu a neustále mě shazovala, protože já se s tím vyrovnat neuměla. Možná se tak chtěla rodičům hlavně zavděčit, protože jejich hněv na její hlavu potom tolik nedopadal a vše jsem odnáš
10.6.2024
Magdu jsem měla vždycky ráda, jako starší sestra při mně vždy stála. Okolnosti se ale změnily a má šikovná sestra je „za vodou“. Nedávno mi najednou vpálila, že bych chtěla, aby mě finančně zajistila, a to se mě hodně dotklo. Jako děti jsme mezi sebou necítily žádné rozdíly. Rodiče nás vychovali k vzájemnému respektu, a pokud to nebylo možné, jednoduše jsme se porvaly. Pamatuji si na náš společ
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kořeněné trhané maso
tisicereceptu.cz
Kořeněné trhané maso
Kdo má rád pikantní pokrmy, ten si na trhaném vepřovém rozhodně pochutná. Suroviny 300 g vepřové kýty 2 zelené chilli papričky 10 ředkviček 1 lžíce grilovacího koření čerstvě namletý pepř s
Srovnání hodinových sazeb za úklid v různých regionech: Na co se zaměřit při výběru úklidové společnosti
epochaplus.cz
Srovnání hodinových sazeb za úklid v různých regionech: Na co se zaměřit při výběru úklidové společnosti
Hodinová sazba za úklid… Je klíčovým faktorem při výběru úklidové služby. Cena může výrazně kolísat v závislosti na regionu, velikosti a povaze úklidového úkolu a specifických požadavcích zákazníka. Tento článek se zaměří na srovnání hodinových sazeb za úklid v různých regionech a na to, co je třeba při výběru úklidové společnosti zohlednit. Regionální rozdíly v hodinových
Třená niva
nejsemsama.cz
Třená niva
Můžeme ji dochutit i jemně nasekanou jarní cibulkou nebo česnekem. Ingredience: 150 g sýru niva 1 žervé 1 tavený sýr 100 g majolky 6 lžic zakysané smetany 5 g mletých vlašáků 20 g zeleného pepře 1 pomeranč Postup: Nivu nastrouháme, přidáme ostatní sýry, majolku, zakysanou smetanu a dobře rozmixujeme. Přisypeme ořechy a pepř. Pomeranč nakrájíme na plátky a chlebíčky natřené
Čelil nezkrotný básník Li Po trestu smrti?
historyplus.cz
Čelil nezkrotný básník Li Po trestu smrti?
Zdi sün-jangského vězení jsou vlhké a olezlé plísní. Na vlastní kůži se o tom přesvědčí i geniální čínský básník Li Po, který zde čeká na osudný ortel. Dohnaly sem Li Poa hříchy mládí, kdy při soubojích zabil několik lidí, nebo skončil v žaláři z jiného důvodu?   Na promrzlou zem dopadají krvavé krůpěje. Patří lehce raněnému
Je Anežka Rusevová opět nešťastně zamilovaná?
nasehvezdy.cz
Je Anežka Rusevová opět nešťastně zamilovaná?
Stálice seriálu Ulice, herečka Anežka Rusevová (37), zatím v lásce moc štěstí neměla. V případě sympatické a milé Anežky je to poněkud zvláštní, i proto, že ona sama prý po milujícím partnerovi a rodi
I sloni si dávají přezdívky… Nevěříte?
21stoleti.cz
I sloni si dávají přezdívky… Nevěříte?
Potvrzeno! Ze studie založené na pozorování dvou sloních stád ve volné přírodě v Keni nedávno vyplynulo, že i sloni se navzájem dokážou „oslovovat“ individuálními jmény. Až dosud přitom byla tato scho
Láska hory někdy nepřenáší
skutecnepribehy.cz
Láska hory někdy nepřenáší
Vdávala jsem se před třiceti lety. Vlado pochází z Bratislavy, po mamince je částečně Maďar, po otci má polskou a rakouskou krev. Já jsem se narodila v Praze ve vinohradské nemocnici, na Vinohradech jsem chodila do jazykové školy i na gympl, jen na vysokou jsem se posunula do jiného pražského obvodu, na lékařskou fakultu blízko Karlova náměstí.
Najděte svůj vysněný Gin & Tonik a řekněte mu své „ANO“
iluxus.cz
Najděte svůj vysněný Gin & Tonik a řekněte mu své „ANO“
Gin & Tonik, známý jako „G&T“, je globálním fenoménem a stálicí snad v každém baru. Věděli jste ale, že i s jedním prémiovým ginem si můžete připravit hned několik variant osvěžujícího drinku?
Tajemný kruh u Chanctonbury: Vytvořil jej sám ďábel?
enigmaplus.cz
Tajemný kruh u Chanctonbury: Vytvořil jej sám ďábel?
Záhadami opředený kruh u Chanctonbury se nachází na křídových útesech jižní Anglie. Je to místo, jehož pověst je černější než ta nejtemnější noc. Podle některých názorů zde působí démonické síly! S ja
Bohémský interiér s pařížským šarmem
rezidenceonline.cz
Bohémský interiér s pařížským šarmem
Zcela nový projekt, vybavený odborníky na design z LUXXU, byl promyšlen do nejmenších detailů a evokuje francouzskou klasiku s dotekem historie. Exkluzivní realizace je tak ztělesněním pronikavého kouzla a elegance půvabné metropole země galského kohouta a jejího životního stylu. Hned po vstupu do nitra charismatického bytu je téměř hmatatelně cítit vůni panujícího avantgardního stylu –
Strašidelný pronájem v Salemu: Tamní duchové jsou prý přátelští!
epochalnisvet.cz
Strašidelný pronájem v Salemu: Tamní duchové jsou prý přátelští!
Dům, který si můžete pronajmout na Airbnb, je postaven v roce 1838 v Salemu ve státě Massachusetts ve Spojených státech amerických. Mnoho hostů, kteří v domě zůstali, tvrdí, že v něm straší. Jaká nadpřirozená síla tam přebývá? Původní majitel domu Henry Derby pracoval v malém americkém městečku Salem ve státě Massachusetts jako krejčí až do
Bečov nad Teplou: Botanická zahrada pro zdatné návštěvníky
epochanacestach.cz
Bečov nad Teplou: Botanická zahrada pro zdatné návštěvníky
Šlechtický rod Beaufort-Spontinů po sobě v Bečově zanechal ještě nejednu významnou stopu. Jednou z nich je i unikátní botanická zahrada, jedna z největších na našem území. Na místě zbouraného pivovaru vzniklo v roce 1870 malé zahradnictví, kolem něj se v podhradí rozvíjel park a zahrada rostla i v dalších letech, nejvíce v období po vzniku