Domů     Okradli ji během hodiny po telefonu!
Okradli ji během hodiny po telefonu!

Když mi dcera volala, že ji hackli účet, vyděsila jsem se. Prý ale mohu být v klidu, z banky jí zavolali a ona si peníze převedla jinam. Podvodníci ji ale převezli.

Má dcera se zetěm dlouho bydleli v podnájmu a až před dvěma lety se rozhodli, že raději koupí byt a místo pronájmu budou splácet hypotéku. Dnes moc jiných možností, jak přijít k bytu není. Pokud tedy nemáte bohaté a štědré rodiče.

Naspořila jsem jim sice dvě stě tisíc, to ale dnes nic není. A tak si museli půjčit skoro čtyři miliony. Měsíční splátka je tedy pěkná pálka.

Mysleli na zadní kolečka

Bára byla navíc do nedávna na mateřské, a tak neměli peněz nazbyt. Táta Báry je sice bohatý, ale dcera je bohužel po mě, takže si o pomoc neřekne. Stačí, že ví, že kdyby bylo nejhůř, že by ji snad v nouzi nenechal.

Pro jistotu si ale mladí uložili třicet tisíc, aby měli – kdyby bylo nejhůř, rezervu na hypotéku a na tuto částku nesahali.

Nemohu víc pomáhat

V poslední době už začala dcera pracovat jako designérka, a tak se začalo blýskat na lepší časy.

I mě se ulevilo, protože jsem se mladým sice snažila pomáhat, ale i když k invalidnímu důchodu pracuji, nemám žádné rezervy a asi bych měla konečně začít myslet na zadní kolečka, neboť mé zdraví je nevyzpytatelné. A určitě nechci zůstat mladým jednou na krku. Jejich štěstí je pro mě jediná důležitá věc na světě.

Operátor ji varoval

Umíte si tedy asi představit, jak ve mně hrklo, když mi nedávno k večeru dcera zavolala s tím, že měla hrozné odpoledne. Někdo se jí totiž naboural do účtu.

Napřed jsem si myslela, že myslí facebookový, což mi nepřišla taková katastrofa, ale bohužel jsem se pletla. Začala mi popisovat, co vše musela zařídit i s kluky. Prý jí odpoledne zavolali z banky, že na jejím účtu je nějaký divný pohyb z ciziny.

Dcera má ale účet u jiné banky, a hlavně žádné zahraniční transakce se jí netýkají, což volajícímu řekla. Za chvíli jí volal jiný muž, tentokrát z  z úplně jiné banky.

Nenechal ji telefon položit

Ten jí řekl, že vědí jistě, že se někdo naboural do jejího účtu. Že to naštěstí včas odhalili, ale že by bylo dobré, kdyby si peníze vybrala a uložila na prozatimní účet, protože oni by rádi sledovali další kroky hackrů.

Tím pádem by byl její účet bezpečný až zítra. A že se nemusí ničeho bát, že ji krok po kroku navedou. Také že by s ní rádi prověřili, jestli se podvodníkům nepovedlo vzít si na ni půjčku o kterou se snažili. Muž na druhém konci byl velmi milý a dceru si držel stále na telefonu.

Volali jí i z kriminálky

„Bylo to hrozný, mami. Musela jsem kluky obléknout a jeli jsme k bankomatu,“ začala líčit zničeně.

Hned ji také varovali, že mají podezření, že tím, kdo se nabourává do účtů zákazníků je někdo zevnitř, tak ať raději na pobočce, kam běžně chodí nic neřeší, že by tím mohla pachatele vylekat a oni by ho nechytli.

„Vybrala jsem tedy všechny peníze a pak jsem je musela přeuložit na bitcointový účet, ke kterému mi poslali kód,“ líčila a mě v tu chvíli polilo horko. „Baru, já se obávám, že právě to je ten podvod.

Žes jim uložila své peníze na účet jejich,“ řekla jsem jí a točila se mi hlava. „Neboj mami, mě volali i z kriminálky, která to už vyšetřuje a zítra musím na výslech,“ snažila se uklidnit mě, ale už asi i sebe.

Na kriminálku nemusela

Horečně jsem začala uvažovat. „Můžeš mi dát to jméno i adresu, kam zítra jdeš?“ poprosila jsem ji. Seděla jsem zrovna u počítače a rovnou jsem si to vyhledala. Řekla jsem, že se jí za chvíli ozvu a zavolala na číslo, které jsem u dané adresy našla.

