SkutečnéPříběhy.cz
Domů     Okradli ji během hodiny po telefonu!
Okradli ji během hodiny po telefonu!

Když mi dcera volala, že ji hackli účet, vyděsila jsem se. Prý ale mohu být v klidu, z banky jí zavolali a ona si peníze převedla jinam. Podvodníci ji ale převezli.

Má dcera se zetěm dlouho bydleli v podnájmu a až před dvěma lety se rozhodli, že raději koupí byt a místo pronájmu budou splácet hypotéku. Dnes moc jiných možností, jak přijít k bytu není. Pokud tedy nemáte bohaté a štědré rodiče.

Naspořila jsem jim sice dvě stě tisíc, to ale dnes nic není. A tak si museli půjčit skoro čtyři miliony. Měsíční splátka je tedy pěkná pálka.

Mysleli na zadní kolečka

Bára byla navíc do nedávna na mateřské, a tak neměli peněz nazbyt. Táta Báry je sice bohatý, ale dcera je bohužel po mě, takže si o pomoc neřekne. Stačí, že ví, že kdyby bylo nejhůř, že by ji snad v nouzi nenechal.

reklama

Pro jistotu si ale mladí uložili třicet tisíc, aby měli – kdyby bylo nejhůř, rezervu na hypotéku a na tuto částku nesahali.

Nemohu víc pomáhat

V poslední době už začala dcera pracovat jako designérka, a tak se začalo blýskat na lepší časy.

I mě se ulevilo, protože jsem se mladým sice snažila pomáhat, ale i když k invalidnímu důchodu pracuji, nemám žádné rezervy a asi bych měla konečně začít myslet na zadní kolečka, neboť mé zdraví je nevyzpytatelné. A určitě nechci zůstat mladým jednou na krku. Jejich štěstí je pro mě jediná důležitá věc na světě.

Operátor ji varoval

Umíte si tedy asi představit, jak ve mně hrklo, když mi nedávno k večeru dcera zavolala s tím, že měla hrozné odpoledne. Někdo se jí totiž naboural do účtu.

reklama

Napřed jsem si myslela, že myslí facebookový, což mi nepřišla taková katastrofa, ale bohužel jsem se pletla. Začala mi popisovat, co vše musela zařídit i s kluky. Prý jí odpoledne zavolali z banky, že na jejím účtu je nějaký divný pohyb z ciziny.

Dcera má ale účet u jiné banky, a hlavně žádné zahraniční transakce se jí netýkají, což volajícímu řekla. Za chvíli jí volal jiný muž, tentokrát z  z úplně jiné banky.

Nenechal ji telefon položit

Ten jí řekl, že vědí jistě, že se někdo naboural do jejího účtu. Že to naštěstí včas odhalili, ale že by bylo dobré, kdyby si peníze vybrala a uložila na prozatimní účet, protože oni by rádi sledovali další kroky hackrů.

reklama

Tím pádem by byl její účet bezpečný až zítra. A že se nemusí ničeho bát, že ji krok po kroku navedou. Také že by s ní rádi prověřili, jestli se podvodníkům nepovedlo vzít si na ni půjčku o kterou se snažili. Muž na druhém konci byl velmi milý a dceru si držel stále na telefonu.

Volali jí i z kriminálky

„Bylo to hrozný, mami. Musela jsem kluky obléknout a jeli jsme k bankomatu,“ začala líčit zničeně.

Hned ji také varovali, že mají podezření, že tím, kdo se nabourává do účtů zákazníků je někdo zevnitř, tak ať raději na pobočce, kam běžně chodí nic neřeší, že by tím mohla pachatele vylekat a oni by ho nechytli.

„Vybrala jsem tedy všechny peníze a pak jsem je musela přeuložit na bitcointový účet, ke kterému mi poslali kód,“ líčila a mě v tu chvíli polilo horko. „Baru, já se obávám, že právě to je ten podvod.

Žes jim uložila své peníze na účet jejich,“ řekla jsem jí a točila se mi hlava. „Neboj mami, mě volali i z kriminálky, která to už vyšetřuje a zítra musím na výslech,“ snažila se uklidnit mě, ale už asi i sebe.

Na kriminálku nemusela

Horečně jsem začala uvažovat. „Můžeš mi dát to jméno i adresu, kam zítra jdeš?“ poprosila jsem ji. Seděla jsem zrovna u počítače a rovnou jsem si to vyhledala. Řekla jsem, že se jí za chvíli ozvu a zavolala na číslo, které jsem u dané adresy našla.

