Domů     Vyvolávání duchů mělo zlou dohru
Vyvolávání duchů mělo zlou dohru

Dávné vyvolávání duchů se podle všeho nepodařilo. Naši kamarádku navždy změnilo. Nepoznávaly jsme ji. Mluvila o smrti a sebevraždě.

Když jsem byla na vysoké, rozhodly jsme se jednou s kamarádkami Klárou a Ivetou vyvolávat duchy. Přála si to hlavně Klára, která se o spiritismus hluboce zajímala už od střední školy.

Nadšená kamarádka

Její pratetička byla kartářka, a tak měla obecně k těmto věcem blízký vztah. Netušila jsem, že to bude můj nejhrůznější zážitek v životě. Myslím, že asi každý dospívající někdy zkoušel vyvolávat duchy nebo ho to alespoň lákalo. Kdysi jsem i já společně se svými dvěma kamarádkami něco takového vyzkoušela.

Vzrušení nakonec zvítězilo

Šlo spíše o zábavu, než o vidinu toho, že se to podaří. Vyvolávání duchů je adrenalin a my jsme byly mladé a hloupé a chtěly jsme zažít něco vzrušujícího. Sešly jsme se tehdy u Kláry. Ona jako jediná žila s rodiči v rodinném domě.

Ti ale byli ten víkend na svatbě svých přátel, takže jsme měly celý barák jen pro sebe.

Ideální místo

Měli půdu, která byla pro vyvolávání duchů správně tajemná. Já s Ivetou jsme braly Kláru jako takovou svoji vedoucí. Ona se vždy zajímala o spiritismus. Měla toho hodně načteno a mnoho věcí věděla i od své tetičky kartářky.

Dokonce vlastnila i spiritistickou desku. Zkrátka tyhle věci brala vážně a věřila jim.

Náhle mě přepadl strach

Den, kdy jsme se u Kláry sešly, byl hodně zvláštní. Na nebi pluly černé mraky. Jako kdyby slunce neexistovalo. Klára dala povel, abychom neotálely a začaly s tím, proč jsme se sešly. Sedly jsme si kolem kulatého stolu.

Zapálily jsme svíce, chytily jsme se malíčky za ruce a soustředily se. Já jsem vlastně ani nevěděla, koho budeme vyvolávat. Klára po mě sykla: „Koho přece. Toho nejmocnějšího. Ďábla.“ A znovu se soustředila.

Přeběhl mi mráz po zádech, ale pořád jsem to brala jen jako hru. Klára začala ďábla vyvolávat. My s Ivetou jsme jen opakovaly verše, které pronesla. Když jsme zaříkadlo dořekly, všechny svíce naráz zhasly. Pár minut panovalo v celém domě hrobové ticho. Pak se zničehonic ozvala rána.

Mraky nad domem

Leknutím jsme všechny nadskočily. Vedle domu udeřil blesk. Ani jsme si nevšimly, že je bouřka. Dlouho se pak nic nedělo, tak jsme seanci ukončily. Ještě jsme od Kláry dostaly vynadáno. „Málo jste se soustředily, proto se to nepovedlo. Je to vaše vina!“ vykřikla a v očích měla zlost.

S Ivetou jsme společně odešly z domu. Na chodníku před domem se Iveta ještě otočila a řekla. „Nad domem lítá něco černého. Co to je?“ A prstem jezdila v mracích.

„To nevím, ale nemám z toho dobrý pocit, raději půjdeme,“ pronesla jsem a chytla kamarádku za ruku.

Vůbec jsem ji nepoznávala

Zhruba za týden mi Klára napsala zprávu, že by se chtěla sejít a popovídat si. Sraz jsme si daly večer v parku. Když přišla, nestačila jsem se divit, jakou proměnou prošla. Své růžové šaty, které vždycky s oblibou nosila, vyměnila za černé oblečení.

Dokonce si i obarvila své plavé vlasy načerno. Měla temnou, vínově rudou rtěnku, na nehtech černý lak. V obličeji byla pobledlá. Šel z ní až strach.

Přála si zemřít!

„Co se ti stalo?“ zeptala jsem se po chvíli ticha. Klára nic neříkala, jen šla parkem dál. Vykročila jsem za ní. Asi po sto metrech jsme se posadily na lavičku a Klára začala vést podivné řeči.

„Smrt je jediné vysvobození. To bude ten pravý život, co myslíš?“ řekla temným hlasem, který jakoby jí ani nepatřil. „Co prosím? Já ti nerozumím,“ koktala jsem. Vytáhla cigaretu a zapálila si. Během toho jsem si všimla, že má na zápěstí nakreslený jakýsi pentagram.

Někdo ji ovládal?

Klára se chovala hrubě a pořád mluvila o smrti. Měla jsem pocit, jako kdyby byla v nějakém transu nebo hluboké depresi. Když mě začala přemlouvat, abychom spáchaly společně sebevraždu, už jsem se neudržela a vrazila jsem jí facku.

