Domů     Už nevidím žádné řešení
Už nevidím žádné řešení
5 minut čtení

Byla jsem spokojená a žila si normální pohodový život, obklopená milující rodinou. Brala jsem to jako samozřejmost. Ono to ale samozřejmé nebylo.

Helenka se na mě spokojeně usmívá. „Ten dort se nám babi, moc povedl.“ Moje vnučka je šikovná a učenlivá. Právě do ní vkládám všechny své naděje. I když je ještě malá, je jí teprve deset let, věřím, že to všechno zvládne. Že podrží i svého tátu, až to přijde. Dnes slavíme jeho čtyřicátiny a Helenka se těší na pěknou oslavu.

Nebudu ji kazit svými chmurnými myšlenkami. Už jsem se docela naučila přepínat ze svých temných bolestí do role pohodové babičky, matky nebo kamarádky. Cítím v sobě už určitou vyrovnanost, ale dříve jsem se hroutila při každém problému. A nebylo jich málo.

Rychlá svatba, rychlý rozvod

Moje dětství nebylo příliš veselé. Mamince bylo teprve sedmnáct, když mě čekala. A otec byl jen o rok starší. Narychlo se proto tehdy brali. Jak se ale brzy ukázalo, na vážný vztah a na rodinný život ještě nebyli ani jeden z nich zralý. Pamatuji si na neustálé, ošklivé a velmi hlučné hádky.

Tehdy jsem z výměny názorů mezi mými rodiči jasně pochopila, že vlastně za všechno můžu já. Jsem nechtěné dítě, kvůli kterému se vlastně vzali. Nakonec celou situaci vyřešil rozvod a já putovala do děcáku.

Rodiče jsem nehledala

V dětském domově jsem zůstala od svých pěti let až do dospělosti. Moje sebevědomí bylo na bodu mrazu, a když jsem prvně vyšla z Domova do reálného života, podlamovala se mi kolena hrůzou. O svých rodičích jsem nic nevěděla a ani jsem je hledat nechtěla.

Přesto jsem potřebovala v tom pro mě neznámém světě nějakou oporu. A tou se stal Štefan.

Chtěla jsem něco jiného

Štefan byl o dvacet let starší a říkal, že mě miluje. Byla to ale jen pouhá slova. Ve skutečnosti mě měl jen na sex a na „servis“. Za to, že jsem u něj mohla bydlet, jsem musela pečovat o domácnost, vařit teplé večeře, a hlavně mu být vždy k dispozici.

Nevěděla jsem, jak to v běžném životě v rodinách chodí, ale cítila jsem, že to takhle nechci. Štefana jsem nemilovala, brala jsem ho spíš jako svého otce. Navíc on nechtěl děti a o nějakých plánech do budoucna mluvit také nechtěl.

Konečně ten pravý

Jednou při nákupu mi v samoobsluze upadla taška na zem. Hbitě se k ní sehnul pohledný mladík. Sebral rozházené věci a podal mi tašku. Naše oči se střetly a mně se zamotala hlava. Byla to vážně láska na první pohled.

A do týdne jsem se od nadávajícího a vyčítajícího Štefana stěhovala do malé garsonky, kterou jsem získala přes moji jedinou skutečnou kamarádku Elišku. Roman, tak se moje láska jmenovala, ještě studoval a bydlel u rodičů.

Ale garsonka se stala naším hnízdečkem lásky. Krásné romantické lásky.

Roky plné pohody

Když Roman dostudoval, rozhodli jsme se, že se vezmeme. Jeho rodiče sice moc nadšení nebyli, nelíbilo se jim, že si jejich syn, pan doktor, bere obyčejnou prodavačku, holku z děcáku. My jsme se ale opravdu milovali a naši lásku nic nemohlo zviklat.

Zařídili jsme si nový byt, narodil se nám Vojtíšek. A já konečně poznávala, co je to mít šťastný domov a spokojenou rodinu. Nic víc jsem ke štěstí nepotřebovala.

Evička to nezvládla

Moje druhé těhotenství probíhalo zpočátku naprosto normálně. Těšili jsme se na naši Evičku. Zejména manžel, který toužil mít vedle syna také roztomilou holčičku. Bohužel v šestém měsíci nastaly náhlé komplikace, Evička se narodila předčasně.

Chvíli statečně bojovala o život, ale nepodařilo se jí vyhrát. Byla to pro nás pro všechny hrozná rána. Chvíli to trvalo, než jsme se dali aspoň trošku dohromady. Ale silná rodinná pouta nám pomohla.

Nebyla jsem připravená

Syn Vojta mezitím dospěl, odstěhoval se a oženil. S Romanem jsme měli najednou čas sami pro sebe a dostatečně jsme si toho užívali. Když mi tenkrát volali z nemocnice, kde Roman pracoval, zprvu jsem vůbec nebyla schopna chápat, co se stalo.

