Domů     Varování přišlo, když jsem spala
Varování přišlo, když jsem spala
5 minut čtení

Jako mladá jsem propadla kouzlu protřelého podvodníka, který mě chtěl připravit o dědictví po předčasně zemřelé mamince. Peníze mi zachránilo nečekané varování!

Moje milovaná maminka mi zemřela, když mi bylo osm let. S druhou ženou otce, kterou si po pár letech vzal, jsem si nerozuměla. Nebyla zlá, ale neuměla to s dětmi, protože vlastní neměla. A tak jsem se chtěla co nejrychleji vdát a mít svůj vlastní život.

Naděje na vlastní život

Dneska je snazší odejít z domova a osamostatnit se. Ale před padesáti lety bylo všechno jinak. Bytů bylo málo, a tak pospolu velmi často žily tři i generace. A tak jsem se rozhodla jít do učení, abych co nejdříve začala vydělávat.

V osmnácti jsem tak začala pracovat v místní Jednotě v našem městě. A hned mi začal nadbíhat řidič z pekárny, který časně ráno vozil čerstvé pečivo. Imponovalo mi, že ten pohledný černovlasý o deset starší muž se zajímá zrovna o mě.

A tak jsme spolu trávili čím dál víc času. Až na dny, kdy jezdil na Moravu za babičkou.

„Vychovala mě, víš, nikoho jiného nemám, máma umřela brzy po porodu, tátu jsem nepoznal.“ Když jsem chtěla jet s ním, odpověděl: „Raději zatím ne, je totiž na psychiatrii!“ soukal ze sebe. „Občas nepozná ani mě, je to smutné.“ A tak jsem nenaléhala.

Rodičům se vůbec nelíbil!

I když jsme spolu chodili krátce, Čestmír mě požádal o ruku. Vznášela jsem se na obláčku! Táta mou radost nesdílel. A macecha Ivana mi to řekla na rovinu. „Nebudu chodit kolem horké kaše, ani tátovi, ani mně se ten člověk nelíbí.

Co o něm víš?“ „Nikdy jsi mě neměla ráda a nic dobrého mi nepřeješ!“ práskla jsem dveřmi.

Svatba byla naplánovaná na červen. Táta vyměkl a Jana už to pak nekomentovala. „Kde budete bydlet?“ zeptal se táta Čestmíra, když ho pozvali na nedělní oběd. „Pokud vím, bydlíte na ubytovně.“ „Do léta dostanu podnikovou garsonku,“ suverénně odpověděl Česťa.

„Po svatbě budeme s Maruškou bydlet ve svém.“ Čas běžel a garsonka pořád nebyla. „Nestarej se, Maruš,“ reagoval na mé dotazy. „Všechno dobře dopadne.“

Narychlo potřeboval peníze

Jednou po práci na mě čekal. „S babičkou je to špatné,“ tiše řekl. „Musím tam jet!“ Když jsme se loučili, najednou se plácl do čela: „Úplně bych zapomněl! Pořád myslím na babičku a důležitou věc jsem ti neřekl.

Do čtrnácti dnů bude garsonka k nastěhování, vedle ve městě na sídlišti. Ale má háček.“

Vyděsila jsem se. „Potřebuju rychle doplatit kuchyň. Místo erární jsem objednal tu, co se ti líbila,“ pravil s tím, že mě chtěl překvapit. Pak se na mě zadíval: „Maruško, mám prosbu.

Díky starostem o babičku jsem zapomněl dát výpověď na vkladní knížku, mám tam přes sto tisíc, podívej,“ otevřel ji na straně, kde byl uveden zůstatek 125 tisíc.

„Ale zítra nutně potřebuji padesát tisíc!“ „Takhle drahá kuchyň?“ podivila jsem se. „Chci pro tebe to nejlepší. Mohla bys mi dojít pro tu tvou a já ráno doběhnu do spořitelny. Peníze na ni vrátím do čtrnácti dnů.“ Najednou se mi něco nezdálo.

„Přijď ráno, Čestmíre, nechci se teď hrabat v obýváku, vzbudila bych naše.“ Nerad, ale nakonec musel souhlasit.

Maminka mě ve snu varovala

Ta noc byla divná. Dlouho jsme nemohla usnout, převalovala jsem se na posteli. Najednou se mi ve snu zjevila postava, která se ke mně pomalu blížila a já poznala maminku. Vypadala úplně tak, jak jsem si ji pamatovala.

Jen v ruce držela nějakou podivnou knihu, ze které se kouřilo. „Dceruško, neudělej žádnou hloupost!“ slyšela jsem jasně její hlas.

Jak jsem zjistila, ta kniha nebyla kniha, ale vkladní knížka, která pomalu hořela. „Neudělej hloupost, Maruško!“ znovu opakovala. Ten sen byl tak živý, že jsme o něm musela po probuzení pořád přemýšlet. Jako by mi maminka chtěla něco říct?! Vkladní knížka!

Ano, vkladní knížka! Nemám ji dávat Čestmírovi?!

