Domů     Už nevidím žádné řešení
Už nevidím žádné řešení
5 minut čtení

Byla jsem spokojená a žila si normální pohodový život, obklopená milující rodinou. Brala jsem to jako samozřejmost. Ono to ale samozřejmé nebylo.

Helenka se na mě spokojeně usmívá. „Ten dort se nám babi, moc povedl.“ Moje vnučka je šikovná a učenlivá. Právě do ní vkládám všechny své naděje. I když je ještě malá, je jí teprve deset let, věřím, že to všechno zvládne. Že podrží i svého tátu, až to přijde. Dnes slavíme jeho čtyřicátiny a Helenka se těší na pěknou oslavu.

Nebudu ji kazit svými chmurnými myšlenkami. Už jsem se docela naučila přepínat ze svých temných bolestí do role pohodové babičky, matky nebo kamarádky. Cítím v sobě už určitou vyrovnanost, ale dříve jsem se hroutila při každém problému. A nebylo jich málo.

Rychlá svatba, rychlý rozvod

Moje dětství nebylo příliš veselé. Mamince bylo teprve sedmnáct, když mě čekala. A otec byl jen o rok starší. Narychlo se proto tehdy brali. Jak se ale brzy ukázalo, na vážný vztah a na rodinný život ještě nebyli ani jeden z nich zralý. Pamatuji si na neustálé, ošklivé a velmi hlučné hádky.

Tehdy jsem z výměny názorů mezi mými rodiči jasně pochopila, že vlastně za všechno můžu já. Jsem nechtěné dítě, kvůli kterému se vlastně vzali. Nakonec celou situaci vyřešil rozvod a já putovala do děcáku.

Rodiče jsem nehledala

V dětském domově jsem zůstala od svých pěti let až do dospělosti. Moje sebevědomí bylo na bodu mrazu, a když jsem prvně vyšla z Domova do reálného života, podlamovala se mi kolena hrůzou. O svých rodičích jsem nic nevěděla a ani jsem je hledat nechtěla.

Přesto jsem potřebovala v tom pro mě neznámém světě nějakou oporu. A tou se stal Štefan.

Chtěla jsem něco jiného

Štefan byl o dvacet let starší a říkal, že mě miluje. Byla to ale jen pouhá slova. Ve skutečnosti mě měl jen na sex a na „servis“. Za to, že jsem u něj mohla bydlet, jsem musela pečovat o domácnost, vařit teplé večeře, a hlavně mu být vždy k dispozici.

Nevěděla jsem, jak to v běžném životě v rodinách chodí, ale cítila jsem, že to takhle nechci. Štefana jsem nemilovala, brala jsem ho spíš jako svého otce. Navíc on nechtěl děti a o nějakých plánech do budoucna mluvit také nechtěl.

Konečně ten pravý

Jednou při nákupu mi v samoobsluze upadla taška na zem. Hbitě se k ní sehnul pohledný mladík. Sebral rozházené věci a podal mi tašku. Naše oči se střetly a mně se zamotala hlava. Byla to vážně láska na první pohled.

A do týdne jsem se od nadávajícího a vyčítajícího Štefana stěhovala do malé garsonky, kterou jsem získala přes moji jedinou skutečnou kamarádku Elišku. Roman, tak se moje láska jmenovala, ještě studoval a bydlel u rodičů.

Ale garsonka se stala naším hnízdečkem lásky. Krásné romantické lásky.

Roky plné pohody

Když Roman dostudoval, rozhodli jsme se, že se vezmeme. Jeho rodiče sice moc nadšení nebyli, nelíbilo se jim, že si jejich syn, pan doktor, bere obyčejnou prodavačku, holku z děcáku. My jsme se ale opravdu milovali a naši lásku nic nemohlo zviklat.

Zařídili jsme si nový byt, narodil se nám Vojtíšek. A já konečně poznávala, co je to mít šťastný domov a spokojenou rodinu. Nic víc jsem ke štěstí nepotřebovala.

Evička to nezvládla

Moje druhé těhotenství probíhalo zpočátku naprosto normálně. Těšili jsme se na naši Evičku. Zejména manžel, který toužil mít vedle syna také roztomilou holčičku. Bohužel v šestém měsíci nastaly náhlé komplikace, Evička se narodila předčasně.

Chvíli statečně bojovala o život, ale nepodařilo se jí vyhrát. Byla to pro nás pro všechny hrozná rána. Chvíli to trvalo, než jsme se dali aspoň trošku dohromady. Ale silná rodinná pouta nám pomohla.

Nebyla jsem připravená

Syn Vojta mezitím dospěl, odstěhoval se a oženil. S Romanem jsme měli najednou čas sami pro sebe a dostatečně jsme si toho užívali. Když mi tenkrát volali z nemocnice, kde Roman pracoval, zprvu jsem vůbec nebyla schopna chápat, co se stalo.

Pravda ale byla velice krutá. Roman dostal rozsáhlý infarkt přímo v nemocnici a byl namístě mrtvý.