„Prober se! Co to říkáš?“ spustila jsem na kamarádku. „To mi říká on. Chce mě k sobě. Jenže já to sama asi nedokážu. Potřebuji, abys mi pomohla,“ vypadla z ní šokující slova. Vůbec ničemu jsem nerozuměla. „K čemu ti mám pomoct?“ zeptala jsem se.

„Ke smrti přece. Ta nás všechny vysvobodí,“ řekla s nepřítomným výrazem. Nevěřila jsem tomu, co jsem právě slyšela. Nevěděla jsem, zda to myslí vážně, nebo je to jen divadlo. Zvedla jsem se a beze slova jsem šla domů. Klára zůstala sedět na lavičce.

Mám na tom podíl viny?

O necelý měsíc později jsem se dozvěděla, že se Klára pokusila o sebevraždu. Spolykala nějaké prášky. Díky bohu se jí to nepodařilo. Její matka ji našla včas a odvezla ji do nemocnice. Poté strávila dlouhé měsíce v psychiatrické léčebně.

Jednou jsem ji tam šla navštívit, ale vůbec mě nepoznávala. Ani po propuštění domů to už nikdy nebyla ona. Myslím si, že to všechno mělo něco společného s naší seancí. S Ivetou jsme se o tom ale nikdy nikomu nezmínily. Bude mě to tížit až do konce života.