Ten už na mě ráno netrpělivě čekal: „Tak co, máš ji s sebou?“ byla první věta, kterou mi řekl. „Neuvědomila jsem si, že je taky na výpověď,“ sklopila jsem oči. „Lžeš!“ vykřikl na mě. „Copak se nemůžeš domluvit na pozdější montáži?“ podivila jsem se.

„Jsi prolhaná!“ řval na mě zběsile. V očích byla vidět zuřivost. „Jedu za babičkou!“ vyštěkl a zmizel.

Nebyla jsem jediná…

Místo Čestmíra hned další den do obchodu přijeli esenbáci, jak se tehdy říkalo policistům. „Mého“ nastávajícího prý už nějakou dobu hledali. Okradl už čtyři dívky celkem o půl milionu!

Sliboval jim svatbu a pod různými záminkami si půjčil vkladní knížku a pak už ho neviděly. Vždy udržoval známost se dvěma najednou.

Babička neexistovala, jezdil za Janou do Ostravy. Ta vkladní knížka, kterou mi mával před nosem, byla její. Chvíli trvalo, než si kriminálka dala ty případy dohromady. Ještě, že jsem mu tu vkladní knížku nedala!

Od té doby jsem opatrná, i když už jsem dvojnásobná babička. Dlouho trvá, než někomu uvěřím. Co kdyby už mě maminka podruhé nevarovala?