Pravda ale byla velice krutá. Roman dostal rozsáhlý infarkt přímo v nemocnici a byl namístě mrtvý.

Jedna rána nestačila

Vojta, se kterým máme celý život krásné vztahy, se mě snažil zaměstnávat hlídáním vnučky a také jsem u mladých trávila hodně času. Pořád ještě jsme byli rodina. Až do chvíle, kdy synovo auto smetl na dálnici kamion. V autě jela jeho žena Monika.

Byla na místě mrtvá. Bylo to kruté a nespravedlivé. Ale život musel jít dál. Jsem už v důchodu, a tak jsem začala synovi a Helence pomáhat na plný úvazek.

Příznaky se zhoršují

Zhruba před rokem jsem si všimla, že něco není v pořádku s mou pamětí a mými reakcemi. Nešlo jen o obyčejné stařecké zapomínání, ale, jak potvrdila lékařka, o počínajícího alzheimera. A od té doby se situace stále zhoršuje.

Čas se mi krátí a já potřebuju uspořádat mnoho věcí tak, aby tady syn, až tu nebudu, neměl zbytečné starosti. Třídím věci, všude přidávám na papírkách komentáře. Učím všechno svou vnučku, aby se dokázala postarat nejen o sebe, ale také o tátu.

Chci se rozhodnout sama

Sepsala jsem závěť a střádám si vhodné prášky. Eutanazie u nás není povolená. Já ale chci odejít z tohoto světa, když ještě budu aspoň trochu při smyslech, po vlastním svobodném rozhodnutí.

Nedopustím, abych tu jednou zůstala synovi na krku a zatížila ho péčí o lidskou trosku.