Jana S. (55), Morava

Další článek
reklama
Související články
23.5.2024
Prodávala jsem různé předměty, většinou suvenýry z našeho města. Měla jsem ale i několik vzácných kousků z daleké ciziny. Ten člověk vstoupil do mého obchodu s orien­tálními předměty krátce po obědě. Nade dveřmi se rozklinkal malý zvonek a já vzhlédla očima od pultu v okamžiku, kdy muž vcházel. V tuto dobu do obchodu mnoho lidí nechodilo a já si toho člověka mohla lépe prohlédnout a zapamatovat
21.5.2024
Celý život mě pronásledovalo jedno číslo! To, že je patnáctka pro mě osudová, jsem pochopila po řadě nešťastných událostí. Někdo věří na hvězdy a horoskopy, jiný na karty nebo na čísla. Pro mě bylo jedno konkrétní číslo už od dětství doslova prokleté – ničilo mi život. Ale pochopila jsem to až o mnoho let později. Její pověrčivost mi byla k smíchu Mají i čísla svoji duši? Kamarádka Ilona,
21.5.2024
Když ten šperk od svého přítele dostala, byla nejšťastnější na světě. Od té chvíle se ale její život proměnil v peklo. V životě jsem nikdy nic nenašla. Když jsem během odpolední procházky parkem spatřila ten žlutý kroužek na zemi, ani ve snu mě nenapadlo, že by mohl být opravdu zlatý a cenný. Můj syn ale zjistil, že prstýnek má punc, a tak jsem s ním běžela k odborníkovi. Zlatník mi skutečně po
20.5.2024
Vlak měl zpoždění, a tak jsem si zkrátila čekání v odstaveném vagonu. Usnula jsem a probral mě vlak, když se dal do pohybu. Vracela jsem se pozdě večer od kamarádky, čekala mě ještě cesta vlakem. Na setmělém nádraží jsem se dozvěděla, že má nemalé zpoždění. Byla mi zima a únavou jsem pomalu ani neudržela hlavu. Měla jsem náročný den, vstávala jsem do práce ve čtyři ráno a odpoledne jsem jela ka
16.5.2024
Byla to moje vina. Nehoda, při níž zemřel člověk! Teď se mi o něm bude zdát až do smrti? Chodí se mi snad v noci mstít? Když jsem po třech letech znovu uchopil volant, proběhlo mým tělem mrazení. Znejistil jsem. Po nepříjemné autonehodě, při které jsem přišel málem o nohu, jsem v sobě konečně našel odhodlání a nasedl do auta, které patřilo mé matce. Volala mi krátce poté, co jsem s vozem vyjel.
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Magické MSG Sphere: Největší kulovitá stavba světa
epochalnisvet.cz
Magické MSG Sphere: Největší kulovitá stavba světa
Nová lasvegaská dominanta se pyšní hned dvěma světovými rekordy. Předně na světě nenajdete větší kulovitou stavbu a zároveň je fasáda MSG Sphere opatřena největší LED obrazovkou! Displej zabírá úctyhodných 54 000 metrů čtverečních, a tak by do kapsy strčil i pražský Václavák!   K začátkům této unikátní stavby se musíme vrátit do února 2018, kdy
Krémové houbové rizoto
tisicereceptu.cz
Krémové houbové rizoto
Provoňte ho aromatickými bylinkami, jako je rozmarýn nebo tymián. Ingredience 250 g kulatozrnné rýže 200 g hub, nejlépe hříbků 80 ml bílého vína 100 g másla 30 g šalotky 70 g parmazánu 6 l
Holubího reka nechali vycpat
historyplus.cz
Holubího reka nechali vycpat
Obránci francouzské pevnosti Vaux, střežící přístup k Verdunu, se už dlouho neudrží. „Tohle je naše jediná šance,“ říká velitel a vysílá jejich posledního poštovního holuba es žádostí o pomoc… Nezbývá než doufat, že holub Vaillant poselství doručí. Od 2. června 1916 Němci útočí na opevnění Vaux, střežící severovýchodní přístup k městu Verdunu. Major Sylvain Eugène Raynal (1867–1939) tuší,
Janis Joplin: Královna blues, která uhořela na hranici slávy
epochaplus.cz
Janis Joplin: Královna blues, která uhořela na hranici slávy
Drogy, sex a rock’n’roll. Život Janis Joplin, legendární zpěvačky s nakřáplým hlasem, která se stala ikonou hippies a symbolem ženské svobody, byl plný vášně, excesů a tragického konce v pouhých 27 letech.   Hudební svět ještě nestihl smířit se ztrátou Jimiho Hendrixe, a už 4. října 1970 truchlí znovu. Na předávkování drogami umírá v prokletém věku
Cyklická pentózofosfátová dráha chrání hostitele zároveň před patogenem i před vlastní imunitní reakcí
21stoleti.cz
Cyklická pentózofosfátová dráha chrání hostitele zároveň před patogenem i před vlastní imunitní reakcí
Nový článek Michaliny Kazek a Lenky Chodákové z Laboratoře molekulární integrativní fyziologie drozofily, který vyšel v prestižním časopise Plos Biology, ukazuje, jak důležité je pro organismy nastavi
Ničí si Farna zdraví kvůli penězům?
nasehvezdy.cz
Ničí si Farna zdraví kvůli penězům?
Zpěvačka Ewa Farna (30) je na vrcholu kariéry, a tak nechce vynechat ani jedno vystoupení, dokud vyprodává haly. To však znamená, že své tělo rozhodně nešetří. Málo spí a jídlo si koupí tam, kde to z
Sennheiser přináší technologie vlajkových lodí širšímu publiku
iluxus.cz
Sennheiser přináší technologie vlajkových lodí širšímu publiku
Společnost Sennheiser dnes oznámila zahájení prodeje nejnovějších plně bezdrátových sluchátek – Sennheiser Accentum True Wireless. Sluchátka vynikají mimořádnou ergonomií, hybridním aktivním potlačení
Tajemství berlínského podzemí: Je to labyrint plný duchů?
enigmaplus.cz
Tajemství berlínského podzemí: Je to labyrint plný duchů?
Síť podzemních tunelů a bunkrů pod hlavním městem Německa má především souvislost s obdobími druhé světové války a následné studené války, která rozdělila svět i samotný Berlín. Se zdejším podzemím je
Bubínek z Indie v mém obchodě byl kouzelný
nejsemsama.cz
Bubínek z Indie v mém obchodě byl kouzelný
Prodávala jsem různé předměty, většinou suvenýry z našeho města. Měla jsem ale i několik vzácných kousků z daleké ciziny. Ten člověk vstoupil do mého obchodu s orien­tálními předměty krátce po obědě. Nade dveřmi se rozklinkal malý zvonek a já vzhlédla očima od pultu v okamžiku, kdy muž vcházel. V tuto dobu do obchodu mnoho lidí nechodilo a já si toho člověka mohla lépe
Bubínek z Indie v mém obchodě byl kouzelný
skutecnepribehy.cz
Bubínek z Indie v mém obchodě byl kouzelný
Prodávala jsem různé předměty, většinou suvenýry z našeho města. Měla jsem ale i několik vzácných kousků z daleké ciziny. Ten člověk vstoupil do mého obchodu s orien­tálními předměty krátce po obědě. Nade dveřmi se rozklinkal malý zvonek a já vzhlédla očima od pultu v okamžiku, kdy muž vcházel. V tuto dobu do obchodu mnoho lidí nechodilo a já si toho člověka mohla lépe
Zoo Chomutov: Zahrada, ve které můžete i bydlet
epochanacestach.cz
Zoo Chomutov: Zahrada, ve které můžete i bydlet
Zoologická zahrada nebo přesněji Zoopark Chomutov se mezi českými zoo může pochlubit jedním prvenstvím. Je totiž sice jednou z nejmladších, ale současně svou rozlohou 112 hektarů největší českou zoo, téměř dvakrát tak velkou, než je ta pražská. Zakladatel a jeho velký sen Přitom tradice chovu zvířat na stejném místě pochází už z předválečného období. Ve zdejším městském