Byla to policejní služebna. „Žádná kriminálka ani vyšetřovatelé tady u nás nejsou,“ řekla mi ochotná spojovatelka. V tu chvíli bylo jasné, že dcera naletěla podvodníkům, a to dobře organizovaným. Ještě ten večer šli s Jirkou na policii a vše nahlásili.

Peníze už neuvidí

Jak se od policistů dozvěděli, podobný problém řešili dva dny před tím s tím, že pána připravili o sedmdesát tisíc. A byli si jisti, že podvedených bude víc, jen dcera měla smůlu, že byla evidentně mezi prvními.

Po pár dnech už média informovala o novém podvodu. Bohužel tím, že účet, kam peníze převáděla byl bitcointový, je jisté, že peníze jsou nedohledatelné.

Malá šance snad zůstala, že vzhledem k tomu, že bylo zneužito skutečné číslo banky, ta by mohla být proti takovémuto narušení bezpečnosti klientů, pojištěna.

Jak mohla takhle naletět?

Když se zpětně nad celým tím podvodem zamyslím, kdyby byl člověk pohotový, nemohl by naletět, ale podvodníci jsou neuvěřitelně přesvědčiví a umí pracovat excelentně s psychikou lidí.

Navíc hned na začátku vzbudí ve své oběti strach, což paralyzuje normální uvažování. A když má k tomu člověk kolem sebe dvě hrající si děti, mají zpola vyhráno. Člověk, který nelže, nepodezírá druhé, ze lži. A to je právě to, co podvodníkům nahrává okrádat ty slušné…