Jedna rána nestačila

Vojta, se kterým máme celý život krásné vztahy, se mě snažil zaměstnávat hlídáním vnučky a také jsem u mladých trávila hodně času. Pořád ještě jsme byli rodina. Až do chvíle, kdy synovo auto smetl na dálnici kamion. V autě jela jeho žena Monika.

Byla na místě mrtvá. Bylo to kruté a nespravedlivé. Ale život musel jít dál. Jsem už v důchodu, a tak jsem začala synovi a Helence pomáhat na plný úvazek.

Příznaky se zhoršují

Zhruba před rokem jsem si všimla, že něco není v pořádku s mou pamětí a mými reakcemi. Nešlo jen o obyčejné stařecké zapomínání, ale, jak potvrdila lékařka, o počínajícího alzheimera. A od té doby se situace stále zhoršuje.

Čas se mi krátí a já potřebuju uspořádat mnoho věcí tak, aby tady syn, až tu nebudu, neměl zbytečné starosti. Třídím věci, všude přidávám na papírkách komentáře. Učím všechno svou vnučku, aby se dokázala postarat nejen o sebe, ale také o tátu.

Chci se rozhodnout sama

Sepsala jsem závěť a střádám si vhodné prášky. Eutanazie u nás není povolená. Já ale chci odejít z tohoto světa, když ještě budu aspoň trochu při smyslech, po vlastním svobodném rozhodnutí.

Nedopustím, abych tu jednou zůstala synovi na krku a zatížila ho péčí o lidskou trosku.