Byla to policejní služebna. „Žádná kriminálka ani vyšetřovatelé tady u nás nejsou,“ řekla mi ochotná spojovatelka. V tu chvíli bylo jasné, že dcera naletěla podvodníkům, a to dobře organizovaným. Ještě ten večer šli s Jirkou na policii a vše nahlásili.

Peníze už neuvidí

Jak se od policistů dozvěděli, podobný problém řešili dva dny před tím s tím, že pána připravili o sedmdesát tisíc. A byli si jisti, že podvedených bude víc, jen dcera měla smůlu, že byla evidentně mezi prvními.

Po pár dnech už média informovala o novém podvodu. Bohužel tím, že účet, kam peníze převáděla byl bitcointový, je jisté, že peníze jsou nedohledatelné.

Malá šance snad zůstala, že vzhledem k tomu, že bylo zneužito skutečné číslo banky, ta by mohla být proti takovémuto narušení bezpečnosti klientů, pojištěna.

Jak mohla takhle naletět?

Když se zpětně nad celým tím podvodem zamyslím, kdyby byl člověk pohotový, nemohl by naletět, ale podvodníci jsou neuvěřitelně přesvědčiví a umí pracovat excelentně s psychikou lidí.

Navíc hned na začátku vzbudí ve své oběti strach, což paralyzuje normální uvažování. A když má k tomu člověk kolem sebe dvě hrající si děti, mají zpola vyhráno. Člověk, který nelže, nepodezírá druhé, ze lži. A to je právě to, co podvodníkům nahrává okrádat ty slušné…

