Domů     Už nevidím žádné řešení
Už nevidím žádné řešení

Byla jsem spokojená a žila si normální pohodový život, obklopená milující rodinou. Brala jsem to jako samozřejmost. Ono to ale samozřejmé nebylo.

Helenka se na mě spokojeně usmívá. „Ten dort se nám babi, moc povedl.“ Moje vnučka je šikovná a učenlivá. Právě do ní vkládám všechny své naděje. I když je ještě malá, je jí teprve deset let, věřím, že to všechno zvládne. Že podrží i svého tátu, až to přijde. Dnes slavíme jeho čtyřicátiny a Helenka se těší na pěknou oslavu.

Nebudu ji kazit svými chmurnými myšlenkami. Už jsem se docela naučila přepínat ze svých temných bolestí do role pohodové babičky, matky nebo kamarádky. Cítím v sobě už určitou vyrovnanost, ale dříve jsem se hroutila při každém problému. A nebylo jich málo.

Rychlá svatba, rychlý rozvod

Moje dětství nebylo příliš veselé. Mamince bylo teprve sedmnáct, když mě čekala. A otec byl jen o rok starší. Narychlo se proto tehdy brali. Jak se ale brzy ukázalo, na vážný vztah a na rodinný život ještě nebyli ani jeden z nich zralý. Pamatuji si na neustálé, ošklivé a velmi hlučné hádky.

Tehdy jsem z výměny názorů mezi mými rodiči jasně pochopila, že vlastně za všechno můžu já. Jsem nechtěné dítě, kvůli kterému se vlastně vzali. Nakonec celou situaci vyřešil rozvod a já putovala do děcáku.

Rodiče jsem nehledala

V dětském domově jsem zůstala od svých pěti let až do dospělosti. Moje sebevědomí bylo na bodu mrazu, a když jsem prvně vyšla z Domova do reálného života, podlamovala se mi kolena hrůzou. O svých rodičích jsem nic nevěděla a ani jsem je hledat nechtěla.

Přesto jsem potřebovala v tom pro mě neznámém světě nějakou oporu. A tou se stal Štefan.

Chtěla jsem něco jiného

Štefan byl o dvacet let starší a říkal, že mě miluje. Byla to ale jen pouhá slova. Ve skutečnosti mě měl jen na sex a na „servis“. Za to, že jsem u něj mohla bydlet, jsem musela pečovat o domácnost, vařit teplé večeře, a hlavně mu být vždy k dispozici.

Nevěděla jsem, jak to v běžném životě v rodinách chodí, ale cítila jsem, že to takhle nechci. Štefana jsem nemilovala, brala jsem ho spíš jako svého otce. Navíc on nechtěl děti a o nějakých plánech do budoucna mluvit také nechtěl.

Konečně ten pravý

Jednou při nákupu mi v samoobsluze upadla taška na zem. Hbitě se k ní sehnul pohledný mladík. Sebral rozházené věci a podal mi tašku. Naše oči se střetly a mně se zamotala hlava. Byla to vážně láska na první pohled.

A do týdne jsem se od nadávajícího a vyčítajícího Štefana stěhovala do malé garsonky, kterou jsem získala přes moji jedinou skutečnou kamarádku Elišku. Roman, tak se moje láska jmenovala, ještě studoval a bydlel u rodičů.

Ale garsonka se stala naším hnízdečkem lásky. Krásné romantické lásky.

Roky plné pohody

Když Roman dostudoval, rozhodli jsme se, že se vezmeme. Jeho rodiče sice moc nadšení nebyli, nelíbilo se jim, že si jejich syn, pan doktor, bere obyčejnou prodavačku, holku z děcáku. My jsme se ale opravdu milovali a naši lásku nic nemohlo zviklat.

Zařídili jsme si nový byt, narodil se nám Vojtíšek. A já konečně poznávala, co je to mít šťastný domov a spokojenou rodinu. Nic víc jsem ke štěstí nepotřebovala.

Evička to nezvládla

Moje druhé těhotenství probíhalo zpočátku naprosto normálně. Těšili jsme se na naši Evičku. Zejména manžel, který toužil mít vedle syna také roztomilou holčičku. Bohužel v šestém měsíci nastaly náhlé komplikace, Evička se narodila předčasně.

Chvíli statečně bojovala o život, ale nepodařilo se jí vyhrát. Byla to pro nás pro všechny hrozná rána. Chvíli to trvalo, než jsme se dali aspoň trošku dohromady. Ale silná rodinná pouta nám pomohla.

Nebyla jsem připravená

Syn Vojta mezitím dospěl, odstěhoval se a oženil. S Romanem jsme měli najednou čas sami pro sebe a dostatečně jsme si toho užívali. Když mi tenkrát volali z nemocnice, kde Roman pracoval, zprvu jsem vůbec nebyla schopna chápat, co se stalo.