Magda V. (69), Ostravsko

Související články
3 minuty čtení
Všichni jsme mého muže Rudolfa léta považovali za tichého stydlína. Pak jsem se nestačila divit, když jsem zjistila, kolik jeho dětí po světě běhá. Inu, tichá voda břehy mele! Náš vztah byl v začátku hodně rozpačitý. Rudolf vysedával ve studovně naší knihovny, kde jsme já dělala knihovnici. Přišel, sotva pozdravil, když se mnou mluvil, tak celý zčervenal. Působil dojmem stydlivého ňoumy. Vůbec
3 minuty čtení
Moji rodiče se jen hádali. Už spolu nedokázali být ani minutu. Táta se odstěhoval a máma plakala. Musela jsem rychle zasáhnout. Naši byli totálně rozhádaní. Každý večer jsem poslouchala řeči o rozvodu. Byla to hrůza. Nechtěla jsem, aby se rozvedli. Radila jsem se s kdekým, všichni říkali, že do toho nesmím zasahovat, že to musím nechat na nich, na dospělých. Že prý mi do toho nic není. Jakpak b
3 minuty čtení
Když mi Eliška poprvé řekla, že má nové zaměstnání, byla jsem šťastná. Jenže pak se ukázalo, že to není tak čistá práce. Měla jsem o ni velké obavy. Začalo to jako normální nabídka práce. Dobře placená pozice v prestižní firmě, kde se údajně nabízela možnost rychlého kariérního růstu. Eliška byla nadšená. Vzpomínám si, jak mi přišla povědět, jaké skvělé podmínky jí nabídli. A já jsem na ni byla
5 minut čtení
Sedím v kuchyni, koukám z okna a sleduji, jak se stíny prodlužují. Venku je podzim, stromy jsou obalené zlatými listy, ale já vidím jen šeď. S manželem jsme vychovali dvě děti, syna s dceru. Snažili jsme se jim dopřát vše, co nám bylo kdysi odpíráno. Kvalitní vzdělání s možností studia v zahraničí. Oba jsou velmi chytří a skutečně si našli své životy v zahraničí. Bohužel, daleko ode mě. Když od
5 minut čtení
V životě jsem hodně prožila. Vychovala jsem děti, viděla jsem vyrůstat vnoučata, přišla jsem o rodiče a s manželem jsme si vytvořili náš vlastní svět. Ale teď, když se dívám zpět, mám pocit, že některé věci stále zůstávají nevyřešené. Některé rány, které byly v minulosti zasazeny, stále bolí. Moje mladší sestra Hana je pro mě jedním z těch nevyřešených ostnů v mém srdci. Jiný osud Je to p
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
tisicereceptu.cz
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
Jaké by to byly Velikonoce bez pořádného masa? Ingredience 4 jehněčí kolínka 2 cibule 50 g másla 6 stroužků česneku 10 kuliček pepře 3 bobkové listy 6 dcl červeného vína, 4 snítky rozmarý
Perlové týdny Halada 2025
iluxus.cz
Perlové týdny Halada 2025
V květnu a červnu proběhne největší prodejní výstave perlových šperků v Čechách a na Slovensku. Legendární a největší akce rodinného klenotnictví Halada má tradicí již několik desetiletí. Na akci s
Nejkrutější zima novověku? Ptáci umrzali za letu!
historyplus.cz
Nejkrutější zima novověku? Ptáci umrzali za letu!
Kdo nemusí vytáhnout paty z domu, ten nevychází. V kalendáři jsou první dny roku 1709 a napříč Evropou mrzne, až praští. A to doslova. Ve Francii dokonce padají z oblohy ptáci, kteří za letu umrzli. Na jiných místech se při zvonění rozpadnou mrazem kostelní zvony. Ničivá zima potrvá čtyři měsíce a nabídne scény, které se zatím neopakovaly…  
Gruzie plná chutí a vůní
epochalnisvet.cz
Gruzie plná chutí a vůní
Země pro mnohé neznámá skrývá velké kulinární bohatství, což může být pro ty, kteří pamatují jen známý koňak nebo čaj opravdovým překvapením. A pohostinnost místních je pověstná. Však také jedno z přísloví zní: Host je dar Boží.   Gruzínská kuchyně není jenom jedna, po staletí vstřebávala vlivy turecké, íránské a posledních dekádách i ruské. Navíc
Vestavba s přidanou hodnotou
rezidenceonline.cz
Vestavba s přidanou hodnotou
Design kuchyně ctí spotřebiče, které nejsou na první pohled vidět. Mohou být ukryté za kuchyňskými dvířky nebo splývají s kuchyňskou linkou. Pro vestavné spotřebiče hraje řada faktorů. Jedním z nich je úspora místa a designově čistý vzhled kuchyně. Nabídka tohoto typu spotřebičů je veliká, v zásadě si můžete pořídit kompletní výčet nezbytných kuchyňských pomocníků od
Manželství Brooke Shields spěje pomalu k rozvodu
nasehvezdy.cz
Manželství Brooke Shields spěje pomalu k rozvodu
Hvězda filmu Modrá laguna, i po letech stále krásná Brooke Shields (59), prochází manželskou krizí! S filmovým scenáristou a producentem Chrisem Henchym (60), kterého si brala už před čtyřiadvaceti
Rukopis, který mu změní život: Co našel Wilfrid M. Voynich ve Frascati?
enigmaplus.cz
Rukopis, který mu změní život: Co našel Wilfrid M. Voynich ve Frascati?
Americký sběratel starožitných knih polsko-litevského původu Wilfrid M. Voynich (1865–1930) se v roce 1912 přehrabuje desítkami rukopisů uvnitř jezuitské knihovny ve starobylém paláci Villa Mondragone
Jak správně pečovat o citlivou atopickou pokožku? Dopřejte jí koupel a med
nejsemsama.cz
Jak správně pečovat o citlivou atopickou pokožku? Dopřejte jí koupel a med
Stává se vám, že po sprchování cítíte na těle nepříjemné pnutí, loupe se vám kůže, nebo vám dokonce naskáčou pupínky? Víme, jak si s tím poradit. Zdroje pitné vody jsou dnes bohužel natolik kontaminované, že přidávat chlor do vody je prakticky nezbytností. Takto upravená voda potom kůži nejen dráždí a vysušuje, ale u citlivějších jedinců může vést
Velikonoční ostrov: Nejosamělejší místo světa plné záhad
epochanacestach.cz
Velikonoční ostrov: Nejosamělejší místo světa plné záhad
Hluboko v Pacifiku leží ostrov proslulý svou tajemnou prastarou civilizací. Zdobí jej nejen kouzelná příroda, ale i 300 soch moai. Každá z těchto soch je vytesána z jednoho kamene a má typickou protáhlou tvář. V současnosti se zdá, že řada tajemství Velikonočního ostrova se již dočkala svého rozluštění. Víme, proč tyto sochy vznikly a jakým způsobem se po ostrově
Vím, že je stále se mnou
skutecnepribehy.cz
Vím, že je stále se mnou
Se smrtí mého milovaného Pavla jsem se nemohla dlouho smířit. Až jednoho večera, kdy jsem na něj vzpomínala, se přihodilo něco nečekaného. Manžel před časem prohrál boj s nemocí. Byl láskou mého života. Smířila jsem se s tím, že dožiji sama. Nikoho jiného jsem k sobě nechtěla. Ukázalo se však, že mě měl Pavel tak moc rád, že nedokázal
Test využívající infračervené světlo dokáže detekovat krev od pacienta s rakovinou plic
21stoleti.cz
Test využívající infračervené světlo dokáže detekovat krev od pacienta s rakovinou plic
Vědcům z Institutu Maxe Plancka pro kvantovou optiku se podařilo vytvořit nový test, který je schopen odhalit vzorky krve pacientů, kteří trpí rakovinou plic, a to s 81% přesností. Do budoucna by tent
Robin Hood: Mýtus, legenda, nebo skutečný král zbojníků?
epochaplus.cz
Robin Hood: Mýtus, legenda, nebo skutečný král zbojníků?
Kdo by neznal jméno Robin Hood? Slavný psanec ze Sherwoodu se za staletí proměnil ve folklorní ikonu, hrdinu stovek knih, filmů i seriálů. Ale kdo vlastně byl muž, jehož příběh přežil staletí a stal se symbolem spravedlnosti? Mýtus, nebo historická postava? Příběh, který přerostl do legendy První dochované zmínky o Robinovi pocházejí ze 14. století.