Pavla H. (59), Ostrava

reklama
Související články
11.12.2023
Po smrti manžela jsem se bála, že to nezvládnu. Přátelé mi dodávali odvahu, že to dám. Bohužel se mi to nepodařilo. Sedím na hrobě a pláču. Mluvím s Mirkem a omlouvám se mu, že se mi nepodařilo udržet si náš domov. Tak lehce jsem o něj přišla. Nebyl tu, aby mi poradil, není tu, aby mě objal. On byl praktický a vždy si věděl rady. Já jsem bez něj jako tělo bez duše, mé srdce bije jen napůl… B
7.12.2023
Taneční večer se zoufale nevydařil. Upadla jsem před vchodem na vlhké dlažbě. Ale flek na šatech byl ještě to nejmenší. Loudala jsem se z tanečních jako postřelená. Bylo evidentní, že se můj život nenávratně řítí do katastrofy. Začalo to hned odpoledne, kdy mi táta oznámil, že do tanečních pojedeme s mámou autobusem, protože auto kikslo. Vzápětí se naši pohádali. Máma vykřikovala, že jsme už dá
2.12.2023
Práci jsem milovala a myslela jsem si, jak je vše zalité sluncem. Bohužel někdo se rozhodl přivolat mraky. Už jsem nedoufala, že dostanu lukrativní zaměstnání. Měla jsem sedm let před důchodem, žila jsem v domnění, že svůj profesní vrchol jsem si zažila před tím. Ani jsem nestřídala zaměstnání. Moc mladé a hloupé? Vždy jsem pracovala v dobrém kolektivu, práce mě bavila, a když jsem odcház
1.12.2023
Spíš o tom čteme. Jak někdo neuměl stárnout s noblesou. Já to neviděla, dokud mne všichni neopustili. Jsem žena a ty se chtějí vždy líbit. Nepatřila jsem však mezi ty dámy, které by ve dvaceti nebo i ve třiceti šílely z prvních vrásek. Zde mám genetickou výhodu, v podstatě až ve čtyřiceti jsem si všimla, že tam nějaké ty jemné linky jsou. Možná ale o to horší pro mne bylo zjištění, že už je to
30.11.2023
Padal těžký sníh a blížil se advent, Terezčin už druhý. Splnil se mi sen, chtěla jsem být šťastná, ale cosi mi v tom bránilo. Připadalo mi, že máma neumí odpouštět. Přitom byla silně věřící. Ale nesmiřitelná. „Nesmí mi přes práh,“ sípala. „Už nikdy.“ Smířila jsem se s tím. Byla jsem vzorná dcera, s rodiči jsem se nikdy nedohadovala, brala jsem to tak, že mají vždycky pravdu a tečka. Ale mámin n
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Přišla Forejtovi na milenku?
nasehvezdy.cz
Přišla Forejtovi na milenku?
Bojuje se syndromem vyhoření, to ale asi není nejhorší. Eva Burešová (30) se trápí, podle mnoha informací za to může její partner Přemek Forejt (36). Našel si jinou ženu? Je slavná, má peníze a spous
Silný vývar z hovězí oháňky
tisicereceptu.cz
Silný vývar z hovězí oháňky
Chcete si udělat skutečně silný vývar? Použijte hovězí oháňku a spoustu petržele. Suroviny 1 kg hovězí oháňky 1 velká cibule 2 velké mrkve ½ menšího celeru 5 kuliček nového koření 6 kuliček
Vědci objevili fosili dinosaura i s dochovaným obsahem žaludku
21stoleti.cz
Vědci objevili fosili dinosaura i s dochovaným obsahem žaludku
Je tomu zhruba 75 milionů let, co si jistý dinonosaurus dal k obědu stehno z předka dnešního krocana. Asi netušil, že je to poslední jídlo v jeho životě, protože pár dní poté jej dostihla smrt v koryt
Potit se, či nepotit? Po stopách deodorantu!
epochaplus.cz
Potit se, či nepotit? Po stopách deodorantu!
Ráno přijdete do koupelny, vyčistíte si zuby a sáhnete na poličku pro svůj deodorant… , ale žádný tam není! Co teď? Pojďte s námi hledat jiný. Ovšem ne do obchodu, ale do historie! Proboha, co je to za hrozné zvíře, které si na vás brousí zuby? Ocitli jste se v pravěku a během odpočinku v
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
DS Automobiles je zvěčněna do mramoru pod pyramidou v Louvru
iluxus.cz
DS Automobiles je zvěčněna do mramoru pod pyramidou v Louvru
Společnost DS Automobiles představila od svého vzniku velké množství nových modelů v Muzeu Louvre a jeho okolí, pod jeho pyramidou a v Tuilerijských zahradách. Exkluzivní prezentace a výjimečné výstav
Nenávist trvala i po jejich smrti
skutecnepribehy.cz
Nenávist trvala i po jejich smrti
Stála jsem u hrobu a vzpomínala na svého strýce, když se zničehonic začaly dít neuvěřitelné věci, které se rozumem vysvětlit nedají. Negativní emoce si mohou lidé přenést až do záhrobí! Nenávist mých příbuzných se přenesla až na onen svět! Na vlastní oči jsem viděla, jak zuřivý boj mezi dvěma lidmi probíhal ještě po jejich smrti. Do oka
Ořechy s krémem
tisicereceptu.cz
Ořechy s krémem
Plněné ořechy nesmí chybět. Potřebujete 100 g mletých vlašských ořechů 250 g hladké mouky 150 g másla 70 g cukru moučky lžičku kakaa 1 vejce 1/2 lžičky kypřicího prášku olej a mouku na vy
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
epochalnisvet.cz
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
„Zmenši tělo, budeš míň hladovět!“ Pod tímto heslem se snaží přečkat zimu krtci. Zimní spánek si totiž nemohou dovolit, brání tomu jejich metabolismus, který patří mezi vůbec nejaktivnější mezi savci.
VRATISLAVSKÉ VÁNOČNÍ TRHY
epochanacestach.cz
VRATISLAVSKÉ VÁNOČNÍ TRHY
V letošním roce trh potrvá až do 7. ledna 2024 včetně Silvestra a Tří králů. Veletrh bude otevřen každý den kromě: • 24. prosince 2023 (Štědrý den) – v tento den bude veletrh uzavřen • 25. prosince 2023 (1. svátek vánoční) – v tento den bude veletrh uzavřen • 26. prosince , 2023 (2. svátek vánoční) – v tento den Jarmark
Tajemní strážci našich pohoří: Kdo je duch Muhu?
enigmaplus.cz
Tajemní strážci našich pohoří: Kdo je duch Muhu?
Na skutečnost, že naše pohoří mají své patrony-strážce, můžeme být patřičně hrdí. Krakonoš v Krkonoších, Praděd pečující o Jeseníky, Rampušák hospodařící v Orlických horách. Záhadou ale zůstává duch M
Nenávidí Suchánka! Jsou důvodem peníze?
nasehvezdy.cz
Nenávidí Suchánka! Jsou důvodem peníze?
Když herec, režisér a moderátor Ondřej Sokol (52) opustil komediální pořad Partička, diváci byli velmi zklamaní. A ihned se začaly rojit spekulace, co za tím stálo. To teď rozsekl přímo Sokol, kte