Pravda ale byla velice krutá. Roman dostal rozsáhlý infarkt přímo v nemocnici a byl namístě mrtvý.

Jedna rána nestačila

Vojta, se kterým máme celý život krásné vztahy, se mě snažil zaměstnávat hlídáním vnučky a také jsem u mladých trávila hodně času. Pořád ještě jsme byli rodina. Až do chvíle, kdy synovo auto smetl na dálnici kamion. V autě jela jeho žena Monika.

Byla na místě mrtvá. Bylo to kruté a nespravedlivé. Ale život musel jít dál. Jsem už v důchodu, a tak jsem začala synovi a Helence pomáhat na plný úvazek.

Příznaky se zhoršují

Zhruba před rokem jsem si všimla, že něco není v pořádku s mou pamětí a mými reakcemi. Nešlo jen o obyčejné stařecké zapomínání, ale, jak potvrdila lékařka, o počínajícího alzheimera. A od té doby se situace stále zhoršuje.

Čas se mi krátí a já potřebuju uspořádat mnoho věcí tak, aby tady syn, až tu nebudu, neměl zbytečné starosti. Třídím věci, všude přidávám na papírkách komentáře. Učím všechno svou vnučku, aby se dokázala postarat nejen o sebe, ale také o tátu.

Chci se rozhodnout sama

Sepsala jsem závěť a střádám si vhodné prášky. Eutanazie u nás není povolená. Já ale chci odejít z tohoto světa, když ještě budu aspoň trochu při smyslech, po vlastním svobodném rozhodnutí.

Nedopustím, abych tu jednou zůstala synovi na krku a zatížila ho péčí o lidskou trosku.