Magda V. (69), Ostravsko

Související články
5 minut čtení
Být matkou není nikdy snadné. Ale co když se z vašich dětí stanou dospělí lidé, kteří se nesnáší? To je situace, se kterou si teď nevím rady. I když jsem si vždycky přála, aby byli sourozenci oporou jeden druhému, realita je úplně jiná. Mám dvě děti, dceru a syna, a jsou to dvojčata. V dětství byli nerozluční. Hráli si spolu, tajně si šeptali do ucha, smáli se stejným hloupostem. Když jeden dos
5 minut čtení
Po padesátce jsem měla pocit, že už mě v životě nic nečeká a že už mě nemůže nic překvapit. Život mi začal připadat poněkud šedý. Děti byly dospělé a měly své rodiny, s manželem jsme si vytvořili zajetou rutinu a po letech tvrdé práce jsem konečně měla čas i na sebe. Neměla jsem si nač stěžovat, ale ani nač se těšit. Život nám ale občas připraví zvraty, na které se nemůžeme nijak připravit. Ten
5 minut čtení
V životě každého člověka nastanou chvíle, které se vám zaryjí do paměti tak hluboko, že je nikdy nezapomenete. Často jsou to okamžiky mezi životem a smrtí. Jedním z takových okamžiků, který si budu pamatovat navždy, byl ten, kdy můj manžel, otec našich dětí a dědeček našich vnuků, zachránil život našemu sedmiletému Jakubovi. Byl to obyčejný den, nic nenasvědčovalo tomu, že by měl být něčím výji
2 minuty čtení
Bojím se o zdraví své vnučky Anetky. Je jako posedlá. Každý den je v posilovně a také jí a pije různé preparáty na posílení svalů a získání energie. Je jí sedmnáct let, vždycky to byla šikovná, sportovně nadaná dívenka po svém otci, mém synovi. Vždycky měla z tělocviku jedničku. Chodila na různé sporty, včetně tancování, plavání a tenisu. Co mi ale dělá poslední roky starosti, je její posedlost
3 minuty čtení
Děda byl něco jako šíleně smutná princezna. Neusmál se, jak byl den dlouhý, nic ho nebavilo. A tak se sešla rodinná rada, aby rozhodla, co s tím. Když zemřela máma, přemítali jsme, jak tátu rozveselit. Byl to nesplnitelný úkol. Táta byl nerudný mrzout, jezevec ze všeho nejraději zalezlý v noře. Mámu ale miloval celý život, ač to neuměl dávat najevo, a život bez ní byl pro něj nepředstavitelný.
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nová zelená revoluce: Spasí zemědělství genetické inženýrství?
21stoleti.cz
Nová zelená revoluce: Spasí zemědělství genetické inženýrství?
Tváří v tvář klimatické změně odborníky zaměstnává otázka, jak nakrmit rostoucí populaci. V minulém století nás zachránily pesticidy a chemické hnojení, v tom současném je nadějí úprava genů. Brzy tak
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
epochaplus.cz
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje
Medové paličky s limetovou šťávou
tisicereceptu.cz
Medové paličky s limetovou šťávou
Děti zbožňují výrazné chutě a především ve spojení s křupavými kuřecími paličkami. Udělejte je šťavnaté a příjemně sladkokyselé. Ingredience 500 g – 1 kg kuřecích paliček 6 lžic medu 3 lžíce o
Mozartovo město Salzburk
epochanacestach.cz
Mozartovo město Salzburk
Rodné město Mozarta ležící uprostřed krásné přírody vám nabízí nejen silné kulturní zážitky, ale také skvělý relax uprostřed krásné přírody. Město bylo založeno v roce 696 jako sídlo biskupa. V historickém centru najdete četné kostely, klášter Sankt Peter s kostelem Sankt Peter, Benediktýnský ženský klášter Nonnberg s klášterním kostelem Nonnberg nebo třeba Kollegienkirche. Nejznámější sakrální
7 kroků k bezchybnému make-upu
nejsemsama.cz
7 kroků k bezchybnému make-upu
Být nalíčená tak, aby to vypadalo, že make-up vlastně nemáte, je v současnosti velký hit, který přispívá k dokonale svěžímu vzhledu. Co přinese jaro 2025 v oblasti líčení? Trendy se vrací zpět k jednoduchosti, která oslavuje přirozenou krásu a ženskou něhu. S nánosy make-upu a silným obočím se tak postupně rozloučíme, na řadu přichází minimalismus. 1. Séra a báze Zralé ženy by měly
Orientální palác uprostřed pouště
rezidenceonline.cz
Orientální palác uprostřed pouště
Její ladné křivky, uspořádání i barevnost vykazují charakteristiky exotické marocké architektury. Rezidence plná kleneb, kupolí, okouzlujících nádvoří, zahrad a extravagantní dekorativnosti dýchá tajemnou krásou, za níž stojí mimo jiné i zruční autentičtí řemeslníci. Casbah Cove je zosobněným snem chicagského realitního investora, který je sám horlivým amatérským dekoratérem. Poté, co našel vhodný pozemek pro svůj projekt,
Charles Darwin hrál žížalám na klavír
historyplus.cz
Charles Darwin hrál žížalám na klavír
Vědec zajede prsty hluboko do klaviatury a s pohledem upřeným na skleněnou dózu na pianu několikrát důrazně zmáčkne durový akord. Vtom to v nádobě ožije. Nasbírané žížaly začnou v hlíně lézt, skoro jako by se snažili prchat. Jsou snad tito půdní červi schopni slyšet hudbu? Nikoliv. Charles Darwin ale během pokusu zjistí, že velmi silně
Nahání Morávkovou bohatý podnikatel?
nasehvezdy.cz
Nahání Morávkovou bohatý podnikatel?
Herečka a moderátorka Snídaně s Novou Dana Morávková (53) snad zastavila čas. Stále vypadá skvěle a nebojí se svou krásu dát na odiv. Není divu, že má stále spoustu ctitelů, a jakmile sdílí na inter
Tančit neumím, s tou dívkou jsem se ale vznášel
skutecnepribehy.cz
Tančit neumím, s tou dívkou jsem se ale vznášel
Moje taneční byl jeden velký trapas, už jsem to vzdával, když si najednou pro mě přišla překrásná dívka. Moje nohy se najednou vzpamatovaly. V rádiu hráli valčík Na krásném modrém Dunaji a já se rozpomněl na podivnou událost, která se odehrála tak dávno, v 80. letech minulého století. Jejím hlavním aktérem jsem byl já. Předně je třeba říci,
Rolls-Royce odhalil na zakázku upravený Phantom Cherry Blossom
iluxus.cz
Rolls-Royce odhalil na zakázku upravený Phantom Cherry Blossom
S příchodem sezóny sakur, která zahaluje různé oblasti světa do růžových okvětních lístků, představuje Rolls-Royce Motor Cars unikátní vůz Phantom Cherry Blossom. Tento velkolepý model Phantom Extende
Musel si Karel IV. na nejvyšší poctu počkat?
epochalnisvet.cz
Musel si Karel IV. na nejvyšší poctu počkat?
Moc římského krále už nemůže být větší, ale dá se přece jen ještě o něco vylepšit. Titul císaře je symbolický, ale znamená dosažení nejvyššího postavení, o jakém může smrtelník snít. A Karel IV. dokáže mít velké sny!   Český panovník Karel (1316–1378) je už od roku 1346 římským králem, ale císařský titul, který by znamenal
Nahlédněte do minulosti kouzelnou krabičkou… Drží ji teď Vatikán?
enigmaplus.cz
Nahlédněte do minulosti kouzelnou krabičkou… Drží ji teď Vatikán?
Italský katolický kněz Marcello Pellegrino Ernetti (1925–1994) spolu se svým kolegou Françoisem Brunem (*1931) tvoří počátkem 60. let minulého století součást dvanáctičlenného týmu odborníků z celého