Pavla H. (59), Ostrava

reklama
Související články
20.3.2023
Čtyři dny se ty dvě trmácely vlakem, od hranic je jakýsi dobrodinec odvezl do Prahy. Pak přišlo to nejhorší: Ola a kočka se musely rozloučit. Domnívala jsem se, že vedu obyčejný život, místy až trochu nudný, ale po loňském 24. únoru jsem došla k závěru, že jsem vlastně šťastná žena. Pracuji jako servírka v malé, příjemné restauraci, mám devětadvacetiletou dceru, která vylétla z hnízda a žije s 
20.3.2023
Byla jsem v „telecích letech“, puberťačka jako hrom. Když jsem zjistila, že se do mého milovaného pokojíčku přistěhuje jakási Helena, byla jsem nešťastná. Bylo mi čtrnáct. Puberťačka se vším všudy. Přemýšlela jsem, zda jsem hezká (připadalo mi, že ne) a jestli by se ve třídě našel aspoň jeden kluk, třeba i menší než já, kterému bych se líbila (připadalo mi, že ne). Topila jsem se v citových
16.3.2023
Věřila jsem, že naše manželství bude šťastné a plné lásky. Spletla jsem se. Dnes se svého bývalého manžela spíš bojím. Změnil se, je dotěrný a stále mi komplikuje život. Vdávala jsem se o něco později, než bývalo dříve zvykem, ale bylo to z lásky a vůbec mi nevadilo, že můj nastávající Leoš nebyl žádný boháč. Peníze pro mě ve vztahu nehrály vůbec žádnou roli. Naivně jsem si myslela, že nám bude
14.3.2023
To, že můj milovaný manžel slepne, je samo o sobě dost hrozná tragédie. Ještě horší ale je, co to udělalo s naším vztahem, jak moc ho to změnilo. Rána a další. A pak už jen manželův křik a nadávky. Ty patří mně. Muž mě snad už potisící obviňuje, že jsem v předsíni schválně narafičila nějaké věci na jeho cestě do koupelny. O něco zakopl a teď se vzteká, křičí a zlostně kope do dveří. Snažím se m
14.3.2023
S láskou je to velmi složité. Často si ji lidé pletou s obyčejným flirtem a rádoby zamilovaností. A pak se nestačí divit, koho vedle sebe mají. Jako já. Rychle si obouvám tenisky, aby na mě František nemusel dlouho čekat. Jsem trochu neohrabaná a už mi to tak rychle nejde. Ale je mi to fuk. Ještě před rokem bych se z těchto viditelných projevů stárnutí hroutila. Teď mám ale Františka a díky tom
Nenechte si ujít další zajímavé články
Manželská krize Jany Švandové?
nasehvezdy.cz
Manželská krize Jany Švandové?
Momentálně září Jana Švandová (75) v oblíbeném seriálu ZOO a další nabídky se jí jen hrnou. V osobním životě se jí prý ale už tolik nedaří. Říká se, že ačkoli je se svým manželem Pavlem Satoriem (73
Elegantní rapsodie v černé a zlaté
rezidenceonline.cz
Elegantní rapsodie v černé a zlaté
Základem exkluzivního stylu sofistikovaného interiéru, překypujícího tvorbou designéra Carla Donatiho, jsou jedinečné kousky, inspirované ikonickým modernistickým hnutím v architektuře a designu pod t
Putování po Labi: Od pramene až k moři…
epochanacestach.cz
Putování po Labi: Od pramene až k moři…
Putování po Labi vás dovede do překrásných míst, která stojí za to navštívit a shlédnout. Pojďme se projít alespoň k hranicím naší vlasti. Labe je jednou z největších řek i vodních cest Evropy. Jeho
Nešťastná Radka Třeštíková. Zoufalé ženy někdy tropí zoufalé hlouposti
nasehvezdy.cz
Nešťastná Radka Třeštíková. Zoufalé ženy někdy tropí zoufalé hlouposti
Od rozchodu s fotografem Tomášem Třeštíkem (45) jako by se ve spisovatelce Radce Třeštíkové (41) probudilo její divoké já. Nedávno znovu obnovila svůj profil na sociálních sítích, který v jakémsi a
Slavnostní paštika se slaninou
tisicereceptu.cz
Slavnostní paštika se slaninou
Ochutnejte drůbeží paštiku se slaninou, červeným vínem a zavařenými třešněmi. Ingredience 500 g drůběžích jater 3 velké cibule 250 g slaniny 2,5 dcl červeného vína 150 ml smetany na vaření
Umělá inteligence jako hrozba budoucnosti?
21stoleti.cz
Umělá inteligence jako hrozba budoucnosti?
Umělá inteligence (AI) dokáže usnadnit práci napříč obory. Od medicíny přes reklamu, výrobní proces až po investování na burze. Stále častěji se však setkáváme se strachem, zda se nevyplní apokalyptic
Znovuzrození ikonického outdoorového modelu Alpina
iluxus.cz
Znovuzrození ikonického outdoorového modelu Alpina
Ikonická řada Extreme, která se poprvé objevila téměř před dvaceti lety, se nyní vrací v novém designu. Hodinky se sportovní DNA a nezaměnitelným designem mají za úkol zdůraznit dobrodružného ducha zn
Kdy se klobouk stal symbolem stavovské cti?
epochaplus.cz
Kdy se klobouk stal symbolem stavovské cti?
„Čepici, kuklu, helmu nebo hučku?“ Ať si narazím na hlavu cokoli, jednoznačně dám najevo, co jsem zač. Nikdo se mnou nemusí promluvit ani slovo, ale přesto má hned jasno. Policista, nebo bohatá dáma?
Sen mě upozornil, že je paní Svatava v nebezpečí
skutecnepribehy.cz
Sen mě upozornil, že je paní Svatava v nebezpečí
Pracovala jsem v domově pro seniory a oblíbila si tam starou milou paní. Jedné noci se mi o ní ale zdál děsivý sen. Ukázal se jako varování. Pracovala jsem léta v domově pro senio­ry. Poznala jsem za tu dobu mnoho různých stařečků, ale jedna žena se mi zapsala do paměti nejvíce. Byla to paní Svatava. Měla jsem ji jako
Co se skrývá za létajícím mexickým přízrakem?
enigmaplus.cz
Co se skrývá za létajícím mexickým přízrakem?
Do prašné cesty jsou vytlačeny podivné otisky neznámého tvora. Se zájmem v očích je roku 1908 sleduje obyvatel mexické obce Villa García ležící 570 kilometrů severně od Mexico City.   [gal
Mrazivá předpověď: Do roku 2100 zmizí polovina ledovců na Zemi
epochalnisvet.cz
Mrazivá předpověď: Do roku 2100 zmizí polovina ledovců na Zemi
Ledovce jsou krásné a majestátní. Vytvářejí horské štíty, vyhloubily malebná údolí a mnohé jsou rájem pro lyžaře. Na jiných koncích světa poskytují tolik potřebnou sladkou vodu. Brzy se stanou jen vzp
Krůtí maso se zeleninovým salátem
tisicereceptu.cz
Krůtí maso se zeleninovým salátem
Bezchybná volba, pokud hubnete. Krůtí maso patří k nejdietnějším. Ingredience 1 cibule 1 salátová okurka 1 červená kapie 1 žlutá kapie 1 zelená kapie 5 rajčat 150 g měkkého salámu 3 vejce