Magda V. (69), Ostravsko

reklama
Související články
18.5.2024
Krásně jsme si žili, v klidu a pohodě. Vůbec by mě nenapadlo, že se můj život najednou zvrátí do nejistoty a emocí. Můj manžel Petr je velmi šikovný zahradník. Proto se před pěti lety rozhodl, že si založí firmu, aby měl ještě nějaké peníze ke klasickému platu navíc. Jsme manželé už mnoho let. Zamilovali jsme se do sebe v době, kdy byl ještě ženatý a já byla sama s malou dcerou Danou. Měla jsem
17.5.2024
Můj syn byl vždycky samotář, seznamování s lidmi nebylo nic pro něj. Už jsem se bála, že si žádnou nevěstu nenajde. Tu pravou potkal až ve čtyřiceti. Náš syn Fanoušek byl vymodlené dítě. Dlouho jsem nemohla přijít do jiného stavu a už jsme se s manželem báli, že se potomka snad nikdy nedočkáme. Když se František narodil, byli jsme nejšťastnější pod sluncem. Viděli jsme se v něm a zahrnovali ho
15.5.2024
Chodí nafintěná a jen se tahá s chlapy. Bere vše! Je jí to jedno. Stydím se za ni a pomluvy už ani nevnímám. Takovou potupu jsem si od vlastní dcery nezasloužila! Už je to pár let, co jsem vzdala marné pokusy jí nějak domluvit. Nebo zjistit příčinu jejího, pro mě naprosto nepochopitelného chování. Občas mám pocit, že se ta nešťastná holka snad zbláznila. Začalo to úplně nevinně, rozchodem s jej
14.5.2024
Mám snad tu nejhorší švagrovou na světě! Je na mě vysazená už od začátku. Nejhorší na celé situaci je fakt, že se mě můj muž nezastane. Když jsem potkala Martina, byla jsem už vdova s dcerou na studiích. Můj manžel tragicky zahynul na cestě z práce. Prostě jednoho rána odjel a už se nám nikdy nevrátil. Naší Kačence bylo v té době osm let. Žily jsme pak mnoho let jen jedna pro druhou a vlastně n
10.5.2024
Moje sestra sbírala úspěchy po celém světě, pro svou zářnou kariéru se vzdala i rodinného života. Pozdě toho litovala. Když se její opona úspěchu zatáhla, neměla už pro co žít. Zuzana byla moje starší sestra, úžasná a talentovaná. Všichni k ní od jejího dětství pohlíželi jako na budoucí hvězdu a já byla její stín. Byla skvělá ve všem, v baletu i ve zpěvu, na rozdíl ode mne. A na který hudebn
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Naberte inspiraci na jižní Moravě
epochanacestach.cz
Naberte inspiraci na jižní Moravě
Kraj, který proslavilo skvělé víno, honosné hrady a romantické zámky. Malebnou krajinou se vine nespočet cyklostezek a turistických cest. Pokud už znáte Pernštejn i Vranov nad Dyjí a zahrady lednického zámku jste prošli křížem krážem, přijeďte letos za novinkami a neobjevenými skvosty. Jižní Morava si jich má nepřeberně, nudu nepoznáte! Že víno ochutnáte jen o
Průlomová studie: Mezi autoimunitními poruchami a defekty zubní skloviny existuje souvislost
21stoleti.cz
Průlomová studie: Mezi autoimunitními poruchami a defekty zubní skloviny existuje souvislost
Mezinárodní výzkumný tým, jehož součástí byli vědci z Českého centra pro fenogenomiku a laboratoře transgenních modelů nemocí Ústavu molekulární genetiky AV ČR v centru BIOCEV, odhalil nové poznatky o
Lovci duchů v ČR: S kým se jim podařilo navázat kontakt?
enigmaplus.cz
Lovci duchů v ČR: S kým se jim podařilo navázat kontakt?
Takzvaní lovci duchů se rozhodně nevyskytují pouze v hororových filmech. Své vyšetřovatele nadpřirozených jevů má i Česká republika a mnoho z nich je na svých lovech pravidelně úspěšných. Co nebo koho
Odstavený vlak lákal ke spánku
skutecnepribehy.cz
Odstavený vlak lákal ke spánku
Vlak měl zpoždění, a tak jsem si zkrátila čekání v odstaveném vagonu. Usnula jsem a probral mě vlak, když se dal do pohybu. Vracela jsem se pozdě večer od kamarádky, čekala mě ještě cesta vlakem. Na setmělém nádraží jsem se dozvěděla, že má nemalé zpoždění. Byla mi zima a únavou jsem pomalu ani neudržela hlavu. Měla jsem náročný den,
Pád Antiochie: Křižáci si město podmanili díky lsti
historyplus.cz
Pád Antiochie: Křižáci si město podmanili díky lsti
Nepřestali doufat, že dokážou Antiochii vyhladovět. Bohemund z Tarentu však s názorem ostatních křižáckých velitelů nesouhlasí. Věří, že mohou město dobýt mnohem dříve a pohodlněji – lstí. Normanský dobrodruh neztrácí čas a mezi obránci získává spojence, který křižákům pomůže dostat se za hradby! Do Byzantské říše vtrhli ve druhé polovině 11. století z východu seldžučtí
Touží Denisa Nesvačilová po miminku?
nasehvezdy.cz
Touží Denisa Nesvačilová po miminku?
Stále nemůže najít toho pravého. Hvězda seriálu ZOO Denisa Nesvačilová (32) byla naposledy vášnivě zamilovaná do scenáristy Petra Kolečka (40), ale ten jí bohužel zlomil srdce. Herečka se však svého s
Bábovka se zakysanou smetanou
tisicereceptu.cz
Bábovka se zakysanou smetanou
Vláčná bábovka se hodí jako zákusek po nedělním obědě nebo jako sváteční snídaně. Potřebujete 4 vejce 1 hrnek cukru krupice 2 hrnky polohrubé mouky 1 prášek do pečiva 1 kelímek (200 g) zakys
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Hostina z lesa
iluxus.cz
Hostina z lesa
Restaurant Deer v Michalské ulici, jen pár kroků od Staroměstského náměstí, se těší velké oblibě. Příjemný interiér, profesionální servis a dechberoucí pokrmy, které připravuje šéfkuchař Lubomír Dolej
Rychlá a zběsilá jízda Paula Walkera: Od hvězdy k tragickému konci
epochaplus.cz
Rychlá a zběsilá jízda Paula Walkera: Od hvězdy k tragickému konci
Paul Walker, milovník rychlých aut a hvězda série Rychle a zběsile, tragicky zahynul při autonehodě v roce 2013. Jeho život byl plný adrenalinu, filmových úspěchů i charitativní činnosti.   Hvězda série filmů Rychle a zběsile umírá dne 30. listopadu 2013. Se svým známým, automobilovým závodníkem Rogerem Rodasem, opouští akci pořádanou Walkerovou charitou na pomoc obětem
Evropští šamani současnosti: Kde se s nimi můžete potkat?
epochalnisvet.cz
Evropští šamani současnosti: Kde se s nimi můžete potkat?
Šaman jako prostředník mezi světem nadpřirozena a lidmi nás spojuje s nejstaršími obdobími prehistorie. Z hlediska geografie byl šamanismus původním náboženstvím sibiřských národů. Brzy se však dostává i do našich končin, třeba do Uher, kde se i v pozdním středověku nacházeli šamani-táltosové. Existují a působí na našem kontinentu dodnes? Muž oslovovaný jako táltos právě odložil malý bubínek,
7 tipů, jak probudit metabolimus
nejsemsama.cz
7 tipů, jak probudit metabolimus
Zrychlit metabolismus při hubnutí je snazší, než si myslíte. To je cesta, jak začít hubnout a zhubnout! Jak tedy zrychlit metabolismus, aby více spaloval? Po třicítce u žen klesá rychlost metabolismu o pět procent. To znamená pomalejší spalování a zvyšování váhy. Ale nemusí tomu tak být. Existují způsoby, jak metabolismus nastartovat a znovu dostat do vyšších obrátek. Existuje hned sedm tipů, které