Marie Z. (68), Havířov

Související články
2 minuty čtení
Byla jsem přesvědčená, že mám dobrou imunitu a pevné zdraví. Najednou mě ale skolilo jediné bodnutí, i když jsem jich do té doby zažila mnoho. Nikdy jsem neměla žádnou alergii. Jsem odolná holka původem z vesnice, takže různá hmyzí bodnutí, pyly, nebo trávy mě nechávaly dlouho chladnou. Do nasušeného sena jsem mohla skákat s rozběhem a válet se v něm bez následků. Mám prostě skvělou imunitu
5 minut čtení
Byla jsem snad prokletá. Jeden mizerný vztah za druhým. Až jsem se z nudy vydala ke kartářce, na které jsem vlastně nikdy nevěřila, a to mi zachránilo život! Když jsem byla mladá, chlapi mi leželi u nohou. Byla jsem modelka, velká sportovkyně, a hlavně vždy dobře naložená holka, co nezkazila žádnou srandu. Velmi brzy jsem ale propadla iluzi, že jsem našla toho pravého, a ve dvaceti se vdala. K 
3 minuty čtení
Když jsem při vyklízení domu narazila na prababiččin deník, začetla jsem se do něho a objevila jsem příběh velké lásky. Ne všechny příběhy se v rodinách vykládají, i když by za to stály. Když moje babička Markéta zemřela, čekalo nás vyklízení domu. Vzala jsem si na starost zaprášenou půdu a našla poklad – staré deníky její matky ze začátku 20. století. Služebná na statku Prababička Anežka
3 minuty čtení
Jsem už v důchodu a mou největší radostí je občasná návštěva vnučky. Někdy si ke mně rovnou po škole zajde na oblíbený koláč. Je to taková malá slečna a já si chvíle s ní moc užívám. Povídáme si o všem možném, probereme její kamarádky, co poslouchá za hudbu a někdy chce, abych jí vyprávěla, jak zlobila její maminka, když byla malá. Tak jsem ji neznala Jednou se mi ale Linda zdála nějak po
3 minuty čtení
Můj muž byl vždycky zapřisáhlým pejskařem, kočky upřímně nesnášel. Nikdy mi doma žádnou nedovolil. Jeho názor pak ale změnila jediná návštěva. Lidé se velmi často dělí na pejskaře a kočkaře, a tyto dvě skupiny spolu nevycházejí dobře. Já mám ráda zvířata obecně, jak psy, tak kočky. Když bych si ale měla vybrat jediného domácího mazlíčka, byla by to kočka. Mám je přece jen o něco raději. Můj muž
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Mercandinovy sady: Jitřenka děkuje za zelené srdce Klatov
epochanacestach.cz
Mercandinovy sady: Jitřenka děkuje za zelené srdce Klatov
Oáza zeleně se v rušném městě vždycky hodí. Obyvatelé Klatov navštěvují své Mercandinovy sady na jihovýchodě města už skoro dvě století. A v posledních letech si je mohou užívat v nové, modernější a omlazené podobě. Rakouský politik francouzského původu Franz Xaver Mercandin v polovině 19. století přeskakoval z jedné významné funkce do druhé. Byl krajským komisařem, guberniálním tajemníkem, hejtmanem, prezidentem
Kubelková: Ruce pryč od dcery!
nasehvezdy.cz
Kubelková: Ruce pryč od dcery!
Moderátorka Iva Kubelková (47) vzala nedávno na muzikálovou premiéru mladší dceru Karolínu Jiráskovou (16). Ta je maminčinou věrnou kopií. Na akci dorazil také Jaromír Jágr (53), se kterým bývalá v
Krev: Životodárná tekutina, kterou nelze ničím nahradit. Vědci se o to však nepřestávají pokoušet!
21stoleti.cz
Krev: Životodárná tekutina, kterou nelze ničím nahradit. Vědci se o to však nepřestávají pokoušet!
Ročně zemře na vykrvácení až 1,5 milionu lidí po celém světě. Mnoho nemocnic se přitom potýká s nedostatkem krve pro transfuze, a to z důvodu neustálého poklesu dárcovství krve v kombinaci se zvýšenou
Petrichor: Proč milujeme vůni vzduchu po dešti?
epochaplus.cz
Petrichor: Proč milujeme vůni vzduchu po dešti?
Když se po dešti znovu vyjasní obloha, není to jediný důvod k radosti. Většina z nás si s chutí užívá také zvláštní vůni ve vzduchu. Je nám tak příjemná, že se na ni zaměřili i výrobci a návrháři parfémů. Obvykle si ji spojujeme s čistotou, ale mají ji na svědomí bakterie. Ukazuje se, že to
Medové jidáše
nejsemsama.cz
Medové jidáše
Typické staročeské velikonoční pečivo, slazené lahodným medem, potěší určitě všechny koledníky. Vyzkoušejte ho také. Potřebujete: ✿ 1 kg polohrubé mouky ✿ špetku soli ✿ 200 g medu ✿ 150 g másla ✿ 100 g cukru krupice ✿ 250 ml mléka ✿ 2 vejce ✿ 40 g droždí ✿ špetku citronové kůry 1. V troše oslazeného mléka rozmíchejte droždí a nechte vzejít kvásek. V míse
Fascinující záhada hadí bohyně: Koho zobrazuje tajemná minojská soška?
epochalnisvet.cz
Fascinující záhada hadí bohyně: Koho zobrazuje tajemná minojská soška?
Nedaleko krétského hlavního města Heráklion se nachází palác Knóssos, údajné útočiště bájného Minotaura, kterého zde nechal uvěznit krétský král Minos. Právě po něm byla pojmenována civilizace, která rozsáhlý komplex vybudovala. Ve 20. století byly v paláci nalezeny dvě sošky žen, světu známé jako hadí bohyně. O žádném hadím kultu v době Minojské civilizace se ale dodnes
Stín pro „nekonečně“ velká okna
rezidenceonline.cz
Stín pro „nekonečně“ velká okna
Trendem soudobé architektury je velkorysé prosklení obvodových zdí, které do interiéru dodají nadstandardní přísun světla. Moderní technologie tomu nahrávají pomocí velkoformátových oken či rovnou prosklených stěn, které ovšem vyžadují speciální stínící prvky. Ať´ už se podíváme na novostavby rodinných domů, bytových či komerčních komplexů, většina z nich má charakteristický znak v podobě velkých okenních výplní. Jenže ani
Umění ve všech podobách: VIP večer v LOEE oslavoval krásu šperků, šampaňského, krajek i květin
iluxus.cz
Umění ve všech podobách: VIP večer v LOEE oslavoval krásu šperků, šampaňského, krajek i květin
Světový den umění, tedy 15. dubna 2025, byl ideální příležitostí zastavit se a obklopit se krásou. A právě to se podařilo během výjimečného večera, který uspořádal magazín Top Class v elegantních
Japonský démon Jikininki: Smlsneme si na mrtvole?
enigmaplus.cz
Japonský démon Jikininki: Smlsneme si na mrtvole?
Ten den roku 2000 zůstane paní Keiko Hisayuki v práci až do noci. Do zítřka ještě musí provést pitvy několika mrtvých. V márnici již nikdo jiný není a kolem je tak naprosté ticho. Když si Hisayuki ods
Alergie umí udeřit jako blesk z čistého nebe
skutecnepribehy.cz
Alergie umí udeřit jako blesk z čistého nebe
Byla jsem přesvědčená, že mám dobrou imunitu a pevné zdraví. Najednou mě ale skolilo jediné bodnutí, i když jsem jich do té doby zažila mnoho. Nikdy jsem neměla žádnou alergii. Jsem odolná holka původem z vesnice, takže různá hmyzí bodnutí, pyly, nebo trávy mě nechávaly dlouho chladnou. Do nasušeného sena jsem mohla skákat s rozběhem a válet se v něm bez
Hádky mezi Přemyslovci urovnala kněžna
historyplus.cz
Hádky mezi Přemyslovci urovnala kněžna
Kníže Vladislav I. umírá. Jakmile to zjistí jeho mladší bratr Soběslav, přispěchá z exilu zpátky do Čech. Přijet až do Prahy si ale netroufá, prozatím zůstane v lesích u Břevnovského kláštera. Snad mu matka znovu pomůže a přesvědčí Vladislava, aby ho jmenoval svým nástupcem. Po smrti Svatopluka Olomouckého v září 1109 by měl na knížecí
Tradiční velikonoční nádivka
tisicereceptu.cz
Tradiční velikonoční nádivka
Ta pravá, jako od babičky. Můžete ji jíst i jako přílohu nebo samostatný chod. Suroviny 250 g uzeného vařeného bůčku 1 veka 4 vejce 3 dl mléka 100 g pórku, cibulové nati, kopřiv, p